Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 80 από 94

Θέμα: Αργώ

  1. #71

    Προεπιλογή

    egv γιατι δεν καταλαβα?

  2. #72

    Προεπιλογή

    Εννοείς το μήνυμα του Leo;
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσουν τα σήματα "περιορισμένης ικανότητας χειρισμών" στην δεξιά παντα του άλμπουρου του Βάπορα... (Εξπρές Πήγασου). Ενα σήμα του ΔΚΑΣ που σπάνια βλέπουμε σ' ενα ποστάλι..., στον Πειριαιά δνε το είχα προσέξει.
    Μιλάει για τα τρία σχήματα που διακρίνονται στη δεξιά μεριά στο άλμπουρο του Πήγασου.shapes.jpg

    Είναι μια μπάλα, ένας ρόμβος και μια μπάλα.*
    restrictedManeuvrability.jpg
    Αυτό σημαίνει σύμφωνα με το Διεθνή Κανονισμό Αποφυγής Συγκρούσεων στη Θάλασσα ότι το πλοίο έχει μειωμένη ικανότητα χειρισμών**. Σύμφωνα με τον κανόνα 27:
    β) Πλοίον περιωρισμένης ικανότητος χειρισμών, εκτός πλοίου ασχολουμένου εις επιχειρήσεις ναρκαλιείας, θα επιδεικνύη:

    (ι) Τρεις ορατούς καθ` όλον τον ορίζονται φανούς επί κατακορύφου γραμμής εις το καταφανέστερον μέρος. Ο ανώτατος και κατώτατος εκ των φανών αυτών θα είναι ερυθροί και ο μεσαίος θα είναι λευκός.(σσ τη νύχτα)

    (ιι) Τρία σχήματα επί κατακορύφου γραμμής εις το καταφανέστερον μέρος.

    Το ανώτατον και κατώτατον εκ των σχημάτων αυτών είναι σφαιρικά και το μεσαίον ρομβοειδές.,(σσ τη μέρα)






    *Δεν είναι τρεις μπάλες γιατί τρεις μπάλες κατακόρυφα μεταξύ τους σημαίνουν καθισμένο (προσαραγμένο) καράβι σύμφωνα με τον κανόνα 30.

    **Σύμφωνα με τον Κανόνα 3:
    ζ) Ο όρος "πλοίον περιωρισμένης ικανότητος χειρισμών" σημαίνει παν πλοίον, το οποίον, ως εκ της φύσεως της εργασίας του, περιορίζεται εις την ικανότητά του να χειρίση, ως απαιτείται υπό των παρόντων Κανόνων, και, ως εκ τούτου, αδυνατεί ν` απομακρυνθή της πορείας ετέρου πλοίου.

    Ο όρος "πλοία περί ορισμένων ικανοτήτων χειρισμών" θα περιλαμβάνει χωρίς αυτό να είναι περιοριστικό:

    (ι) Πλοίον ασχολούμενον με την τοποθέτησιν, συντήρησιν ή αφαίρεσιν ναυτιλιακού βοηθήματος, υποβρυχίου καλωδίου ή αγωγού,

    (ιι) Πλοίον ασχολούμενον εις επιχειρήσεις ελέγχου βυθού ή εκβαθύνσεως, ως και υδρογραφικάς ή υποβρυχίους τοιαύτας.

    (ιιι) Πλοίον ασχολούμενον με τον εν πλω ανεφοδιασμόν ή την εν πλω διαπεραίωσιν (εις έτερον πλοίον) προσώπων, εφοδίων ή φορτίου,

    (ιν) Πλοίον ασχολούμενον με την απονήωσιν ή προσνήωσιν αεροσκαφών.

    (ν) Πλοίον ασχολούμενον εις επιχειρήσεις ναρκαλίειας,

    (νι) Πλοίον ασχολούμενον εις επιχείρησιν ρυμουλκήσεως, ήτις εμποδίζει σοβαρώς ρυμουλκούν και ρυμουλκούμενον πλοία της ικανότητός των να παρεκλίνουν της πορείας των.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 11-07-2008 στις 02:04

  3. #73
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή Ραντεβου με τον οφθαλμίατρο

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσουν τα σήματα "περιορισμένης ικανότητας χειρισμών" στην δεξιά παντα του άλμπουρου
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου δημιουργείτε όμως ένα άγχος στο τι βλέπετε δεξιά...... στη φωτογραφία του paroskayak. Ετσι προληπτικά έκλεισα ένα ραντεβού στον οφθαλμίατρο....

    Leo, φαίνεται ότι το ραντεβού με τον οφθαλμίατρο απέδωσε τα βέλτιστα! :lol: :mrgreen:

    Αν δεν έβλεπα τη δημοσίευση του Παναγιώτη, δεν θα μπορούσα να ξεχωρίσω τα σήματα στο άρμπουρο...
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  4. #74

    Προεπιλογή

    παναγιωτη αυτο εννοουσα.με καλυψες πληρως .σε ευχαριστω

  5. #75
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Πόλη του Βόλου
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με τοπικό (Βολιώτικο) τηλ. σταθμό και το εναλλακτικό ταξίδι της Αργούς τελειώνει άδοξα την Κυριακή 20 Ιουλ στην Πρέβεζα.
    Τους λόγους δεν τους πολυκατάλαβα γιατί «φωνάζουν» πολλοί….
    Αυτό που κατάλαβα όμως είναι ότι αναζητείται «άλλοθι» για να δικαιολογηθούν τα 2.000.000 (δύο εκατομμύρια ευρώ) που έχει στοιχίσει μέχρι τώρα το πρόγραμμα. :???:
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Arthur : 19-07-2008 στις 09:40
    www.naftomodelismos.gr
    www.naftotopos.gr

  6. #76

    Προεπιλογή

    Απο οτι φαινεται εχουν ξεμεινει απο χρηματα και τωρα αλληλοκατηγορουνται καλσσικα. Η HSW απειλει να αποσυρει τον Πηγασο γιατι δεν εχει πληρωθει για τις δαπανες του πλοιου απο τους διαφορους χορηγους οπως φαινεται ειχε συμφωνηθει. Περισσοτερες πληροφοριες εδω.

  7. #77

    Προεπιλογή

    τα ιδια παντελακι μου τα ιδια παντελη μου.πολλα λεφτα ομως ρε παιδια.μηπως λεω εγω τωρα ,θα επρεπε να δωθουν καπου αλλου....

  8. #78
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Πόλη του Βόλου
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Εγώ θα ήμουν ευχαριστημένος να δίδονταν σε επιστημονική ομάδα προκειμένου να επιχειρηθεί να αφαιρεθεί από το DNA της φυλής μας, η «επικίνδυνη επιπολαιότητα-ανευθυνότητα» που μας χαρακτηρίζει…. :???:
    www.naftomodelismos.gr
    www.naftotopos.gr

  9. #79
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Arthur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα ήμουν ευχαριστημένος να δίδονταν σε επιστημονική ομάδα προκειμένου να επιχειρηθεί να αφαιρεθεί από το DNA της φυλής μας, η «επικίνδυνη επιπολαιότητα-ανευθυνότητα» που μας χαρακτηρίζει…. :???:
    Η καλύτερη δημοσίευση που έχω διαβάσει φίλοι μου. Κι εγώ μαζί σου Arthur είναι λυπηρό αλλά πέρα για πέρα αληθινό :neutral:.

  10. #80
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή


    Τελικά καταφέραμε να αποδείξουμε σήμερα ότι το ταξίδι της Αργούς δεν έγινε τότε...!!!
    Που είσαι Ιάσωνα να δεις τους απογόνους σου!!!
    Αντί άλλου σχολίου παραπέμπω στο δίστιχο της υπογραφής μου...
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας