Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 3 από 3

Θέμα: Russian Register

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή Russian Register

    Στην Ναυτεμπορική διάβασα άρθρο περί υπογραφής διμερούς συμφωνίας του Ρωσικού Νηογνώμονας με τον ΥΕΝ. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι συμφωνία είναι αυτή. Ο Ρωσικός νηογνώμονας ανήκει στον IACS πρέπει να έχει ξεχωριστή συμφωνία με το κράτος σημαίας?

    Το ζήτημα είναι ότι ειναι ίσως ο φθηνότερος και ποιοτικότερος αναγνωρισμένος νηογνώμονας και η συμφωνία είναι ιδιαίτερα σημαντική για τον κλάδο των ακτοπλοϊκών

  2. #2
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    φαντάζομαι πως θα έχει σχέση με την γενικότερη αναγνώριση των νηογνομώνων απο κράτη σημαίας να προβαίνουν σε έγκριση σχεδίων και μελετών,που ξεφεύγουν απο τον καθαρά αυστηρό προορισμό των νηογνομώνων που είναι η εξασφάλιση της αντοχής και ακεραιότητας της μεταλλικής κατασκευής του πλοίου.

    τέτοιες μελέτες αφορούν ελέγχους ευστάθειας και άλλων κανονισμών solas για τα οποία μέχρι πρίν λίγα χρόνια στην ελλάδα ο αποκλειστικός υπεύθυνος ήταν το ΥΕΝ μέσω του ΚΕΕΠ.

    από ότι ξέρω έχουν εξουσιοδοτηθεί και άλλοι νηογνώνονες απο το ΥΕΝ κάτι που είναι πολύ θετικό γιατί ως γνωστών η δουλειά και η οργάνωση των νηογνόμωνων δεν συγκρίνεται με το ΚΕΕΠ το οποίο αποτελεί κρατικό κλιμάκιο κάτι που σημαίνει ότι κουβαλάει και μεγάλη διαφθορά.
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  3. #3
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    .........

    Το ζήτημα είναι ότι ειναι ίσως ο φθηνότερος και ποιοτικότερος αναγνωρισμένος νηογνώμονας και η συμφωνία είναι ιδιαίτερα σημαντική για τον κλάδο των ακτοπλοϊκών

    Συμφωνώ με όσα αναφέρει ο Στέφανος, αλλά έχω μια επιφύλλαξη στην παραπάνω παράθεση Απόστολε. Δεν θέλω να το προχωρήσω, έχω την δική μου άποψη για τον ρόλο των νηογνωμόνων στην παγκόσμια ναυτιλία γενικότερα. Όλα είναι βασικά business και θεωρίες, στα δύσκολα ο παθών είναι μόνος του και ο νοών....

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας