Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 31

Θέμα: Φουντάροντας δύο άγκυρες

  1. #1
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Φουντάροντας δύο άγκυρες

    Έχω φουντάρει πολλές φορές αλλά πάντα με μονή άγκυρα. Θα ήθελα τις απόψεις σας για τα ακόλουθα που ακόμη δεν έτυχε να τα δοκιμάσω στην πράξη (μιλάμε πάντα για αρόδο):

    Α. Πως μπορώ να ρίξω δεύτερη άγκυρα (από την πλώρη) με ξεχωριστό σχοινί/αλυσίδα και με κάποια γωνία μεταξύ τους, π.χ 45 μοίρες; Ο τρόπος που θεωρητικά το σκέφτομαι είναι να ρίξω την πρώτη όπως κάνω πάντα. Να αφήσω το έκταμα που θέλω, να βεβαιωθώ πως θα σκάψει και θα χωθεί κτλ, κτλ. Στην συνέχεια θα κάνω πρόσω με την γωνία που θέλω και φθάνοντας κάπου στην ευθεία της πρώτης άγκυρας να φουντάρω την δεύτερη. Μετά κάνω ανάποδα μέχρι να τεντώσει η πρώτη μου αλυσίδα, άρα είμαι πίσω στο ‘σωστό’ σημείο. Τώρα σε αυτό το σημείο υποθέτω πως αφού η δεύτερη άγκυρα θα πέσει με το χέρι, μάλλον χωρίς τον εργάτη, και θα αποτελείται κυρίως από αγκυρόσχοινο θα προσπαθήσω να την κάνω να σκάψει τραβώντας το σχοινί με το χέρι ή με το ‘βιντζιρέλο’ του εργάτη. Όχι με ανάποδα μήπως ‘ξεπιάσει’ η πρώτη μου άγκυρα ίσως λόγω κάποιας διαφορετικής γωνίας του σκάφους από την αρχική. Καλά τα σκέφτομαι ρε παιδιά ή κάνω σενάρια επιστημονικής φαντασίας;

    Β. Μου τυχε μερικές φορές να είμαι φουνταρισμένος με μονή άγκυρα σε κόλπο, να βλέπει η πλώρη τον άνεμο και να ρχεται ένα σπαστικό κυματάκι από το πλάι που να με κουνά όλο βράδυ . Η λύση στο μαρτήριο υποθέτω είναι να ρίξω μια δεύτερη άγκυρα από την πρύμη σε τέτοια γωνία που θα μου ευθυγραμμίσει το σκάφος με το κύμα. Πως όμως; Κουβαλόντας με το τεντεράκι την δεύτερη άγκυρα εκεί που θέλω και μετά πίσω στο σκάφος για να μαζέψω μπόσικα και φερμάρωντας για να πιάσει;
    Και το κυριότερο αφού τώρα το σκάφος θα ναι με το πλάι στον άνεμο, αν δυναμώσει ή αν αλλάξει κατεύθυνση τι γίνεται; Να προσθέσω πως στο συγκεκριμένο κόλπο κατά την διάρκεια του 24ωρου ο άνεμος κάνει στροφή 360 μοίρες!

    Ευχαριστώ
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση σκέψεων για επεξεργασία ....

    Το Β. δεν θα το έκανα, το ρίσκο να πιέζεσαι από τον αέρα στην πάντα και όλα τα συμπαραμαρτούντα της ενδεχόμενης αλλαγής αέρα, δεν θα με άφηνε να ησυχάσω. άσε που εάν έρθει και φουντάρει άλλος κοντά, αυτός θα στρέφει και εσύ όχι.
    Κατά τα άλλα μια παραλλαγή για να ρίξεις δεύτερη άγκυρα πίσω είναι να πας πίσω λασκάρωντας την πρώτη άγκυρα με μακρύ κάβο, να φουντάρεις, και να ξαναμαζέψεις. ¶λλη παραλλαγή, εάν έχεις τη δυνατότητα, ή εάν φουντάρεις την πίσω πρώτη, είναι να αφήσεις τη μία σε τσαμαδουράκι, να πας να φουντάρεις και να γυρίσεις να την πιάσεις. Γενικά είναι πολύ σπάνιες οι περιπτώσεις που θα εμπιστευόμουν να μείνω σε δύο άγκυρες αντίθετα φουνταρισμένες. Η μόνη φορά που το έχω κάνει ήταν αντί για πρυμάτσα σε προστατευμένη υπήνεμη ομαλή ακτή που δεν είχε κανένα σημείο στη στεριά να πιαστώ, την φουντάρισα κολυμπώντας στο 1 μέτρο (με καβάκι για να τη μαζέψω εάν χρειαστεί).
    Το τσαμαδουράκι είναι πολύ χρήσιμο και για κάβο στην ακτή short handed. Ακόμα και μόνος μπορείς να φουντάρεις στο σημείο που θέλεις και να μείνεις με μικρό έκταμα αρόδου. Μετά πας με το βαρκάκι ή κολυμπώντας, δένεις τον κάβο σου με την ησυχία σου, επιστρέφεις στην ευθεία που θα βρεθεί το σκάφος και αφήνεις την άκρη σε τσαμαδουράκι. Επιστρέφεις στο σκάφος και λασκάρωντας πας στο τσαμαδουράκι που θα ψαρέψεις με το γάτζο.

    Για το Α. σενάριο, γίνεται όπως το αναφέρεις. Εναλλακτικά μπορείς να το κάνεις σαν βαποράκι ... δηλαδή να φουντάρεις τη μια, να πας λασκάρωντας στο 2ο σημείο να φουντάρεις και τη 2η και μετά να λασκάρεις συμμετρικά πίσω. Το τέντωμα μάλλον με προσοχή μια μια.
    Και αυτή τη μεθοδολογία σπάνια την έχω χρησιμοποιήσει, κύρια γιατί αυξάνει σχετικά λίγο την ικανότητα κρατήματος της αγκυροβολίας. Επίσης περιστρέφεσαι διαφορετικά από γείτονες με μια άγκυρα, οπότε θέλει προσοχή.

    Ένα σενάριο που δεν ανέφερες είναι οι δύο άγκυρες σε σειρά. Φουντάρεις τη μία (πιθανά τη δεύτερη) και στο τέρμα της κοτσάρεις την άλλη. Συνεχίζεις να απλώνεις έκταμα και καταλήγεις με αρκετά μεγάλο έκταμα και με μεγάλο βάρος επάνω σε αυτό. Η ικανότητα κρατήματος αυξάνει κατακόρυφα, οπότε σε δύσκολες συνθήκες ίσως δώσει λύση, όταν δεν υπάρχει άλλη. Ο κύκλος στροφής σε ενδεχόμενη αλλαγή αέρα παραμένει μικρός, καθώς θα σταθείς στην πιο κοντινή άγκυρα (είναι εξαιρετικά δύσκολο ένας πολύ δυνατός καιρός να αλλάξει ξαφνικά σε άλλον εξίσου δυνατό). Η μέθοδος σου εγγυώμαι ότι έχει πολύ καλά αποτελέσματα εκεί που δεν κρατιέσαι με το βασικό σου έκταμα.
    Στο ίδιο σκεπτικό, εάν δεν έχεις χώρο, μπορείς να κρεμάσεις επιπλέον βάρος (καδένα, άγκυρα κ.λ.π.) στο κυρίως έκταμα, σε τέτοια απόσταση από το σκάφος, ώστε να κάνει καλό ελατήριο και να κρατάει τη γωνία του εκτάματος με το βυθό μικρή.

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι με ανάποδα μήπως ΅ξεπιάσειΆ η πρώτη μου άγκυρα ίσως λόγω κάποιας διαφορετικής γωνίας του σκάφους από την αρχική. Καλά τα σκέφτομαι ρε παιδιά ή κάνω σενάρια επιστημονικής φαντασίας;
    Πρακτικά όντας αρόδου, δεν έχει νόημα να τραβάς με το χέρι ή βιντιρέλο, απλά τραβάς το σκάφος. Ακόμα και στην περίπτωση που φυσάει και έχεις πίεση στο ρεμετρόσχοινο, δεν μπορείς να αυξήσεις τη δύναμη τραβώντας, θα τραβήξεις το σκάφος και θα μειωθεί το έκταμα, οπότε πιθανά θα την ξεσκαλώσεις. ¶σε τον αέρα να κάνει τη δουλειά. Εάν δεν φυσάει αρκετά, μόνο ανάποδα μπορείς να κάνεις για να υποκαταστήσεις την δύναμη αυτή.
    Εναλλακτικά μπορείς, όταν φυσάει, να λασκάρεις αφήνωντας το σκάφος ελεύθερο να πάρει ταχύτητα από τον αέρα και να το σταματήσεις απότομα δένοντας στο κοτσανέλο ώστε να υποβάλεις την αγκυροβολία σου στο φορτία από την αδράνεια κίνησης του σκάφους. Προσοχή μην υπερβάλεις με πολύ αέρα και φας κανένα χέρι ή ξηλώσεις κανένα κοτσανέλο. Δεν θα το έκανα, θα προτιμούσα ελεγχόμενα ανάποδα, το αναφέρω για το σενάριο αγκυροβολίας χωρίς διαθέσιμη μηχανή.
    Όσο για την οποιαδήποτε μικρή απόκλιση στη γωνία τραβήγματος .... εάν είναι να ξεπιάσει λόγω διαφοράς 30-40 μοιρών στο τράβηγμα, καλύτερα να το κάνει μια ώρα ενωρίτερα και όχι όταν θα κοιμάσαι.

  4. #4
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Jerry ευχαριστώ για την απάντηση. Το φουντάρισμα με δύο άγκυρες στη σειρά ("πινελάρισμα" δεν το ανάφερα επειδή αυτη την μέθοδο την γνωρίζω. Είναι σχετικά απλή άσχετα αν δεν χρειάστηκε μέχρι στιγμής να την χρησιμοποιήσω. Στη δεύτερη μου άγκυρα έχω και ένα κομμάτι αλυσίδα 10 μέτρα που είναι το μέγιστο βάθος που φουντάρω ώστε η πρώτη άγκυρα που θα βιράρω να ανεβαίνει από μονη της χωρίς να κρεμμαστούν και οι δύο από τον εργάτη και να ζοριστεί.
    Τώρα όμως από την δική σου ανάλυση και ειδικά εκεί που λες πως οι δύο άγκυρες υπό γωνία δεν αυξάνουν και τόσο πολύ την ικανότητα κρατήματος (νόμιζα πως ήταν πιο αποτελεσματικές από δύο στην σειρά) νομίζω πως σε περίπτωση που χρειαστεί δεύτερη άγκυρα μάλλον μόνο στη μέθοδο των δύο σε σειρά θα καταφύγω. Κάτι μου λέει πως σε περίπτωση ανάγκης (έκτακτης φυγής) θα ναι και η πιο απλή διαδικασία να τις βιράρεις γρήγορα και να εξαφανιστείς.
    Αν κρεμάσεις επιπλέον βάρος στην αλυσίδα σου μπορείς να αφήνεις και λιγότερο έκταμα χωρίς να χάνει την αποτελεσματικότητα κρατήματος η άγκυρα σου; Είναι αυτό που έννοείς λέγωντας "εάν δεν έχεις χώρο"; Αυτό δουλέυει αν για έκταμα έχεις μόνο αλυσίδα (έχω 60 μέτρα χωρίς σχοινί) που έτσι κι αλλιώς η αλυσίδα θα απλώσει στο βυθό, οπόταν το βάρος θα καταλήξει απλά λίγα μέτρα μπροστά από την πλώρη;
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  5. Προεπιλογή

    συμφωνω με το τζερρυ. αμα θες 2 σε σειρα ειναι πολυ δυνατη λυση...Αυτα με τις γωνιες μου φαινονται καπως, ασε που υπαρχει πιθανοτητα αν γυρισει ο καιρος να μπλεξεις τα μπουτια ....εεεεε τις καδενες σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κρεμάσεις επιπλέον βάρος στην αλυσίδα σου μπορείς να αφήνεις και λιγότερο έκταμα χωρίς να χάνει την αποτελεσματικότητα κρατήματος η άγκυρα σου; Είναι αυτό που έννοείς λέγωντας "εάν δεν έχεις χώρο"; Αυτό δουλέυει αν για έκταμα έχεις μόνο αλυσίδα (έχω 60 μέτρα χωρίς σχοινί) που έτσι κι αλλιώς η αλυσίδα θα απλώσει στο βυθό, οπόταν το βάρος θα καταλήξει απλά λίγα μέτρα μπροστά από την πλώρη;
    Ακριβώς αυτό εννοώ. Η λύση του πρόσθετου βάρους, αν και είναι χρησιμότερη όταν έχεις αγκυρόσχοινο (μετά την καδένα), δεν έχει σχέση με το είδος του εκτάματος (αλυσίδα ή σχοινί). Σε κάθε περίπτωση προσθέτει βάρος (άρα και ισοδύναμο μήκος) στο έκταμα. Για να γίνω κατανοητός, ας πούμε ότι έχεις φουντάρει μόνο 20 μ. έκταμα καδένα (γιατί δεν είχες άλλο διαθέσιμο μήκος - ας πούμε σε λιμάνι) σε 8 μ. βάθος. Σε σχέση με το βάθος το έκταμα είναι λίγο για χοντρό καιρό. Το να κρεμάσεις βάρος στην καδένα θα την βοηθήσει να κρατήσει ξαπλωμένα κάποια μέτρα στο βυθό. Αν υποθέσουμε ότι κρεμάς 20 κιλά σε απόσταση 9-10 μέτρων (καλύτερα να μην καθήσουν κάτω για να κάνουν και τη δουλειά του ελατηρίου, εάν τη χρειάζεσαι βέβαια), κερδίζεις ας πούμε 15 μέτρα εικονικό έκταμα (δεν θυμάμαι το βάρος της 8άρας ή 10άρας αλυσίδας ανά μ.μ.).
    Σε σχοινί το βάρος κατεβαίνει εύκολα στη θέση που το θέλεις με μια μπαστέκα και ένα βοηθητικό σχοινί ελέγχου. Με αλυσίδα τα πράγματα είναι δυσκολότερα γιατί η μπαστέκα πρέπει να είναι πολύ μεγάλη. Προφανώς και μια θηλεία από χοντρό σχοινί θα κάνει τη δουλειά σου, αλλά κετεβαίνει και κυρίως ανεβαίνει δυσκολότερα, λόγω τριβών. Μπορεί να βοηθήσεις με επένδυση από χοντρό σκληρό λάστιχο ποτίσματος.

    Καλά φουνταρίσματα ... γιατί από το γραφείο μόνο ζηλεύω για την ώρα ....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jerry_p : 07-07-2009 στις 09:19

  7. #7
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jerry_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... γιατί από το γραφείο μόνο ζηλεύω για την ώρα ....
    Καλά και γω γραφείο είμαι, μην τρελλένεσαι. Σωματικά όμως μόνο!
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Β. Μου τυχε μερικές φορές να είμαι φουνταρισμένος με μονή άγκυρα σε κόλπο, να βλέπει η πλώρη τον άνεμο και να ρχεται ένα σπαστικό κυματάκι από το πλάι που να με κουνά όλο βράδυ . Η λύση στο μαρτήριο υποθέτω είναι να ρίξω μια δεύτερη άγκυρα από την πρύμη σε τέτοια γωνία που θα μου ευθυγραμμίσει το σκάφος με το κύμα. Πως όμως; Κουβαλόντας με το τεντεράκι την δεύτερη άγκυρα εκεί που θέλω και μετά πίσω στο σκάφος για να μαζέψω μπόσικα και φερμάρωντας για να πιάσει;
    Και το κυριότερο αφού τώρα το σκάφος θα ναι με το πλάι στον άνεμο, αν δυναμώσει ή αν αλλάξει κατεύθυνση τι γίνεται; Να προσθέσω πως στο συγκεκριμένο κόλπο κατά την διάρκεια του 24ωρου ο άνεμος κάνει στροφή 360 μοίρες!

    Ευχαριστώ
    Μου είχε τύχει το ίδιο πέρσυ στη Τζια.
    Κάτι που σκέφτηκα την επόμενη μέρα και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα για να ξέρω αν δουλεύει είναι το εξής:

    Να φουντάρω κανονικά με μία άγκυρα χωρίς να αφήσω όλη τη καδένα - να κρατήσω δηλαδή τουλάχιστον 10 μέτρα καδένα.
    Στη συνέχεια να πιάσω σε ένα κρίκο της καδένας έναν κάβο και να τον περάσω έξω από τα ρέλια και να τον φέρω πίσω σε ένα βιτζιρέλο.
    Μετά αφήνοντας την υπόλοιπη καδένα και πέρνοντας με το βιτζιρέλο τον κάβο να καταφέρω να φέρω το σκάφος κάθετα στον αέρα και παράλληλα στο κύμα όπως φαίνεται στο σχεδιάγραμμα.

    Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  9. #9

    Προεπιλογή

    Μία φορά έκανα το λάθος να φουντάρω 2 άγκυρες υπό γωνία από τη πλώρη σε βραδινό αρόδο και το πρωί είχαν γίνει κοκορέτσι . Ήμουν σε κόλπο που όπως λέει και άλλος φίλος ο άνεμος ερχόταν από γύρω-γύρω όλο το βράδυ και το πρωί έξινα το κεφάλι μου για το πόση ώρα θα μου πάρει να τις ξεμπλέξω χωρίς να κάνω ζημιά στον εργάτη.
    2 άγκυρες υπό γωνία και στη πλώρη έχω φουντάρει μόνο σε μόλο που ήμουν πρώτος στη ντάνα και ο αέρας φυσούσε στη μπάντα μου και ήθελα να σιγουρέψω το βράδυ μη ξεσύρει η βασική άγκυρα και στρίψει η πλώρη.
    Γενικά πιστέυω ότι ένα καλό φουντάρισμα με τη σωστή άγκυρα στο σωστό βυθό με το σωστό έκταμα είναι οκ . Πιο "πολύπλοκες" διαδικασίες και ειδικά χωρίς πολλά άτομα γνώστες πάνω στο σκάφος , ίσως δημιουργήσουν μεγαλύτερα προβλήματα από ότι θα λύσουν .
    Παράδειγμα στη περίπτωση μου να ήθελα εκτάκτως λόγω καιρού ή λόγω ασθένειας κάποιου ή οτιδήποτε άλλο , να έπρεπε να βιράρω 2 άγκυρες κοκορέτσι

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Alkis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να φουντάρω κανονικά με μία άγκυρα χωρίς να αφήσω όλη τη καδένα - να κρατήσω δηλαδή τουλάχιστον 10 μέτρα καδένα.
    Στη συνέχεια να πιάσω σε ένα κρίκο της καδένας έναν κάβο και να τον περάσω έξω από τα ρέλια και να τον φέρω πίσω σε ένα βιτζιρέλο.
    Μετά αφήνοντας την υπόλοιπη καδένα και πέρνοντας με το βιτζιρέλο τον κάβο να καταφέρω να φέρω το σκάφος κάθετα στον αέρα και παράλληλα στο κύμα όπως φαίνεται στο σχεδιάγραμμα.

    Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό;
    Δουλεύει, αλλά οι δυνάμεις είναι μεγαλύτερες, οπότε θέλεις έκταμα και αν δυναμώσει ο αέρας πρέπει να γυρίσεις στην κατάσταση ελαχιστοποίησης των δυνάμεων (μάλλον βέβαια σε αυτή την περίπτωση θα ευθυγραμμιστεί αέρας και κύμα).

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας