Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 71

Θέμα: Μαθήματα ιστιοπλοΐας

  1. #61
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή Ευχαριστίες

    Καλέ μου φίλε Παναγιώτη,
    Σε ευχαριστώ για τα μηνύματα σου.
    Όπως προείπα, είμαι συνταξιούχος αξιωματικός εμπορικού ναυτικού. Δεν έχω ιδέα από πανιά. Είμαι δε άρρωστος με το ψάρεμα και αποφάσισα να αγοράσω μία βάρκα 4μετρη με μηχανή 8ΗΡ και με πανάκι Λατίνι. Επειδή τόσα χρόνια στην θάλασσα, 22 συναπτά, έχω μάθει να την σέβομαι για να με σέβεται και η θάλασσα, νόμισα ότι θα μπορέσω να βρω τρόπο να μάθω να την κουμαντάρω με το πανάκι. Να το παίξω ‘’ο γέρος και η θάλασσα’’ αν το έχεις διαβάσει. Νιώθω τόσο άσχημα, έχει ασχοληθεί τόσος κόσμος μαζί μου. Συγνώμη φιλαράκια αλλά δεν περίμενα να είναι τόσο ακατόρθωτο να σε μάθει κάποιος τους χειρισμούς ενός Λατινιού. Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι μάλλον θα την πάρω χωρίς πανί γιατί δεν βλέπω φως στον ορίζοντα. Πάντως ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους και αν μάθετε κάτι βρεθεί κανένα φιλαράκι που ξέρει από Λατίνια, και θέλει να με μάθει εγώ πάντα θα είμαι εδώ
    [COLOR=green][B]:arrow: [/B][/COLOR][COLOR=#000000]Άμα ξέρεις να διαβάζεις, η ζωή είναι ένα ποίημα[/COLOR]
    [COLOR=green][B]papamarios[/B][/COLOR]

  2. #62

    Προεπιλογή

    Για αυτό είναι τα φορουμ να γίνεται κουβέντα και να μαθαίνουν όλοι δυστυχώς, όπως είπα και στο θέμα της παραδοσιακής ιστιοφορίας, δεν υπάρχει κάτι οργανωμένο στην Ελλάδα για εκμάθηση παραδοσιακής ιστιοπλοΐας παρά μόνο σοτυθς ναυτοπροσκόπους. Στη θέση σου θα κατέβαινβα κάποιες Κυριακές στο Ναυτοπροσκοπικό Κέντρο Δέλτα Φαλήρου και θα έψαχνα να βρω ναυτοπροσκόπους (λογικά τώρα που ετοιμάζονται για κατασκηνώσεις θα κατεβαίνουν συχνά) και θα έπιανα τον αρχηγό ακι θα ζητούσα να μου δέιξει μερικά πράγματα.

  3. #63
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Αγαπητε φιλε papammarios
    Τελικα ρωτησα και οι σχολες δεν κανουν μαθηματα σε τετοια σκαφη. Ειναι παλιο πανι και βασικα παλιου τυπου σκαφακι...Φυσικα φτιαχνονται ακομα πανια τετοια και θα σου στειλω σε pm το τηλ του πανα. Ισως αυτος μπορει να σε παραπεμψει σε καποιον που να κανει και να εχει και να σου δωσει πολυτιμες συμβουλες...

    Ο Παναγιωτης πιστευω οτι σε εχει καλυψει....(περι σχολων).

    Και λιγα λογια για το λατινι που χαρη σε σενα εμαθα την χρηση του αλλα και την υπαρξη του!

    Το λατίνι είναι χαρακτηριστικό πανί όχι μόνο των ελληνικών θαλασσών, αλλά ολόκληρης της Μεσογείου. Το λατίνι είναι τριγωνικό, οξυκόρυφο πανί. Η εμπρός πλευρά του είναι σταθερά δεμένη σε μακριά αντένα, η οποία αναρτάται διαγώνια από το κατάρτι. Σε ορισμένες περιπτώσεις, ιδιαίτερα στα μικρότερα λατίνια, αποκτά σχήμα μη κανονικού τραπεζίου, με την προσθήκη ενός «ποδιού».
    Κατά την πορεία της εξέλιξής του, και μάλιστα λίγο πριν εκλείψει η χρήση του, δημιουργήθηκε ο τύπος του «μισολάτινου», στο οποίο αφαιρείται ολόκληρο το μέρος του πανιού που βρίσκεται μπροστά από το κατάρτι και το πανί γίνεται τραπεζόσχημο. Παράλληλα, η αντένα μένει πια μόνιμα «ισαρισμένη», (αναρτημένη), και το πανί ανεβοκατεβαίνει επάνω σ' αυτήν .
    Τα μισολάτινα είναι πάντα μεγάλα λατίνια.
    Μια βελτίωση που έγινε στα μικρά λατίνια προς το τέλος, πάλι της εποχής τους, ήταν το κόψιμο του λατινιού στο ύψος του καταρτιού, ώστε αυτό να χωρίζεται στα δυο. Στα λατίνια αυτά, το προς την πρύμνη μέρος τους ανεβοκατεβαίνει στην αντένα, ενώ το προς την πλώρη τυλίγεται επάνω της.

    Το λατίνι έχει πολύ υψηλή αντέννα και γι’ αυτό κατά την πλεύση κοντά σε ακτές απαιτεί προσοχή για γρήγορη αντίδραση στις «σπηλιάδες», (ξαφνικές, ισχυρές πνοές ανέμου).
    Θεωρείται γρήγορο πανί, απλό στον χειρισμό του και προσφέρεται για κλειστές πλεύσεις, «όρτσα».



    Βιβλιογραφία: «Τα ελληνικά ιστιοφόρα καΐκια του 20ου αιώνα», Κ. ΔΑΜΙΑΝΙΔΗ, Τ. ΛΕΟΝΤΙΔΗ, Εκδόσεις Γαβριηλίδης.
    Η ζωή είναι ωραία!!!!

  4. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από papammarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλέ μου φίλε Παναγιώτη,
    Σε ευχαριστώ για τα μηνύματα σου.
    Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι μάλλον θα την πάρω χωρίς πανί γιατί δεν βλέπω φως στον ορίζοντα.
    Οχι μην το κανεις!!! παρτο με πανι και θα το μαθεις... Πιτσιρικας ειχα κανει με ενα σκαφακι που ειχε ενα τετοιο πανι σε μια γαστρα σαν Laser περιπου. (λιγο κουφο...)
    Τελωσπαντων αμα ξερεις τα βασικα δε νομιζω οτι θα σε προβληματισει πολυ και με το καιρο θα το μαθεις.... Ντροπη να κωλωσεις μετα απο τοσα χρονια στη θαλασσα!!! :-)

    εχει να πεσει συρτη μετα........!!!

  5. #65
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Επειδή έχω μια τρέλα με τα πανιά συμφωνώ με τον vas. Πάρτο με το πανί και απλά εξασκήθου όταν έχει λίγο αέρα, όσο να τσουλάει. Οταν αρχίσεις να του παίρνεις τον αέρα και νοιώθεις άνετος βουρρρρ. Εξάλλου το υγρό στοιχείο είναι στο αίμα σου.
    Να σου πω και μια αστεία ιστορία. Καλοκαίρι 1992, μετά τις σπουδές μου πριν πιάσω δουλειά, προσπαθούσα να μάθω windsurf μόνος μου. Βρήκα ένα σανίδι καμιά 30αριά κιλά (δεν κάνω πλάκα), πάνω από 3 μέτρα μήκος και όσο για το πανί άσε καλύτερα να μην το περιγράψω. Προσπαθούσα επί ένα ολόκληρο μήνα να σταθώ στο σανίδι. Το τι νερό ήπια άστα να πάνε, αλλά δεν τα έβαζα κάτω. Όταν τα κατάφερα .....μια ολόκληρη παραλία με κόσμο με χειροκρότησε. Τότε κατάλαβα πως για ένα ολόκληρο μήνα τους ψυχαγωγούσα.
    Καλωσόρισες στο θαυμαστό κόσμο της ιστιοπλοίας.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  6. #66
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Συμφωνω με τους προλαλησαντες!!!! Καλα ταξιδια!!!
    Η ζωή είναι ωραία!!!!

  7. #67
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα παρά πολύ να κατανοήσω την ανάγκη μιας τέτοιας διαδικασίας.
    (Η υπογραμμισμένη)
    θα ήθελα επίσης να έβλεπα και κάποια Φώτο η κάποια περιγραφή από βιβλιογραφία και ειδικά από κάποιο εγχειρίδιο του Π.Ν. αυτών των παράξενων ιστίων που αναφέρει ο συγγραφέας.

    Το λατίνι είναι χαρακτηριστικό πανί όχι μόνο των ελληνικών θαλασσών, αλλά ολόκληρης της Μεσογείου. Το λατίνι είναι τριγωνικό, οξυκόρυφο πανί. Η εμπρός πλευρά του είναι σταθερά δεμένη σε μακριά αντένα, η οποία αναρτάται διαγώνια από το κατάρτι. Σε ορισμένες περιπτώσεις, ιδιαίτερα στα μικρότερα λατίνια, αποκτά σχήμα μη κανονικού τραπεζίου, με την προσθήκη ενός «ποδιού».
    Κατά την πορεία της εξέλιξής του, και μάλιστα λίγο πριν εκλείψει η χρήση του, δημιουργήθηκε ο τύπος του «μισολάτινου», στο οποίο αφαιρείται ολόκληρο το μέρος του πανιού που βρίσκεται μπροστά από το κατάρτι και το πανί γίνεται τραπεζόσχημο. Παράλληλα, η αντένα μένει πια μόνιμα «ισαρισμένη», (αναρτημένη), και το πανί ανεβοκατεβαίνει επάνω σ' αυτήν .
    Τα μισολάτινα είναι πάντα μεγάλα λατίνια.
    Μια βελτίωση που έγινε στα μικρά λατίνια προς το τέλος, πάλι της εποχής τους, ήταν το κόψιμο του λατινιού στο ύψος του καταρτιού, ώστε αυτό να χωρίζεται στα δυο. Στα λατίνια αυτά, το προς την πρύμνη μέρος τους ανεβοκατεβαίνει στην αντένα, ενώ το προς την πλώρη τυλίγεται επάνω της.

    Το λατίνι έχει πολύ υψηλή αντέννα και γι’ αυτό κατά την πλεύση κοντά σε ακτές απαιτεί προσοχή για γρήγορη αντίδραση στις «σπηλιάδες», (ξαφνικές, ισχυρές πνοές ανέμου).
    Θεωρείται γρήγορο πανί, απλό στον χειρισμό του και προσφέρεται για κλειστές πλεύσεις, «όρτσα».


    Βιβλιογραφία: «Τα ελληνικά ιστιοφόρα καΐκια του 20ου αιώνα», Κ. ΔΑΜΙΑΝΙΔΗ, Τ. ΛΕΟΝΤΙΔΗ, Εκδόσεις Γαβριηλίδης.
    __________________


    Αν θέλετε να εξασκηθείτε και να μάθετε τις λεπτομέρειες και τις ιδιομορφίες του Λατινιού σας προσκαλώ σε μικρές ομάδες των δυο ατόμων + του λεμβούχου για μερικές ώρες επιστροφή στο παρελθόν. Η βάρκα υπ’ όψιν δεν έχει μηχανή

    016.jpg
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  8. #68
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή Ενδιαφέρον

    Φίλε Hellenarc,
    Η πρόταση σου με ενδιαφέρει εμένα προσωπικά. Θα ήθελα να μάθω πότε, που και πόσα θα στοιχίσουν τα μαθήματα και πόσο καιρό νομίζεις ότι θα χρειαστεί για αυτή την μάθηση
    Τα άλλα όλα εμένα δεν με ενδιαφέρουν, ούτε οι συγγραφείς, ούτε τα γραφόμενα τους.
    Περιμένω νέα σου
    [COLOR=green][B]:arrow: [/B][/COLOR][COLOR=#000000]Άμα ξέρεις να διαβάζεις, η ζωή είναι ένα ποίημα[/COLOR]
    [COLOR=green][B]papamarios[/B][/COLOR]

  9. #69
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Αγαπητε hellenarc....
    Αφου εχεις πανι λατινι μπορεις να μας δωσεις πληροφοριες σχετικες!!

    Αυτο ειναι το ωραιο....ρωτας και μαθαινεις!!!

    Πες μας κιολας που βρισκεσαι και αν ισχυει η προταση που εκανες.
    Η ζωή είναι ωραία!!!!

  10. #70
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Αγαπητή Ευρυδίκη
    Είχα ένα τεράστιο πρόβλημα με τον υπολογιστή και ήμουν χωρίς πύλη στο internet.
    Η πρόταση σίγουρα ισχύει και είμαι πάντα διαθέσιμος τα απογεύματα.
    Η βαρκούλα είναι στην Χαλκίδα Δεν ιδιαίτερα μακριά από την Αθηνά
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας