Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 8 από 8

Θέμα: Σχολές ιστιοπλοϊας για μικρά σκαφη

  1. #1

    Question Σχολές ιστιοπλοϊας για μικρά σκαφη

    Γειά σε όλους

    Δεν έχω καμία σχέση με την ιστιοπλοϊα, μου αρέσει όμως πολύ η θάλασσα και όταν κάποια φορά πριν αρκετά χρόνια, συνόδεψα ένα φίλο σε ένα trimaran, κυριολεκτικά τρελλάθηκα. Δεν το ξέχασα και λέω, έστω και τώρα να αρχίσω με στόχο να πάρω ένα μικρό σκαφάκι του χρόνου (π.χ. laser) για μικρές εξορμήσεις στον Σαρωνικό. Όμως από που αρχίζει κανείς ? Ποιές σχολές προσφέρουν μαθήματα για μικρά σκάφη στην Αττική ? Ποιά είναι η καλύτερη ?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Αν θυμάμαι καλά, στη Γλυφάδα ο αντίστοιχος ναυτικός όμιλος οργάνωνε μαθήματα ακριβώς με σκάφη Laser. Με την ευκαιρία επαναδιατυπώνω την πεποίθησή μου ότι ιστιοπλοϊα μαθαίνει κανείς μόνο με μικρό ανοιχτό σκάφος. Παραφράζοντας την παροιμία "αν δεν βρέξεις κ..., δεν τρως ψάρι", ισχυρίζομαι ότι "αν δεν μπατάρεις, δεν μαθαίνεις πανί"!

  3. #3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ chrondi

  4. #4

    Προεπιλογή

    Παιδιά γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα;;

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrondi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά, στη Γλυφάδα ο αντίστοιχος ναυτικός όμιλος οργάνωνε μαθήματα ακριβώς με σκάφη Laser. Με την ευκαιρία επαναδιατυπώνω την πεποίθησή μου ότι ιστιοπλοϊα μαθαίνει κανείς μόνο με μικρό ανοιχτό σκάφος. Παραφράζοντας την παροιμία "αν δεν βρέξεις κ..., δεν τρως ψάρι", ισχυρίζομαι ότι "αν δεν μπατάρεις, δεν μαθαίνεις πανί"!
    χμμμμμ ..... και με 4-8 τόννους μια χαρά μπατάρεις, και έχεις και το μέτρημα αν έχουν μείνει όλοι επάνω στη βάρκα .....
    φυσικά συμφωνώ για την αμεσότητα της αίσθησης που σου δίνει ένα μικρό ανοιχτό σκάφος, παρά το οτι δεν είχα την τύχη να έχω πολλές σχέσεις μαζί τους (ακόμα .... ποτέ δεν είναι αργά).

  6. #6

    Question

    Jerry έχεις κάποια σχολή να προτείνεις για μικρά;
    Ή πάνε μόνο κάτω των 18;;

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roger Rabbit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Jerry έχεις κάποια σχολή να προτείνεις για μικρά;
    Ή πάνε μόνο κάτω των 18;;
    κάνε μια ερώτηση στον ΝΟΕ (www.ycg.gr), νομίζω έχει σχολή laser για ενήλικες, ίσως και lightning.
    επίσης υπάρχει και άλλη σχολή για lightning (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24916)
    ίσως υπάρχουν και άλλες σχολές και όμιλοι, ας με συγχωρήσουν που δεν τους γνωρίζω.

  8. #8

    Προεπιλογή Σχολές ιστιοπλοϊας για μικρά σκαφη Απάντηση στο θέμα

    Ευλογώ τα γένια μου, αλλα ρίξτε μια ματιά εδώ...
    www.sailingtime.gr
    Δυστυχώς είναι ελάχιστοι οι όμιλοι αν όχι κανένας όπου μπορείς να κάνεις ιστιοπλοΐα με μικρά σκάφη εαν είσαι κάποιας ηλικίας...

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας