Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 33

Θέμα: smartkat φουσκωτό catamaran

  1. #1

    Προεπιλογή smartkat φουσκωτό catamaran

    Αγαπητοί,

    θα ήθελα τη βοήθεια - γνώμη σας σχετικά με το φουσκωτό catamaran "smartkat" (http://www.smartkat.at/index.php?id=79&L=0) που σκέφτομαι να αγοράσω. Το κυριότερο χαρακτηριστικό του είναι ότι συσκευάζεται σε 2 μεγάλους σάκους των 20 κιλών οπότε είναι εύκολο σε μεταφορά και αποθήκευση από ένα άτομο και συναρμολογείται σε ~30' χωρίς εργαλεία.

    Έχω μέτρια εμπειρία ιστιοπλοοίας και θέλω να μπορώ να ασχολούμαι περισσότερο χωρίς όμως να έχω τη φασαρία και τα έξοδα ενλιμενισμού και γενικότερα ενός μεγαλύτερου σκάφους, τουλάχιστον για την ώρα.

    Μου φαίνεται καλή επιλογή για αρχή, απλά για εξάσκηση και κοντινές βόλτες (όχι κάτι πλήρως αγωνιστικό) αλλά δεν έχω βρει γενικά κριτικές και εντυπώσεις.

    Τα χαρακτηριστικά του είναι:
    length 4,3m / width 2,2m
    total height: 6,05m
    sail area: 9,9m2
    weight: ca. 42kg

    τιμή 4000 - 5000 ευρώ.

    Ευχαριστώ,
    Γιάννης.

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Καταρχήν φίλε ikom καλώς ήρθες στην παρέα μας.

    Θα ήθελα να σου πω την γνώμη μου μιας και είμαι ένα άτομο το οποίο λατρεύει τα catamaran και τα multihulls χωρίς να είμαι ειδήμον βέβαια.
    Από μια ματιά που έριξα στις φωτογραφίες του site που έδωσες, το catamaran που σε ενδιαφέρει φαίνεται αρκετά λειτουργικό και σχετικά εύκολο στους χειρισμούς για έναν όχι και πολύ έμπειρο ιστιοπλόο όπως μας αναφέρεις πως είσαι.
    Όμως ....αυτό που δεν μας είπες και θέλω να μας διευκρινήσεις είναι: έχεις κάνει καθόλου ιστιοπλοΐα με catamaran ή μόνο με μονοκάρινα?
    Υπάρχει διαφορά, γιαυτό και σε ρωτάω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cataman : 24-07-2009 στις 16:07
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  3. #3

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ cataman,

    ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και για την άμεση απάντηση. Μέχρι τώρα έχω κάνει ιστιοπλοΐα μόνο με μονοκάρινα και μεγαλύτερα σκάφη κυρίως για κρουαζιέρα.

    Γιάννης.

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Τα αρνητικά:
    Μια από τις διαφορές των μονοκάρινων με τα catamaran είναι ότι αυτά τα μικρά catamaran με δυνατότερο αέρα εύκολα αναποδογυρίζουν, οπότε χρειάζεται περισσότερη δεξιοτεχνία, την οποία την αποκτάς με τον καιρό. Για την αποφυγή ολοκληρωτικής εκτροπής βοηθάει ένα μπαλονάκι που βάζουν την κορυφή του καταρτιού για να μην βυθίζεται το κατάρτι έτσι ώστε να επανέρχεται το catamaranπιο εύκολα.
    Τώρα εφόσον μιλάμε για φουσκωτό θέλει ιδιαίτερη προσοχή στην προσέγγιση σε παράλιες να μην σου τρυπήσει.
    Είναι αποκλειστικά για δύο άτομα από ότι βλέπω.

    Τα θετικά:
    Αν ψάχνεις για ένα μικρό σκαφάκι για διασκέδαση με μεγάλες ταχύτητες αλλά κινούμενο μόνο με τον αέρα τότε το catamaran είναι η λύση που ψάχνεις.
    Το ότι μαζεύεται σε δυο σάκους και συναρμολογείται από ένα άτομο όπως αναφέρεις είναι και αυτό ένα θετικό.
    Με χαμηλούς ανέμους είναι πιο ευσταθές από ένα μονοκάρινο ίδιου μήκους.

    Και το ότι δεν έχεις βρει κριτικές και αναφορές στην Ελλάδα ίσως να σημαίνει ότι είναι καινούργιο στην αγορά.
    Υπάρχει αντιπρόσωπος εδώ στην Ελλάδα για ανταλλακτικά?
    Από ότι κατάλαβα θα το κάνεις εισαγωγή? Η τιμή που αναφέρεις είναι με τα μεταφορικά, εκτελωνισμούς κ.α?
     
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cataman : 25-07-2009 στις 11:58
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  5. #5

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες. Κάτι έχω ακούσει για τις διαφορές και όπως προτείνεις, στόχος είναι με τον καιρό και με κάποια εκπαίδευση να μπορώ να τα καταφέρνω με το catamaran. Ο λόγος που το θέλω είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις παίρνει και μηχανή όπως λένε στο site τους αλλά αυτό μάλλον θα το δω αργότερα.

    Σχετικά με εισαγωγή - ανταλλακτικά κτλ θα στείλω τώρα ένα email και θα ενημερώσω. Προβλέπω ότι επειδή είναι εντός ΕΕ δε θα είναι τόσο δύσκολο. Η τιμή είναι πάλι από το site χωρίς μεταφορικά κτλ

    Το θέμα είναι ότι έψαξα στο δίκτυο και γενικότερα όχι μόνο Ελλάδα για κριτικές, αλλά δε βρήκα πολλά πράγματα.

    Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται κάποιας μορφής άδεια? Εννοώ για να μπορεί να ταξιδεύει εδώ, όχι για την εισαγωγή.

    Ευχαριστώ και πάλι!
    Γιάννης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikom : 27-07-2009 στις 17:22

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ikom Εμφάνιση μηνυμάτων
    ............
    Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται κάποιας μορφής άδεια? Εννοώ για να μπορεί να ταξιδεύει εδώ, όχι για την εισαγωγή.
    .................
    Πιστεύω ότι παρόλλο που είναι μεταφερόμενο σε σάκους πρέπει να γραφτεί στο λεμβολόγιο. Αυτό μόνο νομίζω Γιάννη ότι θα χρειαστείς για να ταξιδέψεις νόμιμα.

    Ρίξε μιά ματιά σε αυτό το post άν δεν το έχεις κάνει ήδη όσων αφορά τί χρειάζεται για την λεμβολόγηση: http://www.nautilia.gr/forum/showthr...936#post156936

    Καλοτάξιδο λοιπόν και περιμένουμε νεότερα όταν θα το παραλάβεις και φυσικά πολλές φωτογραφίες!!
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  7. #7

    Προεπιλογή

    Τελικά τα νέα είναι καλά και στο κομμάτι της μεταφοράς - εισαγωγής. Το αναλαμβάνει η εταιρεία με κόστος 95 ευρώ ή αν το παραγγείλει κανείς από το ηλεκτρονικό τους κατάστημα είναι δωρεάν: "If you are ordering through our web shop you will get the SMARTKAT in a free delivery to Greece." Οπότε στο ηλεκτρονικό κατάστημα υπάρχουν αντίστοιχες λογικές τιμές αποστολής και για τα ανταλλακτικά ανάλογα με το συνολικό κόστος παραγγελίας.

    Οπότε μετά και τις συμβουλές σου Cataman μένει μόνο η απόφαση και αν θα είναι για τη φετινή καλοκαιρινή περίοδο ή του χρόνου από άνοιξη - καλοκαίρι. Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια!

    Γιάννης.

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Αν το πάρεις τελικά, μην ξεχάσεις να μας στείλεις εντυπώσεις και φωτογραφίες.

  9. #9
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Γιάννη σίγουρα ειδικός στα καταμαράν δεν είμαι (για αυτό το κεφάλαιο δες.... cataman), ούτε καν ξέρω πως είναι η πλέυση τους. Η μοναδική εμπειρία που έχω είναι όταν δοκίμασα το Hobbie 16 κάποιου φίλου πριν 1-2 βδομάδες (με αυτό τον cataman εδώ μέσα να μας επηρεάζει τι να κάνω....!). Καταπληκτικό τερατάκι. Κάτι μεταξύ σερφ και ιστιοπλοικού. Αυτό σίγουρα θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Στους 20 κόμβους άνεμο πήγαινε σφαίρα και γενικά σαν κατασκευή μου φάνηκε αρκετά ανθεκτικό. Βέβαια είναι πιο δύσκολο να το μεταφέρεις.
    Βλέποντας αυτό που σκέφτεσαι να αγοράσεις, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ, έχω τον εξής προβληματισμό:
    Το PVC με το καιρό χαλάει, ξηραίνεται. Ειδικά κάτω από τον καυτό Ελληνικό ήλιο. Πρέπει κάθε φορά να το πλένεις και γενικά να το φυλάεις σε σκιερό μέρος (τώρα μιλάω από προσωπική εμπειρία – πρόσφατα πέταξα το παλιό μου τεντεράκι) .Όταν αρχίσει να ξηραίνεται και το διπλώσεις για να να το βάλεις σε μια τσάντα το σκότωσες. Θα τσακίσει και μετά είναι δύσκολο να κολλήσει (δεν είναι σαν το hypalon).

    Αλλά όπως είπα δεν θέλω να σε απογοητεύσω. Φαντάζομαι πως αν το φροντίζεις όπως πρέπει χωρίς να το βαρεθείς δεν θα χεις πρόβλημα. Φτάνει να αγαπάς αυτό που κάνεις.

    Αν τελικά το πάρεις περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή smartkat ή ανταγωνισμός??

    Καταρχήν φίλε κουμπάρε ειδικός στα catamaran μπορεί να μην είσαι όπως λες (ούτε και εγώ είμαι, το έχω ξαναπεί) η γνώση σου όμως όσον αφορά την ιστιοπλοΐα πόσο μάλλον την αγωνιστική δεν μπορεί να στην αμφισβητήσει κανένας. ¶ρα η γνώμη σου για τα catamaran μετά την δοκιμή αυτή που μας ανέφερες είναι το λιγότερο σεβαστή.
    Τώρα όσον αφορά για το PVC που αναφέρεις για το υλικό κατασκευής του smartkat και εγώ όπως προανέφερα σε προηγούμενη απάντηση, έχω τους ενδοιασμούς μου και με την εμπειρία σου σε αυτό το θέμα με κάλυψες.

    Πάντα λοιπόν χωρίς να θέλω και εγώ με την σειρά μου να επηρεάσω τον φίλο Γιάννη (η απόφαση είναι καθαρά δική του) να ρίξει και μια ματιά πριν πάρει την τελική απόφαση στον ’’ανταγωνισμό’’ σε αυτήν την αγγελία η οποία όμως δεν ξέρω αν τρέχει ακόμα για ένα Dart 18 Catamaran: http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=44989 που είναι σε πολύ καλή τιμή και μία για ένα nacra 6.0 http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=96857#post96857

    Ρίξε και μία ματιά στo site της εταιρείας που εισάγει catamaran και βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη: http://www.ostriamarine.com/beach-sport_cats.htm

    Όπως και να έχει Γιάννη η απόφαση σου να αποκτήσεις ένα μικρό catamaran για τις ιστιοπλοϊκές σου βόλτες, με το καιρό όταν το μάθεις θα σε δικαιώσει (και θα με θυμηθείς) και όπως είπε και ο φίλος κουμπάρος είναι τερατάκια τα άτιμα!!!!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......(με αυτό τον cataman εδώ μέσα να μας επηρεάζει τι να κάνω....!).....
    (Αφού φίλε κουμπάρε κατάφερα και σε επηρέασα και δοκίμασες το Hobbie 16 πάει να πει ότι τουλάχιστον δεν σπαταλάω άδικα τον χρόνο μου:-D).
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας