Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 71

Θέμα: Μαθήματα ιστιοπλοΐας

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Don`t worry!!!

    Κι εγώ φοιτητής είμαι..!!

    Η προσπάθεια που θα γίνει από εμάς όπως εξήγησα και παραπάνω, θα είναι ανοιχτή για όλα τα μέλη του Naytilia.gr, θα βρούμε τους καλύτερους ανθρώπους του χώρου για αυτή τη δουλεία.
    Έχω επαναλάβει ότι κάποια τέτοια πράγματα που θα γίνονται από το naytilia.gr δε θα γίνονται, για να πούμε ότι τα κάναμε, έχουμε μια δυναμική που μας επιτρέπει να επιτύχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και να δημιουργήσουμε μια άρτια παράδοση στο αντικείμενο αυτό.

    Έχω φάει σκάλωμα με τη παράδοση ε;;

    Θα εξηγήσω το σκεπτικό μου και για ποιο λόγο το λέω και το ξαναλέω....
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  2. #12
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias
    Don`t worry!!!

    Έχω φάει σκάλωμα με τη παράδοση ε;;

    Θα εξηγήσω το σκεπτικό μου και για ποιο λόγο το λέω και το ξαναλέω....
    Και πολύ καλά κάνεις :!:

  3. #13

    Προεπιλογή

    Για πληροφορίες σχετικά με τη σχολή Ανοιχτής του Α.Ν.Ο.Γ. στο
    http://www.anog.gr/gr/sxo_anoixt.htm
    Η μόνη διαφορά είναι ότι για διευκόλυνση των μαθητευομένων τα θεωρητικά μαθήματα θα γίνονται νωρίς πριν από τα πρακτικά.

    Φιλικά,
    Νίκος
    ___________
    Nikos

  4. #14
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Γειά χαρά σε όλους/ες. Εόμαι απο τα νέα μέλη του site και πραγματικά νοιώθω πολύ ικανοποιημένος απο αυτό. Anyway, στο θέμα μας, έχω και εγώ δίπλωμα skipper και μάλιστα απο σχολή Ολυμπιονίκη (Κουλιγκάς) είναι πολλά αυτά που αποκομίζει κανείς απο το sailing... Τέλος Σεπτ. έχει αγώνα στη Ραφήνα.

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sailing_2004
    Για πληροφορίες σχετικά με τη σχολή Ανοιχτής του Α.Ν.Ο.Γ. στο
    http://www.anog.gr/gr/sxo_anoixt.htm
    Η μόνη διαφορά είναι ότι για διευκόλυνση των μαθητευομένων τα θεωρητικά μαθήματα θα γίνονται νωρίς πριν από τα πρακτικά.

    Φιλικά,
    Νίκος

    ΜΠΡΑΒΟ ΒΡΕ ΝΙΚΟ.ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ

  6. #16
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    παιδιά ρίξτε μια ματιά και σε αυτό το site. www.kouligas.gr
    Ο Τάκης (καθηγητης) είναι πολύ καλός δάσκαλος, Ολυμπιονίκης και με μεταδοτικότητα.

  7. #17
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Spitha, καλως ήρθες στο Naytilia.gr.

    Αναμφισβήτητα είναι πολλά αυτά που κερδίζεις από την ιστιοπλοΐα...
    Θα σου πώ μια φράση κάποιου φίλου, που μας είχε πεί σε μια σχολή σχετική με τη διακυβέρνηση Ν/Π σκάφους: Η αναποφασιστηκότητα σκοτώνει Δε μπορείς να φανταστείς πόσες φορές το έχω χρεισημοποιήσει στη ζωή μου αυτό.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  8. #18
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Μια κ αναφέρεται, όντος ο κ. Κουλιγκάς είναι από τους αξιόλογους ανθρώπους του χώρου. Απο αυτούς που ζούν κοντά στα όρια. (Έτσι έχω ακουστά)

    Spitha, τη σχολή που είχε, την έχει ακόμα;

    Είχα την αίσθηση πως είχε μεταφερθεί στην ιστιοπλοϊκή ομάδα του Ολυμπιακού στο Πασαλιμάνι.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  9. #19
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Ορθόν. Τη σχολή στο Καλαμάκι την έκλεισε πρίν 2 περίπου χρόνια. Κάλη κίνηση απο τη Γραμματεία Αθλητισμού, υποχρέωσε όλους τουσ ανίδεους υποτιθέμενους δασκάλους να κλείσουν. Πλέον μόνο σύλλογοι εγγεκριμένοι απο τη Γραμμ. μπορούν να λειτουργούν και να εκδίδουν διπλώματα. Κάλη κίνηση πιστεύω γιατί είχε γεμίσει ο τόπος τύπους που επειδή είχαν ενα σκάφος και γνωστούς έκαναν μαθήματα αυτοκτονίας. Είχα ακόυσει οτι απο το 2005 θα άρχιζε η χορήγηση διπλωμάτων απο το Υπουργείο μέσω εξετάσεων στα λιμεναρχεία, όπως και με τα ταχύπλοα.

  10. #20
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Spitha, ανοίγεις μια συζήτηση με πολύ μεγάλη σημασία για το χώρο.

    Είναι και δική μου παρατήρηση πως η όλη διαδικασία χορήγησης διπλωμάτων για σκάφη τουλάχιστον Ανοιχτής θαλάσσης, στο σύνολό της, δεν είναι και η αρτιότερη.

    Έχω την αίσθηση πως πριν από μερικά χρόνια, μπορούσες να βγάλεις σκάφος στη θάλασσα με την εξής μέθοδο:
    μια υπεύθυνη δήλωση στην οποία υπέγραφες την παρακάτω φράση: ΔΗΛΩΝΩ ΥΠΕΥΘΗΝΑ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ._

    Από τότε κάποια πραγματάκια άλλαξαν, χωρίς βέβαια να σημαίνει, πως υπάρχων τρόπος με βρίσκει σύμφωνο. Να δεις νούφαρα με όλη τη σημασία της λέξεως που έχουν δίπλωμα Ανοιχτής.

    Και το κακό με την όλη υπόθεση ποιό είναι;;; Ότι η μπάλα τους παίρνει όλους... Υπάρχουν όμιλοι σοβαροί και καθώς πρέπει σε αυτά τα θέματα, αλλά υπάρχουν και άλλοι που για να πάρεις το δίπλωμα αρκεί να είσαι λίγακι εμφανίσιμος.

    Για να μη μακρυγορώ και πολύ αυτό που δεν μου αρέσει είναι ο συνοιρμός μου, ότι κυκλοφορούν στις Ελληνικές Θάλασσες κυβερνήτες σκαφών ανοιχτής θαλάσσης που τα πτυχία τους (από όσο γνωρίζω) δε φέρουν σφραγίδα του Ελληνικού Κράτους.

    Γιατι δηλαδή για το αυτοκίνητο πρέπει να πάς σε ειδικούς εξεταστές που τους ορίζει η πολιτεία και για τα σκάφη όχι;;;;

    Κ μια άλλη απορία... Το λιμενικό Σώμα, το κατά Νόμον, υπεύθυνο για την ασφάλεια της Ναυσιπλοΐας (εξαιρουμένου του Πολεμικού Ναυτικού που κάνει άρτια τη δουλεία του) κάνει κάτι γι`αυτό;;

    Έχει τρίξει τα δόντια σε κανέναν αρμόδιο;;

    Ή μόνο κυνηγάει τους ανίδεους;;
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας