Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 14 από 14

Θέμα: Ραδιοερασιτέχνες

  1. #11

    Προεπιλογή

    Σε μια διάλεξη που διοργάνωσε το καλοκαίρι η Υπηρεσία Ιστορίας Ναυτικού σε συνεργασία με το Ελληνικό Ινστιτούτο Ναυτικής Ιστορίας στο θωρηκτό Αβέρωφ συνάντησα καποιος από τους ραδιοερασιτέχνες που συμμετείχαν στην ανακατασκευή κιε ενεργοποίηση του ασυρμάτου του θωρηκτού πριν από δέκα χρόνια:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να και μερικές δικές μου φωτογραφίες από την φετεινή δραστηριότητα στον Αβέρωφ:

    Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες. Είναι από τη δραστηριότητα των Ελλήνων ραδιοερασιτεχνών με αφορμή τα 100 χρόνια από τος βαλκανικούς πολέμους. Στην πρώτη φωτογραφία βλέπουμε τον τελευταίο ασύρματο του Αβέρωφ κατασκευής 1937 που επισκευάστηκε σε κατάσταση λειτουργίας από τους Έλληνες ραδιοερασιτέχνες. Στις δύο τελευταίες ομοίωμα του ασυρμάτου του 1912 που κατασκευάστηκε απάλι από τους ραδιοερασιτέχνες.
    Όπως έγραψα πριν η εκτεταμένη χρήση του ασυρμάτου στις επιχειρήσεις από τον Κουντουριώτη στον Αβέρωφ ήταν κάτι πρωτοποριακό παγκοσμίως, οπότε έχει μέγάλη σημασία αυτή η πρωτοβουλία των Ελλήνων ραδιοερασιτεχνών.

    Έτσι χάρη στην πρωτοβουλία αυτή μετά από χρόνια εστάλη σήμα από τον Αβέρωφ στα πλοία του στόλου.


    Από ό,τι μου είπαν δεν ήξεραν το διεθνές διακριτικό κλήσης του Αβερωφ και δεν τον ήξεραν και στο ΠΝ. Βρήκα εδώ ότι το 1915 το Εθνικό Διακριτικό Κλήσης του Αβέρωφ ήταν GQTC. Το λέω εθνικό διακριτικό κλήσης γιατί με τον κώδικα σημάτων της εποχής κάθε κράτος όριζε τα διακριτκά σήματα των πλοίων του και μπορούσαν αν έχουν δύο πλοία ίδιο διακριτικό κλήσης αν ανήκαν σε διαφορετικά κράτη. Υποθέτω ότι το σύστημα ήταν επηρεασμένο από τις επικοινωνίες με σινιάλα με σημαίες όπου η εθνικότητα δινόταν από τη σημαία.
    Θυμήθηκα την παλαιά κουβέντα για το Διεθνές Διακριτικό Κλήσης του θωρηκτού όταν αυτά καθιερώθηκαν τη δεκαετάι του 1930 και τους είπα ότι μου το ειχαν πει από την ITU απαντώντας σε σχετικό ερώτημα (είχα ρωτήσει και για ένα σ:
    Dear Mr. Moschovitis,

    The Greek armored cruiser Georgios Averof had the call sign SZAB.

    I find the call sign SVIP assigned to the vessel Hellenic in the 1936 edition of the Alphabetic List of Call Signs. The call sign does not appear in the lists published in 1937, 1938, or 1940.


    Best regards,

    Heather Heywood
    _____________________________________
    Head of Archives Service
    International Telecommunication Union
    Place des Nations
    CH-1211 Geneva 20
    Direct tel: +41 22 730 6771
    Archives tel: +41 22 730 6770
    Archives e-mail: [email protected]
    http://www.itu.int/library/



    Το διακριτικό κλήσης SZAB δεν χρησιμοποιείται από κανένα σταθμό ασυρμάτου χρησιμοποιήται σύμφωνα με το σχετικό εγχειρίδιο του ΝΑΤΟ για οποιοδήποτε ελληνικό πολεμικό πλοίο δηλαδή αν θέλουν να καλέσουν ελληνικό πολεμικό που δεν ξέρουν το διακριτικό κλήσης του ή σε όλα τα ελληνικά πολεμικά. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να απαοδοθεί ξανά το Διακριτικό Κλήσης SZAB στον ανακατασκευασμένο από τους ραδιοερασιτέχνες σταθμό ασυρμάτου του Αβέρωφ. Παντως σιγουρα δεν υπάρχει περίπτωση αν υπάρξει σύγχιση με το ΝΑΤΟ.

  2. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια διάλεξη που διοργάνωσε το καλοκαίρι η Υπηρεσία Ιστορίας Ναυτικού σε συνεργασία με το Ελληνικό Ινστιτούτο Ναυτικής Ιστορίας στο θωρηκτό Αβέρωφ συνάντησα καποιος από τους ραδιοερασιτέχνες που συμμετείχαν στην ανακατασκευή κιε ενεργοποίηση του ασυρμάτου του θωρηκτού πριν από δέκα χρόνια:
    Πρέπει να ήταν ο Μπάμπης Μακρής από την Κεφαλονιά, SV8XW. Τον έχω χάσει, ελπίζω να είναι καλά. Έχει το αμέσως επόμενο ΔΔΚ από το δικό μου!

    Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να απαοδοθεί ξανά το Διακριτικό Κλήσης SZAB στον ανακατασκευασμένο από τους ραδιοερασιτέχνες σταθμό ασυρμάτου του Αβέρωφ.
    Γενικά τα ραδιοερασιτεχνικά διακριτικά έχουν διαφορετική δομή: National Prefix + Αριθμός + Indivvidual Suffix. Θα μπορούσε π.χ. να δοθεί το SV0AD το οποίο είναι ανενεργό για αρκετά χρόνια.

  3. #13

    Προεπιλογή

    Δε θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω ότι δεν έμενε Αθήνα. Αν είναι αυτός, φαινόταν καλά.
    Δηλαδή μόνο το ΠΝ μπορεί να καθιερώσει το ΔΔΚ SZAB στον ασύρματο του θωρηκτού στην ITU.

  4. Προεπιλογή


    QSL DL0MCM/LH (2021) par SV1XV, on ipernity

    Χθές έλαβα μια κάρτα QSL που επιβεβαιώνει επαφή με το μουσειακό πλοίο M/V DRESDEN στο λιμάνι του Rostock, στο International Lighthouse and Lightship Weekend 2021.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας