Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 33

Θέμα: smartkat φουσκωτό catamaran

  1. #21

    Προεπιλογή

    θέλω να μεταφέρω ένα καταμαράν με τρέιλερ, Αθήνα Θεσσαλονίκη
    Γνωρίζετε την διαδικασία έκδοσης άδειας για τη ρυμούλκηση?
    Αληθεύει ότι μπορώ να βγάλω προσωρινή άδεια? (Η μεταφορά θα γίνει μια φορά και το σκάφος θα μείνει Θεσσαλονίκη)

  2. #22
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέλω να μεταφέρω ένα καταμαράν με τρέιλερ, Αθήνα Θεσσαλονίκη
    Γνωρίζετε την διαδικασία έκδοσης άδειας για τη ρυμούλκηση?
    Αληθεύει ότι μπορώ να βγάλω προσωρινή άδεια? (Η μεταφορά θα γίνει μια φορά και το σκάφος θα μείνει Θεσσαλονίκη)
    Αντιγράφω την απάντηση που έδωσα και στην αρχική σου ερώτηση φίλε kostinos:

    Ότι χρειάζεσαι για την έκδοση άδειας ρυμούλκησης θα το βρεις εδώ:
    http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=345&id=&tid=345

    Για προσωρινή δέν γνωρίζω και καλύτερα είναι να ρωτήσεις στο ΚΕΠ που θα ετοιμάσεις και τα χαρτιά.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  3. #23
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ikom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ mistsiko! Αρχικά τουλάχιστον ο στόχος μου δεν είναι επιδόσεις επιπέδου αγωνιστικής και είμαι από Θεσσαλονίκη οπότε οι έξοδοι θα είναι σε Θερμαικό - Χαλκιδική που δεν έχει συνήθως τόσο αέρα. Αλλά σίγουρα και με αυτά που αναφέρεις και άλλοι φίλοι θέλει περισσότερο ψάξιμο και θα κοιτάξω καλύτερα και τις επιλογές για "κλασικά" catamaran.

    Γιάννης.
    Η γνώμη του mitsiko είναι σεβαστή μιας και είναι πρώην κάτοχος catamaran DART 18 και θέλαμε να ακούσουμε μια τέτοια γνώμη.
    Εγώ θα ήθελα να συμπληρώσω σε αυτά που ανέφερε (άποψη μου βέβαια) ότι για να κάνει κάποιος ιστιοπλοΐα με catamaran όταν δεν ξέρει καθόλου δεν χρειάζεται να μάθει σε μονοκάρινο για να πάει μετά σε δικάρινο. Ο φίλος κουμπάρος μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα σε αυτό.
    Υπάρχουν διάφοροι τρόποι πάντως να επαναφέρεις ένα catamaran που έχει ανατραπεί χωρίς ιδιαίτερη βοήθεια και κόπο και μερικούς από αυτούς τους τρόπους μπορούμε να τους δούμε εδώ:
    http://www.sunjammers.com/category/righting_systems

    Τέλος Γιάννη θα σου πρότεινα αφού είσαι Θεσσαλονίκη να επισκεφτείς την ostria μήπως έχει κάποιο μεταχειρισμένο σε καλή τιμή μιας και από εκεί δεν θα έχεις πρόβλημα συντήρησης και ανταλλακτικών.
    Γράψου και σε κάνα ιστιοπλοϊκό σύλλογο (νομίζω στα μέλη τους αφήνουν να παρκάρουν στις εγκαταστάσεις τους τα σκάφη των μελών τους) και έλυσες το θέμα της μεταφοράς.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  4. #24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ikom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ mistsiko! Αρχικά τουλάχιστον ο στόχος μου δεν είναι επιδόσεις επιπέδου αγωνιστικής και είμαι από Θεσσαλονίκη οπότε οι έξοδοι θα είναι σε Θερμαικό - Χαλκιδική που δεν έχει συνήθως τόσο αέρα. Αλλά σίγουρα και με αυτά που αναφέρεις και άλλοι φίλοι θέλει περισσότερο ψάξιμο και θα κοιτάξω καλύτερα και τις επιλογές για "κλασικά" catamaran.

    Γιάννης.
    Πήγαινε μια βόλτα απο τον Κατσαρέα στην Ανθέων. Φτιάχνει αντίγραφα καταμαράν hobbie cat και τα πουλάει 4600 μαζί με το τρέιλερ.
    Για αποθήκευση και ρίξιμο στη θάλασσα στην Περαία υπάρχει ο "ιστιοπλοικος όμιλος καταμαράν ο Τορωναίος" στις εγκαταστάσεις του Κ που είναι αθλητικός όμιλος για άτομα με ειδικές ανάγκες.
    Αυτό που δεν ξέρω ειναι αν τα σκάφη αυτά πρέπει να έχουν λεμβολόγιο ή δεν είναι απαραίτητο επειδή είναι αθλητικά.

  5. #25

    Προεπιλογή

    συμφωνω και εγω με τον cataman οτι δεν χρειαζεται να εχεις εμπειρια σε μονοκαρινα για να μεταπηδησεις στα catamaran. Εγω ξεκινησα να ασχολουμαι με τα catamaran στα 27 μου παροτρινομενος απο κάτι φιλους χωρις να εχω καθολου εμπειρια με ιστιοπλοια. στην αρχη παρακολουθησα καποια μαθηματα με καποιο δασκαλο εδω στον τοπικο ναυτικο ομιλο (μενω στη Παρο) και αργοτερα οταν αγορασα μαζι με ενα φιλο μου το dart το παληκαρι που μας το πουλησε ειχε πολυ εμπειρια και αφου καναμε μερικες βολτες μαζι του, μετα αρχισαμε να το βγαζουμε μονοι μας.Εδω να επισημανω οτι τα catamaran ειναι σκαφη που πρεπει να εχουν πληρωμα αποτελουμενο απο δυο ατομα.Πρεπει να εισαι πολυ εμπειρος και οι καιρικες συνθηκες πολυ καλες για να χειριστεις ενα catamaran με δυο πανια μονος σου. Ikom οταν λεω να αποκτησεις εμπειρια σε αθλητικη ιστιοπλοια δεν εννοω να πας για αγωνες, κι εγω με το catamaran δεν ετρεξα ποτε σε αγωνες ,απολαμβαναμε την γρηγορη πλευση που εχουν τα συγκεκριμενα σκαφη κανοντας ''κοντρες'' με τις λαντζες και τα ψαροκαικα . θα επιμεινω οτι με φοβιζει η αγορα ενος σκαφους που δεν εισαγεται και μη εχοντας κανει μια βολτα με αυτο. Καλη ιδεα ειναι και αυτο που σου λεει ο kοtsinos να πας μια βολτα απο το Τορωναιο που εχουν μεγαλη εμπειρια στα catamaran να σου πουν τη γνωμη τους. ελπιζω να σε βοηθαω, ειμαι στην διαθεση σου να με ρωτησεις οτι θελεις.
    cataman φανταστικο το θεμα σου με τα multihulls trimaran

  6. #26
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγαινε μια βόλτα απο τον Κατσαρέα στην Ανθέων. Φτιάχνει αντίγραφα καταμαράν hobbie cat και τα πουλάει 4600 μαζί με το τρέιλερ.
    Για αποθήκευση και ρίξιμο στη θάλασσα στην Περαία υπάρχει ο "ιστιοπλοικος όμιλος καταμαράν ο Τορωναίος" στις εγκαταστάσεις του Κ που είναι αθλητικός όμιλος για άτομα με ειδικές ανάγκες.
    Αυτό που δεν ξέρω ειναι αν τα σκάφη αυτά πρέπει να έχουν λεμβολόγιο ή δεν είναι απαραίτητο επειδή είναι αθλητικά.
    Καταρχήν σε ευχαριστούμε φίλε kostinos για την πρόταση του συγκεκριμένου καταστήματος, δεν το γνώριζα αν και έχω ψάξει σχεδόν όλο το web για ότι αφορά τα catamaran στην Ελλάδα (καταστήματα - ιστιοπλοικοί όμιλοι κ.α). Επισκέφτηκα ήδη τον ιστοσελίδα του και πιστεύω ότι θα κάνει και το ίδιο ο φίλος Γιάννης(ikom).

    Όσον αφορά τον ''Ιστιοπλοικό Όμιλο Καταμαράν ο Τορωναίος'', χωρίς να θέλω να βγούμε από το θέμα μας, θα ήθελα άν έχεις περισσότερες πληροφορίες για αυτόν το όμιλο ή γνωρίζεις κάποιον που είναι μέλος τους θα μας χρειαστούν. ¶ν και έχω τα στοιχεία τους ακόμα δεν έχω έρθει σε επαφή μαζί τους, ετοιμάζω αναφορά για αυτόν τον μοναδικό για την Ελλάδα ιστιοπλοικό όμιλο για καταμαραν και μάλιστα για άτομα με ειδικές ανάγκες.

    Για λεμβολόγιο έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται, αλλά ας ρωτήσει καλύτερα στο Λιμεναρχείο εκτός άν μας πεί κάποιο άλλο μέλος που γνωρίζει σίγουρα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mitsikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    .............Εδω να επισημανω οτι τα catamaran ειναι σκαφη που πρεπει να εχουν πληρωμα αποτελουμενο απο δυο ατομα.Πρεπει να εισαι πολυ εμπειρος και οι καιρικες συνθηκες πολυ καλες για να χειριστεις ενα catamaran με δυο πανια μονος σου. Ikom οταν λεω να αποκτησεις εμπειρια σε αθλητικη ιστιοπλοια δεν εννοω να πας για αγωνες, κι εγω με το catamaran δεν ετρεξα ποτε σε αγωνες, απολαμβαναμε την γρηγορη πλευση που εχουν τα συγκεκριμενα σκαφη κανοντας ''κοντρες'' με τις λαντζες και τα ψαροκαικα.......
    Φίλε mitsikos σου το ξάνα είπα και θα το επαναλάβω, η γνώμη σου και η εμπειρία σου είναι παραπάνω από σεβαστές και ευπρόσδεκτες μιάς και είσαι πρώην κάτοχος catamaran. Πιστεύω να τις λάβει υπόψη ο Γιάννης.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mitsikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...cataman φανταστικο το θεμα σου με τα multihulls trimaran
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  7. #27

    Προεπιλογή

    να και σχετικη νομοθεσιαγια τα catamaran http://www.nautilia.gr/forum/attachm...1&d=1249936446
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

  8. #28
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Ή το σημειωματάριο μου έχει πρόβλημα και δεν ανοίγει το συγκεκριμένο αρχείο ή κάτι δεν έχεις ανεβάσει σωστά.
    Από πιό post είναι αυτό το φεκ και τί αναφέρει μέσα?
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  9. #29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cataman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή το σημειωματάριο μου έχει πρόβλημα και δεν ανοίγει το συγκεκριμένο αρχείο ή κάτι δεν έχεις ανεβάσει σωστά.
    Από πιό post είναι αυτό το φεκ και τί αναφέρει μέσα?
    εγω δεν εκανα σωστο ανεβασμα, προσπαθησε σε αυτη τη διευθυνση http://www.yen.gr/yen.chtm?prnbr=27245&page=2&from=&to=
    και ανοιξε το φεκ 444 γενικος κανονισμος λιμενος αριθμ. 20 αρθρο 19 αναφερεται στα catamaran

  10. #30
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστούμε φίλε mitsiko.
    Εγώ ήξερα χωρίς να είμαι σίγουρος ότι πλέει στην θάλασσα πρέπει να είναι δηλωμένο στο λιμεναρχείο. Αυτό το φεκ το επιβεβαιώνει.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας