Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από colin1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία φορά έκανα το λάθος να φουντάρω 2 άγκυρες υπό γωνία από τη πλώρη σε βραδινό αρόδο και το πρωί είχαν γίνει κοκορέτσι . Ήμουν σε κόλπο που όπως λέει και άλλος φίλος ο άνεμος ερχόταν από γύρω-γύρω όλο το βράδυ και το πρωί έξινα το κεφάλι μου για το πόση ώρα θα μου πάρει να τις ξεμπλέξω χωρίς να κάνω ζημιά στον εργάτη.
2 άγκυρες υπό γωνία και στη πλώρη έχω φουντάρει μόνο σε μόλο που ήμουν πρώτος στη ντάνα και ο αέρας φυσούσε στη μπάντα μου και ήθελα να σιγουρέψω το βράδυ μη ξεσύρει η βασική άγκυρα και στρίψει η πλώρη.
Γενικά πιστέυω ότι ένα καλό φουντάρισμα με τη σωστή άγκυρα στο σωστό βυθό με το σωστό έκταμα είναι οκ . Πιο "πολύπλοκες" διαδικασίες και ειδικά χωρίς πολλά άτομα γνώστες πάνω στο σκάφος , ίσως δημιουργήσουν μεγαλύτερα προβλήματα από ότι θα λύσουν .
Παράδειγμα στη περίπτωση μου να ήθελα εκτάκτως λόγω καιρού ή λόγω ασθένειας κάποιου ή οτιδήποτε άλλο , να έπρεπε να βιράρω 2 άγκυρες κοκορέτσι
Συμφωνώ, οι δύο άγκυρες σε σειρά βέβαια που λύνουν προβλήματα σε πολύ χοντρό καιρό, δεν είναι ιδιαίτερο μπλέξιμο, .... απλά έχεις μεγαλύτερο έκταμα και βάρος να σηκώσεις, αλλά ακριβώς αυτό χρειάζεσαι, έκταμα και βάρος.