Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 17

Θέμα: Ηλεκτρογεννητριες πλοιων, Χρειάζομαι πληροφορίες....!!

  1. #1

    Exclamation Ηλεκτρογεννητριες πλοιων, Χρειάζομαι πληροφορίες....!!

    Γειά σε όλους, ενδιαφέρομαι για πληροφορίες για ηλεκτρογεννήριες πλοίων. Τεχνικά χαρακτηριστικά, κατασκευαστικά χαρακτηριστικά, διαφορές απο τις γεννητριες στερίας, τύπους γεννητριών, συντήρησης αυτης, ασφαλιστικές διατάξεις και για οτι αλλο μπορείτε να με ενημερώσετε. Βιβλιογραφία ή site.
    Ευχαριστώ όλους......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STELL : 04-09-2009 στις 14:12

  2. #2
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    1.057

    Προεπιλογή

    τι ακριβως θελεις να μαθεις φιλαρακο μου? για τις μηχανες των γεννητριων ή για ολοκληρο το ηλεκτροπαραγωγο ζευγος?

  3. #3

    Arrow

    Φιλε, ενδιαφέρομαι και για τα δυο..!!!
    Θέλω να κάνω την πτυχιακή μου εργασία με θέμα γεννήτριες πλοίων,
    Σ.Ρ και Ε.Ρ.....
    Οτι πληροφορίες έχεις απο αυτα που έχω γράψει παραπάνω τα χρειάζομαι...

    Ευχαριστω...

  4. #4

    Exclamation Ηλεκτρογεννητριες πλοιων, Χρειάζομαι πληροφορίες....!!

    Γειά σε όλους, ενδιαφέρομαι για πληροφορίες για ηλεκτρογεννήριες πλοίων. Τεχνικά χαρακτηριστικά, κατασκευαστικά χαρακτηριστικά, διαφορές απο τις γεννητριες στερίας, τύπους γεννητριών, συντήρησης αυτης, ασφαλιστικές διατάξεις και για οτι αλλο μπορείτε να με ενημερώσετε. Βιβλιογραφία ή site.
    Ευχαριστώ όλους......

  5. #5
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    1.057

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από STELL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σε όλους, ενδιαφέρομαι για πληροφορίες για ηλεκτρογεννήριες πλοίων. Τεχνικά χαρακτηριστικά, κατασκευαστικά χαρακτηριστικά, διαφορές απο τις γεννητριες στερίας, τύπους γεννητριών, συντήρησης αυτης, ασφαλιστικές διατάξεις και για οτι αλλο μπορείτε να με ενημερώσετε. Βιβλιογραφία ή site.
    Ευχαριστώ όλους......
    γεια σου φιλε μου. λοιπον, αυτο που μπορω να σου πω χονδρικα ειναι οτι, οι ναυτικοι κινητηρες (marine engines), ειναι κατι σαν τις μηχανες βιομηχανικης χρησης. μπορουν και αποδιδουν τη μεγιστη δυναμη τους σε σχετικα χαμηλοτερο κοστος (σε σχεση με το μεγεθος τους και διαφορα αλλα κριτηρια) απο αυτο των συμβατικων μηχανων που γνωριζουμε ολοι. ακομα, οι ναυτικοι κινητηρες διαχωριζονται σε 2 κατηγοριες, τις πολυστροφες και τις χαμηλοστροφες. οι πολυστροφες εχουν τη φημη οτι παρουσιαζουν πιο πολλες ζημιες... μερικες εταιριες που κατασκευαζουν ναυτικους κινητηρες ειναι οι εξης: wartsila, man, kawasaki, cummins, volvo, deutz και φυσικα η caterpillar τις οποιες τις γνωριζω παρα πολυ καλα. εαν χρειαζεσαι κατι παραπανω, στειλε μου τι σε ενδιαφερει συγκεκριμενα και θα το φροντισω αμεσα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xidianakis : 08-09-2009 στις 20:51

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Heraklion
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή Ψάξε στους Ναυπηγούς

    Αγαπητέ φίλε.

    Μπες στο www.ntua.gr και ψάξε στο τμήμα ναυπηγών για μαθήματα του Κυρίου Προυσαλίδη. Αυτός κάνει τέτοιου είδους μαθήματα στο ΕΜΠ και πρέπει να έχει σημειώσεις.
    Δε νομίζω ότι θα διαφέρουν τόσο πολύ από της θάλασσας ως προς την αρχή λειτουργίας τους στη στεριά ειδικά εκείνων με ΜΕΚ αλλά σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές όσον αφορά την ψύξη (αν χρησιμοποιέιται νερό) και στα κράμματα που χρησιμοποιούνται λόγω του θαλάσσιου περιβάλλοντος.
    Πάντως σε κάποια νησιά η ΔΕΗ χρησιμοποιεί τέτοιες marine engines.
    kapote gnwrisa mia limni pou thele na nai thalassa!!

  7. #7

    Exclamation

    Φίλε τo έχω βρεί το NTUA, έχει μια πτυχιακη που με ενδιαφέρει ,αλλα δεν εχω πρόσβαση. Θα κοιτάξω για τον καθηγητή που μου λες.
    Οσον αφορά την caterpilar τη ακριβός έχεις?
    Θέλω τους τύπους γεννητριων που χρησιμοποιούνται στα πλοία,κατασκευαστικά χαρακτηριστικά και οτι αλλο έχεις.Αν μπορείς να μου τα στείλεις θα με βοηθούσες πολύ.

    Ευχαριστω πολύ.

  8. #8
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    1.057

    Προεπιλογή

    εχω αρκετο υλικο απο την caterpillar και την θυγατρικη της, την mak, θα προσπαθισω να μαζεψω ολο το υλικο απο τα γραφεια μου και τους υπολογιστες και θα στα στειλω μεχρι τελος της εβδομαδας σιγουρα!

  9. #9

    Thumbs up

    Θα με βοηθούσες πολύ φίλε.
    Περιμένω απάντηση σου.

  10. #10
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    1.057

    Προεπιλογή

    caterpillar 3406c
    3406Cgenset.jpg

    caterpillar 3412c
    3412Cgenset.jpg

    caterpillar 3508b
    3508Bgenset.jpg

    ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας