Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 31

Θέμα: Φουντάροντας δύο άγκυρες

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από colin1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία φορά έκανα το λάθος να φουντάρω 2 άγκυρες υπό γωνία από τη πλώρη σε βραδινό αρόδο και το πρωί είχαν γίνει κοκορέτσι . Ήμουν σε κόλπο που όπως λέει και άλλος φίλος ο άνεμος ερχόταν από γύρω-γύρω όλο το βράδυ και το πρωί έξινα το κεφάλι μου για το πόση ώρα θα μου πάρει να τις ξεμπλέξω χωρίς να κάνω ζημιά στον εργάτη.
    2 άγκυρες υπό γωνία και στη πλώρη έχω φουντάρει μόνο σε μόλο που ήμουν πρώτος στη ντάνα και ο αέρας φυσούσε στη μπάντα μου και ήθελα να σιγουρέψω το βράδυ μη ξεσύρει η βασική άγκυρα και στρίψει η πλώρη.
    Γενικά πιστέυω ότι ένα καλό φουντάρισμα με τη σωστή άγκυρα στο σωστό βυθό με το σωστό έκταμα είναι οκ . Πιο "πολύπλοκες" διαδικασίες και ειδικά χωρίς πολλά άτομα γνώστες πάνω στο σκάφος , ίσως δημιουργήσουν μεγαλύτερα προβλήματα από ότι θα λύσουν .
    Παράδειγμα στη περίπτωση μου να ήθελα εκτάκτως λόγω καιρού ή λόγω ασθένειας κάποιου ή οτιδήποτε άλλο , να έπρεπε να βιράρω 2 άγκυρες κοκορέτσι
    Συμφωνώ, οι δύο άγκυρες σε σειρά βέβαια που λύνουν προβλήματα σε πολύ χοντρό καιρό, δεν είναι ιδιαίτερο μπλέξιμο, .... απλά έχεις μεγαλύτερο έκταμα και βάρος να σηκώσεις, αλλά ακριβώς αυτό χρειάζεσαι, έκταμα και βάρος.

  2. #12
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    .....και αν έχεις δυνατό εργάτη ή δυνατά μπράτσα μπορείς να συνδέσεις τις δύο άγκυρες μεταξύ τους χωρίς αλυσίδα (αν το επιτρέπει η κατασκευή τους) ή έστω με ελάχιστη αλυσιδα. Το έκταμα δεν θα αυξηθεί αλλά θα αυξηθεί το βάρος και η αντίσταση από δύο αγκιστρομένες άγκυρες χωρίς να υπάρχει περίπτωση να μπλεχτεί κάτι.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  3. #13
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....και αν έχεις δυνατό εργάτη ή δυνατά μπράτσα μπορείς να συνδέσεις τις δύο άγκυρες μεταξύ τους χωρίς αλυσίδα (αν το επιτρέπει η κατασκευή τους) ή έστω με ελάχιστη αλυσιδα. Το έκταμα δεν θα αυξηθεί αλλά θα αυξηθεί το βάρος και η αντίσταση από δύο αγκιστρομένες άγκυρες χωρίς να υπάρχει περίπτωση να μπλεχτεί κάτι.
    διαφωνώ για τους παρακάτω λόγους ...

    όσο δυνατός και εάν είναι ο εργάτης, επειδή συνήθως τα προβλήματα κρατήματος τα έχουμε όταν το βάθος είναι μεγάλο, θα ζοριστεί πολύ με δύο άγκυρες και κρεμασμένη καδένα. δεν υπάρχει λόγος για τόση καταπόνηση του εξοπλισμού και πιθανές ζημιές, ακόμα και στην έδρασή του.

    ο βασικότερος λόγος είναι ότι δεν βοηθάς αρκετά το έκταμά σου με τον τρόπο αυτό. το κύριο μέλημα είναι να κρατηθεί οριζόντιο ως προς το βυθό ένα ικανό μήκος εκτάματος ώστε να τραβάει οριζόντια η άγκυρα και να βυθίζεται παραπάνω. εάν τραβήξεις υπό γωνία, δηλαδή σηκωθεί το έκταμα, τότε θα ξεσκαλώσει. άρα λοιπόν εάν στερήσω το βάρος από το έκταμα και το βάλω στην άκρη, αυτό θα τραβήξει υπό γωνία, και πιθανά στον χοντρό καιρο θα ξεσκαλώσει πρώτα τη μία και μετά και τη δεύτερη άγκυρα. στο χοντρό καιρό οι άγκυρες δεν μας κρατάνε με το βάρος τους, αλλά το βάρος του εκτάματος μας κρατάει σωστά (οριζόντια) επάνω στην άγκυρα. θα πρότεινα ελάχιστο μήκος της μίας από την άλλη 5-7 μέτρα, με προτιμότερο φυσικά να είναι η απόσταση μεγαλύτερη από το βάθος αγκυροβολίας, για να μην τις τραβάω και τις δύο μαζί στο ανέβασμα.

  4. #14
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Jerry κάτι περισσότερο ξέρεις εσύ. Νομίζεις τυχαία σε αποκαλώ 'δάσκαλο';
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Jerry κάτι περισσότερο ξέρεις εσύ. Νομίζεις τυχαία σε αποκαλώ 'δάσκαλο';
    Αυτά λες, και θα νομίζουν οι κοπέλες ότι είμαι γέρο-ιστιοπλόος. Μην τον ακούτε, είμαι μικρός για δάσκαλος, είπαμε είμαι δια βίου μαθητής !!

  6. #16

    Προεπιλογή

    Πάντως σε γενικές γραμμές οι 2 άγκυρες ταυτόχρονα πιο πολύ αίσθημα ασφάλειας δίνουν στο καπετάνιο και στους επιβαίνοντες παρά κρίνεται ως αναγκαίο μέτρο στις περισσότερες των περιπτώσεων. Γιατί ο σωστός καπετάνιος δεν θα κάτσει να φαέι το καιρό . Θα έχει πάρει το δελτίο καιρού και θα έχει προνοήσει κατάλληλα πως θα προφυλαχθεί . ¶λλωστε 1 άγκυρα σωστά φουνταρισμένη είναι πιο ασφαλής από 2 που έχουμε αμφιβολίες .
    Αν είναι για παραμονή βραδινή αρόδο , αφού έχουμε πάρει τη πρόγνωση , φουντάρουμε , παρακολουθούμε πως δουλεύει η άγκυρα και στο τέλος ρίχνουμε και μια βουτιά με τη μάσκα να δούμε πως έχει απλωθεί το έκταμα και πως έχει πιάσει η άγκυρα.
    Το φουντάρισμα καλό είναι να γίνεται σε σχετικά μικρά βάθη (3-5 μέτρα) ή αν αυτό δεν είναι δυνατό τότε να προνοούμε τοποθετώντας "κλέφτη" στην άγκυρα σε περίπτωση που σκαλώσει να μας βοηθήσει να βιράρουμε
    Αν είναι για δέσιμο με πριμάτσα/ες τότε καλό είναι η αλυσίδα να "φύγει" όλη . Το πολύ δεν βλάπτει , το λίγο βλάπτει.
    Και το πιο βασικό από όλα ..... όχι μόνο για την αγκυροβόληση αλλά γενικώς : Ο καπετάνιος είναι πάντα ένας αλλά αν αυτός ο ένας νιώθει ότι χρειάζεται εξωτερική βοήθεια από άλλο σκάφος ...... ας τη ζητήσει και ας αφήσει τους εγωισμούς για άλλα σπορ. Γιατί έχω δει να συμβαίνουν πολλά μέσα σε λιμάνια ή δύσκολους ντόκους από τον εγωισμό του καπετάνιου.
    Εγώ προσωπικά στο Φυσκάρδο με Jeanneau 37αρι , ώντας μόνο 2 άτομα πάνω στο σκάφος , μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες δεσίματος λόγω δυνατού αέρα , δέχθηκα να μπει ο καπετάνιος άλλου σκάφους ώστε να με βοηθήσει. Έκτος της βοήθειας ο καλός αυτός άνθρωπος μας έδωσε το βράδυ και ένα τέλειο κρασι spumante ! Οπότε διπλό το κέρδος ! :lol::lol::lol:
    Καλό βράδυ σε όλους !

  7. #17
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από colin1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσωπικά στο Φυσκάρδο με Jeanneau 37αρι , ώντας μόνο 2 άτομα πάνω στο σκάφος , μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες δεσίματος λόγω δυνατού αέρα , δέχθηκα να μπει ο καπετάνιος άλλου σκάφους ώστε να με βοηθήσει. Έκτος της βοήθειας ο καλός αυτός άνθρωπος μας έδωσε το βράδυ και ένα τέλειο κρασι spumante ! Οπότε διπλό το κέρδος ! :lol::lol::lol:
    Καλό βράδυ σε όλους !
    Ακριβώς !!Εδω τα ειπες ολα φιλε μου !Στην θάλασσα δεν χρειάζονται εγωισμοί !!

  8. #18
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από colin1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως σε γενικές γραμμές οι 2 άγκυρες ταυτόχρονα πιο πολύ αίσθημα ασφάλειας δίνουν στο καπετάνιο και στους επιβαίνοντες παρά κρίνεται ως αναγκαίο μέτρο στις περισσότερες των περιπτώσεων. Γιατί ο σωστός καπετάνιος δεν θα κάτσει να φαέι το καιρό . Θα έχει πάρει το δελτίο καιρού και θα έχει προνοήσει κατάλληλα πως θα προφυλαχθεί . ¶λλωστε 1 άγκυρα σωστά φουνταρισμένη είναι πιο ασφαλής από 2 που έχουμε αμφιβολίες
    Συμφωνώ απόλυτα σχετικά με το γεγονός ότι είναι πολύ σπάνιο να τις χρειαστείς, αλλά όταν αυτό θα γίνει, τα δύο εκτάματα με τις άγκυρες σε σειρά μπορούν εύκολα να υπερδιπλασιάσουν την ικανότητα κρατήματος (είναι απλή φυσική). Η προφύλαξη είναι φυσικά πρωταρχικό μέλημα, αλλά δεν είναι πάντα αρκετή, ειδικά εάν το έκταμά σου είναι σχετικά μικρό και ο βυθός μέτριος.
    Ένα παράδειγμα, από αυτά που θυμάμαι, το οποίο είναι χαρακτηριστικό για την περίπτωση αυτή, είναι να βρεθείς στον κόλπο της σερίφου με δυνατό μελτέμι. Ο κόλπος είναι προστατευμένος και μεγάλος αλλά κατεβάζει πολύ δυνατό αέρα και η άμμος του βυθού είναι μέτρια σε σχέση με έναν καλό βούρκο. Η πιο ασφαλής τοποθέτηση είναι αρόδου σε μικρό βάθος, αλλά εάν όλο το έκταμά σου ξεσέρνει συστηματικά, η επιλογή είναι μονόδρομος .... αθροίζεις τα δύο εκτάματα μαζί με τις άγκυρες φυσικά (γιατί να χάσεις 10 μ ισοδύναμου εκτάματος αλυσίδας συγκεντρωμένο).
    Για το σωστό φουντάρισμα ..... εννοείται, είναι απαραίτητη προυπόθεση για να συζητάμε, αλλιώς ότι και να έχουμε υπολογίσει ισχύει μόνο στο μυαλό μας. Εάν υπάρχει η δυνατότητα οπτικού ελέγχου, συμφωνώ, το κάνουμε, αλλιώς η έλξη με το σκάφος δίνει στις περισσότερες περιπτώσεις ικανοποιητική ένδειξη.

    Για αυτά που αναφέρθηκαν περί εγωισμών και βοήθειας, όχι μόνο θα συμφωνήσω, αλλά θα συμπληρώσω ότι είναι απαραίτητο να δίνουμε και εμείς όση βοήθεια μπορούμε σε κάθε περίπτωση που θα αντιληφθούμε ότι χρειάζεται. Δεν θα είναι μακριά η στιγμή που και εμείς θα την χρειαστούμε. Επίσης δεν έχει καμία έννοια να προσπαθούμε να προστατέψουμε το σκάφος μας από ένα άλλο σκάφος που προσπαθεί να δέσει ή φουντάρει κ.λ.π., απλά φωνάζοντας και βρίζοντας. Χειρότερη ζημιά θα κάνουμε. Ας τον βοηθήσουμε, όπως μπορούμε, και κατόπιν, σχετικά ασφαλέστεροι, του εξηγούμε τι πρέπει να διορθωθεί για να εξασφαλισθούν τα σκάφη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jerry_p : 08-07-2009 στις 10:26

  9. #19
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jerry_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά λες, και θα νομίζουν οι κοπέλες ότι είμαι γέρο-ιστιοπλόος. Μην τον ακούτε, είμαι μικρός για δάσκαλος, είπαμε είμαι δια βίου μαθητής !!

    ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ-ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΣ.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  10. #20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jerry_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα παράδειγμα, από αυτά που θυμάμαι, το οποίο είναι χαρακτηριστικό για την περίπτωση αυτή, είναι να βρεθείς στον κόλπο της σερίφου με δυνατό μελτέμι. Ο κόλπος είναι προστατευμένος και μεγάλος αλλά κατεβάζει πολύ δυνατό αέρα και η άμμος του βυθού είναι μέτρια σε σχέση με έναν καλό βούρκο. Η πιο ασφαλής τοποθέτηση είναι αρόδου σε μικρό βάθος, αλλά εάν όλο το έκταμά σου ξεσέρνει συστηματικά, η επιλογή είναι μονόδρομος .... αθροίζεις τα δύο εκτάματα μαζί με τις άγκυρες φυσικά (γιατί να χάσεις 10 μ ισοδύναμου εκτάματος αλυσίδας συγκεντρωμένο).
    Να συμφωνήσω ότι στη Σέριφο λόγω της μορφολογίας των γύρω βουνών όταν ξεκινάει βοριάς αν δεν έχεις δέσει στο ντόκο από τη μέσα μόνο πλευρά (και εκεί μόνο έξω εξω γιατί παραμέσα έχει στο βυθό πλάκες πολύ ρηχές) .... τότε το ασφαλέστερο σημείο για αρόδο είναι όπως βλέπεις τον κόλπο ερχόμενος από έξω είναι δεξιά δεξιά και όσο πιο ρηχά. Εκει στο μελτέμι είναι άκρως υποφερτά ενώ στα 200-300 μέτρα μακριά , προς το ντόκο , γίνεται το της παλαβής από αέρα και κυματισμό.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας