Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 29

Θέμα: Αγορά σκαφους με κοινοτικη σημαια

  1. #1

    Προεπιλογή Αγορά σκαφους με κοινοτικη σημαια

    καλησπερα. εχω βρει ενα ιστιοπλοικο σκαφος μοντελο 1999 με αγγλικη σημαια. Μηπως γνωριζει κανεις τι διαδικασια χρειαζεται να αποκτησει ελληνικη? συμφερει οικονομικα κατι τετοιο? Ευχαριστω

  2. #2

    Προεπιλογή

    Επίσης πολύ καλή ερώτηση είναι κ το αν μπορεί ένα σκάφος να κρατήσει την ξένη σημαία και να είναι επαγγελματικό.Δεν είμαι κ τόσο σίγουρος ότι η απάντηση είναι όχι!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Πρέπει πρώτα να ελεγθούν τα έγγραφα του, πριν το αγοράσεις. Υπάρχουν εξειδικευμένα γραφεία γι αυτήν την δουλειά. Δεν συμφέρει να έχεις ξένη σημαία, γιατί η Ελληνική δεν στοιχίζει πολλά, ενώ οι ξένες σημαίες κάθε χρόνο κάτι σε χρεώνουν.

    Εαν κάποιος σκοπεύει να εκμεταλλευτεί επαγγελματικά ένα τέτοιο σκάφος, και βέβαια μπορεί να το κάνει επαγγελματικό.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  4. #4

    Προεπιλογή

    Η ερώτησή μου είναι αν κρατώντας την ξένη σημαία,μπορείς να το έχεις ως επαγγελματικό.Αν γλιτώνεις την όλη γραφειοκρατία με απόπλου,κατάπλου και σφράγισμα ναυλοσυμφόνων στο λιμεναρχείο.Επίσης και σημαία να αλλάξεις πάλι κάτι πληρώνεις,εξαρτάτε αυτά τα "κάτι" για αλλαγή ή διατήρηση της ξένης,πόσα είναι!!

  5. #5
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Για να βγάλει άδεια να νοικιάζεται ένα σκάφος με ξένη σημαία, πρέπει να εκπληρωθούν κάποιες προϋποθέσεις:

    • Κατ αρχάς να έχει κοινοτικη σημαία.
    • Να είναι ήδη χαρακτηρισμένο επαγγελματικό στην χώρα του, δηλαδή να έχει κάποια αντίστοιχη άδεια να νοικιάζεται εκεί, να μεταφέρει κόσμο επ αμοιβή.
    (Εαν "ανακαλύψεις" πόση γραφειοκρατία και τι κόστος έχει να κάνεις ένα σκάφος επαγγελματικό σε κάποια χώρα της ΕΟΚ, θα καταλάβεις ότι στην Ελλαδίτσα μας η γραφειοκρατία είναι σε βρεφικό στάδιο!!!)
    • Να κάνει εγκατάσταση στην Ελλάδα υποκατάστημα της πλοιοκτήτριας εταιρείας.
    • Να αποκτήσει Ελληνικό ΑΦΜ, να γραφτεί στο ΤΕΒΕ (ΤΑΝΠΥ), να αποκτήσει φορολογικά βιβλία, έδρα στην Ελλάδα, λογιστή κλπ.
    • Να περάσει Ελληνική επιθεώρηση, και να φέρει όλα τα σωστικά και πιστοποιητικά που έχει κάθε επαγγελματικό σκάφος με Ελληνική σημαία.
    • και μετά από όλα τα πιο πάνω, μπορεί να βγάλει επαγγελματική άδεια, με την μόνη διαφορά ότι τα κέρδη, φορολογούνται σαν κάθε άλλη επιχείρηση, δεν εμπίπτουν τα σκάφη αυτά στην αυτοτελή φορολόγηση!!!
    Όπως πολύ εύκολα καταλαβαίνει κανείς, δεν συμφέρει. Όλα τα πιο πάνω στοιχίζουν περισσότερο από ότι να βάλεις το σκάφος σου με Ελληνική σημαία, παίρνουν πολύ περισσότερο χρόνο, και από φορολογικής απόψεως δεν συμφέρει καθόλου.

    Σε κάποιες περιοχές, πχ σε κάποια νησιά του Ιονίου, έχουν γεμίσει με επαγγελματικά σκάφη με ξένη (κοινοτική) σημαία, αλλά έχω την εντύπωση (και την γνώση σε κάποιες περιπτώσεις) πως ούτε σωστή εγκατάσταση έχουν κάνει (από ασχετοσύνη των υπηρεσιών), ούτε έχουν αντιληφθεί ότι τα κερδη τους θα έπρεπε να φορολογούνται!!!

    Μην απορείτε, δυστυχώς η δημόσια διοίκηση από ασχετοσύνη τις περισσότερες φορές, κάνουν κάκιστη εφαρμογή των νόμων, με αποτέλεσμα να αλωνίζουν οι έξυπνοι και οι πονηροί. Η πολυνομία και οι αρμοδιότητες, γεννάνε αναρμόδιους και άσχετους.

    Για παράδειγμα, την προηγούμενη Παρασκευή, βρέθηκα στην Αίγινα, και ήταν στην σειρά γύρω στα 20 μέγα γιώτς, το ένα δίπλα στο άλλο, όλα με ξένες σημαίες, με τους Ελληναράδες μέσα να βλέπουν τηλεόραση (διότι έβρεχε εκτός των άλλων...) και θα έκοβα το ένα μου χέρι, σαν στοίχημα, ότι κανένας τους δεν έχει ελεχθεί ποτέ εαν έχουν πληρώσει ΦΠΑ για την αγορά των σκαφών αυτών. Υπάρχει νομοθεσία, θα έπρεπε να ελέγχονται, αλλά... δεν υπάρχει αρμόδιος για τον έλεγχο!!! Τα τελωνεία είναι αναρμόδια, οι εφορίες δεν έχουν μηχανισμούς, και οι λιμενοφύλακες είναι άσχετοι.

    Κατά τα άλλα, υπάρχουν εκατοντάδες σκάφη με ξένη σημαία, από καραχλιδάτα μηχανοκίνητα μέχρι κάτι σούργελα παμπάλαια ιστιοπλοϊκά, τα οποία νοικιάζονται παράνομα, στην ζούλα, και καταπατούν κάθε νόμο.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  6. #6
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Ορθά τα περί «αλλαλούμ εις το Ελλαδιστάν», πλην όμως πρέπει να γίνει διάκριση ανάμεσα στα «καραχλιδάτα μηχανοκίνητα» και στα «σούργελα παμπάλαια ιστιοπλοϊκά»: τα πρώτα συνεπάγονται απώλεια εκατομμυρίων εσόδων για τον κρατικό κορβανά (προς όφελος βεβαίως των «εχόντων και κατεχόντων»), ενώ για τα δεύτερα τίθεται θέμα ασφάλειας της ζωής στη θάλασσα και δυσφήμησης του τουρισμού της χώρας μας (προς όφελος φυσικά των διαφόρων φτωχοδιάβολων αετονύχηδων της πιάτσας).

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrondi Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...πρέπει να γίνει διάκριση ανάμεσα στα «καραχλιδάτα μηχανοκίνητα» και στα «σούργελα παμπάλαια ιστιοπλοϊκά»: τα πρώτα συνεπάγονται απώλεια εκατομμυρίων εσόδων για τον κρατικό κορβανά (προς όφελος βεβαίως των «εχόντων και κατεχόντων»), ενώ για τα δεύτερα τίθεται θέμα ασφάλειας της ζωής στη θάλασσα και δυσφήμησης του τουρισμού της χώρας μας (προς όφελος φυσικά των διαφόρων φτωχοδιάβολων αετονύχηδων της πιάτσας).
    Ακριβώς!!!

    Ο ανταγωνισμός της φτήνειας, πνίγει κάθε προσπάθεια προσφοράς αξιόπλοων και εξοπλισμένων σκαφών, διότι οι συγκριτικά φθηνότερες τιμές των παράνομων σκαφών, πιέζουν τις τιμές και των νόμιμων...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  8. #8

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι για την αγορά ενός σκάφους,όχι άμεσο με το θέμα αλλά νομίζω ότι θα μπορέσω να έχω μια κατατοπιστική απάντηση. Προτίθεμαι να αγοράσω ένα σκαφάκι απο Ιταλία ένα platu 25 το οποίο και έχει λεμβολόγιο.Αν δεν του αλλάξω σημαία θα φαίνομαι εγώ ως ιδιοκτήτης ή όχι?Θα μπορώ να το ασφαλίσω στην Ελλάδα? Μιλώντας με ένα γραφείο μου είπαν ότι η κυριότητα του σκάφος φαίνεται στη λεμβολόγηση του και ότι αν αυτό δεν διαγραφεί απο το Ιταλικό λεμβολόγιο θα φαίνεται ότι ανήκει στον Ιταλό παρά το συμβόλαιο πώλησης.Επίσης εγώ δεν έχω το δικαίωμα να το λεμβολογίσω εκεί γιατί θα πρέπει να δηλώσω μόνιμη κατοικία στην Ιταλία.Επίσης αν διαγραφεί απο εκεί κ δεν δηλωθεί εδώ δεν θα μπορώ να το ασφαλίσω.Τα τελευταία μου μοιάζουν λογικά,αυτό που θέλω να επαληθεύσω είναι το αν αφήνοντάς το νηολογημένο στην Ιταλία δεν θα φαίνομαι εγώ ως ιδιοκτήτης.
    Το δεύτερο έχει να κάνει με το φ.π.α Αν αυτό δεν έχει πληρώσει φ.π.α κατά την αγορά του,εγώ έχοντας επιχείρηση με αντικείμενο τη σχολή ιστιοπλοΐας,μπορώ να το περάσω σε αυτή και να μην τον πληρώσω?Όχι ως επαγγελματικό με την έννοια του yachting αλλά ως "κάτι" σαν πάγιο έξοδο.Η απάντηση του λογιστή ήταν πως ναι,με κάποιες προσθήκες στους κωδικούς,αλλά το γραφείο μου είπε πως μάλλον όχι.

  9. #9
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pink floyd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι για την αγορά ενός σκάφους,όχι άμεσο με το θέμα αλλά νομίζω ότι θα μπορέσω να έχω μια κατατοπιστική απάντηση. Προτίθεμαι να αγοράσω ένα σκαφάκι απο Ιταλία ένα platu 25 το οποίο και έχει λεμβολόγιο.Αν δεν του αλλάξω σημαία θα φαίνομαι εγώ ως ιδιοκτήτης ή όχι?Θα μπορώ να το ασφαλίσω στην Ελλάδα? Μιλώντας με ένα γραφείο μου είπαν ότι η κυριότητα του σκάφος φαίνεται στη λεμβολόγηση του και ότι αν αυτό δεν διαγραφεί απο το Ιταλικό λεμβολόγιο θα φαίνεται ότι ανήκει στον Ιταλό παρά το συμβόλαιο πώλησης.Επίσης εγώ δεν έχω το δικαίωμα να το λεμβολογίσω εκεί γιατί θα πρέπει να δηλώσω μόνιμη κατοικία στην Ιταλία.Επίσης αν διαγραφεί απο εκεί κ δεν δηλωθεί εδώ δεν θα μπορώ να το ασφαλίσω.Τα τελευταία μου μοιάζουν λογικά,αυτό που θέλω να επαληθεύσω είναι το αν αφήνοντάς το νηολογημένο στην Ιταλία δεν θα φαίνομαι εγώ ως ιδιοκτήτης.
    Το δεύτερο έχει να κάνει με το φ.π.α Αν αυτό δεν έχει πληρώσει φ.π.α κατά την αγορά του,εγώ έχοντας επιχείρηση με αντικείμενο τη σχολή ιστιοπλοΐας,μπορώ να το περάσω σε αυτή και να μην τον πληρώσω?Όχι ως επαγγελματικό με την έννοια του yachting αλλά ως "κάτι" σαν πάγιο έξοδο.Η απάντηση του λογιστή ήταν πως ναι,με κάποιες προσθήκες στους κωδικούς,αλλά το γραφείο μου είπε πως μάλλον όχι.
    Κατ αρχάς, τα σκάφη έχουν μεγάλη ομοιότητα με τα οικόπεδα και τα σπίτια. Τα ακίνητα, εγγράφονται και παρακολουθούνται από το υποθηκοφυλάκειο.
    Στα σκάφη, αυτόν τον ρόλο τον αναλαμβάνουν τα νηολόγια. Ένα συμφωνητικό λοιπόν, που δεν κατατίθεται στις αρμόδιες υπηρεσίες για να καταχωρηθεί η μεταγραφή της ιδιοκτησίας στον νέο ιδιοκτήτη, επισήμως εξακολουθεί να ανήκει στον παλιό ιδιοκτήτη.

    Ο ΚΙΝΔ (Κώδικας Ιδιωτικού Ναυτικού Δικαίου) προβλέπει πως και ο πωλητής, και ο αγοραστής, είναι αλληλεγγύως συνυπεύθυνοι για να καταγραφεί η όποια αλλαγή στην ιδιοκτησία του σκάφους.

    Βέβαια, τα λεμβολόγια (μικρά σκάφη), είναι αστυνομικής μορφής βιβλία, και όχι υποθηκοφυλάκεια. Είναι λοιπόν αρκετά μπερδεμένο, και επικίνδυνο να κρατήσεις ένα σκάφος στο όνομα του πωλητή, έχοντας ένα συμφωνητικό στα χέρια σου.

    Σκέψου απλά το ενδεχόμενο να πεθάνει ο πωλητής. Οι κληρονόμοι του, θα αναγκαστούν να πληρώσουν φόρους κληρονομίας για το σκάφος που θα τους αφήνει ο μακαρίτης, ενώ το σκάφος θα είναι δικό σου...

    -----------------

    Η Ελλάδα, αναγκάστηκε να νηολογεί σκάφη στα Ελληνικά Νηολόγια, που ανήκουν σε αλλοδαπούς, άσχετα που μένουν, για να πάψει να παρανομεί σε σχέση με την Ευρωπαϊκή Ενωση. Θεωρώ αδύνατον να μην μπορεί ένας Έλληνας να έχει Ιταλική σημαία στο σκαφάκι του. Εάν δεν το δεχτούν οι Ιταλοί, είναι βέβαιο ότι παρανομούν.

    --------------------

    Για να εγγραφεί το σκάφος στα Ελληνικά λεμβολόγια, εκτός όλων των άλλων, είναι απολύτως απαραίτητο το πιστοποιητικό διαγραφής του από τα Ιταλικά λεμβολόγια. Δεν μπορεί το σκάφος να είναι γραμμένο εκεί στο όνομα του πωλητή, και εδώ στο δικό σου όνομα.

    ----------------------

    Όσο το σκάφος δεν φαίνεται ότι ανήκει σε εσένα, είτε με Ελληνική είτε με Ιταλική σημαία, δεν μπορείς να το ασφαλίσεις.

    ----------------------

    Για τον ΦΠΑ, δεν υπάρχει κανένα θέμα, αφού αγοράζεις ένα ιδιωτικό σκάφος από έναν Ιταλό ιδιώτη. Εάν ο πωλητής είναι κάποια εταιρεία, φυσικά και θα πρέπει να εξεταστεί εάν οφείλεται ή όχι ΦΠΑ. Δεν διαφέρει σε τίποτα, από το να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο σκάφος από έναν Έλληνα ιδιώτη.

    -------------------------

    ¶λλαξε λογιστή, το ταχύτερο δυνατό.

    Ένα ιδιωτικό σκάφος, δεν μπορεί να εσοδεύει. Απαγορεύεται. Αφού λοιπόν δεν μπορεί να έχει έσοδα ο ιδιοκτήτης του σκάφους, εσύ πως θα περνάς δαπάνες προς αυτόν?

    Το ότι εσύ είσαι ο ιδιοκτήτης του σκάφους, δεν αλλάζει το πιο πάνω σκεπτικό.
    Μονάχα ένα επαγγελματικό σκάφος μπορεί να κάνει έσοδα. Οι σχολές, χρησιμοποιούν επαγγελματικά σκάφη. Έτσι, μπορούν να περνάνε και τις δαπάνες τους. Όσο το σκάφος θα είναι ιδιωτικό, ασχέτως σημαίας, δεν μπορεί να χρησιμοποιείται για επαγγελματική χρήση ή εκμετάλλευση.

    Α. Μάγγος

    ΥΓ. Είμαστε λιγάκι εκτός θέματος... Καλό θα ήταν να μεταφερθεί αυτό το θεματάκι σε άλλη ενότητα, για να μπορεί να φανεί χρήσιμη και σε άλλους που τυχόν έχουν παρόμοιες απορίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mangos : 28-02-2010 στις 09:15
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  10. #10

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι εδώ ταιριάζουν καλύτερα...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας