Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 40

Θέμα: Catamaran II [Golden Olympics]

  1. #11
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Εξαιρετικές φωτογραφίες

    Εξαιρετικές φωτογραφίες, φίλε T.S.S. APOLLON.

    Καλoρίζικο το πρώτο μήνυμα, φίλε PIRAIKI ANE.

    Έχω την αίσθηση ότι η σημερινή (προβληματική) εικόνα της ελληνικής ακτοπλοΐας έχει άμεση σχέση με ότι έγινε τότε στις αρχές της δεκαετίας του '90 με το catamaran, αρχικά, του Ανδρέα Βομβογιάννη και μετέπειτα της ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ ΑΝΕ.

    Όταν αγνοούμε τα σκάνδαλα του παρελθόντος, είναι πολύ δύσκολο (έως αδύνατο) να αποφύγουμε τα σκάνδαλα του παρόντος και του μέλλοντος.
    "Τα σκάνδαλα δεν γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά προετοιμάζονται επιμελώς για καιρό".

    Τα ταχύπλοα της Πειραϊκής ΑΝΕ ήταν από τα πρώτα ταχύπλοα catamaran στην Ελλάδα (μετά το "Νέαρχος" της Ρεθυμνιακής).

    Ποια μοίρα τους επιφυλάχθηκε τότε;
    Τa υποχρέωσαν να γυρίζουν καθημερινά, σχεδόν, στα μισά νησιά των Κυκλάδων με δρομολόγια που θυμίζουν αρκετά τα σημερινά επιδοτούμενα ενδοκυκλαδικά δρομολόγια.

    Κρίμα για όλους όσους πίστεψαν τότε στην προσπάθεια αυτή, έβαλαν τα χρήματά τους και τα έχασαν στην πορεία...


    [I][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=black][B]"Η μόνη περιουσία είναι η μνήμη"[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][B]Εν πλω
    toujours
    [/B][/SIZE][/FONT][/CENTER]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I][B]"[/B][/I][B]Γεώργιος Εξπρές"[/B][/SIZE][/FONT]
    [/CENTER]

  2. Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε πολύ!!! Είναι πραγματικά υπέροχες!!!!!

  3. #13

    Προεπιλογή

    Golden Olympics...

    golden olympics03.jpg
    χαρισμενη στον φιλο Κων/νο Παππα.

  4. #14

    Προεπιλογή

    Παιδια ειναι ενα πλοιο απο τα ποιο αγαπημενα μου... αυτο το πλοιο μου αρεση παρα πολη ευχαριστω πολη γεια της φωτογραφιες... αν μπορει καποιος και εχει ας ανεβαση... ευχαριστω παρα πολη... Catamaran II

  5. #15
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Έχω φώτο του Ι στο Πέραμα. Νομίζω ότι αυτό ήταν που στούκαρε στο πράσινο του Πειραιά. Το ΙΙ τη απέγινε?

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Αυτο το ταχυπλοο εχει καποια σχεση με το sea star της Τηλου;

  7. #17

    Προεπιλογή

    Το Catamaran I που βρισκεται στο Περαμα γυμνο σκετη λαμαρινα ειναι αυτο που προσεκρουσε με ταχυτητα 47 κομβων την 1/9/1992 επιστρεφοντας απο το ολοημερο δρομολογιο του μπαινοντας σφηνα μεταξυ ΝΑΙΑΣ ΙΙ και εισοδου λιμενος Πειραιως,ισχυριζομενος ο πλοιαρχος οτι δηθεν κολλησε το πηδαλιο.Το Catamaran II πρωην Golden Olympics μετα την κατασχεση απο την Nedship Bank τον Απριλιο 1994 βγηκε σε πλειστηριασμο και επωληθη στην Ιταλικη εταιρια Navigargano με νεο ονομα Zenit εκτελοντας δρομολογια στην Αδριατικη μεχρι σημερα.Το Sea Star της Τηλου ειναι αλλο και δεν εχει καμμια σχεση με Πειραικη ΑΝΕ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PIRAIKI ANE : 08-10-2009 στις 08:03

  8. #18
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Πάντως μοιάζει αρκετά το σουλούπι τους!

  9. Προεπιλογή

    Μοιαζουν ολα γιατι εχουν ναυπηγηθη στην Νορβηγια και ειδικα στα ναυπηγεια Ulstein.

  10. #20

    Προεπιλογή

    Ναι ομως υπαρχουν ομως φωτογραφιες του "Catamaran I & II" ? μπορητε να μου βριτε οταν το ειχε παρει η "ΠΕΙΡΑΙΚΗ Α.Ν.Ε" ?

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας