Σελίδα 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 117

Θέμα: Θητεία στο Π.Ν.

  1. #11
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Το ότι δεν θα υπάρξει περαιτέρω μείωση, αλλά ίσως κάποια στιγμή θα αυξηθεί είναι σχεδόν σίγουρο. Κυρίως λόγω λειψανδρίας στις επόμενες σειρές, αλλά ίσως και λόγω των εξελίξεων με την γείτονα. Πάντως αν στο στρατολογικό γραφείο δεν μπορουν να σου απαντήσουν υπεύθυνα για το πότε και τι, δεν νομίζω να μπορεί κανένας άλλος. Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με το ΥΠΕΘ κατευθείαν, αν και δεν νομίζω να σε εξυπηρετήσουν. Εξάλλου εν όψει εκλογών δύσκολα κοινολογούνται τέτοιες αποφάσεις.

  2. #12

    Question

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ MICHAEL!!ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΑΝΕ ΜΕ ΚΑΙΡΟ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΑΝΑΜΕΝΩΜΕΝΟ ΦΥΣΙΚΑ!!!ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!!ΘΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΚΡΗ ΑΥΤΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΝΤΑΙ,ΨΗΦΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΝΤΑΙ!!ΟΠΟΤΕ ΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ!!ΘΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΠΑΛΙ!
    [COLOR=navy]ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΟΥΜΕ ,ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ....[/COLOR]
    [COLOR=#000080]ΠΙΑΣΕ ΠΙΝΕΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΜΟΝΟ ....[/COLOR]

  3. #13
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παρακαλώ. Ψάχνωντας για κάτι άλλο έπεσα τυχαία σε ένα σχετικό σάιτ. Για τσεκάρισε μήπως τυχόν ξέρει τίποτα κανείς απ’ αυτούς:
    http://www.greekarmy.net/portal.php?article=0

  4. #14

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστω πολυ !!!!θα το κοιταξω!!!να σαι καλα παντωσ!!!!
    [COLOR=navy]ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΟΥΜΕ ,ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ....[/COLOR]
    [COLOR=#000080]ΠΙΑΣΕ ΠΙΝΕΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΜΟΝΟ ....[/COLOR]

  5. #15

    Προεπιλογή

    Παιδια καλημερα σε ολους, βρηκα την σελιδα τυχαια, εγω υπηρετησα το 2001,
    01γ εσσο, 11 μηνες στο α/τ φορμιων, θεωρω οτι καποιοι θα το ειχαν προλαβει και δει στο νσ (ναος σοφος). Ειδικοτητα ρ/ε με πολλα ταξιδια και μια νατοικη 105 ημερων. Επειτα μεταθεση δνε (διοικηση ναυτικης εκπαιδευσης), οδηγος του αρχιεπιστολεα δνε για 8 μηνες. Τωρα υπηρετει ο αδερφος μου ως ΣΕΑ/Μ στο νσ.

  6. #16
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από FORMION Εμφάνιση μηνυμάτων
    ,
    01γ εσσο, 11 μηνες στο α/τ φορμιων, θεωρω οτι καποιοι θα το ειχαν προλαβει και δει στο νσ (ναος σοφος).
    Ναι στον Φορμιωνα ε; Σας θυμαμαι. Δενατε στην Π1α ε; Μπροστα μπροστα.Εν τω μεταξυ οταν πρωτοπαρουσιαστηκα στην φρεγατα ειχε γινει μια λαλακια στο πλοιο σας και ο κυβερνητης σας ειχε χωσει ολους μεσα μεχρι και επικελευστες αν δεν κανω λαθος.Εκει στο φυλακιο της Π1 ενα οταν ειχαμε σκοπια θυμαμαι τον στραβο ναυταρα που εκανε την 4ωρια της πλωρης. Εγω ημουν 02Β ΕΣΣΟ 12 μηνες Φ/Γ Κουντουριωτης ειδικοτητα αρμενιστης (κλασσικη ειδικοτητα για ολους τους αποφοιτους πλοιαρχων).Α ρε εχω ριξει καντυλια στο ΠΝ αλλα κακα τα ψεματα περασαμε γαματα. Στο τσακ γλιτωσα τον Περσικο. Ευτυχως γιατι θα γυρνουσα με 2 μηνες κρατησεις. Μετα τον Κουντουρα πηγα 1 μηνα με αποσπαση μεχρι να βγει η μεταθεση (δεν ειχα βυσμα λεμε :P) στην ΔΦΓ (Διοικηση Φρεγατων και Αντιτορπιλικων). Ο λαλακας εκανα λαλακια που δεν εκατσα εκει μεχρι να απολυθω. Παρα σηκωθηκα και ζητησα να παω στα Χανια στο Ναυσταθμο γιατι ειμαι απο κει! Επειτα σε μια υδροφορα στο ΝΚ.Τζετ περασα αν εξαιρεσεις οτι πεσαμε στην εναρξη του πολεμου στο Ιρακ και τον πιναμε καθημερινα να δινουμε νερο σε κατι αεροπλανοφορα Ντε Γκωλ γαλλικα και στους αμερικανους και μας γαμουσαν τις εξοδους. Παιδια οσοι πατε ναυτικο θα περασετε γαματα κακα τα ψεματα. Ειστε τυχεροι αν δεν αυξηθει η θητεια και δεν πατε σε πλοιο μαχιμο.Και δεν μιλαμε για υδροφορες η ναρκαλια τορπιλακατους. Μιλαμε για φρεγατες. Οπου αλλου κι αν πατε διασκεδαστε το. Ακομα κι αν φατε στερηση (το χειροτερο στο ναυτικο) η περιορισμο (το συνηθες) παρτε το στο χαβαλε! Ακομα κι αν ειστε απο εμποροπλοιαρχων καντε τους λαλακες κι οτι δεν ξερετε τιποτα!Ετσι την γλιτωσα εγω απο το να κανω 15 μερες ματισιες στους καβους και τον ηπιε ο αλλος ο αρμενιστης που ηταν ξερολμαν (xerolman)! Στο τελος ουτε μπραβο του ειπανε ουτε αδεια παραπανω του εδωσαν! Τα προβλεπομενα καντε! Αυτα καλη εμπειρια ηταν! Ανετα θα πηγαινα 1 μηνακι τωρα με τις ευθυνες που με κατατρεχουν!Ειναι το τελευταιο σταδιο ανεμελιας μετα την σχολη! Καλα να ειστε

  7. #17

    Προεπιλογή

    Φίλε μου έχεις δίκιο, το Π.Ν είναι αραλίκι,απλά καλό είναι να ξέρεις τα απαραίτητα.Την ημέρα που έχωσε τους πάντες μέσα έφυγα Δ.Ν.Ε. με μετάθεση.Θα υπηρετούσα ξανά, η ώρα είναι σχεδόν εννέα και είμαι ακόμη στο γραφείο μου στο οποίο δεν παλιώνω ποτέ, χα χα, στο αντιτορπιλικό τουλάχιστον η αρχαιότητα υπήρχε. Να είσαι καλά κληρούχα

  8. #18

    Προεπιλογή Πάμε σε πλοίο;

    θα υπηρετήσω στο Π.Ν. τον Μάιο (07Β ΕΣΣΟ). Ξέρει κανείς τί γίνεται με τελευταία απόφαση Μεϊμαράκη για επιστροφή ναυτών στα πλοία;Έγω έχω πτυχίο νομικής (είμαι δικηγόρος) και δεν ξέρω αν αυτό με κάνει γραφιά. Αν ισχύει πάντως (γραφιάς) μπαίνω σε πλοίο ή όχι;

  9. #19
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ligadouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα υπηρετήσω στο Π.Ν. τον Μάιο (07Β ΕΣΣΟ). Ξέρει κανείς τί γίνεται με τελευταία απόφαση Μεϊμαράκη για επιστροφή ναυτών στα πλοία;Έγω έχω πτυχίο νομικής (είμαι δικηγόρος) και δεν ξέρω αν αυτό με κάνει γραφιά. Αν ισχύει πάντως (γραφιάς) μπαίνω σε πλοίο ή όχι;
    Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Το οτι έχεις τελειώσει νομική δεν σημαίνει απλά τίποτα! Για να σου δώσω να καταλάβεις υπήρχαν παιδιά με διδακτορικά και ερευνα, συμμετοχή σε διεθνή συνέδρια και ανακοίνωσεις σε αυτά και στο στρατό απλά κάναν καφέδες και καθάριζαν τουαλέτες.
    Πάνως μη σε ανησυχει αυτό. Σε γενικές γραμμές σήμερα ο στρατός και ειδικά το ναυτικό είναι "κολλέγιο". Τώρα ανάλογα με το τι ανθρώπους θα πέσεις εξαρτάται και το αν θα κάνεις περισσότερο γραφική εργασία ή οχι και γενικά αν θα περάσεις καλά. Διότι παρα τις όποιες δυσκολίες και ξεβόλεμα στο στρατό αν τύχει να έχεις καλή παρέα περνάς ωραία, αν όχι υπομονή... Πάντως πλέον η θητεία είναι πολύ λίγη και περνάει γρήγορα.
    Το αν θα είσαι σε πλοίο ή όχι δεν σημαίνει τίποτα. Βέβαια στο πλοίο πάντα υπάρχουν ορισμένα πράγματα που δεν υπάρχουν στην στεριά. Αλλα εξαρτάται και το πλοίο. Διότι πλοίο με πλοίο διαφέρει. ¶λλωστε το οτι είναι κάποιος σε πλοίο δεν σημαίνει οτι θα ταξιδέυει συνέχεια. το περισσότερο καιρό τα πλοία είναι στο λιμάνι. Μόνο αν τύχει καμμια άσκηση ή κατι τέτοιο σαλπάρουν. Απ την άλλη μπορεί να πας σε γραφείο στο κέντρο τη αθήνας και να πρέπει να βαράς συνεχώς προσοχές σε μεγαλογαλονάδες και να είασαι συνεχώς στην τσάκιση.... Ενώ σε μια αποκεντρωμένη υπηρεσία όπως το πλοίο μπορεί να υπάρχουν λιγότερες τυπικότητες και περισσότερη ουσία.
    Τώρα ειδικά για το αν θα επιστρέψουν οι ναυτες στα πλοία δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο, αλλά εκτιμώ από την εμπειρία μου ότι αν γίνει θα γίνει κυρίως για τα μικρά και βοηθητικά πλοία και όχι για π.χ. φρεγάτες κλπ. Αυτό ωφείλεται μάλον στην λειψανδρία που παρατηρείται από την παραίτηση πολλών ΕΠΟΠ.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  10. #20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ligadouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα υπηρετήσω στο Π.Ν. τον Μάιο (07Β ΕΣΣΟ). Ξέρει κανείς τί γίνεται με τελευταία απόφαση Μεϊμαράκη για επιστροφή ναυτών στα πλοία;Έγω έχω πτυχίο νομικής (είμαι δικηγόρος) και δεν ξέρω αν αυτό με κάνει γραφιά. Αν ισχύει πάντως (γραφιάς) μπαίνω σε πλοίο ή όχι;
    Ήμουν στο ΠΝ το 1997.Στα καράβια πήγαιναν όλοι,αν και τώρα μπορεί και να το γλυτώσεις δεδομένου ότι στα μάχιμα πλοία πάνε μόνιμοι και ΕΠΟΠ.Το πολύ πολύ να σε στείλουν σε καμιά "ευκαιρία" (πλοία μεταφοράς προσωπικού,Πανδώρα και Πάνδροσος) και να κάνεις ταξίδια Σαλαμίνα Πειραιάς,κι ενίοτε Αμφιάλη-Πόρος.

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας