Έχω φουντάρει πολλές φορές αλλά πάντα με μονή άγκυρα. Θα ήθελα τις απόψεις σας για τα ακόλουθα που ακόμη δεν έτυχε να τα δοκιμάσω στην πράξη (μιλάμε πάντα για αρόδο):

Α. Πως μπορώ να ρίξω δεύτερη άγκυρα (από την πλώρη) με ξεχωριστό σχοινί/αλυσίδα και με κάποια γωνία μεταξύ τους, π.χ 45 μοίρες; Ο τρόπος που θεωρητικά το σκέφτομαι είναι να ρίξω την πρώτη όπως κάνω πάντα. Να αφήσω το έκταμα που θέλω, να βεβαιωθώ πως θα σκάψει και θα χωθεί κτλ, κτλ. Στην συνέχεια θα κάνω πρόσω με την γωνία που θέλω και φθάνοντας κάπου στην ευθεία της πρώτης άγκυρας να φουντάρω την δεύτερη. Μετά κάνω ανάποδα μέχρι να τεντώσει η πρώτη μου αλυσίδα, άρα είμαι πίσω στο ‘σωστό’ σημείο. Τώρα σε αυτό το σημείο υποθέτω πως αφού η δεύτερη άγκυρα θα πέσει με το χέρι, μάλλον χωρίς τον εργάτη, και θα αποτελείται κυρίως από αγκυρόσχοινο θα προσπαθήσω να την κάνω να σκάψει τραβώντας το σχοινί με το χέρι ή με το ‘βιντζιρέλο’ του εργάτη. Όχι με ανάποδα μήπως ‘ξεπιάσει’ η πρώτη μου άγκυρα ίσως λόγω κάποιας διαφορετικής γωνίας του σκάφους από την αρχική. Καλά τα σκέφτομαι ρε παιδιά ή κάνω σενάρια επιστημονικής φαντασίας;

Β. Μου τυχε μερικές φορές να είμαι φουνταρισμένος με μονή άγκυρα σε κόλπο, να βλέπει η πλώρη τον άνεμο και να ρχεται ένα σπαστικό κυματάκι από το πλάι που να με κουνά όλο βράδυ . Η λύση στο μαρτήριο υποθέτω είναι να ρίξω μια δεύτερη άγκυρα από την πρύμη σε τέτοια γωνία που θα μου ευθυγραμμίσει το σκάφος με το κύμα. Πως όμως; Κουβαλόντας με το τεντεράκι την δεύτερη άγκυρα εκεί που θέλω και μετά πίσω στο σκάφος για να μαζέψω μπόσικα και φερμάρωντας για να πιάσει;
Και το κυριότερο αφού τώρα το σκάφος θα ναι με το πλάι στον άνεμο, αν δυναμώσει ή αν αλλάξει κατεύθυνση τι γίνεται; Να προσθέσω πως στο συγκεκριμένο κόλπο κατά την διάρκεια του 24ωρου ο άνεμος κάνει στροφή 360 μοίρες!

Ευχαριστώ