Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 33

Θέμα: smartkat φουσκωτό catamaran

  1. #11

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ κουμπάρε και cataman! Δεν είναι θέμα απογοήτευσης, καλά κάνετε και ανεφέρετε προβληματισμούς για να μπορώ και εγώ και όποιος άλλος ενδιαφέρεται να αποφασίσει καλύτερα!

    Κατ' αρχήν έχω πειστεί απόλυτα για τα catamaran τερατάκια!! Σχετικά με το PVC, προβληματίζομαι και εγώ, αλλά η ιδέα είναι ότι μετά από τη βόλτα ή κάποιο ΣΚ, διακοπές κτλ, το smartcat να πλένεται, στεγνώνεται (ακρβώς που είναι βέβαια ένα θέμα και μετά πίσω στις τσάντες και σε σκιερή αποθήκη. Έτσι ελπίζω να αντέξει καιρό και νομίζω θα το προσέχω αντίστοιχα! Θα τους στείλω ένα email να δούμε τι θα μου πούνε για το μεσογειακό ήλιο. Φαντάζομια θα μου πουν ότι είναι μια χαρά, αλλά μπορεί να έχουν προβλέψει κάτι.

    Σίγουρα αυτά που προτείνετε είναι πιο αξιόπιστες και δοκιμασμένες λύσεις, αλλά για την ώρα θέλω να αποφύγω trailers και χώρους αποθήκευσης.

    Γιάννης.

  2. #12
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Μπράβο Γιάννη προχώρα!!!

    Χαίρομαι που μετά τις γνώμες και τις προτάσεις μας φίλε Γιάννη είσαι αποφασισμένος για την αγορά αυτού του catamaran.
    Για το PVC αυτά που σου είπε ο κουμπάρος στα είπε γιατί είναι κρίμα μετά από λίγα σχετικά χρόνια να αναγκαστείς να το πετάξεις (μαζί και τα 5000€) όπως έκανε και ο κουμπάρος, επειδή σάπισαν οι καρίνες του.
    Η εταιρεία από την άλλη είμαι σίγουρος ότι θα σου πεί ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, γιατί είναι σίγουροι για το προιόν τους (να πουλήσουν θέλουν).
    Ένα τελευταίο που θα σου πρότεινα είναι να ρωτήσεις καλύτερα ανθρώπους που έχουν φουσκωτά σκάφη για την συντήρηση και την φροντίδα που χρειάζεται ένα φουσκωτό (είναι παρόμοια κατάσταση άν και ο κουμπάρος σου είπε κάποια πράγματα). Υπάρχουν αρκετά Ελληνικά site που ασχολούνται με το θέμα και δεν θα δυσκολευτείς να βρείς τις απαντήσεις που χρειάζεσαι.

    Αναμένουμε νεότερα σου!
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  3. #13
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cataman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα τελευταίο που θα σου πρότεινα είναι να ρωτήσεις καλύτερα ανθρώπους που έχουν φουσκωτά σκάφη για την συντήρηση και την φροντίδα που χρειάζεται ένα φουσκωτό (είναι παρόμοια κατάσταση άν και ο κουμπάρος σου είπε κάποια πράγματα).
    Βεβαιώθου ότι θα ρωτήσεις για φουσκωτό PVC όμως, όχι hypalon. Τα πλείστα (αν όχι όλα) φουσκωτά πάνω από κάποιο μέγεθος είναι hypalon. Πολύ ανθεκτικό υλικό στις ψηλές θερμοκρασίες. Τα μικρότερα φουσκωτά (2,5μέτρα +/-), κυρίως για χρήση ως tender σε σκάφη, είναι συνήθως PVC λόγω κόστους.
    Να σου πω και κάτι άλλο ακόμη να λάβεις υπόψη. Αγόρασα καινούργιο τεντεράκι πριν 2 βδομάδες, το βγαλα από την τσάντα του, το φούσκωσα και τώρα είναι στο κατάστρωμα του σκάφους (καλυμμένο εννοείται και κάπως ξεφούσκωτο γιατί ο αέρας μέσα του διογκώνεται από τις ψηλές θερμοκρασίες). Δεν θα μπορούσα με τίποτα τώρα να το ξεφουσκώσω και να το διπλώσω με τέτοιο τρόπο ώστε να ξαναχωρέσει στην τσάντα του. Εντάξει μπορεί να μην έχει και τόσο σημασία γιατί αν το ξεφουσκώσω τελείως καμιά φορά (που δεν νομίζω να το κάνω) απλά θα το βάλω σε κάποια αποθήκη μέχρι να το χρειαστώ. Οπόταν θεώρα πως, ναι θα το ξεφουσκώνεις κάθε φορά, αλλά ίσως να μην 'χωράει' στην αρχική του συσκευασία και απλά να το ρίχνεις στο πορτ μπακάς ή ξέρω γω σε σχάρες.
    Βέβαια ακόμη και έτσι δεν παύει να είναι πιο εύκολο σε μεταφορά από τα πολυεστερικά.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  4. #14

    Προεπιλογή

    Τώρα η αλήθεια είναι αρχίζω να προβληματίζομαι περισσότερο Θα ρωτήσω ένα φίλο που και ιστιοπλόος είναι και φουσκωτό έχει (αλλά μάλλον δε θα είναι PVC) να δούμε τι θα πει.

    Έστειλα και ένα email στην εταιρεία, σίγουρα όλα μια χαρά θα τα πει, αλλά ας δούμε μήπως έχουν και κάτι πιο πειστικό.

    Τώρα σχετικά με τις τσάντες, αυτό είναι το βασικό χαρακτηριστικό που διαφημίζουν αυτοί (το βάζεις κάτω από το κρεβάτι σου κτλ οπότε αν δεν ξαναμπαίνει μετά την πρώτη φορά τι να πω, αλλά σίγουρα είναι ένα θέμα...

    Γιάννης.

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Το PVC είναι το θέμα!!!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ikom Εμφάνιση μηνυμάτων
    .......Τώρα σχετικά με τις τσάντες, αυτό είναι το βασικό χαρακτηριστικό που διαφημίζουν αυτοί (το βάζεις κάτω από το κρεβάτι σου κτλ οπότε αν δεν ξαναμπαίνει μετά την πρώτη φορά τι να πω, αλλά σίγουρα είναι ένα θέμα....
    Αφού παρακολούθησα με πολύ προσοχή το βιντεάκι (με τις κοπελίτσες!!!) της διαδικασίας συναρμολόγησης του catamaran φαίνεται καθαρά ότι η δεύτερη τσάντα όπου μπαίνουν οι δύο φουσκωτές καρίνες είναι πολύ άνετη και απλά οι καρίνες διπλώνουν στα τέσσερα. Σε αυτή την τσάντα παρόλο που δεν μας το δείχνουν καθαρά λογικά θα μπαίνουν και τα πανιά (και πάλι χωράνε όλα).
    Στην πρώτη τσάντα όπου δείχνουν να βγάζουν την κεντρική βάση στήριξης με το τραμπλίνο προφανώς θα μπαίνουν όλα τα υπόλοιπα.
    Οπότε δέν τίθεται θέμα γιατί το έχουν προβλέψει.

    Όπως και να 'χει ρώτα για την συντήρηση του PVC. Και πόσα χρόνια εγγύηση δίνουν. Αυτό είναι ΤΟ θέμα.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  6. #16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ikom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ cataman,

    ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και για την άμεση απάντηση. Μέχρι τώρα έχω κάνει ιστιοπλοΐα μόνο με μονοκάρινα και μεγαλύτερα σκάφη κυρίως για κρουαζιέρα.

    Γιάννης.
    οταν λες με μονοκαρινα σκαφη εννοεις τα παναδικα που νοικιαζονται;
    εχεις καθολου εμπειρια απο αθλητική ιστιοπλοια (optimist - laser) αυτα που κανουν τα παιδια στους ναυταθλητικους ομιλους;

  7. #17

    Προεπιλογή

    Cataman ευχαριστώ για το videaki! Αν και είχα δει τα άλλα video, αυτό δε το είχα προσέξει. Αυτό μου απάντησαν και αυτοί, ότι ακριβώς είναι φτιαγμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να μαζεύεται. Επίσης για αντοχή μου είπαν ότι το έχουν πουλήσει σε χώρες όπως "Australia, USA, Sri Lanka, Emirates" και ότι δεν έχει υπάρξει κάποιο πρόβλημα από ζέστη. Σχετικά με εγγύηση, όπως φαίνεται στο manual, δίνουν εγγύηση 24 μηνών, αλλά όχι σε χώρες που δεν υπάρχει αντιπροσωπεία, δηλαδή Ελλάδα οπότε είναι και αυτό ένα θέμα.

    Γιάννης.

  8. #18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mitsikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν λες με μονοκαρινα σκαφη εννοεις τα παναδικα που νοικιαζονται;
    εχεις καθολου εμπειρια απο αθλητική ιστιοπλοια (optimist - laser) αυτα που κανουν τα παιδια στους ναυταθλητικους ομιλους;
    Αυτό ακριβώς, άλλη σχετική εμπειρία, δεν έχω.

  9. #19

    Προεπιλογή

    η γνωμη η δική μου ειναι να μην το παρεις το σκαφακι.
    Ειχα ενα catamaran DART 18 για τρια χρονια μαζι με ενα φιλό και εχουμε κανει αρκετες βόλτες μαζι. αυτο που παρατηρώ στο συγκεκριμένο σκάφος ειναι οτι εινά πολύ ελαφρυ οπότε θα ειναι πολυ εύκολο να τουμπαρει σε λίγο δυνατούς καιρους. ενα τουμπερισμα στη θαλασσα δεν ειναι ευκολο να το ξετουμπαρεις οσο ελεφρυ και αν εναι το σκάφος και για να ξετουμπαρει ευκολα θα πρεπει να εχεις καποιον αλλο μαζί σου που να ξερει κιολας.
    Εδω θα ηθελα να σε ρωτησω που σκοπευεις να κανεις ιστιοπλοια γιατι το σκαφακι το κοβω ιδανικο για λιμνες οπου οι ανεμοι ειναι πιο ηπιοι και τα νερα πιο ηρεμα (οχι κυματα). Αν λοιπον το μερος οπου κυρίως θα βγαινεις ειναι κάποιος επινεμος ορμος οπου οι άνεμοι που πνεουν συνηθως δεν είναι και τοσο δυνατοί ισως το σκαφάκι να είναι κατάλληλο αλλά αν μένεις σε κανένα νησι με δυνατούς ανεμους το σκαφάκι ειναι ακατάλληλο. κατι αλλο που θα πρέπει να έχεις υποψην έιναι οτι εχει δυο πανια φλοκο(μπροστά) και μαιστρα(πισω) που σημαινει οτι για να χειριστείς τα δύο πανιά και το τιμόνι παράλληλα χρειαζεσαι κα δευτερο ατομο το οποιο να ειναι γνώστης.Επειδη ειναι φουσκωτο ετσι και αρχισει να χάνει αερα από καμιά ραφη που είναι συχνό στα φουσκωτά ή σου τρυπησει καπου και τρεχεις σε μπαλονάδες να το φτιάχνεις δεν νομίζω οτι ειναι ωραίο .τέλος πιστεύω οτι είναι ακριβό. η γνωμη μου είναι οτι επέιδη δεν εισαγεται εδώ για να πας να το δεις πως πλεει και για τους λογους που ανεφερα πιο πανω πιο καλα να πας σε καποιο ομιλο που εχει αθλητικά σκάφη laser 470 soling να αποκτησεις εμπειρια σε αθλητική ιστιοπλοια και μετα να προχωρήσεις σε μια τετοια αγορά. ελπίζω να μη σε απογοητευσα θα ηθελα και αλλα πραγματα να σε ρωτησω τα λεμε

  10. #20

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ mistsiko! Αρχικά τουλάχιστον ο στόχος μου δεν είναι επιδόσεις επιπέδου αγωνιστικής και είμαι από Θεσσαλονίκη οπότε οι έξοδοι θα είναι σε Θερμαικό - Χαλκιδική που δεν έχει συνήθως τόσο αέρα. Αλλά σίγουρα και με αυτά που αναφέρεις και άλλοι φίλοι θέλει περισσότερο ψάξιμο και θα κοιτάξω καλύτερα και τις επιλογές για "κλασικά" catamaran.

    Γιάννης.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας