Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 12

Θέμα: Seminars on PSC

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή Seminars on PSC

    PORT STATE CONTROL, as this was presented in a seminar by GL.
    ======
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

  2. #2
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Hamburg
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Ερώτηση

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stw77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    PORT STATE CONTROL, as this was presented in a seminar by GL.
    ======
    Συνάδελφε, να σε ρωτήσω με όλο το θάρρος πόσο διήρκησε και κόστισε το σεμινάριο και φυσικά αν υπάρχει συνέχεια του συγκεκριμένου προγράμματος; Ασχολούμαι επαγγελματικά πολύ με το θέμα και διαπίστωσα βασικές ελλείψεις πληροφορίας προς τους επαγγελματίες και ναυτικούς. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  3. #3
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Από την δική μου εμπερία θα έλεγα ότι παρόμοια σεμινάρια, διοργανώνουν όλοι οι νηογνώμονες κατά διαστήματα (μέσα σε ένα έτος) και κυρίως όταν υπάρχουν εξαγγλίες/ανακοινώσεις συγκεκριμένων επιθερήσεων από μερίδα ή ομαδική συμμετοχή MOU. Αυτό γίνεται είτε ως προστατευτικό μέτρο προς τις ναυτιλιακές ομάδες πλοίων που αφοροπυν οι επιθεωρήσεις, είτε μετά την λήξη της περιόδου επιθεωρήσεων από τα PSC για την ανάλυση των αποτελσμάτων. Αυτή είναι και η λογική των σεμιναρίων αυτών. Τα σεμινάρια αυτά είναι 1 μέρας ή 2 ημερών και η τιμή τους κυμαίνονται από 350 μέχρι 750 ευρω ανάλογα με το ποιος τα διοργανώνει και που (π.χ. υπάρχουν νηογνώμονες που έχουν inhouse training ενώ άλλοι τα κάνουν σε αίθουσες ξενοδοχείων). Στην διάθεση σου για περισσότερες λεπτομέρειες αν χρειαστείς.

  4. #4
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Hamburg
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Παρατήρηση περί PSC και σεμιναρίων

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την δική μου εμπερία θα έλεγα ότι παρόμοια σεμινάρια, διοργανώνουν όλοι οι νηογνώμονες κατά διαστήματα (μέσα σε ένα έτος) και κυρίως όταν υπάρχουν εξαγγλίες/ανακοινώσεις συγκεκριμένων επιθερήσεων από μερίδα ή ομαδική συμμετοχή MOU. Αυτό γίνεται είτε ως προστατευτικό μέτρο προς τις ναυτιλιακές ομάδες πλοίων που αφοροπυν οι επιθεωρήσεις, είτε μετά την λήξη της περιόδου επιθεωρήσεων από τα PSC για την ανάλυση των αποτελσμάτων. Αυτή είναι και η λογική των σεμιναρίων αυτών. Τα σεμινάρια αυτά είναι 1 μέρας ή 2 ημερών και η τιμή τους κυμαίνονται από 350 μέχρι 750 ευρω ανάλογα με το ποιος τα διοργανώνει και που (π.χ. υπάρχουν νηογνώμονες που έχουν inhouse training ενώ άλλοι τα κάνουν σε αίθουσες ξενοδοχείων). Στην διάθεση σου για περισσότερες λεπτομέρειες αν χρειαστείς.
    Σε ευχαριστώ για το σχόλιο, και οι εμπειρίες μου δεν διαφέρουν με ό,τι περιγράφεις. Απλά τυγχάνει να έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα ως εκπαιδευτής για εκπροσώπους Σημαιών (IMO/FSI-PSC courses) και ως σύμβουλος για τη προετοιμασία του υλικού που πρέπει να έχουν τα διάφορα manuals (σε ξένες εταιρείς), και νομίζω ότι πρέπει να υπάρχουν στο εκπαιδευτικό υλικό για τους επαγγελματίες και άλλες πληροφορίες, όπως δικαιώματα/υποχρεώσεις PSCO, διαδικασίες appealing/claim, κ.α. καθώς και διαδικασίες 'προστασίας' του πληρώματος από διάφορες αυθαιρεσίες... Δεν κομίζω γλαύκας, αφού όλα τα παραπάνω είναι διαθέσιμα σε IMO/resolutions. Το κόστος είναι μάλλον υψηλό σε σχέση με το αντίστοιχο κόστος σχετικών σεμιναρίων στη Γερμανία και την Ολλανδία τουλάχιστον που έχω καλή εικόνα.

  5. #5
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Και ειναι απαγορευτικά για τα πληρώματα και συγκεκριμένα για Αξιωματικούς, Η διεθνή ναυτιλιακή κοινότητα υποκρίνεται με τις εξαγγελίες περι χρονιάς των ναυτικών και άλλα τέτοια. Που υπάρχει η ουσιαστική εκπαίδευση? Που είναι τα σεμινάρια και οι μετεκπαιδεύσεις? PSC και ενημέρωση του Πλοιάρχουν και των αξιωματικών? Δεν μας συμφαίρει γιατι είτε θα εκλήψουν τα "δωράκια" κατω απο το τραπέζι ή οι προμύθειές απο τις συμβεβλημένες εταιρίες...
    Σε πρόσφατο έλεγχο μου απο Paris MOU στο Μπουρκας ειχαμε αρκετά σκουπίδια... Στον ελεγχο PSC με προηδοποίησαν ότι πρέπει να τα πετάξουμε. Σε 10 λεπτά ειχε φθάσει ο σκουπιδιάρης χωρίς να τον ιδοποιήσουμε και μας χρέωσαν 800 ευρώ...

  6. #6
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Hamburg
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ειναι απαγορευτικά για τα πληρώματα και συγκεκριμένα για Αξιωματικούς, Η διεθνή ναυτιλιακή κοινότητα υποκρίνεται με τις εξαγγελίες περι χρονιάς των ναυτικών και άλλα τέτοια. Που υπάρχει η ουσιαστική εκπαίδευση? Που είναι τα σεμινάρια και οι μετεκπαιδεύσεις? PSC και ενημέρωση του Πλοιάρχουν και των αξιωματικών? Δεν μας συμφαίρει γιατι είτε θα εκλήψουν τα "δωράκια" κατω απο το τραπέζι ή οι προμύθειές απο τις συμβεβλημένες εταιρίες...
    Σε πρόσφατο έλεγχο μου απο Paris MOU στο Μπουρκας ειχαμε αρκετά σκουπίδια... Στον ελεγχο PSC με προηδοποίησαν ότι πρέπει να τα πετάξουμε. Σε 10 λεπτά ειχε φθάσει ο σκουπιδιάρης χωρίς να τον ιδοποιήσουμε και μας χρέωσαν 800 ευρώ...
    Επίσης δεν διαφωνώ σε αρκετά από τα παραπάνω και προσωπικά 'αγωνίζομαι από το δικό μου μετερίζι" για θέματα εκπαίδευσης, ειδικά στον Πειραιά αλλά μάταια. 'Έξω" είναι αλλιώς... Σου επισυνάπτω το βασικό κείμενο IMO/Res.A(19) 787 για το PSC, το οποίο είναι ελεύθερα διαθέσιμο και γενναιότατα 'πνιγμένο' από διάφορους ειδήμονες.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

  7. #7
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Σ ευχαριστώ... Μακάρι κάτι αλλάξει κάτι γιατί είναι για το καλό όλων στην ναυτιλιακή κοινότητα... Ναυτικούς εκπαιδευμένους και με τα πτυχία τους να είναι όχι μόνο χαρτιά (certification) αλλά και προσόντα (qualifications)...

  8. #8
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Hamburg
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ ευχαριστώ... Μακάρι κάτι αλλάξει κάτι γιατί είναι για το καλό όλων στην ναυτιλιακή κοινότητα... Ναυτικούς εκπαιδευμένους και με τα πτυχία τους να είναι όχι μόνο χαρτιά (certification) αλλά και προσόντα (qualifications)...
    Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα... Λόγω θέσης και ιδιότητας παρουσιάζω τις ιδέες μου αρκετές φορές, και με "λοιδορούν" όταν υπογραμμίζω ότι το μέγαλο πρόβλημα της σύγχρονης ναυτιλίας δεν είναι το ύψος των ναύλων και λοιπά οικονομικά θέματα, αλλά το ανθρώπινο δυναμικό της, τόσο στη θάλασσα όσο και στη ξηρά. Η έλλειψη 'ναυτικών', η ορθή επάνδρωση (όχι απαραίτητα ποσοτικά αλλά ποιοτικά και στη ξηρά και στο πλοίο) και συνθήκες ελέγχου της ασφάλειας (γενικά και όχι μόνο το σχετικά αποδοτικό αλλά ακόμα ελλειματικό PSC) είναι τα ζητούμενα... οι ναύλοι και τα λεφτά κάνουν τους κύκλους τους αλλά η ναυτιλία φθίνει ποιοτικά παρά τις τρομερές στατιστικές μας περί του αντιθέτου (τα claims αυξάνονται κάθε χρόνο)... ¶ποψή μου και φυσικά επιδέχεται κριτικής και αντιλόγου...

  9. #9
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Τότε ως μέλος των moderator του nautilia.gr σας προσκαλώ να κάνουμε μερικά σεμινάρια για διάφορα ναυτιλιακά θέματα. Ελπίζω η διοίκηση να συμφωνεί

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή seminar (GL)

    kalispera se olous.
    sxetika me to kostos tou seminariou apla na anafero pos itan arketa "symvoliko" giati apefthinotan se atoma pou emplekontai h' theloun na entax8oun stin naftilia. Veveos den simenei pos den itan axiosevasto poso.
    Oson afora tin yli pou mas paradothike itan para poly ikanopoihtiki se simeio pou kalypte polles ptyxes tou thematos me polla paradeigmata.
    Tora, oson afora ta seminaria pou ginontai apo ton sygkekrimeno forea (pou einai kai niognomonas) kalo einai na mpeis eite sto site eite na pareis tilefono, giati auta alazoun kai diamorfonontai analoga me ti zitisi kai ti prosfora.

    Elpizo na se kalypsa,
    Gia otidipote allo sxetika rotise me.
    STW77

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας