Σελίδα 105 από 116 ΠρώτηΠρώτη ... 55595103104105106107115 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.041 έως 1.050 από 1160

Θέμα: (Virtual Sailor) Εντυπώσεις & Επιτέυγματα από το Παιχνίδι

  1. #1041
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgos_249 Εμφάνιση μηνυμάτων
    SUPERFERRY κατα 70% τελειωμενο:
    Ειχε 1 bow thruster πιστευω, ελπιζω να μην παιδευτηκα τζαμπα γι αυτο...........

    Συνημμένο Αρχείο 127701 Συνημμένο Αρχείο 127700

    Γιώργο Kαλημέρα !!! Καταπληκτική δουλειά δεν πληρώνεται με τίποτα.:roll:

  2. Προεπιλογή

    Είναι πανέμορφο.:grin::

  3. #1043
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kάρολος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο Kαλημέρα !!! Καταπληκτική δουλειά δεν πληρώνεται με τίποτα.:roll:
    Καλημερα σε ολους!

    Καταρχην να ευχαριστησω ολους για τα καλα λογια! Απλα πρεπει ομως να εχει γινει μια μικροπαρεξηγηση καθως ο λογος που ασχολουμαι με τα 3d μοντελα ειναι η σχολη που επιθυμω να μπω σε καποιο καιρο (Ναυπηγων Μηχανολογων Μηχανικων, ΕΜΠ) .........

    Ο πιο πολυς κοσμος απλα σκεφτεται τις πανελληνιες και διαβαζει γι αυτες μονο. Δυστυχως το εκπαιδευτικο συστημα δεν αφηνει και πολλα περιθωρια στο Λυκειο..........Το ζητημα για μενα ειναι να υπαρχει μια ισορροπια αναμεσα σε διαβασμα και πολιτισμο. Πολιτισμος ειναι οι τεχνες που πολεμουνται δυστυχως πολυ απο το Λυκειο καθως ενας μαθητης που θελει να ειναι απο 18 και πανω αναγκαζεται να διαβαζει η να ειναι σε φροντιστηρια πολλες ωρες και να μη μενει ικανη ελευθερη ωρα για αθλητισμο, ζωγραφικη, μουσικη κτλπ. Και πολλοι διαβαζουν και κουραζονται, πανε, γραφουν καλα και τα ξεχνανε ολα σε ενα μηνα και μετα στη σχολη δε μπορουν να κινηθουν.

    Για τη σχολη που θελει καποιος πρεπει και οταν μπει να ειναι ηδη σχετικος ως ενα βαθμο με το αντικειμενο και να εχει καλες γνωσεις μαθηματικων και φυσικης που διδασκονται στις κατευθυνσεις της Β' κυριως αλλα και Γ' Λυκειου. (Αυτο παντα για πολυτεχνειο). Αλλιως ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα και συνηθως πολλοι σταματανε. Αυτο προσπαθω να πετυχω με τα 3d μοντελα, να εχω καποια σχεση με το αντικειμενο. Το υπολοιπο κομματι ειναι η καλη γνωση των μαθηματων που δεν νομιζω οτι εχω προβλημα σε αυτο.

    Ουσιαστικα μελλοντικα η κατασκευη αυτων των μοντελων θα βοηθησει για να μου ειναι πολυ πιο ευκολη η κατασκευη των 3d μοντελων στη σχολη αν χρειαζεται η των πραγματικων μοντελων που σιγουρα θα χρειαστει στη Μελετη πλοιου (νομιζω το μαθημα ετσι λεγεται). Τωρα τα καλυτερα απο αυτα που φτιαχνω τα ανεβαζω, τα βαρια και τα μετρια απλα τα κραταω στο αρχειο μου , ποτε δεν σκεφτηκα να πουλησω και ουτε θεωρω οτι αν καποια στιγμη αποφασισω να πουλησω θα αγορασει καποιος επειδη ακριβως εχουν αρκετα προβληματα κατα τη γνωμη μου που δε φαινονται σε μια φωτο..........Αυτος ειναι και ο λογος που τα κρατω και δεν τα ανεβαζω...........


    http://www.rafinavessels.webs.com

  4. #1044
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgos_249 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους!

    Καταρχην να ευχαριστησω ολους για τα καλα λογια! Απλα πρεπει ομως να εχει γινει μια μικροπαρεξηγηση καθως ο λογος που ασχολουμαι με τα 3d μοντελα ειναι η σχολη που επιθυμω να μπω σε καποιο καιρο (Ναυπηγων Μηχανολογων Μηχανικων, ΕΜΠ) .........

    Ο πιο πολυς κοσμος απλα σκεφτεται τις πανελληνιες και διαβαζει γι αυτες μονο. Δυστυχως το εκπαιδευτικο συστημα δεν αφηνει και πολλα περιθωρια στο Λυκειο..........Το ζητημα για μενα ειναι να υπαρχει μια ισορροπια αναμεσα σε διαβασμα και πολιτισμο. Πολιτισμος ειναι οι τεχνες που πολεμουνται δυστυχως πολυ απο το Λυκειο καθως ενας μαθητης που θελει να ειναι απο 18 και πανω αναγκαζεται να διαβαζει η να ειναι σε φροντιστηρια πολλες ωρες και να μη μενει ικανη ελευθερη ωρα για αθλητισμο, ζωγραφικη, μουσικη κτλπ. Και πολλοι διαβαζουν και κουραζονται, πανε, γραφουν καλα και τα ξεχνανε ολα σε ενα μηνα και μετα στη σχολη δε μπορουν να κινηθουν.

    Για τη σχολη που θελει καποιος πρεπει και οταν μπει να ειναι ηδη σχετικος ως ενα βαθμο με το αντικειμενο και να εχει καλες γνωσεις μαθηματικων και φυσικης που διδασκονται στις κατευθυνσεις της Β' κυριως αλλα και Γ' Λυκειου. (Αυτο παντα για πολυτεχνειο). Αλλιως ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα και συνηθως πολλοι σταματανε. Αυτο προσπαθω να πετυχω με τα 3d μοντελα, να εχω καποια σχεση με το αντικειμενο. Το υπολοιπο κομματι ειναι η καλη γνωση των μαθηματων που δεν νομιζω οτι εχω προβλημα σε αυτο.

    Ουσιαστικα μελλοντικα η κατασκευη αυτων των μοντελων θα βοηθησει για να μου ειναι πολυ πιο ευκολη η κατασκευη των 3d μοντελων στη σχολη αν χρειαζεται η των πραγματικων μοντελων που σιγουρα θα χρειαστει στη Μελετη πλοιου (νομιζω το μαθημα ετσι λεγεται). Τωρα τα καλυτερα απο αυτα που φτιαχνω τα ανεβαζω, τα βαρια και τα μετρια απλα τα κραταω στο αρχειο μου , ποτε δεν σκεφτηκα να πουλησω και ουτε θεωρω οτι αν καποια στιγμη αποφασισω να πουλησω θα αγορασει καποιος επειδη ακριβως εχουν αρκετα προβληματα κατα τη γνωμη μου που δε φαινονται σε μια φωτο..........Αυτος ειναι και ο λογος που τα κρατω και δεν τα ανεβαζω...........

    Φίλε στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου.
    Στη ρότα που χαράζεις για τις σπουδές σου, να είναι μόνο μπουνάτσες και ούριοι οι άνεμοι, για να καταλήξεις στο λιμάνι του προορισμού σου όπως εσύ έχεις αποφασίσει, με το φορτίο της γνώσης.

  5. #1045
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Φίλε Κάρολε σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! Και εγώ σου εύχομαι ό,τι καλύτερο για σενα και τους οικειους σου.

    Αλλα ομως μετα απο αυτο θα πρεπει να γινω λιγο μονοτονος αν θελετε να το πειτε ετσι καθως παρατηρηθηκε ενα λυπηρο φαινομενο. Πιο συγκεκριμενα καποιος φιλος απο την κοινοτητα του nautilia και αυτο το συμπεραινω καθως για να δει καποιος τις φωτογραφιες του forum πρεπει αναγκαστικα να εχει κανει εγγραφη πηρε τις φωτογραφιες που ανεβηκαν σε αυτο το θεμα, των πλοιων:

    AEGEAN CARGO II
    ΑΜΟΡΓΟΣ
    ΝΟΝΑ ΜΑΙΡΗ
    ΑΛΚΥΟΝΗ
    ΚΟΛΟΣΣΟΣ
    ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΕΞΠΡΕΣ
    HELLENIC WARRIOR με SUPERFAST V
    ROPAX II
    HIGHSPEED 4
    ΚΥΚΛΑΔΕΣ (το φανταστικο)

    και μερικων ακομα και τις αναδημοσιευσε χωρις την πηγη στο facebook. Και καλα τα δικα μου (Αλκυονη, ΝΟΝΑ ΜΑΙΡΗ, ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΕΞΠΡΕΣ, ΧΑΙΣΠΙΝΤ 4, ROPAX II) που ειναι ουσιαστικα αντιγραφη των πραγματικων, τα πλοια ομως HELLENIC WARRIOR, AEGEAN CARGO II, ΑΜΟΡΓΟΣ , ΚΥΚΛΑΔΕΣ το ιδιο το σχεδιο του πλοιου αποτελει πνευματικη ιδιοκτησια του φιλου Γιωργου. Θα παρακαλεσω λοιπον να δημοσιευτει η πηγη των φωτογραφιων κατω απο ολες τις φωτογραφιες αυτες και μην ξανασυμβει καθως αυτο το φαινομενο ειναι ουσιαστικα κλοπη. Ειναι ασαφη γενικα συνηθως τα ορια στα πνευματικα δικαιωματα αλλα ομως μερικα πραγματα οπως αυτο ειναι φανερο οτι τα ξεπερνουν.........

    Για μια πληροφορια , μια φημη, ενα βιντεο στο youtube σε λινκ κτλπ μπορει καποιος να επικαλεστει οτι το ακουσε απο καπου αλλου και να λεει και αληθεια, προσωπικα μου εχει τυχει μια φορα να κατηγορηθω λογω κεκτημενης ταχυτητας απο καποιους και να μη μπορω να αποδειξω οτι εχω δικιο ενω ειχα ουτε ο αλλος να μπορει ομως να αποδειξει οτι εχει δικιο και να γινεται συζητηση που οδηγει σε αδιεξοδο.....Εδω ομως υπαρχουν χειροπιαστα στοιχεια που ειναι ολοφανερο οτι προκειται για κλοπη..............
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos_249 : 27-03-2011 στις 00:18
    http://www.rafinavessels.webs.com

  6. #1046
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Νάξος
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Τα λέμε, τα ξαναλέμε, αλλά "Φωνή βοώντος εν τη ερήμω".
    Ας τα ξαναπούμε, λοιπόν:

    Όταν κάποιος χρησιμοποιεί φωτογραφίες που δεν είναι δικές του, πρέπει να κάνει αναφορά στην πηγή του. Είτε το όνομα του φόρουμ "ναυτιλία" είτε το όνομα του δημιουργού-"ιδιοκτήτη" της φωτογραφίας, είτε και τα δυο. Στο τέλος θα αναγκαστούμε όλοι να βάζουμε υδατογραφήματα για να προστατεύσουμε τις φωτογραφίες μας, αλλοιώνοντας, την αισθητική της φωτογραφίας.

    Τό γεγονός ότι τα μοντέλα και οι φωτογραφίες μας "κινδυνεύουν" κατά περιόδους ευθύνεται που πλέον δεν ανεβαίνουν τόσα πολλά μοντέλα, όπως παλαιότερα. Είναι πραγματικά αμαρτία να παιδευόμαστε για να ετοιμάζουμε και να ανεβάζουμε τα μοντέλα μας και κάποια άτομα να μην σέβονται τον κόπο μας και να δημοσιεύουν φωτογραφίες των μοντέλων μας χωρίς έστω να αναφέρουν τον δημιουργό.

    Ελπίζω να μη χρειαστεί να ξαναμιλήσουμε για τέτοια θέματα.




    Μα ο ήλιος εβασίλεψε κι ο αητός απεκοιμήθη
    και το βοριά το δροσερό τον πήραν τα καράβια.
    Κι έτσι του δόθηκε καιρός του Χάρου και σε πήρε.

  7. Προεπιλογή

    Μηπως ξερει κανεις τι χρωμα εχουν τα καταστρωματα του ΚΡΗΤΗ Ι & ΙΙ.Ειναι προφανες γιατι ρωταω.

  8. #1048
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Πρασινο.......Καπου ειχαμε αναφερει αυτο το χρωμα στα καταστρωματα πως λεγεται αλλιως αλλα ολο το ξεχναω. Μπορει καποιος να το υπενθυμισει;

    Οσο για το Κρητη............καλό παίδεμα στην πλώρη..........:grin: θα με θυμηθεις........ολα τα γιαπωνεζικα εχουν πολυ παιδεμα γενινα στις πλωρες, ειδικα αυτα που εχουν ψηλα τα ισαλα οπως τα Κρήτη, το Νήσος Ρόδος, το Λισσος κτλπ.
    http://www.rafinavessels.webs.com

  9. #1049
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Νάξος
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgos_249 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρασινο.......Καπου ειχαμε αναφερει αυτο το χρωμα στα καταστρωματα πως λεγεται αλλιως αλλα ολο το ξεχναω. Μπορει καποιος να το υπενθυμισει;

    Οσο για το Κρητη............καλό παίδεμα στην πλώρη..........:grin: θα με θυμηθεις........ολα τα γιαπωνεζικα εχουν πολυ παιδεμα γενινα στις πλωρες, ειδικα αυτα που εχουν ψηλα τα ισαλα οπως τα Κρήτη, το Νήσος Ρόδος, το Λισσος κτλπ.
    +1000
    Όντως, τα ιαπωνικά πλοία έχουν κάποια ιδιαιτερότητα στον σχεδιασμό της πλώρης. Καλή αρχή Δημήτρη με το νέο σου project και καλό κουράγιο. Τα περιμένουμε!..
    Μα ο ήλιος εβασίλεψε κι ο αητός απεκοιμήθη
    και το βοριά το δροσερό τον πήραν τα καράβια.
    Κι έτσι του δόθηκε καιρός του Χάρου και σε πήρε.

  10. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από GiorgosVitz Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000
    Όντως, τα ιαπωνικά πλοία έχουν κάποια ιδιαιτερότητα στον σχεδιασμό της πλώρης. Καλή αρχή Δημήτρη με το νέο σου project και καλό κουράγιο. Τα περιμένουμε!..
    τι καλο κουραγιο........μεσα σε μιση ωρα τελειωσα την πλωρη και μου αρεσει πολυ!!!(και σε εσας θα σας αρεσει.οποιος εχει πεισμα τα καταφερνει .......................ιδου.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Σελίδα 105 από 116 ΠρώτηΠρώτη ... 55595103104105106107115 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας