Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 14

Θέμα: Kόστος συντήρησης και ελλιμενισμού για 9μετρο cruiser.

  1. #1

    Προεπιλογή Kόστος συντήρησης και ελλιμενισμού για 9μετρο cruiser.

    Πρώτα απ'ολα καλώς σας βρήκα.
    Δεύτερον όπως θα καταλάβατε απο το nick name μου είμαι άσχετος. :mrgreen:
    Η μόνη επαφή που έχω με την θάλασσα απο ταξίδια είναι 2-3 κρουαζιέρες με κρουαζιερόπλοιο και άλλες δυο με ένα cruiser 8μετρο. (σίγουρα αυτό δεν με κάνει θαλασσόλυκο) :mrgreen:

    Σιγά σιγά όμως μιας και έχω ένα σπίτι κάτω στο Διακοφτό λέω να εκμεταλευτώ τον κορινθιακό κόλπο και το Ιόνιο που έχει σαφώς πιο ηρεμα νερά απο το Αιγαίο. (Για αρχή μέχρι να μάθω και ο Κορινθιακός μια χαρά είναι. Αντε να πηγαίνω μέχρι το γαλαξίδι και να επιστρέφω.)

    Ακόμα δεν έχω βγάλει το δίπλωμα ταχυπλοου.
    Πριν την αγορά σκάφους πρώτα θα πάρω το δίπλωμα, πρώτα θα μάθω να διαβάζω ναυτικούς χάρτες και να βγάζω πορείες (καλο το gps αλλά με + - 100/200 μέτρα μπορεί να σε βγάλει και εκτός πορείας. Η τι κάνουμε αν αυτο χαλάσει?
    Καλό θα είναι όλοι να γνωρίζουμε πως βγάζουμε πορείες απο τους χάρτες γιατι ποτέ δεν ξέρεις.

    θέλω να σας ρωτήσω το εξής.

    Τώρα πια με 50.000 ευρώ αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο 8μετρο Sea Ray ένα Bayliner η ένα Regal κτλ.
    ¶ντε και το βήκες και σε καλή κατάσταση και το πήρες.

    Το θέμα είναι τι έξοδα θα δημιουργεί ενα τέτοιο σκάφος. Και δεν βάζω μέσα στα έξοδα το πετρέλαιο του, γιατι αυτό εξαρτάται απο τα Ν.μίλια και την χρήση που θα του κάνεις. Η το έξοδο μιας επικείμενης επισκευής... Αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι.

    Ρωτάω για τα πάγια έξοδα που θα έχει ένα τέτοιο σκάφος.

    Α) Δωδεκάμηνος ελλιμενισμός. (ένα 8/9μετρο cruiser ποσο πληρώνει στο λιμεναρχείο-μαρίνα?)
    Β) Service μηχανής. Γίνεται με την συμπλήρωση Χ ωρών λειτουργίας της μηχανής ?
    Δ) Πόσο στοιχίζει το στέγνωμα της γάστρας και γενικά η συντήρηση της? (Κάθε πότε πρεπει να βγαίνει το σκάφος απο το νερό?)
    Γ) Τι πληρώνουμε στην εφορία? Αν και σκάφοι κάτω των 10 μέτρων έχουν απαλλαγεί όπως μαθαίνω.
    Ε) Τι άλλα πάγια έξοδα πρέπει να υπολογίζω που δεν γνωρίζω.

    Ελπίζω να μην σας κούρασα και να έβαλα το thread μου στην σωστή κατηγορία.

    Συγχαρητήρια για το Forum σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑΣΧΕΤΟΣ : 13-07-2009 στις 19:55

  2. #2

    Προεπιλογή

    Gia sou asxetos, kai'go asxetos eimai kai ferno ena kampinato apo ameriki.Ekana tis erotiseis mou prin apo merikes meres sto forum alla den eida antapokrisi apo ta meloi.Isos tin perido auti na xalaronoun se kapoia monaxiki paralia.
    Gia limenismo skafon den anakateytika giati einai sxedon apithano na vrethi thesi kai to skafos tha xreiazete kathe xrono mouravia pou isos akoumpai ta 1000e.Parking skafon einai kata tin apopsi mou i kaliteri lisi ean yparxei trailer.
    10e - 12e/mina to metro kai 20e -25e to vale vgale.An den yparxi trailer, na apoktisis.
    En sinexeia exeis tin sintirisi ton mixanon-podia/props 1000e ekasto.Gia kali mou tixi exo mixaniko me misi timi (500e)/mixani.
    Apo eforia exoume gia fetos to pothen esxes apo 6.50 - 10m pithanon ana metro.Den einai diaviosis,apla dikaiologis tin agora tou skafous tin proti xronia.
    Oso gia alla pagia eksoda,kai'go tha ta matho stin poreia kai me to perasma tou xronou.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Kαλώς να σου έρθει το σκάφος και προσοχή! Ειδικά σε εμάς τους άσχετους.
    Δεν έχω εμπειρία αλλά με πατέρα ναυτικό σέβομαι την θάλασσα.

    Δέν ξέρω αν έχεις δίπλωμα ταχυπλόου αλλά σε περίπτωση που δεν ξέρεις να διαβάζεις και να χαράζεις πορείες με τον χάρτη ξεκίνα απο εκεί.
    Το θεωρώ ίσως το πιο σημαντικό απο όλα γιατι το GPS μπορεί και να χαλάσει. Ο χάρτης ποτέ !!!

    Δεν νοείται για μένα να έχεις σκάφος και να μην ξέρεις να διαβάζεις χάρτες.
    Το λέω γιατι έχω ακούσει περιπτώσεις που ή δεν έπιανε το GPS η ήταν χαλασμένο και δεν ήξεραν οι άνθρωποι στο σκάφος να δώσουν το στίγμα τους! ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ !!!

    Πάμε παρακάτω.

    Απο οτι έχω καταλάβει τα πάγια έξοδα ενός σκάφους 9 μετρου είναι αρκετά.

    1) Έξοδα ελλιμενισμού
    2) Ασφάλιστρα σκάφους. (Δεν έχω ιδέα πόσο πάνε για ένα 9μετρο σκάφος 5ετίας/10ετίας με κόστος αγοράς 40/60.000 ευρώ. (φυσικά μιλάμε για μεταχειρισμένο)
    3) Έξοδα συντήρησης μηχανής + γάστρας που όπως έχω καταλάβει πρέπει κάθε 2 χρόνια να βγαίνει το σκάφος έξω απο το νερό για κάποιο χρονικό διάστημα ώστε να στεγνώσει και να συντηρηθεί.

    Κάτι άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό μιας και δεν έχω ουτε γνωσεις ουτε εμπειρία φυσικά.

    Αν τα πάγια ετήσια έξοδα ενός τέτοιου σκάφους με τις παραπάνω αναφορές μου δεν ξεπερνά το ποσό των 3.500/4.000 ευρώ τότε εύκολα η δύσκολα και αναλογα με το βαλαντιό μας πιστεύω πως μπορεί να είναι υποφερτά απο τον καθένα.

    Τωρα οτι αφορά την καταναλωση πιστεύω πως 500 Ν.μίλια που σκέφτομαι πως θα κάνω 750/1.000 ευρώ είναι αρκετά.

    Οπότε φτάνουμε το ποσο των 4.250/4.500 ευρώ τον χρόνο. Με τα υπόλοιπα παρελκόμενα που δεν είμαι σε θέση να σκεφτώ να φτάνει το συνολικό ποσό εξόδων του σκάφους σε 5.000 ευρώ ?

    Τώρα βέβαια οι υπολογισμοί μου μπορεί να είναι τόσο λάθος που να προσφέρουν τον γέλωτα. :mrgreen:
    Ελπίζω να μην είναι γιατι άν είναι λάθος και το ποσό ειναι μεγαλύτερο τότε εμένα θα μου προσφέρει το δάκρυ !!!!!!

    Αν λοιπόν είναι γύρω εκεί στο ποσό αυτό που σκέφτομαι έχει καλώς.
    Αν είναι πολλά περισσότερα τότε δεν συμφέρει.

    Αν σκεφτείς πως θα δώσεις 40.000/50.000 ευρώ για ένα μεταχειρισμένο 5/10 ετίας Sea Ray Bayliner Regal κτλ τότε σε 5 χρόνια κινδυνέυεις να έχεις πληρώσει άλλο ένα απο τα πάγια έξοδα που θα έχεις κάνει.

    Το να το έχεις σε γκαράζ σκαφών θα σου έρθει καλύτερα αλλα επειδή μένω Πειραιά θα ήθελα να πίνω το καφεδάκι μου στη πρυμνη του. Οπότε το θέλω μέσα στο νερό.
    Η μαρίνα ζέας θα είναι πανάκριβη. Υπάρχουν και φθηνότερες όμως κοντά στον Πειραιά υποθέτω.

    Βασικά η ιδέα του σκάφους μου καρφώθηκε γιατι έχω κάνει δυο ταξιδάκια με cruiser και μου άρεσε τρελά! Επίσης έχω την δυνατότητα να το έχω έξω απο το σπίτι μου καθώς αυτό είναι 5 μέτρα απο την θάλασσα. :mrgreen:
    Έξω εννοώ αγκυροβολημένο και δεμένο σε ειδική σημαδούρα. (Αν και πολλές φορές κάνει φουσκοθαλασσιές στον Κορινθιακό και βγάζει και κάτι εξαράκια γεμάτα.)
    To ξεσκίζει ο Β.Α. το μέρος. :sad: Κάποιος να κλείσει το άνοιγμα απο το Ιόνιο γιατι μπάζει και φέρνει και κύμα !!! Τυχερόι αυτοί που παραθερίζουν στην απέναντι όχθη του Κορινθιακού. Έχουν μπουνάτσα...

    Τι σκάφος σου έρχεται? Ποιο πήρες?

    Πάντως εγώ έχω λιώσει να κοιτάω για μεταχειρισμένα όπως επίσης έχω λιώσει και το youtube με τις λέξεις Regal Sea Ray και Bayliner.

    Όσο οτι δεν μας έχουν απαντήσει ακόμα...

    Σιγά μην μας απαντήσουν φίλε.
    Τώρα θα κάνουν τα μπάνια τους οι άνθρωποι και θα απολαμβάνουν ωραίες οικογενειακές ή γκομενιακές στιγμές στα σκάφη τους !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑΣΧΕΤΟΣ : 13-07-2009 στις 20:04

  4. #4

    Προεπιλογή

    Nα κάνω και άλλη μια ερώτηση?
    Πως είναι δυνατόν να βρίσκω Seay Ray του 2004 με 56.000 ευρώ και Sea Ray ίδιο μοντέλο ίδια χρονολογια με 90.000 ?

    Η ο δεύτερος ζητάει την μάνα του και τον πατέρα του ή ο πρώτος το πουλάει γιατι το ρήμαξε?

    Πως δημιουργείται τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή?

    Ακόμα και το δεκαπλάσιο της χρήσης να έχει το πρώτο απο το δεύτερο μπορεί να ρίξει τοσο την τιμή? (τώρα θα μου πείς το πρώτο μπορεί να θέλει καινούρια μηχανή...)
    ¶ντε γυρίστε απο τις γκόμενες :mrgreen: εεε... απο τα μπάνια σας να μας δώσετε τα φώτα σας βρε παιδιά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑΣΧΕΤΟΣ : 12-07-2009 στις 22:47

  5. #5

    Προεπιλογή

    Ferno ena monterey 282, 2001, 9.5m kai exei 3 apo ta vasika extra - trailer, a/c, generator.Exei 2 mixanes 5.0L volvo penta, kai to simantikotero i deuteri kampina einai kai kathistiko. An exeis psaksi tha ksereis pos sta perisotera skafi stin defteri kampina mpaineis san fakelos. Ipologizo ena sinolo 37000e me tin metafora kai C.E pistpoiisi.Agora apo ebay.

    Asfalistra den exo idea, pantos aytin ti vdomada tha miliso me asfalisti kai tha mou pei.

    Gia ta kafsima eisai peripou mesa,ego ypologizo peripou 2litra to mili (2 moter).Tha diksi.An kai ta kafsima den ta ypologizo sta etisia eksoda.Isos to kafedaki stin marina dipla sto cruiser na anevazi ta etisia eksoda ligaki alla exeis alla pleonektimata.

    Me tis times aplon diakopon 20 imeron me 4meli oikogenia se kapoio nisi agkizoun ta 4000e pleon.Ase de tin taleporia kai tis organomenes paralies.Me to 9metro, mono oi vezines tha se apasxoloun kai tha deis mia alli Ellada.

    Nα κάνω και άλλη μια ερώτηση?
    Πως είναι δυνατόν να βρίσκω Seay Ray του 2004 με 56.000 ευρώ και Sea Ray ίδιο μοντέλο ίδια χρονολογια με 90.000 ?


    ELA NTE!!!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #6

    Προεπιλογή



    Πολύ ωραίο το σκάφος. Να το χαίρεσαι και ασφαλές πλεύσεις.
    Ρώτησα στην ασφαλιστική εταιρεία που έχω το αμάξι και η ασφάλεια για σκάφος ότι αφορά μόνο την αστική ευθύνη ανέρχεται στο ποσό των 300 ευρώ το χρόνο.

    Φυσικά εσύ θα το ασφαλίσεις και για βύθιση φωτιά κτλ έτσι ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αυτό θα σου κοστίσει ανάλογα με τα ποσό που αγόρασες το σκάφος την τρέχων αξία του, την παλαιοτητα του το έτος κατασκευής κτλ περίπου 800 ευρώ το χρόνο.

    Τώρα επειδή το πήρες απο Αμερική υποθέτω πως δεν θα σου δείχνει knots ναυτικά μίλια αλλά μίλια ξηράς καθώς τα Αμερικανικά σκάφη μετράνε την ταχύτητα στο νερό σε μίλια ξηράς.

    Αυτό μου φαίνεται πως το κάνουν γιατι κυρίως τα Αμερικανικά σκάφοι κατασκευάζονται για πλεύση στις λίμνες και όπου λίμνη και όχι ανοιχτή θάλασσα θεωρείται ξηρά για αυτούς. :mrgreen:

    Απλά με την κατάλληλη μαθηματική πράξη θα βγάζεις τους κόμβους σου...

    Το θέμα είναι να έχει τις μηχανές του σε καλή κατάσταση (να μην χρειαστείς να αλλάξεις) να έχει καλοδιατηρημένη την γάστρα του, και να μην έχει προβλήματα με τα ηλεκτρικά και υδραυλικά του.

    Φαντάζομαι σου στέλνουν και το βιβλίο των service του έτσι δεν έιναι?

    Πόσο θα πληρώσεις τελωνείο? Το πήρες είπες 37.000 ευρώ?
    Αν είναι σε καλή κατάσταση το πήρες τσάμπα !!!
    Απο πλεύση το συγκεκριμένο τι λέει? Χτυπάει αρκετά στο κύμα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑΣΧΕΤΟΣ : 13-07-2009 στις 20:08

  7. #7

    Προεπιλογή

    efxaristo gia tis kritikes peri tou skafos, nai, eitan efkeria mporo na po, eidalos den tha eperna fetos cruiser.Eyxomai to idio kai se sena sto melon.

    rotises an asfalizoun to 6mino?

    gia tin endiksi knots eimai animerotos,den to iksera pos metrane miles kai oxi n.m.

    xoris ta vivlia service kai owners manual den tha mporouse na perasi pitopoiisi c.e. An kai oi amerikanoi einai mamounia se oti afora mixanokinito.

    teloneio tha pliroso to 22% (19% f.p.a.+3% dasmoi) x tin sinoliki aksia me tin metafora.Tixaia epesa pano se ena elliniko site pou sou kanonizoun oli tin diadikasia paralavis tou skafous tis areskias sou apo kapoies xores me 10% promithia tis aksias tou skafous.O anthropos mou eksigise kai ta peri teloneiou.Kali tou ora!!

    apo pleysi den exo idea,makari na ta kataferni eos ta 5 bofor.Tha diksi.

  8. #8

    Προεπιλογή

    file moy kaloriziko to skafos soy kai kales voltes!exw dei sto internet ena bayliner to opoio einai sthn France mhpws mporeis na me vohthiseis gia to ti prepei na kanw gia na to agorasw eyxaristw poly

  9. #9

    Προεπιλογή

    Geia sou & efxaristo George,

    Tixaia klikarisa pano se'na elliniko site is proales pou analavani tetoiou eidos energeies alla zitaei to 10% epi tis aksias tou skafous.Diloni de, pos einai ola kanonismena eos to spiti sou.Ego pali protimo na asxolitho kai na valo afto to 10% stin tsepi mou.Ap'oso ksero apo France tha exeis polli liges grafiokraties.Den exeis to f.p.a. kai isos glitonis dasmous.

    http://www.skafos.biz/skafos-biz-contact.php

    Pio model baylaner,xronologia,metra?
    Exeis foto na to checkaroume?

  10. #10

    Προεπιλογή

    http://www.boatshop24.gr/web/gr/such...&totalcount=81

    kalo moy fainetai kai einai kai petrelaio esteila email sto typo ekei n moy steilei to ce kai ti shmaia einai den kserw apo poy na ksekinhsw

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας