Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 9 από 9

Θέμα: monterey 282

  1. #1

    Προεπιλογή monterey 282

    Kalo kalokairi se olous, neos sto forum kai sta skafi. I thalassa eitan kai einai to oneiro mou kai me tis gemates paralies apo ompreles pira tin apofasi na fero apo ameriki ena monterey 282 2001.Ena megalo alma apo to tipota se ena 9.50m kampinato. To skafos exei plirothi,exei perasi c.e. kai odevi pros Ellada.Pera apo to f.p.a 19%, mipos kaneis kserei ti dasmous tha pliroso extra? kai telika,ti tekmiria isxioun eos ta 10m?
    Euxaristo in advance
    Peter

  2. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από navarinio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kalo kalokairi se olous, neos sto forum kai sta skafi. I thalassa eitan kai einai to oneiro mou kai me tis gemates paralies apo ompreles pira tin apofasi na fero apo ameriki ena monterey 282 2001.Ena megalo alma apo to tipota se ena 9.50m kampinato. To skafos exei plirothi,exei perasi c.e. kai odevi pros Ellada.Pera apo to f.p.a 19%, mipos kaneis kserei ti dasmous tha pliroso extra? kai telika,ti tekmiria isxioun eos ta 10m?
    Euxaristo in advance
    Peter
    Καλησπερα, και μαλλον πρεπει να πω καλοριζικο αφου πια θα εχει ερθει και θα το εχεις χαρει καλοκαιρι που περασε.
    Για τεκμηρια μην ανησυχεις.Το 1ο σκαφος μεχρι 10 τωρα λενε 12 μετρα ειναι αφορολογητο.Ομως θα αποδειξεις δηλωμενα εσοδα τα εξοδα αγορας του ,μεταφορας κλπ.\
    Σημερα διαβασα το post σου και κατα συμπτωση εδω και λιγες μερες βασανιζομαι στην σκεψη πως να τολμησω να παρω και να φερω ενα taxyploo κουκλα στα 7,80 μετρα απο Αμερικη μια που δεν εχω καποιον εκει να το δει μονο σε φωτογραφιες το ειδα στο ιντερνετ και ο εμπορος με διαβεβαιωνει οτι ειναι οπως το βλεπω.Αν εχεις το χρονο με διαφωτιζεις ποσο στοιχιζει η μεταφορα και με ποιον τρπο γινεται γιατι απο εκει μου ειπαν 22000 $ μονον η μεταφορα οταν το σκαφος 12 ετων πωλειται 13000 $ .
    Τι με συμβουλευεις ?

    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Γιωργος

  3. #3

    Προεπιλογή

    Gia sou Giorgos8888, To monterey eftase Ellada stis 18/8/ alla katafera na to rikso tin perasmeni evdomada.Eixa kapoia provlimatakia me ta xartia sto teloneio kai telos me ta xartia tis lemvologisis.Tora mporo na po pos ematha polli kala peri eisagogis skafos stin xora mas.
    Oso afora agora apo Ameriki, den tithete thema apatis.Exo eisagi ena Chevy Tahoe,prosfata ena Chevy Avalanche kai telos to monterey.Paralila exo empistefti prosopa gia c.e. kai metaforikes.(enas gia olla).22000 xiliades einai polla.Ego edosa 6000 gia 11.50 metra skafos kai treiler mazi.
    Pera apo tin timi agoras kai metaforikis na ypologizeis
    to 22% timis agoras tou skafous kai metaforas
    To 22% timis trailer(asxeta an erthi paketo,to teloneio to pernaei apo yperisia aksion p.x. 1500x22%)Opos tha perasi kai to skafos apo yperisia aksion, giati esei mpori na to agorases 13000xil alla stin europi to montelo na exei 20000xil.Stin periptosi auti tha katavalis to 22% pou orisoun autoi.
    1500 euro gia CE
    Kai telos peripou 1000/1500 euro gia ena geniko service moter/podi.

  4. Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση σου η οποια ηταν πολυ διαφωτιστικη .
    Ομως με ολα αυτα τα εξοδα βλεπω τις 13000 να γινονται 26000 αν οχι περισσοτερο.
    Οποτε θελει σκεψη εκ νεου το θεμα.
    Η ευκαιρια δεν δειχνει πια και τοσο ευκαιρια !
    Και παλι σ'ευχαριστω.
    Γιωργος

  5. Προεπιλογή

    Καλημερα φιλε Navarinio,πες μου σε παρακαλω οι 6000 μεταφορας που αναφερεις οτι πληρωσες ειναι σε δολλαρια ? η σε Ευρω ?Και πως βρηκες, η ποια ειναι η εταιρεια που ενελαβε την μεταφορα ?Περιλαμβανετεαι και ποσον ασφαλισης του σκαφους για την μεταφορα μεσα στις 6000 ?Ειχες καποιον ανθρωπο εκει η ολα τα εκαναν αγνωστοι ανθρωποι καποιας εταιρειας που εμπιστευθηκες?
    θα μπορουσες να μου δωσεις μειλ η διευθυνση /επωνυμια αυτης της εταιρειας να επικοινωνησω μαζι τους?
    Σ'ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου και τις πληροφοριες σου!
    Αν θελεις απαντησε μου με PM.
    Γιωργος

  6. #6

    Προεπιλογή

    Giorgo, ta 6000 eitan euro alla opos mou eipe o ektelonistis mou an den ekana tou kefaliou mou kai to analamvane ekeinos i timi tha eitan pio xamila, giro sta 4500euro.Vevaia edo milame gia 9.70 skafos kai 11.50metra sinoliko mikos me trailer.Oi metaforikes etairies kivizoun to emporevma,diladi MxYxP.
    O tipos stin Florida pou anelave to CE analamvani kai tin metaforiki me tis xamiloteres times,ego eixa eidi klisi metaforiki prin vgalo CE.
    Prin agoraseis i kaneis kapoia kinisi tha rotiseis ta ekseis:
    1.Bill of sale (timologeio agoras)
    2.certificate title (titlos kiriotitas)
    3.CE
    4.Diagrafi tou lemvologeio/skafous apo to limeniko tis ekei perioxis

    ego eixa trexamata edo giati to skafos eitan sxedon katasxemeno apo trapeza stin Florida kai den edinan ton titlo kiriotitas sto idioktiti na mou to steili Ellada an den tous plirone ollo to poso.
    Se oti mporo na voithiso tel. 6944323131
    Peter

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Aθηνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλημερα παιδια.Οσον αφορα τη μεταφορα σκαφους 29 ποδων και συγκεκριμενα ενος sea ray 290 sundancer μοντελο 2006 με 2μοτερ μου ζητησαν χοντρικα 10000$.Και για αλλα αναλογα σχεδον την ιδια τιμη.Μιλαμε φυσικα για την ανατολικη ακτη,New Jersey,Miami κ.λ.π

    Αυτα αν σας διαφωτισα
    Υπ'οψιν..Ολα αυτα ειναι εγκυρα,μιας και ασχολουμαι με τα σκαφη απο μικρο παιδι.Ο λογος οτι δεν προχωρησα στην αγορα ειναι οτι δεν πουλησα το δικο μου 24αρι chaparral
    Φιλικα Μιχαλης

  8. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μιχαλης Βασιλας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα παιδια.Οσον αφορα τη μεταφορα σκαφους 29 ποδων και συγκεκριμενα ενος sea ray 290 sundancer μοντελο 2006 με 2μοτερ μου ζητησαν χοντρικα 10000$.Και για αλλα αναλογα σχεδον την ιδια τιμη.Μιλαμε φυσικα για την ανατολικη ακτη,New Jersey,Miami κ.λ.π

    Αυτα αν σας διαφωτισα
    Υπ'οψιν..Ολα αυτα ειναι εγκυρα,μιας και ασχολουμαι με τα σκαφη απο μικρο παιδι.Ο λογος οτι δεν προχωρησα στην αγορα ειναι οτι δεν πουλησα το δικο μου 24αρι chaparral
    Φιλικα Μιχαλης
    Καλημερα,το 24 chaparral ειναι ωραιο και καλο σκαφος ,γιατι θελεις να το δωσεις για ενα λιγο μεγαλυτερο?
    Η τιμη πωλησης?

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Aθηνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Τιμη πωλησης Chaparral

    45000 euro fix αγαπητε ..Υπαρχει αγγελια στα sites με φωτ μαλιστα.
    Και υπ όψιν.Προτιμω ανταλλαγη για να μην μεινω χωρις σκαφος.Eν κατακλειδι,παντα ζηταμε ενα ποδι παραπανω και ας εχουμε και σκαφος των 100!

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας