Σελίδα 52 από 424 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152535462102152 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 511 έως 520 από 4238

Θέμα: Πηνελόπη Α [Penelope A, Εξπρές Πηνελόπη, Stena Horsa, Horsa]

  1. #511
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rocinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντονο Vibration σε ολη τη διαρκεια ειδικα στην πρυμνη και στα μετασκευαμενα τμηματα ειναι απαγορευτικη η εναποθηση καφε στα επανω τραπεζακια
    Έχω όταν ταξιδεύω με αυτό το βαπόρι δεν παω πρίμα διότι μου πέφτει το παντελόνι απο το Vibration .

  2. #512

    Προεπιλογή

    χαχααχαχαχα.μαστροκωστα δεν παιζεσαι

    ροσι σε ευχαριστουμε για το ρεπορταζ.τωρα και λιγο vibration δεν πειραζει.δωρεαν μασαζ....
    επισης οι φωτο σου ειναι καταπληκτικες.σου ευχομαι να το βλεπεις και να το χαιρεσε το καραβι σου παρα πολλα χρονια ακομα και εσυ και η φανουλα...

  3. #513
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rocinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας αναλυσουμε λοιπον αυτο το χειμωνιατικο ταξιδι. Κοσμος οπως αναμενοταν ελαχιστος για την εποχη στα εξωτερικα ουδης πλην εμου. Βρηκα το πλοιο σε καλυτερη κατασταση απο το καλοκαιρι μιας και λογω της απλας το πληρωμα εκανε πιο ευκολα τις εργασιες. Στο επανω καταστρωμα τα παντα ειχαν καθαριστει και επεφταν οι τελευταιες πινελιες ενω με εντυπωσιασε ο εκτεταμενος καθαρισμος της πλωρης που εντυπωσιασε μεχρι τον καπετανιο που δηλωσε οτι ειχε να γινει τετοια δουλεια χρονια. Εν πλω αντικατασταθηκαν και οι καμενες λαμπες της γιρλαντας (ειχε θιχθει παλαιοτερα) ενω το Self service (Το πανεμορφο Pantry ) πεντακαθαρο σε μετεφερε στην ατμοσφαιρα της εποχης των ταξιδιων στο καναλι. Γενικα το πληρωμα κανει φιλοτιμες προσπαθειες να το διατηρησει σε καλη κατασταση. Τα σαλονια καθαρα αν και ο χρονος πανω τους ειναι εμφανης και οι τουαλετες αψογες. Απολαυστικα περασματα απο τον καβοντορο που παρολη την ελειψη αερα η χειμωνιατικη θαλασσα λικνιζε το σκαρι με ενταση που χρονια ειχα να χαρω.
    Οσακις ταξιδευω στην Τηνο η αφιξη με βρισκει ειτε παλαιοτερα μπροστα στην πορτα ειτε αργοτερα οταν απεκτησα αμαξι (Αρχικα με τον D Artanian τωρα με τον Rocinante!!!)στο γκαραζ. Αιφνιδιαστηκα οσο εσεις οταν ειδα εκεινη τη καλοκαιρινη φωτογραφια μου του πλοιου με την κλιση να μπαινει στο λιμανι. Κατω στο γκαραζ δεν αισθανομουν τιποτα. Ειπα να νιωσω την εμπειρια. Το πλοιο πλησιαζε και εγω στο καταστρωμα ετοιμος οταν δεσει να τρεξω κατω.
    Πλησιαζει και περιμενω να κοψει.
    Περιμενω να κοψει
    Περιμενω.....
    Μα τι γινεται εχει περασει το λιμενοβραχιωνα.
    Και τοτε...
    Ξεκινα η τρομερη Αριστερη της Τηνου
    Αρχικα ενα μουγκριτο και μετα ενα ασυλυπτο Vibration. Το πλοιο γερνει και γερνει πρεπει να πιαστω. Αερας ασυλυπτος και ολα περιστρεφονται. Η πρυμνη και εγω πανω κατευθυνεται με ταχυτητα στο μωλο και η πλωρη σε ενα γκαζαδικο. Το πλοιο οταν φτανει παραληλλα και σε αποσταση λιγων μετρων ηρεμει. Με προσεκτικες κινησεις γυρνα και δενει. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ. Για την Φανουλα ισως ειναι η Ντελικατη Πηνελοπη Α. για μενα ομως θα ειναι παντα ο αιμοδιψεις Horsa...
    2μιση ωρες μετα ξανα στο πλοιο. Κονβοι στο καβοντορο και πλησιαζοντας στη Ραφηνα βγαζω το εξης συμπερασμα.
    Το πλοιο κρατα ακομα τουλαχιστον μηχανικα αλλα ειναι ενα γερασμενο πλοιο.
    Εντονο Vibration σε ολη τη διαρκεια ειδικα στην πρυμνη και στα μετασκευαμενα τμηματα ειναι απαγορευτικη η εναποθηση καφε στα επανω τραπεζακια. Εντονος θορυβος απο τριξιματα ιδιετερα κουραστικο για καποιον που ταξιδευει μονος.Ισως να επιρεασε το οτι ημουν σχεδον συνeχεια 8 ωρες.
    Για καποιον που θελει να κατσει στο σαλονι και να απολαυσει ενα ησυχο ταξιδι δεν ξερω αν θα ηταν η καλυτερη επιλογη. Για καποιον καραβολατρη που θελει να γυρισει τα καταστρωματα να παει στη γεφυρα να δει ενδιαφεροντα πραγματα και να μεταφερθει νοερα στα χρονια του καναλιου συστηνω ανεπιφυλακτα Horsa...
    Συγνωμη αν σας κουρασα με το ευρος του μηνυματος δεν θα επαναληφθει...

    Συνημμένο Αρχείο 23553

    Συνημμένο Αρχείο 23554

    Συνημμένο Αρχείο 23555

    Συνημμένο Αρχείο 23556

    Συνημμένο Αρχείο 23557
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω όταν ταξιδεύω με αυτό το βαπόρι δεν παω πρίμα διότι μου πέφτει το παντελόνι απο το Vibration .
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχααχαχαχα.μαστροκωστα δεν παιζεσαι

    ροσι σε ευχαριστουμε για το ρεπορταζ.τωρα και λιγο vibration δεν πειραζει.δωρεαν μασαζ....
    επισης οι φωτο σου ειναι καταπληκτικες.σου ευχομαι να το βλεπεις και να το χαιρεσε το καραβι σου παρα πολλα χρονια ακομα και εσυ και η φανουλα...

    Τώρα Roci επέτρεψέ μου να υποκλιθώ εγώ, και μάλιστα πολλές φορές:
    Για την καραβολατρική σου περιγραφή, η οποία μας κάνει να νιώθουμε σα να είμαστε μαζί σου στο βαπόρι!!
    Για τις πανέμορφες φωτογραφίες σου!!! Ειδικά η πρώτη είναι Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Η ! ! !!
    Και επέτρεψέ μου να υποκλιθώ και στο αστείρευτο χιούμορ της απίστευτης παρέας μας!!! Είστε καταπληκτικοί παιδιά!!!
    (Φυσικά η μακριά περιγραφή σου δε μας κούρασε, ελπίζω να την επαναλάβεις και σε άλλα σου ταξίδια!!)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trakman : 30-11-2008 στις 16:01

  4. #514
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Εχετε σαλτάρει όλοι μαζί .... δεν έχω λόγια ... απο που να αρχίσω? Απο το παντελόνι που πέφτει μέχρι τις απίστευτες περιγρφές... βασικά το vibration έχει μετακομίσει στα κεφάλια σας, ενώ σ εμάς μεταδίδεται απο τους κραδασμούς του απίστευτου γέλιου....
    δανίζομαι και κλείνω με τα λόγια του trakman
    Και επέτρεψέ μου να υποκλιθώ και στο αστείρευτο χιούμορ της απίστευτης παρέας μας!!! Είστε καταπληκτικοί παιδιά!!!:grin::grin:
    Να είστε καλά όλοι, μικροί-μεγάλοι, πλώρα-πρύμα, πάνω-κάτω να μας χαρίζετε όμορφες στιγμές

  5. #515
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    -μεγάλοι,
    Μεγάλοι ?ποιοι μεγάλοι ??

  6. #516
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Εγωωωωωώ ας πούμε και η Πηνελόπη Α

  7. #517
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    ΑΑΑΑΑΑΑ!!!!Μα λεω και εγω!

  8. #518
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Παραλήρημα

    Αυτό φίλε Rocinante, δεν ήταν ένα απλό ταξίδι.
    Ένα παραλήρημα χρωμάτων, σκέψεων, συναισθημάτων, αισθήσεων και παραισθήσεων.
    Μια συναισθηματική απογείωση.

    Και κατάφερες να μας τα μεταφέρεις όλα αυτά με τόσο λίγες γραμμές.
    Απίστευτο.
    Μακάρι να επαναληφθεί.
    Ο αιμοδιψής Horsa και ο καταγραφέας της ιστορικής μνήμης Rocinante.

    Από τις πολύ λίγες περιπτώσεις που τα λόγια λένε πολύ περισσότερα από τις φωτογραφίες.
    Εύχομαι αυτά τα ταξίδια να συνεχιστούν για χρόνια.

    Στο θέμα του Appia παρέθεσα ένα αγαπημένο κομμάτι από τον Ζορμπά του Καζαντζάκη.
    Το κείμενο τελειώνει με τη φράση
    "Το θάμα είναι ο σίγουρος ανθός της ανάγκης".
    Ταιριάζει γάντι και εδώ.
    Καλύτερα, για μένα, με το "Πηνελόπη Α" και τις όποιες αδυναμίες της, παρά με κάποιο κλειστοφοβικό πλοίο Νέας Τεχνολογίας, ή κάποιο νεότευκτο χωρίς τα καταστρώματα της Πηνελόπης (φυσικά και του εξαιρετικού συντρόφου της, του "Superferry II)".

  9. #519
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Φιλε Roi Antoine σε ευχαριστω. Οπως ισως ξερεις την τεταρτη δεν θα ειμαι μαζι σας. Ολο λεω οτι θα ελθω στη Ραφηνα μα γνωριζεις πολυ καλα ποσο δυσκολο ειναι αυτη την εποχη. Κανω υπομονη και περιμενω 2-3 μηνες ακομα. Και τοτε θα ειναι πολλα αυτα που θα πουμε απο κοντα.

  10. #520
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Θα μας λείψεις πολύ

    Το σίγουρο είναι ότι θα μας λείψεις πολύ.
    Σε ευχαριστούμε πολύ για όλα όσα μοιράζεσαι μαζί μας.

Σελίδα 52 από 424 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152535462102152 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας