Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 29

Θέμα: Multihull Friends Hellas

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Multihull Friends Hellas

    Ενημέρωση - Πρόσκληση εγγραφής στο Multihull Friends Hellas.

    Το νεοσύστατο Social group για φίλους των catamaran & trimaran μελών του Nautilia.gr είναι πλέον γεγονός και έχει την ονομασία Multihull Friends Hellas.
    Αν ενδιαφέρεσαι για τα catamaran και τα trimaran, αν είχες, έχεις ή θέλεις να αποκτήσεις ένα multihull.
    Αν θέλεις να είσαι από τους πρώτους που θα αποκτήσουν το πρώτο τεύχος του: Catamaran & Multihulls ’’Ο πλήρης οδηγός’’ σε μορφή pdf.
    Αν θέλεις να μαθαίνεις όλα τα νέα που αφορούν τα Multihull.
    Αυτό το group είναι για σένα.

    Αν θέλεις λοιπόν να γίνεις μέλος σε αυτό το Social group ή να ρωτήσεις οτιδήποτε άλλο αυτό το post είναι ανοικτό.

    EXOFYLLO_small.JPG Φιλικά Μάκης (cataman).
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cataman : 26-11-2009 στις 08:20 Αιτία: Προσθήκη εξώφυλλου PDF.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Multihull Friends Hellas

    Ανακοίνωση - διευκρίνηση:

    Επειδή κάποια μέλη του Nautilia.gr έχουν ήδη δηλώσει συμμετοχή για να εγγραφούν σε αυτό το social group.

    Θα ήθελα να διευκρινίσω όμως κάτι από την αρχή για να μην γίνουν παρεξηγήσεις.
    Αυτό το
    social group θα αποτελείτε από μέλη του Nautilia.gr πού έχουν κάποια σχέση με τα multihull (sailing catamaran & trimaran), όπως αναφέρω και παραπάνω.
    Πριν λοιπόν στείλετε την αίτηση σας για εγγραφή θα παρακαλούσα να μας αναφέρεται σε αυτό το post την σχέση σας με αυτά τα μοναδικά σκάφη, όποια και να είναι αυτή.


    Φιλικά Μάκης (cataman).
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  3. #3

    Arrow SXESH

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ MULTIHULL EIMAI SXEDIASTHS ANTIKΕΙΚΕΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΔΑ ΜΙΚΡΟ

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Multihull Friends Hellas

    Γειά σου triantafyllos

    Πληροφορίες και σχέδια για τα multihull μπορώ να σου προτείνω που μπορείς να βρεις.
    Όταν λες να κατασκευάσεις ένα τόσο δα μικρό, τί εννοείς? Σε φυσικό μέγεθος για να κάνεις ιστιοπλοία ή μοντέλο?
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  5. #5

    Arrow

    ΓΙΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΟ ΤΟΣΟ ΔΑ ΜΙΚΡΟ ΑΝΑΦΕΡΩΜΟΥΝ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΤΡΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΑΤΖΑΚΙΑ

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Multihull Friends Hellas

    Άρα λοιπόν φίλε τριαντάφυλλε είσαι από αυτούς που θέλουν να αποκτήσουν μία σχέση με τα multihull απλά κατασκευάζοντας ένα τέτοιο σκάφος.
    Οπότε και γίνεσαι δεκτός στο social group ''Multihull Friends Hellas''.

    Τώρα για σχέδια που θα χρειαστής για την κατασκευή ενός μικρού multihull θα ανοιχτεί σύντομα νέο post όπου θα αναφέρεται σε κατασκευή multihull(catamaran - trimaran) από μέλη του group MFH, και εκεί θα μπούν αρκετές πληροφορίες.

    Αυτά πού θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι:
    Α. Τί από τα δύο θα ήθελες να κατασκευάσεις: catamaran ή trimaran και γιατί ?
    Β. Κατά πόσο διαθετημένος είσαι να βάλεις προσωπική εργασία για να κατασκευάσεις ένα μικρό σκάφος εξοικονομώντας χρήματα, από το να αγοράσεις ένα έτοιμο?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cataman : 21-08-2009 στις 08:36
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  7. #7

    Arrow

    EIMAI ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΣ ΜΕ ΣΚΑΦΗ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΕΝΝΟΩΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟΚΑΡΙΝΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΑΜΑΡΑΝ ΚΑΙ ΤΡΙΜΑΡΑΝ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΑΦΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΗ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΒΟΛΤΑ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ ΕΛΛΑΔΑ . ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΟΣ ΣΚΑΦΟΥΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ ΕΧΩ ΤΕΤΡΑΜΕΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑΣ ΣΚΑΦΟΣ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Multihull Friends Hellas

    Εφόσον όπως λες είσαι ιστιοπλόος και κόβει το μάτι σου που λένε (σαν σχεδιαστής που είσαι) με βασικές γνώσεις ξυλουργικής ακολουθώντας ένα έτοιμο σχέδιο μπορείς άνετα να κατασκευάσεις ένα οικογενειακό ιστιοπλοϊκό σκαφάκι γύρω στα 5-6 μέτρα.
    Για πιο ασφαλές σκάφος σου προτείνω το trimaran.

    Ρίξε μια ματιά και στο post κατασκευή dinghi που αναφέρω στην προηγούμενη απάντηση για να πάρεις μια ιδέα από κατασκευές άλλων μελών και εδώ είμαστε για να τα λέμε.

    Στις φωτογραφίες του group θα δεις και ένα μικρό trimaran που έχω βάλει στο μάτι αλλά όπως λες και εσύ επειδή δεν μου τρέχουν από τα μπατζάκια για να δώσω γύρω στα 7.000€ που κάνει, θα συμβιβαστώ και εγώ με την λύση της κατασκευής ενός παρόμοιου σχεδίου. Περισσότερα για αυτό το σχέδιο θα αναφέρω αργότερα που θα έχω νεότερα.

    Χαίρομαι και εγώ πάντως που βρίσκω ανθρώπους που έχουν κοινά ενδιαφέροντα με εμένα για να τα συζητάμε.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Ευχαριστουμε Νικο Μαρουλη

    Θα ήθελα να ευχαριστήσω από αυτό το post τον Νίκο Μαρουλη για την νέα υποκατηγορία που μας άνοιξε αποκλειστικά για τα πολυκάρινα ιστιοπλοικά σκάφη (multihulls).

    Πιστεύω ότι θα φανούμε αντάξιοι την προσδοκιών του και θα ανεβάσουμε λίγο παραπάνω την τεράστια δημοτικότητα του forum Nautilia.gr με αυτή την νέα κατηγορία.

    Και πάλι Ευχαριστούμε κε Νίκο!!!!
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Multihull Friends Hellas

    Ανοίχτηκε νέο post όπου τα μέλη του MFH μπορούν να ανεβάζουν την οποιαδήποτε κατασκευή multihull έχουν ήδη κάνει, κάνουν ή έχουν σκοπό να κάνουν.
    Εκεί επίσης θα βρούν οτιδήποτε πληροφορίες θα χρειαστούν για την ολοκλήρωση της κατασκευή τους (σχέδια, υλικά, τρόποι κατασκευής κ.α.):
    Κατασκευές multihull από μέλη του Nautillia.gr και του MFH

    Καλή επιτυχία σε όλους και καλοτάξιδα!

    Φιλικά Μάκης (cataman).
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας