Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 10

Θέμα: Έκθεση φωτογραφίας "Το Ταξίδι - Το ελληνικό όνειρο στην Αμερική"

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή Έκθεση φωτογραφίας "Το Ταξίδι - Το ελληνικό όνειρο στην Αμερική"

    Από 10 Ιουλίου έως 28 Σεπτεμβρίου 2009 φιλοξενείται στο Μουσείο Μαρμαροτεχνίας στον Πύργο της Τήνου η έκθεση φωτογραφίας με τίτλο "ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ - Το ελληνικό όνειρο στην Αμερική", σε επιμέλεια της Μαρίας Ηλιού. Φιλοξενούνται φωτογραφίες-ντοκουμέντα από την μετανάστευση των Ελλήνων στην Αμερική για μια καλύτερη ζωή, τη διαβίωσή τους εκεί, αλλά και σπάνιο υλικό από το γενικότερο κλίμα της εποχής.
    Προσωπικά βρήκα την έκθεση ως την καλύτερη που έχω δει ποτέ μου!! Πολύ συγκινητική, με προσεκτικά επιλεγμένο υλικό, ταξιδεύει τον επισκέπτη στην αγωνία και την προσπάθεια των Ελλήνων μεταναστών να σταθούν στα πόδια τους.
    Ένα μικρό δείγμα φαίνεται παρακάτω. Και με την ευκαιρία να αναφέρω ότι και το ίδιο το Μουσείο Μαρμαροτεχνίας είναι εκπληκτικό! Όσοι βρεθείτε στην Τήνο, αξίζει να τα επισκεφτείτε!

    Trakakis_P7262463.jpg

    "Ναυτίλος". Το πρώτο πυρηνικό αμερικανικό υποβρύχιο μπαίνει στο λιμάνι της Νέας Υόρκης, δεκαετία του 1950. (Library of Congress)



    Trakakis_P7262469.jpg

    Επιβίβαση στην Πάτρα, 11 Ιουλίου 1910. Οι περισσότεροι μετανάστες έφευγαν από την Πάτρα. Τα πρώτα χρόνια μικρά πλοία μετέφεραν τους μετανάστες στην Τεργέστη, στη Μασσαλία, τη Νεάπολη και τη Γένοβα και εκεί επιβιβάζονταν σε υπερωκεάνεια. (Library of Congress)

  2. #2
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα περιέγραψε ο Γιώργος παραπάνω και θα σας πω ότι είναι συγκλονιστική έτσι όπως παρουσιάζεται.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω Γιωργο. Δεν το ηξερα αυτο

    Και οι δυο φωτογραφιες ειναι απιθανες

    Ν

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Επειδή έτυχε να δούμε αυτή την έκθεση μαζί με τον Γιώργο, θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι για μένα ήταν το συγκλονιστικότερο πολιτιστικό γεγονός που είδα φέτος το καλοκαίρι. Θα παρακαλέσω λοιπόν τον Γιώργο, να μας χαρίσει άλλες δυό στιγμές από την εμπειρία μας σε αυτή την έκθεση, τις ατιπροσωπευτικότρες του τίτλου "ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ - Το ελληνικό όνειρο στην Αμερική".

    Γιώργο νομίζω ότι ο κ. Πέππας της αξίζει.

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.543

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρουσα έκθεση και δυστυχώς τώρα το μαθαίνω, επειδή το καλοκαίρι ήμουν εκτός net, διακοπές κλπ.
    Όμως, έκανα μια αναζήτηση και βρήκα ότι κυκλοφορεί βιβλίο και DVD με της Μαρίας Ηλιού

    Το ταξίδι: Το ελληνικό όνειρο στην Αμερική

    Πληροφορίες

    Βιβλίο

    DVD (που στη πρόσοψη έχει το Νέα Ελλάς)
    [B][SIZE=3][COLOR=Blue]"Η τέχνη και η μαγεία να σε υπακούει ένα καράβι[/COLOR][/SIZE][/B]"

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Φίλε Ναιάς σ'ευχαριστούμε για την πολύτιμη πληροφορία!!!!


    Ανεβάζω δύο ακόμα φωτογραφίες που υποσχέθηκα από την έκθεση!! Αφιερωμένες στον Νίκο Πέππα, στο Leo, στον Naias II και στο rocinante!!

    Trakakis_P7262470.jpg

    Trakakis_P7262474.jpg

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Ευχαρσιτώ Γιώργο, ελπίζω με αυτές, ο κύριος Πέππας να διαπιστώσει ότι ήταν κάτι συναρπαστικό και εξαιρετικά αξιόλογο.

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω Γιωργο. Δυστυχως δεν μπορεσα να επισκευτω την εκθεση

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.543

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε φίλε Trakman, πολύ ωραία η έκθεση και με πλούσιο υλικό
    [B][SIZE=3][COLOR=Blue]"Η τέχνη και η μαγεία να σε υπακούει ένα καράβι[/COLOR][/SIZE][/B]"

  10. #10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαρσιτώ Γιώργο, ελπίζω με αυτές, ο κύριος Πέππας να διαπιστώσει ότι ήταν κάτι συναρπαστικό και εξαιρετικά αξιόλογο.
    Σας ευχαριστω ολους. Ειναι μολις σημερα (16 Ιουνιου 2010) που ειδα αυτο το θεμα, αφου μου τοο ανεφερε ο Γιωργος (Trakman). Τι απιθανη εκθεση, τι φωτογραφιες...

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας