Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 71

Θέμα: Μαθήματα ιστιοπλοΐας

  1. #21
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ¶θήνα
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    ρε Αστερία στην Ελλάδα ζούμε όχι στην Ελβετία.....

    Είναι που είναι ακριβό το "σπορ"..... Ξαφνικά θα γίνουν και οι εξεταστές ιστιοπλοΐας πάμπλουτοι από το λάδωμα....

    ¶λλο το αμάξι... πας μπρος - πισω - παρκάρεις και έτοιμος..... Φαντάζεσαι να έχεις αιμοσταγή δημόσιο υπαλληλοεξεταστή να σε εξετάζει στη θάλασσα... αν μπορείς να κάνεις τακ;

    όπου μπαίνει στρογγυλή σφραγίδα μπαίνουν και ευθύνες ... και το να κρατικοποιηθεί με Μοντέρνο τρόπο κάτι τέτοιο είναι πολύ μεγάλη ιστορία....

    Σε πολλές χώρες του εξωτερικού τα μαθήματα γίνονται "κατ' οίκον" παίρνεις το δάσκαλο στο σκάφος σου ή στου φίλου σου σε μαθαίνει σε εξετάζει και σου δίνει το πτυχίο... έεεφυγες (όχι ότι είναι καλό αυτό)
    Δεμένος πισθάγκωνα στο μεσιανό κατάρτι

  2. #22
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Αστερία, έχεις απόλυτο δίκιο.

    Να σε πληροφορήσω, ότι μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει καμία ουσιαστική αλλαγή, παρά κάποιες εξαγγελίες. Ιδιωτικό ιστιοπλοικό σκάφος ακόμα και σήμερα παίρνει απόπλου χωρίς ΚΑΝΕΝΑ είδους δίπλωμα, ούτε αυτά των ομίλων, μέχρι το μήκος των 15 μέτρων (εάν δεν κάνω λάθος).

    Ξέρετε πόσους τόννους ζυγίζει ένα ιστιοπλοικό 15 μέτρων και τι δυσκολίες έχει στο χειρισμό του ?

    Τα διπλώματα απαιτούνται στα επαγγελματικά σκάφη, αλλά ακόμα και σε αυτά αυτό παρακάμπτεται όταν ο ναυλωτής είναι ξένος.

    Η διαδικασία απόκτησης διπλώματος ταχυπλόου σκάφους, δεν προσεγγίζει ούτε κατά διάνοια αυτή του αυτοκινήτου (που και αυτή είναι απαράδεκτη). Πάρα πολλοί δε το έχουν παραλάβει στο σπίτι τους. Γνωρίζετε ότι με αυτό το δίπλωμα, που και σε ιδανικές συνθήκες το παίρνεις με εξέταση σε ένα ταχύπλοο ασήμαντου εκτοπμίσματος, ελάχιστων μέτρων και καμιά εικοσαριά ίππων μηχανή, μπορείς να κυβερνήσεις (πάλι εάν δεν κάνω κάποιο μικρό λάθος) ένα σκάφος 15 μέτρων δεκάδων τόννων (αντίστοιχων κόρων) με κινητήρες εκατοντάδων ίππων ? Η σχέση των μέσων μεταξύ τους είναι πολυ χειρότερη αυτής μεταξύ μοτοποδηλάτου και νταλίκας, γιατί εκεί τουλάχιστον το οδόστρωμα είναι σταθερό και δεν επηρεάζει το όχημα όπως η θάλασσα και ο αέρας.

    Μετά από όλα αυτά, και με δεδομένο ότι δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε τον τροχό (ας αντιγράψουμε τις διαδικασίες από σύγχρονα κράτη), νομίζω ότι δυστυχώς ζούμε ακόμα σε κράτος με ανύπαρκτες υποδομές, τουλάχιστον αναφορικά με το συγκεκριμένο θέμα.

  3. #23
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Παιδιά το θέμα είναι πως στη θάλασσα, και το ξέρουμε όλοι μας, υπάρχουν άνθρωποι και ανίδεοι αλλά κυρίως επικίνδυνοι. Τα παραδείγματα δυστυχώς είναι αρκετά.

    Προσωπικά έχω πολλά ερωτήματα για το ποιός μπορεί να φταίει.

    Οι όμιλοι για πιο λόγο δεν διεκδικούν τη σφραγίδα και την όποια κρατική διαδικασία;

    Μπαίνοντας μια κρατική σφραγίδα θα κερδιθούν πολλά πράγματα, θα ανέβουν οι απαιτήσεις, άρα θα (θεωρητικά) θα γίνουμε καλύτεροι

    Αν δεν διεκδικούν κρατική σφραγίδα για πιο λόγο, δεν το κάνουν;
    Δεν έχουν ακόμα εμπιστοσύνη στα αρμόδια όργανα (αν υπάρχουν για το συγκεκριμένο χώρο και το συγκεκριμένο πρόβλημα)

    Η θέση της Ομοσπονδίας; Ποια είναι;

    Υπάρχουν λόγοι που δικαιολογούν τη παρούσα διαδικασία; (λόγοι εμπορικότητας ή και ανάπτυξης του χώρου)
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  4. #24
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Φίλε αστερία,

    Το πρόβλημα είναι σύνθετο αλλά φυσικά μπορεί να απλοποιηθεί.

    Οι όμιλοι, κατ' αρχήν, δεν είναι οι καθ' ύλην αρμόδιοι. Δεν δημιουργήθηκαν για το σκοπό αυτό, θα μπορούσε όμως να βοηθήσουν, όπως ήδη γίνεται εξ' ανάγκης στην ιστιοπλοία ανοιχτής θάλασσας, με το σκεπτικό ότι είναι συνεχεια μίας αθλητικής δραστηριότητας (άγωνιστική ιστιοπλοία).

    Στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι τα πράγματα. Η διακυβέρνηση ενός μεγάλου σκάφους, ιστιοπλοικού ή μηχανοκίνητου, είναι ένα ανεξάρτητο αντικείμενο το οποίο απαιτεί γνώσεις, εκπαίδευση και πρακτική εξάσκηση. Αυτά πρέπει να θεσμοθετηθούν για να υπολοιούνται. Μετά την θεσμοθέτηση χρειάζεται η δημιουργία του φορέα πιστοποίησης της παροχής των συγκεκριμένων υπηρεσιών και της εποπτίας της διαδικασίας πιστοποίησης ικανότητας. Αυτός μπορεί να αυτοχρηματοδοτείται ή να είναι ιδιωτικοί αναγνωρισμένοι φορείς. Δεν χρειάζεται να εφεύρουμε τον τροχό. Το έχουν κάνει άλλοι νωρίτερα. Αρκεί να κάνουμε καλή αντιγραφή.

    Οι τελικοί φορείς που θα εκπαιδεύουν θα δημιουργηθούν από μόνοι τους με συνθήκες ελεύθερης αγοράς. Θα είναι ιδιώτες, όμιλοι, κ.λ.π. και θα γίνονται όλο και καλύτεροι από τον ανταγωνισμό της αγοράς.

    Αναφέρω χαρακτηριστικά ότι στο παρελθόν ο Ιστιοπλοικός Όμιλος Πειραιά είχε δημιουργήσει τμήμα εκπαίδευσης για μηχανοκίνητα σκάφη στα πρόπτυπα των σχολών ανοιχτής θάλασσας με δίμηνη πρακτική εκπαίδευση 64 ωρών σε μεγάλο σκάφος και αντίστοιχη θεωρητική κ.λ.π.. Ε λοιπόν το εγχείρημα δεν προχώρησε και ας έχουμε τοσες εκατοντάδες μεγάλα μηχανοκίνητα, κυβερνούμενα από τους ιδιοκτήτες τους, σκάφη. Δεν υπήρχε θεσμικό πλαίσιο να υποστηρίξει την προσπάθεια αυτή.

    Το λιμενικό δεν είναι οργανωμένο για να κάνει αυτή τη δουλειά, ούτε αξίζει τον κόπο να πάρεις έναν άσχετο και χωρίς υποδομές "γίγαντα" και να προσπαθείς να τον μάθεις, μεταξύ τόσων άλλων, να "φτιάχνει και κουλουράκια". Φτιάχνεις έναν ευέλικτο μικρό και συγχρονο φορέα με άριστα αποτελέσματα και συγκριτικά ελάχιστο κόστος (για την ακρίβεια αγοράζεις τις υπηρεσίες, εναλλακτικά). Το ΥΕΝ αρκεί να θέσει τους κανόνες και να εποπτεύσει.

    Μικρά συμφέροντα που να ενοχλούνται από αυτές τις διαδικασίες θα βρείς, αλλά αυτά δεν μπορούν να αντισταθούν πολυ σε ένα καλά οργανωμένο κράτος (το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε ?? ). Κατ' αρχήν οι ευκατάστατοι άσχετοι ιδιοκτήτες μεγάλων μηχανοκίνητων που κινούνται με την νοοτροπία του "τι μας λές ρε .... ξέρω εγώ ....). Δεύτεροι έρχονται οι εταιρείες ναυλώσεων σκαφών αναψυχής, οι οποίες σήμερα, ειδικά σε ξένους, ναυλώνουν οτιδήποτε σε οποιονδήποτε. Τι έχουν να χάσουν άλλωστε ?? Τα σκάφη είναι ιδιωτών με ή χωρίς χρηματοδοτικά προγράμματα, οι ασφάλειες καλύπτουν τις ζημιές και οι εγγυήσεις τις πρώτες εκταμιεύσεις, αυτοί εισπράτουν το ποσοστό τους, όλα καλά. Η αγορά είναι σφιχτή .... το bareboat είναι ανταγωνιστικώτερο έτσι, χωρίς ορθολογικούς κανόνες. Τρίτοι είναι οι "ταχύπλοοι" με μικρά σκάφη αναψυχής. Αυτοί φοβούνται ότι θα τους πάρει η μπάλα και αυτούς και κατά τα άλλα φυσικά "δεν χρειάζονται εκπαίδευση" κατά τη γνώμη τους. Και πάει λέγοντας ...

    Όλα τα ανωτέρω σχόλια, φυσικά δεν αφορούν το σύνολο των εμπλεκομένων με τη θάλασσα. Πολλοί έχουν σοβαρή και υπεύθυνη αντιμετώπιση σε όλα τα θέματα, αλλά απλά είναι αποτέλεσμα της προσωπικής πρωτοβουλίας τους και όχι αποτέλεσμα καλής λειτουτργίας ενός οργανωμένου συστήματος.

  5. #25
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Παιδιά το θέμα μου φαίνεται οτι είναι μακρυσκελές και πολύπτυχο.
    Δέ νομίζω οτι απο εδώ θα δωσουμε τη λύση ακόμα και αν τη βρούμε.
    Γνώμη μου είναι πως οι Λιμενικοί πρέπει να αρχίσουν να δουλεύουν ουσιαστικά στην ξηρά και στη θάλασσα και όχι να θεωρούν εαυτόν βασιλικότερο του βασιλέως και γενικώς συμπεριφέρονται σαν δημόσιοι υπάληλλοι.
    Παρόλο που έχω δύο πολύ καλούς φίλους στο Σώμα, θεωρώ οτι δε δουλεύουν αλλά μας δουλέυουν. Ο ένας φίλος μου μάλιστα σχολιάζει τους άλλους σαν νερόμπατσους!!!

    ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ αλλά εξακολουθώ να πιστεύω οτι πρέπει να αρχίσουν κάποτε να πειτουργούν στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων τους και όχι σαν Σερίφηδες στην ¶γρια Δύση.

    Επι του θέματος τώρα, να ξέρετε οτι κανενος μας το δίπλωμα δέν έχει ισχύ σε χώρες του εξωτερικού σε εταιρίες ενοικιάσεως σκαφών. Εκφέρω προσωπική εμπειρία στη Δανία. Θα έπρεπε να είναι κρατικά πιστοποιημένο το δίπλωμα μου είπαν και δίκιο είχαν, θα μπορούσα να το είχα φτιάξει μονος μου σε υπολογιστή.

  6. #26
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    To αν μπορεί να δωθεί λύση από εδώ, από μια κουβέντα ή έναν προβληματισμό είναι κάτι που δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε. Ένας σημαντικότατος παράγοντας στην επίλυση κάποιου προβλήματος, του όποιου προβλήματος, είναι πρώτα απ΄ όλα ο εντοπισμός του και μετά όλα τα άλλα. :wink:

    Οι άνθρωποι του Λιμενικού δε νομίζω πως είναι κουκιά στο ίδιο σακούλι!!!
    Ξεχωρίζουν, και στη τελική είναι αυτοί που θα σπεύσουν να σε σώσουν (κυριολεκτικά) όταν τους χρειαστείς, είναι λογικό να δρούν δημοσιο-υπαλληλικά όταν δεν έχουν τι να κάνουν. Όμως είναι πάντα εκεί!

    Η δράση του απλού λιμενικού δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο θέμα.

    Ίσως έχει να κάνει η όποια πολιτική του Λ.Σ. σε ελένγχει έαν έχεις τα απαραίτητα εφόδια για εκτελείς ασφαλή ταξίδια, αλλά δε διενεργεί διαδικασίες εξέτασης για να αποκτήσεις το δίπλωμά σου, το αφήνει αλλού.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  7. #27
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    [quote="Asterias"] είναι λογικό να δρούν δημοσιο-υπαλληλικά όταν δεν έχουν τι να κάνουν.

    ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!!! :!:
    ΟΜΩΣ: δε δέχομαι προσωπικό του ΛΣ (το οποίο είναι ΣΩΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ) να λέει ή ακόμα χειρότερα να δείχνει οτι δεν έχει κάτι να κάνει. Προσωπικά εργάζομαι απέναντι απο το Αρχηγείο τους, και έχω βαρεθεί να τους/ες βλέπω να πίνουν καφεδάκι με τη στολή (χώρις γαλόνι και καπέλο, γιατί τους βαρένει) καθισμένοι σε αγέλες στο "ΓΡΗΓΟΡΗ" πιάνοντας 2-3 τραπεζάκια για να χωρέσουν. Και αυτό γίνεται όλη τη μέρα. Ακόμα δε δέχομαι να τους βλέπω να κάνουν βόλτες στο Πασαλιμάνι με στολή και υπηρεσιακά οχήματα (για καφε πάλι στο UP DOWN - IGOUANA) ή ακόμα να καμακώνουν κοπέλες στην Ακτή Μιαούλη πάλι με υπηρεσιακά (έτυχε στη γραμματέα μου να της προτείνει να την πάει πιο κάτω στη δουλειά της και μετά "κερνάω καφέ στη Γλυφάδα" όπως κυριολεκτικά της είπε το "όργανο" με το τζιπάκι του ΛΣ.

    ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ υπάρχουν στο 'Ιδρυμα. (γιατι ιδρυμα θυμίζει) αλλά τους αμαυρώνουν οι κακοί. :cry:

    Φιλε asteria μη μείνουμε σε αυτό όμως. Το σίγουρο είναι πως πρέπει η Πολιτεία να Νομοθετήσει ΣΩΣΤΑ και ΠΛΗΡΩΣ και μετά να αναζητήσουμε ευθύνες στα όργανα εφαρμογής των Νόμων (αν υπάρχουν) :!:

  8. #28
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Spitha θα μείνω στις τελευταίες σου λέξεις.

    Ένα από τα προβλήματα που επίσης νομίζω ότι υπάρχουν σχετικά με το θέμα αυτό είναι το κατά πόσο υπάρχει ενημέρωση στα αρμόδια όργανα θεσμοθέτησης του χώρου.

    Γνωρίζουν ότι τα διπλώματα χορηγούνται κατ` αυτόν το τρόπο;;;
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  9. #29
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Γεια χαρα σε ολους.Το ονομα μου ειναι πετρος.προσφατα(προχθες δηλαδη) ειχα το πρwτο μου ταξιδι μoυ ταξιδι (σκιαθος-μαρινα αλιμου)με καπετανιους τον φιλο μου gmav κ τον αδελφο του.Μετα το τελος της εξεταστικης (φοιτητης βλεπετε ακομα) θα ξεκινησw μαθηματα στον ναυτικο ομιλο βολου για αποκτηση διπλwματος.Οποιος απο την ευρυτερη περιοχη ενδιαφερεται ας γραψει ενα post wστε να ακολουθησει το γκρουπακι.Κοστος γυρw στα 350 ευρw κ διαρκεια περιπου 1,5 μηνα. Την εναρξη τwν μαθηματwν την υπολογιζw γυρw στις. 20 οκτwβρη.

    καλες θαλασσες σε ολους!

  10. #30
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Καλως ήλθες στη παρέα μας.

    Συγχαρητήρια και για το ταξίδι και για την έναρξη των μαθημάτων.
    Έχει τύχει πρίν από 3χρόνια να κάνω κομμάτι του ταξιδιού σας ανάποδα. Από Ράχες (Μετά το Καραβόμυλο πριν το Αχλάδι) μέχρι Σκιάθο, η αρχή του ταξιδιδιού μας πέτυχε με ένα καλό μπουρίνι έξω από το Αχλάδι στο Διάυλο των Ωρεών. Όπως επίσης τυχαίνει να είμαστε κ συμπατριώτες. Εγώ βέβαια εκ καταγωγής όχι εκ διαμονής στον όμορφο Βόλο.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας