Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 38

Θέμα: ΠΦΑ ΚΑΡΑΒΟΓΙΑΝΝΟΣ (Α-479)

  1. #21
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Ευρειακή Γέρας
    Μηνύματα
    2.814

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαντώντας στο Μάνο, οι φωτογραφίες ήταν κάτι καθημερινό, εξάλλου το πλοίο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως πολεμικό αφού ούτε οπλισμό είχε αλλά ούτε και μετείχαμε σε ασκήσεις.

    .
    Βίσμμμαααααααααααα!!!!!

  2. #22
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Όταν κάνεις ταξίδια 25 ημερών για 6 μήνες και δεν πάς σπιτάκι σου, εχεις χρεωμένο όλες τις δουλείες του πλοίου και χτυπάς συνέχεια 6ωρίες να δούμε τι θα έκανες εσύ...

  3. #23
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Ευρειακή Γέρας
    Μηνύματα
    2.814

    Προεπιλογή

    Ε αυτό να είσαι φαντάρος φίλε Απόστολε .Είναι δεδομένο οτί θα στερηθείς πολλά πραγματα αλλά λές θα περάσει και πιστέυω ότι ήταν μια μοναδική εμπειρία εκεί μέσα

  4. #24
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Πραγματικά δεν αρνιέμαι την μοναδικότητα της εμπειρίας... Ταξίδεψα σε κάθε γωνιά της Ελλάδας, σε κάθε φαναράκι, σε κάθε λιμάνι, στενό, κόλπο βραχονησίδα. Συνάντησα πολύ συμαντικούς ανθρώπους που διαμόρφωσαν ενα κομμάτι του χαρακτήρα μου όπως ο Κυβερνήτης που είχα τον περισσότερα καιρό. Πραγματικά αν υπήρχε ποτέ η πιθανότητα να γίνει η προταση μου για νέα πλοία με πολιτικό προσωπικό θα ήθελα να είμαι απο τους πρώτους που θα περνούσα ξανά απο εκει

  5. #25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εμένα καλό θα ήταν θα υπήρχαν ναυπηγήσεις με τα σύγχρονα πρότυπα, με τα πλοία εξοπλισμένα με σύστηματα dynamic positioning, τηλεσκοπικούς γερανούς, αποθηκευτικούς χώρους, χαμηλά έξαλα, μεγάλη ταχύτητα, σύγχρονα όργανα ναυσιπλοϊας (μαζί με τους ελληνικούς ηλεκτρονικούς χάρτες) και το σημαντικότερο, με μόνιμο πλήρωμα που οι αξιωματικοί Γέφυρας & Μηχανής να αποτελείτε απο έμπειρους αξιωματικούς ΕΝ που θα τούς έχουν γίνει κατάλληλες επιμορφώσεις στο εξωτερικό για θέματα που αφορούν την αποστολή του πλοίου τους.
    Για να καταλλάβουμε όπως μπορούμε να δούμε εδώ ένα σύγχρονο αμερικάνικο μπορέι με το dynamic positioning να μείνει στα δέκα μέτρα από τη δεδομένη θέση με ανέμους 30 κόμβων (7 μποφώρ) και κύμα 8 πόδια (~2,5 μέτρα) ύψος. Έτσι το βλέπουμε εδώ τόσο κοντά στις ξέρες .

  6. #26

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας συνεχίσουμε

    Αλλαγή οβελού στον Αγιο Δημήτριο της Κύθνο...Διακρίνετε ο Απόστολος θρυλικός φαροτεχνίτης
    Συνημμένο Αρχείο 51618
    Στην Αμοργό
    Συνημμένο Αρχείο 51619
    Στην Πάρο
    Συνημμένο Αρχείο 51620
    Στην Τζιά
    Συνημμένο Αρχείο 51621



    Αν σας αρέσουν υπάρχουν εκατοντάδες ακόμα...
    Λοιπόν, αυτός δεν είναι ο Αποστόλης (συγχωρεμένος, τώρα πια), είναι ο Ζαχαράτος, Ηλεκτρονικός φαροτεχνίτης.

  7. #27

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΗΜΟΥΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΕΩΣ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2000.ΜΕ ΘΥΜΑΣΑΙ?
    Γειά σου Γιατρέ! Εγώ σε θυμάμαι! Το ΠΑΙΔΩΝ πώς πάει;

  8. #28
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή :)

    Aστηρ 479...ΠΦΑ ΚΑΡΑΒΟΓΙΑΝΝΟΣ...Ισως το μονο πλοιο του Π.Ν που μαζι με το ΛΥΚΟΥΔΗΣ φερουν εσοδα στο ελληνικο κρατος,καθως καθε συντηριση φαρικου δικτυου επιδοτειται απο την Ε.Ε. 09Δ σειρα και αυριο βγαινω σε αδεια απολυσεως..Αν εξαιρεσουμε καποιες αψημαχιες με μονιμους αξιωματικους σε θεματα ναυτικης τεχνης,ηταν υπεροχη η θητεια μου και γνωρισα αξιολογα ατομα που αγαπουν τη δουλεια τους.Ενημερωτικα η φωτογραφια του πλοιου στην Κορασια απο τον Apostolo κοσμει το desktop του Γ.Κ.Θα προσπαθησω να ανεβασω και γω μερικες φωτογραφιες.

  9. #29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας συνεχίσουμε

    Αλλαγή οβελού στον Αγιο Δημήτριο της Κύθνο...Διακρίνετε ο Απόστολος θρυλικός φαροτεχνίτης
    Συνημμένο Αρχείο 51618
    Στην Αμοργό
    Συνημμένο Αρχείο 51619
    Στην Πάρο
    Συνημμένο Αρχείο 51620
    Στην Τζιά
    Συνημμένο Αρχείο 51621



    Αν σας αρέσουν υπάρχουν εκατοντάδες ακόμα...
    Ανεβάστε κι άλλες αν θέλετε... Έχει κανει ο πατέρας μου κυβερνήτης(Κρυσταλλόγιαννης Νίκος) στον Καραβογιαννο!!!
    Ευχαριστω πολύ

  10. #30
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Τελευταια έμαθα πως τα ταξίδια λόγω εξόδων έχουν περιοριστεί. Θεωρώ πως τα 2 πλοία είναι πλέον αρκετά παλαιά και διεθνός τα φαρόπλοια είναι κατασκευασμένα πλέον ως Dynamic Positioning.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας