Σελίδα 25 από 48 ΠρώτηΠρώτη ... 15232425262735 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 241 έως 250 από 473

Θέμα: Διονύσιος Σολωμός [Dionisios Solomos, Royal Kawanoe]

  1. Προεπιλογή

    Βλεπω εμπαθεια και κακια. Τελος παντων εγω δεν εχω κανενα καραβι δικο μου ουτε καμια κοινοπραξια δικη μου. Επισης δεν αμφιβαλω για την ανεση της ραμπας του ΙΟΝΙΑΝ ΣΤΑΡ. Δεν βλεπω οπως λες για τη ραμπα, να λες και για το κατω γκαραζ, γιατι εγω σαν επαγγελματιας οδηγος με απειρα ταξιδια με ολα τα πλοια ειμαι σε θεση να γνωριζω.
    Διακαης σας ποθος ειναι να σβησει η ΑΝΜΕΖ . Εγω το εχω πει πολλες φορες το ξαναλεω και παλι ΟΝΕΙΡΑ ΘΕΡΙΝΗΣ ΝΥΚΤΟΣ, εχουν γνωση οι φυλακες.

  2. #242
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από βαγγελις ροκκος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλεπω εμπαθεια και κακια. Τελος παντων εγω δεν εχω κανενα καραβι δικο μου ουτε καμια κοινοπραξια δικη μου. Επισης δεν αμφιβαλω για την ανεση της ραμπας του ΙΟΝΙΑΝ ΣΤΑΡ. Δεν βλεπω οπως λες για τη ραμπα, να λες και για το κατω γκαραζ, γιατι εγω σαν επαγγελματιας οδηγος με απειρα ταξιδια με ολα τα πλοια ειμαι σε θεση να γνωριζω.
    Διακαης σας ποθος ειναι να σβησει η ΑΝΜΕΖ . Εγω το εχω πει πολλες φορες το ξαναλεω και παλι ΟΝΕΙΡΑ ΘΕΡΙΝΗΣ ΝΥΚΤΟΣ, εχουν γνωση οι φυλακες.
    Ούτε εγώ είμαι μέτοχος Βαγγέλη σε κάποια από τις 3 αυτές εταιρείες, ούτε όμως είμαι και επαγγελματίας οδηγός για να με ενδιαφέρει το γκαράζ. Είμαι επιβάτης, και εστιάζω στο ξενοδοχειακό, και στην καλαίσθητη παρουσία του πλοίου. Ο καθένας από την σκοπιά του λοιπόν, βλέπει διαφορετικά τις δυο πλευρές του ιδίου νομίσματος.....

    Στο θέμα καλαισθησίας λοιπόν, ένας παλιός του καπετάνιος είχε σχεδιάσει μία πολύ όμορφη πλώρη, στην οποία δεν χανόταν η χρηστικότητα της πλώριας ράμπας, αλλά δεν ακούστηκε.....

    Και μια διευκρίνηση. Σε αυτό που λες
    Διακαης σας ποθος ειναι να σβησει η ΑΝΜΕΖ
    εμένα μην με βάζεις μέσα, γιατί όπως σου είπα, δεν είμαι μέτοχος σε καμία αντίπαλη σας εταιρεία, αλλά αυτά είναι τα λόγια που ακούγοντε στις "μπίντες"

  3. Προεπιλογή

    H πλωρη ερχεται και οι κασανδρες που καθονται επανω στις μπιντες θα διεψευστουν.Οσο για τον παληο καπετανιο θα ηταν ακομα καπετανιος και ο ιδιος γνωριζει πολυ καλα γιατι δεν ειναι.

  4. #244

    Προεπιλογή

    1ον Είμαι χρήστης της γραμμής κοντά 40 χρόνια
    2ον Δεν έχω μετοχές σε καμία ναυτιλιακή εταιρεία
    3ον Δεν είμαι επαγγελματίας οδηγός

    Αν Ο Σολωμός είχε δύο καταπέλτες για φόρτωση από την πρύμνη και του άνω και του κάτω γκαραζ όπως το Σταρ θα μιλάγαμε μακράν για το καλύτερο πλοίο της ακτοπλοΐας στο Ιονιο αυτή τη στιγμή. Κι έτσι όμως είναι να πολύ καλο Και ταχύ ημεροπλοιο και ενα από τα καλα πλοία που υπάρχουν σήμερα στη χώρα μας.
    Το θέμα της πλώρης νομίζω ότι ποτέ δεν απασχόλησε σοβαρά την εταιρεία του. Η φόρτωση/εκφόρτωση των ΙΧΕ γινόταν πάντα σχετικά άνετα στο ανω γκαραζ, οι φορτηγατζηδες μέτοχοι του εξυπηρετούνται πάντα στο κάτω γκαράζ - δεν έχω δει ποτέ να χρησιμοποιείται ο πλωριος καταπελτης για φόρτωση, πόσο μάλλον νταλίκας - και η πλεύση του ειναι καλή για τις θάλασσες μας. Η εταιρία δεν ασχολήθηκε με την πλωρη σε καλές εποχές, τώρα θα ασχοληθεί; Το ότι η πλωρη του βέβαια το καθιστά άσχημο ειναι ήλιου φαεινοτερον αλλά δε νομιζω ότι ενδιαφέρει αυτό ιδιαιτερα τους χρήστες της γραμμής.
    Όσο για τον "ερχομό" Νέας πλώρης θα μου επιτρέψετε να αμφιβάλλω και ταυτόχρονα να τον απευχομαι καθώς αν γίνει αυτή η αλλαγή η εταιρεία του μπορεί να το στείλει στο Αιγαίο και μεις να μείνουμε με κανέναν Κοραή...

  5. Προεπιλογή

    Ο πλωριος καταπελτης δεν χρησημοποιειται γιατι δεν υπαρχουν οι καταλληλες λιμενικες υποδομες οπως στην Ιαπωνια. Χρειαζονται ειδικες ραμπες που δυστυχως δεν υπαρχουν. Συμφωνω οτι εαν φορτωνε το πανω γκαραζ οπως το ΣΤΑΡ θα ηταν πολυ καλυτερα. Οσο για τη πλωρη ο χρονος θα δειξει. Θυμιζω οτι καποτε οταν ακουστηκε οτι οι φορτηγατζηδες θα φερουν βαπορι οι παντες βασταγαν το στομαχι τους απο τα γελια, οι ειρωνειες και οι κοροιδιες εδιναν και επαιρναν.
    Ομως απο το 1991 οταν ιδρυθηκε η ΑΝΜΕΖ και μετα αγορασθηκαν 6 πλοια. Τα δυο πρωτα αντικατασταθηκαν, και σημερα η εταιρεια εχει στην κατοχη της τρια πλοια.
    Το αν με πλωρη ο ΔΙΟΝ. ΣΟΛΩΜΟΣ μπορει η οχι να παει σε αλλη γραμμη νομιζω ποτι ειναι προωρο ακομα διοτι νε μεν σχεδιαζεται να μπει πλωρη, αλλα οχι αυριο το πρωι.
    Ενα ειναι σιγουρο, εχουν μαζευτει πολλα καραβια πλεον συν ενα ακομα που προκειται να ελθει οπως λεγεται τον προσεχη Νοεμβριο, δεν τα σηκωνει η γραμμη και καποιο η καποια πιστευω οτι θα κοιταξουν για αλλα νερα.

  6. #246
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Σιγά παιδιά, τον φάγατε το Γιώργο! Τι είπε; Την καθαρά προσωπική του άποψη, από τη σκοπιά του επιβάτη. Άλλος μπορεί να έχει αντίθετη γνώμη. Έτσι είναι η ανθρώπινη φύση. Του ενός του αρέσει το πλοίο Α και του άλλου το Β. Απαγορεύεται δηλαδή;

  7. Προεπιλογή

    Να ρωτήσω κάτι σε αυτό το πλοίο η μία μόνο τσιμινιέρα χρησημοποιείται??

  8. #248
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Μία τσιμινιέρα είχε το πλοίο, την δεξιά.... Η αριστερή, προστέθηκε στην Ελλάδα, και είναι οι τουαλέτες του κάτω ανοιχτού ντέκ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ιθακη : 29-04-2014 στις 20:07

  9. #249
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    644

    Προεπιλογή

    Κάτι σαν τα ΘΕΟΛΟΓΟΣ - ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ δλδ...

  10. #250

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από KOMAJEC Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον Είμαι χρήστης της γραμμής κοντά 40 χρόνια
    2ον Δεν έχω μετοχές σε καμία ναυτιλιακή εταιρεία
    3ον Δεν είμαι επαγγελματίας οδηγός

    Αν Ο Σολωμός είχε δύο καταπέλτες για φόρτωση από την πρύμνη και του άνω και του κάτω γκαραζ όπως το Σταρ θα μιλάγαμε μακράν για το καλύτερο πλοίο της ακτοπλοΐας στο Ιονιο αυτή τη στιγμή. Κι έτσι όμως είναι να πολύ καλο Και ταχύ ημεροπλοιο και ενα από τα καλα πλοία που υπάρχουν σήμερα στη χώρα μας.
    Το θέμα της πλώρης νομίζω ότι ποτέ δεν απασχόλησε σοβαρά την εταιρεία του. Η φόρτωση/εκφόρτωση των ΙΧΕ γινόταν πάντα σχετικά άνετα στο ανω γκαραζ, οι φορτηγατζηδες μέτοχοι του εξυπηρετούνται πάντα στο κάτω γκαράζ - δεν έχω δει ποτέ να χρησιμοποιείται ο πλωριος καταπελτης για φόρτωση, πόσο μάλλον νταλίκας - και η πλεύση του ειναι καλή για τις θάλασσες μας. Η εταιρία δεν ασχολήθηκε με την πλωρη σε καλές εποχές, τώρα θα ασχοληθεί; Το ότι η πλωρη του βέβαια το καθιστά άσχημο ειναι ήλιου φαεινοτερον αλλά δε νομιζω ότι ενδιαφέρει αυτό ιδιαιτερα τους χρήστες της γραμμής.
    Όσο για τον "ερχομό" Νέας πλώρης θα μου επιτρέψετε να αμφιβάλλω και ταυτόχρονα να τον απευχομαι καθώς αν γίνει αυτή η αλλαγή η εταιρεία του μπορεί να το στείλει στο Αιγαίο και μεις να μείνουμε με κανέναν Κοραή...
    Ο Σολωμός αν δεν κάνω λάθος έχει καμπίνες. Με μια μετασκέυη στην πλώρη είναι έτοιμο να μπει σε πολλές γραμμές. Και μάλλον έτσι όπως πάνε τα πράγματα με την πολυκοσμία στο νησί για εκεί το βλέπω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη goofy79 : 01-05-2014 στις 06:46

Σελίδα 25 από 48 ΠρώτηΠρώτη ... 15232425262735 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας