Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 50

Θέμα: Ποντοπόρος - Παλιά πλοία (Oceangoing Old Ships)

  1. #31
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Hoegh Fulmar-01.jpg Αυτό ήταν το δεύτερό μου πλοίο σαν δόκιμος ασυρματιστής.Το ΗΟΕGH FULMAR ήταν το μετέπειτα ΓΕΩΡΤΙΟΣ του Γεωρ. Μαμιδάκη ο οποίος "ψώνιζε" από Σκανδιναβία.
    Δυστυχώς δεν έχω φωτό του πλοίου σαν ΓΕΩΡΓΙΟΣ διότι δεν είχα μαζί φωτογραφική κ μέχρι τώρα δεν έχω βρεί στο διαδίκτυο.Αν μου βρει κάποιος από εσάς,καλοδεχούμενη.
    Όταν κάναμε επισκευή στον Σκαραμαγκά,στην άλλη μεριά του ντόκου ήταν υπό συμπλήρωση το άτυχο ΤΠΚ ΚΩΣΤΑΚΟΣ.

  2. #32
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    766

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hoegh Fulmar-01.jpg Αυτό ήταν το δεύτερό μου πλοίο σαν δόκιμος ασυρματιστής.Το ΗΟΕGH FULMAR ήταν το μετέπειτα ΓΕΩΡΤΙΟΣ του Γεωρ. Μαμιδάκη ο οποίος "ψώνιζε" από Σκανδιναβία.
    Δυστυχώς δεν έχω φωτό του πλοίου σαν ΓΕΩΡΓΙΟΣ διότι δεν είχα μαζί φωτογραφική κ μέχρι τώρα δεν έχω βρεί στο διαδίκτυο.Αν μου βρει κάποιος από εσάς,καλοδεχούμενη.
    Όταν κάναμε επισκευή στον Σκαραμαγκά,στην άλλη μεριά του ντόκου ήταν υπό συμπλήρωση το άτυχο ΤΠΚ ΚΩΣΤΑΚΟΣ.

    Βίκτωρα μιλάμε για αυτό?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  3. #33
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Eυχαριστώ, έστω κ με το υδατογράφημα!

  4. #34

    Προεπιλογή

    Να πούμε για την ιστορία ότι το τάνκερ ΓΕΩΡΓΙΟΣ είχε κατασκευαστεί ως ΗΟΕGH FULMAR το 1960 στο Γκέτεμποργκ της Σουηδίας, και έφερε ΙΜΟ 5152298. Πιθανόν το όνομα ΓΕΩΡΓΙΟΣ να ήταν το τελευταίο του πλοίου, να πήγε με αυτό δηλαδή για διάλυση, μιας και στις βάσεις δεδομένων το βρίσκουμε με αυτό το όνομα και με τελευταία γνωστή του σημαία την Ελληνική.

  5. #35
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πούμε για την ιστορία ότι το τάνκερ ΓΕΩΡΓΙΟΣ είχε κατασκευαστεί ως ΗΟΕGH FULMAR το 1960 στο Γκέτεμποργκ της Σουηδίας, και έφερε ΙΜΟ 5152298. Πιθανόν το όνομα ΓΕΩΡΓΙΟΣ να ήταν το τελευταίο του πλοίου, να πήγε με αυτό δηλαδή για διάλυση, μιας και στις βάσεις δεδομένων το βρίσκουμε με αυτό το όνομα και με τελευταία γνωστή του σημαία την Ελληνική.
    Έτσι ακριβώς είναι.
    To πλοίο όπως είδαμε,χτίστηκε με δύο ακομοντέσια σε μιά εποχή που σιγά-σιγά άρχισαν να εμφανίζονται τάνκερς με ένα ακομοντέσιο πρύμα.
    Η νορβηγική ΗΟEGH,όπως κ άλλοι γνωστοί γίγαντες στα αυτοκινητάδικα σήμερα,παλιότερα διέθετε φορτηγά κ δεξαμενόπλοια.
    Όσο γιά την εταιρεία του Γεωργίου Μαμιδάκη,αυτή παλιότερα με τα βενζινάδικα,κάποτε είχε σαν κύριο αντικείμενο την μεταφορά πετρελαιοειδών από την τότε ΕΣΣΔ αλλά εδώ κ χρόνια έχει εξαφανιστεί από τον χώρο της ναυτιλίας.

  6. #36
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    PALLAS.jpgPallas a.jpg Oρίστε οι φωτό από τα ποστ 15 κ 25 που δεν ανοίγουν.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ποστ 229 είδαμε το όμορφο φινλανδέζικο σκαρί από πρύμα,ορίστε εδώ κ από πλώρα.
    Συνημμένο Αρχείο 149070

  7. #37
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 155390 Nα κ το ΑΝΑΣΣΑ από το ποστ 21.
    Nαυπηγήθηκε το 1953 στο Νιούκαστλ ως ADRASTUS γιά την Blue Funnel Line που έβγαζε άρχαία ελληνικά ονόματα.
    7859 grt,9449 dwt-μηχανή B&W 7600 HP, 16.0 κ.
    Το 1978 πωλήθηκε σε συμφέροντα Ποθητού,σημαία Κύπρου κ διαλύθηκε στο Πακιστάν το 1981.

  8. #38
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή Δ/Ξ ΚΟΣΜΑΣ - Μ/Τ COSMAS

    JONWI a.jpg Ως JONWI BURMAH OPAL.jpg Ως ΒURMAH OPAL
    Αμφότερα από το ebay

    Nαυπήγηση Kockums,Malmo (Σουηδία 1964) νορβηγική σημαία,πουλήθηκε σε Άγγλους το 1972 ΒURMAH OPAL.Πουλήθηκε στους Αφούς Αναστασίου* το 1978,
    ΚΟΣΜΑΣ ελληνική σημαία.Το 1983 σημαία Παναμά κ το ίδιο έτος πήγε γιά διάλυση στο Ιντσόν (Ν.Κορέα).

    34921 grt-62553 dwt 236.2x32.2x14.1 m 1 μηχανή ΜΑΝ 19000 hp, 16.5 kts
    *Mπλε τσιμινιέρα με άσπρο σύμπλεγμα από 2Α κ μαύρο καπέλο.

    Ο υποφαινόμενος μπαρκάρισα με το βαπόρι το 1981.

  9. #39
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή Δ/Ξ ΓΙΑΝΞΥΛΑΣ - M/T YANXILAS

    Ο καλός φίλος Peter Fitzpatrick μου έστειλε μια φωτογραφία ενός Ελληνικού Δεξαμενόπλοιου με όνομα ΓΙΑΝΞΥΛΑΣ.
    Την ανεβάζω με την άδεια του. Είναι τραβηγμένη το 1970.

    Το πλοίο κατασκευάστηκε στη Σουηδία, στο ναυπηγείο Oresundvarvet, Landskrona με αριθμό κατασκευής 181 σαν VILJA με σημαία Νορβηγίας και νηολογημένο στο Όσλο, για την εταιρεία Skibs A/S Nordheim & A/S Vestheim. Αποπερατώθηκε στις 2-12-1963 και η χωρητικότητα του ήταν 25768 τόνοι gross, 43370 DWT. Το ΙΜΟ του ήταν 5418355.

    Το 1969 αγοράζεται από τον Αχιλλέα Χαλκούση μετονομάζεται ΓΙΑΝΞΥΛΑΣ, υψώνει Ελληνική Σημαία και νηολογείται στον Πειραιά.

    Το 1970 περνάει στην εταιρεία Viamerito Cia Naviera SA και μετονομάζεται ΜΙΚΕ με σημαία Λιβερίας (νηολόγιο Monrovia 3679)

    Το 1973 περνάει στην εταιρεία Ravenna Shipping Co. Ltd και μετονομάζεται NEGO SHANG.

    To 1976 αγοράζεται από την εταιρεία Odin Shipping Co Pte Ltd και μετονομάζεται CHERRY VESTA, και υψώνει σημαία Σιγκαπούρης (αριθμός νηολογίου 376233).

    Διαλύθηκε στο Kaohsiung στις 22-3-1983 από την εταιρεία Sun-Hua Enterprise Co.

    Είναι η μοναδική φωτογραφία του που ξέρω με το Ελληνικό όνομα. Το Fotoflite έχει φωτογραφίες του με τα άλλα του ονόματα αλλά όχι σαν ΓΙΑΝΞΥΛΑΣ (ήταν και ενεργό για λίγο διάστημα).
    gianxylascut.JPG

    Στοιχεία από τη Miramar.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη npapad : 10-07-2016 στις 20:08

  10. #40
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καλός φίλος Peter Fitzpatrick μου έστειλε μια φωτογραφία ενός Ελληνικού Δεξαμενόπλοιου με όνομα ΓΙΑΝΞΥΛΑΣ.
    Την ανεβάζω με την άδεια του. Είναι τραβηγμένη το 1970.

    Το πλοίο κατασκευάστηκε στη Σουηδία, στο ναυπηγείο Oresundvarvet, Landskrona με αριθμό κατασκευής 181 σαν VILJA με σημαία Νορβηγίας και νηολογημένο στο Όσλο, για την εταιρεία Skibs A/S Nordheim & A/S Vestheim. Αποπερατώθηκε στις 2-12-1963 και η χωρητικότητα του ήταν 25768 τόνοι gross, 43370 DWT. Το ΙΜΟ του ήταν 5418355.

    Το 1969 αγοράζεται από τον Αχιλλέα Χαλκούση μετονομάζεται ΓΙΑΝΞΥΛΑΣ, υψώνει Ελληνική Σημαία και νηολογείται στον Πειραιά.

    Το 1970 περνάει στην εταιρεία Viamerito Cia Naviera SA και μετονομάζεται ΜΙΚΕ με σημαία Λιβερίας (νηολόγιο Monrovia 3679)

    Το 1973 περνάει στην εταιρεία Ravenna Shipping Co. Ltd και μετονομάζεται NEGO SHANG.

    To 1976 αγοράζεται από την εταιρεία Odin Shipping Co Pte Ltd και μετονομάζεται CHERRY VESTA, και υψώνει σημαία Σιγκαπούρης (αριθμός νηολογίου 376233).

    Διαλύθηκε στο Kaohsiung στις 22-3-1983 από την εταιρεία Sun-Hua Enterprise Co.

    Είναι η μοναδική φωτογραφία του που ξέρω με το Ελληνικό όνομα. Το Fotoflite έχει φωτογραφίες του με τα άλλα του ονόματα αλλά όχι σαν ΓΙΑΝΞΥΛΑΣ (ήταν και ενεργό για λίγο διάστημα).
    gianxylascut.JPG

    Στοιχεία από τη Miramar.
    Το Greek Shipping Directory του 1971 αναφέρει ότι είχε μηχανή A/B Gotaverken Oil 2SA 10 Cyl. 18350 HP και αρχικά ενώ είχε Ελληνική σημαία είχε νηολόγιο Λονδίνου με αριθμό 1488. ΔΔΣ SVVX. Κατόπιν πέρασε σε νηολόγιο Πειραιά (δεν έχει όμως αριθμό νηολογίου).

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας