Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 43

Θέμα: Η αναπαλαίωση του τρεχαντηριού ΕΝΑ

  1. #21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    θαυμάστε το Περιβόητο Ανοξείδωτο! Αυτή είναι η κατάντια του μετά από 3,5χρονια!
    Όλοι αυτοί που διαλαλούν τις ιδιότητες του, δεν έχουν ποτέ βγάλει μια βίδα από καΐκι?
    Όταν πάει κάποιος να παραγγείλει μια βάρκα το πόσο ανεβαίνει κατακόρυφα το κοστολόγιο γιατί είναι κατΆ αρχάς πετσωμένη με Ιρόκο και έχει και ανοξείδωτες τζαβέτες είναι κάτι το τρομερό αντι να πέφτει ανεβαίνει! Οι χαρακτηριστικές με σχετικό στόμφο λέξεις (όλες οι βίδες ανοξείδωτες).
    Ούτε προμετρήματα ούτε μηχανουργείο , ούτε γαλβανιστιριο. Βαλε κόψε σφίξε έτοιμοι και αν γίνει και κανένα λαθάκι στο μέτρημα, σβουράκι και κόντημα
    ΝΕΤΑ! ΜΟΛΑ!

    Τι να πούμε για τις ντίζες με έτοιμο σπείρωμα αυτές κιΆ αν δεν τις βρίσκεις παντού να κάνουν περισσότερη ζημία από καλό.
    ΝΕΤΑ ΜΟΛΑ!




    Συνημμένο Αρχείο 61455

    Συνημμένο Αρχείο 61456
    Ωχ!!!τι βλεπουν τα ματια μου.

  2. #22

    Προεπιλογή


    με γελουν τα ματια μου ή μου φαινεται οτι το αλμπουρο καμπυλωνει γλυκά προς την πρυμνη.Εαν ναι ετσι πρεπει?

  3. #23

    Προεπιλογή

    Ελα φιλε helenarc δωσε μας τα <<φωτα>> σου στην ερωτηση του στελιου και πες μας τι προτεινεις σαν εναλακτικη λυση στη χρηση ανοξειδωτων υλικων για το <<καρφωμα>>
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

  4. #24
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Αυτού του είδους τα κατάρτια πρέπει και επιβάλετε να έχουν τη δυνατότητα να καμπυλώνουν ώστε να μπορούν να ακολουθήσουν την καμπυλότητα της πλευράς του πανιού.(το γραντί) Αυτό επιτυγχάνεται με μηχανικό τρόπο και κατά βούληση και ποτέ το κατάρτι δεν πρέπει να μένει σε μόνιμη κατάσταση καμπυλότητας.
    Αυτό λοιπόν λειτουργεί σωστά αν το πανί είναι καλά μετρημένο, σχεδιασμένο και κομμένο.

    Με αυτόν τον τρόπο λιγοστεύει η κοιλότητα (βάθος) του πανιού και έτσι μπορεί να δουλέψει στα όρτσα,όπου έχουμε μεγαλύτερες ταχύτητες άνεμου. Ταχύτητα άνεμου + ταχύτητα σκάφους.
    Αυτό λειτουργεί μόνο σε σκάφη που είναι σχεδιασμένα να βγάζουν πολλά όρτσα.
    Το θέμα όμως είναι πως μια τέτοια αρματωσιά δεν ενδείκνυται για παραδοσιακά σκάφη. Είναι όμως η ιδανική για κλασικά και μοντέρνα .

    ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΣΤΕΡΕΩΣΗ
    Α πό την ίσαλο και κάτω: Μονέλ, Πυριτιούχος μπρούντζος, Μαλακός χάλυβας, γαλβανισμένος εν θερμό και οι ξύλινοι πίροι .

    Από την ίσαλο και πάνω μερικές φορές και ανοξείδωτο 316L μόνο (και με μεγάλη επιφύλαξη)
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  5. #25

    Προεπιλογή

    Για το θεμα του καταρτιου πιστευω οτι καλυψες τον στελιο.στην ερωτηση την δικη μου θελω να μου πεις τι ακριβως ειναι το μονελ και αν ολα αυτα που αναφερεις εχουν την μορφη καρφιου η βιδας;
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

  6. #26
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μπαρμπαρόσα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το θεμα του καταρτιου πιστευω οτι καλυψες τον στελιο.στην ερωτηση την δικη μου θελω να μου πεις τι ακριβως ειναι το μονελ και αν ολα αυτα που αναφερεις εχουν την μορφη καρφιου η βιδας;

    Monel είναι η εμπορική ονομασία για μια σειρά από κράματα νικελίου μιας εταιρίας, το Μονελ κατά κύριο λόγο αποτελείται από νικέλιο (έως 67%) και χαλκό, με μικρό ποσοστό σίδηρου και άλλων ιχνοστοιχείων. Το Monel το δημιούργησε ο David H. Browne. Το Monel πήρε το όνομά του όταν πρόεδρος στην εταιρεία ήταν κάποιος Ambrose Monell, και κατοχυρώθηκε με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας το 1906. Αφαίρεσαν το ένα από τα τελικά L, επειδή τα ονόματα της οικογένειας δεν επιτρεπόταν να χρησιμοποιηθούν ως εμπορικά σήματα εκείνη την εποχή.[1]
    Από αυτά τα μέταλλα κατασκευάζουν βίδες ντίζες καραβίδες παξιμάδια και καρφοβελόνες
    Διατίθενται και σε ακατέργαστους άξονες η διαφόρων μορφών μασιφάκια ή λάμες για περαιτέρω διαμόρφωση σε τζαβέτες η πρόκες κ.α.

    τεχνικά χαρακτηριστικά http://www.espi-metals.com/metals/monel.pdf

    Πυριτιούχος μπρούντζος είναι ένα κράμα αρκετά δύσκολο στην Παρασκευή. Πολύ πιο δύσκολο από κασιτιριούχο μπρούντζο. Είναι ένα εξαιρετικό κράματα με βάση το χαλκό με ειδικές ιδιότητες που το φέρνουν στις πρώτες θέσεις των μέταλλων που έχουν μεγάλη αντίσταση στην οξείδωση . Ο Πυριτιούχος χαλκός είναι κράματα χαλκού με 1 έως 3% πυριτίου με περίπου 1 τοις εκατό σίδηρο, νικέλιο, ή μαγγάνιο. Πυριτιούχος μπρούντζος έχει μεγάλη αντοχή στη διάβρωση από τις ισχυρές χημικές ουσίες και χρησιμοποιούνται για δοχεία χημικών. Μπορεί να υποστεί θερμική επεξεργασία και σκληρύνει τόσο όσο και ο χάλυβας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 27-10-2009 στις 14:42
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  7. #27
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Χιος
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Το silicon bronze κανει για αυτη τη δουλεια? Τι συσταση εχει?

  8. #28
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stefos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το silicon bronze κανει για αυτη τη δουλεια? Τι συσταση εχει?
    Silicon bronze = πυριτιούχος μπρούντζος
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  9. #29

    Προεπιλογή

    μπορει καποιος ιδιωτης να βρει ολα τα παραπανω υλικα σε εμποριο ευκολα ;
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

  10. #30

    Προεπιλογή

    Ισως πρεπει να κανουμε 1 πινακα τιμων οπου θα ορισουμε ενα συγκεκριμενο μεγεθος σκαφους και για αυτο θα βαλουμε ποσο θα κοστισει με ολα τα παραπανω υλικα ,παντα κατα προσεγγιση βεβαια.
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας