Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 10

Θέμα: Διαδρομή Από Μαρίνα Γουβιών

  1. #1

    Προεπιλογή Διαδρομή Από Μαρίνα Γουβιών

    Θα ήθελα τη συμβουλή σας σε περίπτωση που έχετε αρμενίσει την περιοχή με ιστιοπλοικό. Ξεκινώντας από τη Μαρίνα Γουβιών στην Κέρκυρα, θα ήθελα να ανεβώ βόρεια και πρός ΟΘΩΝΟΥΣ και στη συνέχεια κατεβαίνοντας από την Δυτική μεριά της Κέρκυρας να φτάσω μέχρι Παξούς. Τελικός προορισμός είναι η μαρίνα Γουβιών (7 ημέρες). Πιστεύετε ότι η απόσταση είναι πολύ μεγάλη για να καλυφθεί σε 1 εβδομάδα? Αν υπάρχουν προτάσεις για αρόδου διανυκτερεύσεις και αγκυροβόλια ... Ευχαριστώ

  2. #2

    Προεπιλογή

    Η καλύτερη διαδρομή κατά την άποψη μου είναι.
    Σάββατο βράδυ κοιμάσαι άροδο στον ΙΠΣΟ
    Κυριακή βράδυ στην Κασσιόπη
    Δευτέρα βράδυ Οθωνούς άροδο
    Τρίτη βράδυ Παλαιοκαστριτσα
    Τετάρτη βράδυ Λάκα Παξούς άροδο
    Πέμπτη πρωί στους Αντιπαξους για μπάνιο και επιστροφή στον Γαιο για βράδυ
    Παρασκευή βράδυ στα Συβοτα Θεσπρωτίας
    Και Σάββατο το πρωί παραδίνεις το σκάφος στην μαρίνα στα Γουβια
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Τι και εάν τόσα μίλια έχω κάνει.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Την ώρα που λύνω σχοινιά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]αισθάνομαι να έχω μπαρκάρει για πρώτη φορά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [URL]http://ionianskipper.blogspot.com[/URL]

  3. #3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ.

  4. #4
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    425

    Προεπιλογή

    παιδια ,μαρινα γουβιων-κασσιωπη ειναι 10 ν.μ μονο και νομιζω οτι οι οθωνοι ειναι 30 ν.μ.οποτε δεν θα χρειαστει τοσος χρονοσ ωστε να φτασεις.στο λεω επειδη εινμαι απ'την κερκυρα και μενω 5 μετρα απ'την μαρινα.

  5. #5
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    425

    Προεπιλογή

    επισης, θα σου προτεινα να κατσεις περισσοτερο χρονο στους αντιπαξους,να κανεις τον γυρο τον παξων,και να επισκευτεις την ερικουσα και το μαθρακι[διπλα απ'τους οθωνους]αφηνοντασ εκτοσ πορειασ τον υψο[μια συνηθησμενη τουριστικη περιοχη που δεν προσφερει πολλα εαν εισαι με σκαφος γιατι η παραλια ειναι αθλιακαι μπορεισ να την επισξκευθεισ μετο αυτοκινητο.

  6. #6
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Από Ερεικούσα έως Λάκα (Παξοί) βγαίνει σε μία μέρα ή χρειάζεται ξύπνημα από τα χαράματα; Τι ώρα φεύγουν συνήθως τα εκδρομικά από την Ερεικούσα το απόγευμα το καλοκαίρι, ώστε να βρει κανείς ησυχία;

  7. #7

    Προεπιλογή

    Εαν ειναι καλοκαιρι καλυτερα ειναι να φυγεις κατα τις 11 το πρωι για να εκμεταλευτης τον Μαιστρο που θα αρχιζει να φυσαει και να σε παει ΚΑΡΟΤΣΙ στην ΛΑΚΑ οπου θα εισαι το απογευνα εκει κατα τις 6 για να κανεις και το μπανιο σου.
    Απο οτι θυμαμε τα τουριστικα απο την ΕΡΕΙΚΟΥΣΑ φευγουν γυρω στις 4 το απογευμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ionianskipper : 16-01-2010 στις 19:24
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Τι και εάν τόσα μίλια έχω κάνει.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Την ώρα που λύνω σχοινιά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]αισθάνομαι να έχω μπαρκάρει για πρώτη φορά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [URL]http://ionianskipper.blogspot.com[/URL]

  8. #8
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Σ'ευχαριστώ πολύ Ionianskipper! Αν κατάλαβα καλά, υπολογίζεις ότι μπορεί κανείς να ελπίζει σε μέση ταχύτητα γύρω στους οκτώ κόμβους ...

  9. #9

    Προεπιλογή

    Να υπολογιζεις περιπου στους 7 κομβους ταχυτητα με δεδομενο οτι με τον Μαιστρο που θα ειναι 4 με 5 δυναμη και θα εισαι δεξινεμος δευτεροπρυμα θα εχεις μια πολυ ωραια περατσαδα πινωντας το ουζακι σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ionianskipper : 17-01-2010 στις 23:39
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Τι και εάν τόσα μίλια έχω κάνει.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Την ώρα που λύνω σχοινιά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]αισθάνομαι να έχω μπαρκάρει για πρώτη φορά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [URL]http://ionianskipper.blogspot.com[/URL]

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    και μια φωτο απο την μαρινα των Γουβιων
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας