Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 71

Θέμα: Μαθήματα ιστιοπλοΐας

  1. #51
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Η καλύτερη εποχή να ασχοληθείς με αυτό το μαγεμένο άθλημα είναι ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ. Κρίμα να χάσεις οποιεσδήποτε ώρες χωρίς την αίσθηση του νερού και του ανέμου και να περιμένεις.
    Σοβαρά τώρα ίσως δεν έχει 'καλύτερη εποχή'. Το χειμώνα κρυώνεις αλλά ντύνεσαι ενώ το καλοκαίρι ζεσταίνεσαι και ...γδύνεσαι (σεμνά και με μέτρο). Το χειμώνα μαθαίνεις να δένεις το σκάφος πιο εύκολα γιατί πολλά σκάφη είναι εκτός νερού και υπάρχει χώρος. Το καλοκαίρι πας να δέσεις σε μαρίνα και πρέπει να κάνεις μανούβρες με χειρουργική ακρίβεια. Το ταξιδάκι κάνεις κάνα ταξιδάκι με την σχολή, φουντάρεις σε κάνα κόλπο για κολύμπι κτλ, κτλ. Αν τολμάς κάντο και χειμώνα.
    Τώρα σχετικά με τους καιρούς η Ευριδίκη είπε πως χειμώνα βλέπεις πιο έντονους καιρούς. Αν πέσεις σε κάνα καλοκαιρινό μελτεμάκι όμως;
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  2. #52
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    3

    Smile

    Εγινε παιδια , σας ευχαριστώ όλους

  3. #53
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Ιστιοπλοία για μικρούς που θα βρω;;Είναι ακριβά;Από τι ηλικίες;

    13χρονα μπορούν να μπουν; ευχαριστώ
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  4. #54
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από JASON12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιστιοπλοία για μικρούς που θα βρω;;Είναι ακριβά;Από τι ηλικίες;

    13χρονα μπορούν να μπουν; ευχαριστώ
    Φυσικα το αθλημα ξεκινα για παιδια απο 7 ετων περιπου...Οι περισσοτερες σχολες εχουν τμηματα....για τιμες δεν γνωριζω...αρκει να παρεις τηλεφωνο εκει που σε βολευει να πας αλλα και προτιμας. Παντως και η σχολη του ΙΟΠ, ΝΟΑ αλλα και του ΝΟΕΦ εχουν καλους εκπαιδευτες.
    Η ζωή είναι ωραία!!!!

  5. #55
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από JASON12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιστιοπλοία για μικρούς που θα βρω;;Είναι ακριβά;Από τι ηλικίες;

    13χρονα μπορούν να μπουν; ευχαριστώ

    Υποθέτω εννοείς ιστιοπλοία τριγώνου έτσι; Όχι ανοικτής θαλάσσης.
    Που θα βρεις δεν μπορώ να σου πω αλλά τα 13χρονα, ειδικά στα optimist, δεν νομίζω να έχουν κανένα πρόβλημα να μπουν. Ή ακόμη και στα laser αν είναι και λίγο μεγαλόσωμα.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  6. #56
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Μιας και αναφερθηκατε στα laser , μηπως ξερει καποιος ποσο στοιχιζει ενα καινουριο ή μεταχειρισμενο ;

  7. #57
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή Περί Ιστοπλοΐας

    Προς τα φιλαράκια Niko, efouskayak, stavrian kouvari, Maraki, Tatyanna, Asterias, triad, sailing 2004,

    Επειδή όπως και εσείς αγαπάτε την ιστιοπλοΐα, έτσι και εγώ και ψάχνω μανιωδώς κάποιον ή κάπου για να μάθω μια και σκοπεύω να αγοράσω ένα βαρκάκι με μηχανή και πανί. Όποιο από τα φιλαράκια βρήκε άκρη, πάσα πληροφορία δεκτή
    Φιλικότατα
    [COLOR=green][B]:arrow: [/B][/COLOR][COLOR=#000000]¶μα ξέρεις να διαβάζεις, η ζωή είναι ένα ποίημα[/COLOR]
    [COLOR=green][B]papamarios[/B][/COLOR]

  8. #58
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς τα φιλαράκια Niko, efouskayak, stavrian kouvari, Maraki, Tatyanna, Asterias, triad, sailing 2004,

    Επειδή όπως και εσείς αγαπάτε την ιστιοπλοΐα, έτσι και εγώ και ψάχνω μανιωδώς κάποιον ή κάπου για να μάθω μια και σκοπεύω να αγοράσω ένα βαρκάκι με μηχανή και πανί. Όποιο από τα φιλαράκια βρήκε άκρη, πάσα πληροφορία δεκτή
    Φιλικότατα
    Σχολες ειναι πολλες...ποια σε βολευει ομως και ποια βλεπεις πιο προσιτη αυτο απο σενα εξαρταται.... Σε αλλο θεμα θες συγκεκριμενα μαθηματα σε σκαφακι με πανι λατινι.... Περιμενω νεοτερα απο την ερευνα αγορας σου....
    Η ζωή είναι ωραία!!!!

  9. #59
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Προς ευρυδικη

    Τι εννοείς ότι σχολές υπάρχουνε πολλές. Φαίνεται δεν διάβασες το τελευταίο μήνυμα μου. Σε όσες σχολές αποτάθηκα, παίρνουν μόνο πιτσιρικάδες για πρωταθλητισμό. Δεν τους ενδιαφέρουν οι μεγάλες ηλικίες σαν την δική μου. Απλά δεν είμαι καλή επένδυση. Τώρα εάν εσύ έχεις καμιά καλή πρόταση εγώ εδώ είμαι και περιμένω. Ο ιστιοπλοϊκός όμιλος Φαλήρου, που είναι ο κοντινότερος και ο πιο προσιτός, μια και αναφέρεσαι στην πολυτέλεια της επιλογής, έχει να μου απαντήσει στην παράκληση μου – αίτηση μου για να γίνω μέλος εδώ και δύο μήνες. Πάντως πάσα πληροφορία δεκτή και σου είμαι υπόχρεος και σε ευχαριστώ. Θα περιμένω κάτι νεότερο άμα έχεις
    [COLOR=green][B]:arrow: [/B][/COLOR][COLOR=#000000]¶μα ξέρεις να διαβάζεις, η ζωή είναι ένα ποίημα[/COLOR]
    [COLOR=green][B]papamarios[/B][/COLOR]

  10. #60

    Προεπιλογή

    Πρέπει να ξεχωρίσουμε δύο πράγματα άλλο είναι η ιστιοπλοΐα τριγώνου που βλέπουμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες και εκεί θέλουν πιστιρικάδες (για μένα δεν ξέρω αν χωράω σε οπτιμιστ και αν χωράω πως βγαίνω) και άλλο πράγμα η ιστιοπλοΐα ανοιχτής θαλάσσης που είναι η ιστιοπλοΐα τω σκαφών που βλέπουμε στις μαρίνες των νησιών. Όπως είδαμε σε άλλο θέμα οι ναυτικοί όμιλοι διοργανώνουν σχολές ιστιοπλοΐας ανοιχτής θαλάσσης που η παρακολούθησή τους σύμφωνα με το νόμο σου δίνει τη δυνατότητα να είσαι άδειας κυβερνήτης πλοίου αναψυχής ιδιωτικής χρήσης

    Ν1940/1991 Άρθρο 11 παράγραφος 1
    Με άδεια του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας μπορεί να επιτρέπεται η ίδρυση και λειτουργία σχολείων προς εκπαίδευση υποψηφίων για την απόκτηση άδειας κυβερνήτη πλοίου αναψυχής ιδιωτικής χρήσης μέχρι 100 ΚΟΧ, σε ιστιοπλοϊκούς και ναυτικούς ομίλους ναυταθλητικά σωματεία και συλλόγους, καθώς και ιδιωτικές σχολές ιστιοπλοϊας, που λειτουργούν νόμιμα στην Ελλάδα.

    Αλλά και επαγγελματικού:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΑ 334/2004, ΦΕΚ 478 Β 2004
    1. Καθορίζουμε τα προσόντα του Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής (ιστιοφόρου ή μηχανοκίνητου) όταν σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγρ. 2 του άρθρου 5 του Ν. 2743/99 (ΦΕΚ 211 Α), όπως αντικαταστάθηκε από τις διατάξεις της παραγρ. 14(α) του άρθρου 40 του Ν. 3182/2003 (ΦΕΚ 220 Α), εκναυλώνονται χωρίς να υπηρετεί σ' αυτό Πλοίαρχος και πλήρωμα ως ακολούθως:

    Α) Ο Κυβερνήτης ιστιοφόρου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

    α) Πτυχίου Κυβερνήτη Εμπορικού Ναυτικού (Ε.Ν.) Γ τουλάχιστον Τάξης ή

    β) Πτυχίου Κυβερνήτη "τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 39) όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

    γ) Πτυχίου Κυβερνήτη ρυμουλκών ή

    δ) Άδειας διακυβέρνησης ιστιοφόρου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής, που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας, που εκδίδεται κατ' εξουσιοδότηση της παραγ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91 (ΦΕΚ Α 40), όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99 ή

    ε) Αποδεικτικού παρακολούθησης, μαθημάτων του σχολείου Κυβερνητών σκαφών αναψυχής που είχε λειτουργήσει κατά το παρελθόν στο ΥΕΝ ή

    στ) Βεβαίωσης της σχολής Ναυτικών Δοκίμων περί επιτυχούς αποφοίτησης από τον πρακτικό και θεωρητικό κύκλο εκπαίδευσης στην ιστιοπλοϊα ή

    ζ) Άδειας Γ΄ τουλάχιστον κατηγορίας προπονητή ιστιοπλοϊας της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού ή

    η) Πτυχίου του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού(ΤΕΦΑΑ) με ειδικότητα ιστιοπλοϊας ή

    θ) Πτυχίου, διπλώματος ή άλλου αποδεικτικού επιτυχούς αποφοίτησης από Σχολή Ιστιοπλοϊας Ναυτικών Ομίλων ή Ναυταθλητικών Σωματείων ή Συλλόγων που έχουν αναγνωρισθεί από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού ή ιδιωτικών σχολών ιστιοπλοϊας που λειτουργούν με άδεια του Νομάρχη, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, από το οποίο αποδεικνύεται η ικανότητα διακυβέρνησης ιστιoφόρoυ σκάφους ανοικτής θαλάσσης ή

    ι) Βεβαίωσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, θεωρημένης από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού σύμφωνα με την οποία έχει λάβει μέρος ως Κυβερνήτης σε σκάφη ολικού μήκους άνω των επτά (7) μέτρων σε αγώνες του επίσημου προγράμματος της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας συνολικής διαδρομής δύο τουλάχιστον χιλιάδων (2000) ναυτικών μιλίων.

    Β) Ο Κυβερνήτης Μηχανοκίνητου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

    α) Πτυχίου Κυβερνήτη Γ΄ τουλάχιστον τάξης Ε.Ν. ή

    β) Πτυχίου Κυβερνήτη τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 90), όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

    γ) Πτυχίου Κυβερνήτη Ρυμουλκών ή

    δ) Άδειας διακυβέρνησης μηχανοκίνητου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας που εκδίδεται κατ΄ εξουσιοδότηση της παραγρ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91, όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99, ή

    ε) Άδειας χειριστή ταχυπλόου σκάφους που εκδίδεται από τις Λιμενικές Αρχές της χώρας ή αντίστοιχης άδειας που έχει εκδοθεί ή αναγνωρισθεί από χώρα μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε.) και Ευρωπαϊκής Ζώνης Ελευθέρων Συναλλαγών (ΕΖΕΣ) πλην Ελβετίας.
    Για να μην ξαφύγουμε από το θέμα τυχών απορίες περί των διπλωμάτων μπορούμε να τις συζητήσουμε στο σχετικό θέμα.

    Για το φίλο papamario τώρα δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί να μη σε θέλει ένας όμιλος στη σχολή του έτσι κι αλλιώς τα λεφτά σου θα τους δώσεις. Το θέμα είναι αν χρειάζεσαι να παρακολουθήσεις μια σχολή ιστιοπλοΐας ανοιχτής θαλάσσης για να κυβερνήσεις μια βάρκα με λατίνι. Δεν νομίζω ότι θα πρέπει να αναγκαστείς να μάθεις πως δουλέυει η τζένοα, ή πως χειρίζεσαι τη μάτσα όταν το σκάφος σου δεν έχει τέτοια ή πως θα χειρίζεσαι τα βίτζια όταν το λατίνι δεν χειρίζεται με βίτζια. Αν και κατά ένα θρύλο η ιστιοφορία σλούπ Βερμούδων προήλθε από το λατίνι όταν κάποιος στερέωσε την αντένα στο πλεούμενο αντι για κατάρι και έτσι το τρίγωνο πανί έπιανε απευθείας στο κατάρτι δεν έχει πολλές ομοιότητες. Αν ήξερα θα μπορούσα να βοηθήσω αλλά δεν ξέρω από λατίνια, αλλά ο καλύτερος τρόπος να μάθεις ιστιοπλοΐα με λατίνι είναι να σου δείξει κάποιος τα βασικά και να ανακαλύπτεις μόνος σου βλέποντας και τις ιδιαιτερότητες του πλεούμενου σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 11-06-2008 στις 23:22

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας