Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 33

Θέμα: Οδηγός πλεύσης (How to sail a catamaran)

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Ορολογία

    Φίλε Alkis σε ευχαριστώ για άλλη μία φορά. Ειδικά το site των Ολυμπιακών Αγώνων είναι φοβερό και το πιο πλήρες, δεν το γνώριζα.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  2. #12
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    να βοηθήσω με κάποιες μικρές διορθώσεις στην ορολογία .....

    τα blocks που έχουν αναφερθεί, είναι ράουλα ή συστοιχίες από ράουλα, όχι όμως μπαστέκες. Η διαφορά είναι ότι η μπαστέκα είναι ανοιγόμενο ράουλο, για να μπορεί να μπεί ένα σχοινί που ήδη δουλεύει, χωρίς να απαιτείται να το βάλω στο ράουλο από την άκρη του.

    Ratchet block είναι το ράουλο με βοηθητική καστάνια
    jib block το ράουλο του φλόκου.
    boom block τα ράουλα της μάτσας (πρακτικά της σκότας της μαίστρας
    daggerboard είναι το πτερύγιο, συνήθως ανασυρόμενο, με το οποίο επιτυγχάνεις την δυνατότητα πλεύσης στα όρτσα, ή καρίνα αλλά όχι με την έννοια του έρματος που είναι συνηθισμένη στα μονόγαστρα. Ακόμη όμως και τα μονόγαστρα μπορούν να έχουν daggerboards, ειδικά εάν έχουν κινητές καρίνες canting keel, οπότε η καρίνα με το έρμα κινείται σοφράνο για ευστάθια, χάνεις όμως το βαθύ πτερύγιο που χρειάζεσαι στα όρτσα, το οποίο ακριβώς αντικαθιστάς με daggerboards.
    για τα τριγωνικά πανιά οι τρείς γωνίες είναι head (κορυφή), tack η βάση που στεραιώνεται μόνιμα στο σκάφος ή στο άλμουρο και clew η τρίτη γωνία η οποία ελέγχεται με την αντίστοιχη σκότα (sheet) και ρυθμίζει τη θέση του πανιού.
    outhaul ή σαλούμπαρδος είναι το σχοινάκι με το οποίο ρυθμίζεις τη θέση του clew της μαίστρας επάνω στη μάτσα και κατά συνέπεια την μορφή της αεροτομής (βαθειά ή ρηχή), καθώς η μαίστρα έχει την ιδιεταιρότητα να ρυθμίζεις τη μάτσα με τη σκότα και όχι απευθείας το clew, όπως στα πλωριά τριγωνικά πανιά.

  3. #13
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Φίλε jerry να σε ευχαριστήσω για τις πολύτιμη βοήθεια όσον αφορά την ορολογία.
    Όλες αυτές οι πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας είναι πολύ χρήσιμες.

    Απλά να επαναλάβω ότι οι όροι που χρησιμοποιούνται στα catamaran για την ιστιοφορία είναι οι ίδιοι για όλα τα ιστιοπλοϊκά σκάφη και ότι η κυριότερη διαφορά τους με τα μονοκάρινα είναι στις γάστρες.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  4. #14
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jerry_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    να βοηθήσω με κάποιες μικρές διορθώσεις στην ορολογία .....

    τα blocks που έχουν αναφερθεί, είναι ράουλα ή συστοιχίες από ράουλα, όχι όμως μπαστέκες. Η διαφορά είναι ότι η μπαστέκα είναι ανοιγόμενο ράουλο, για να μπορεί να μπεί ένα σχοινί που ήδη δουλεύει, χωρίς να απαιτείται να το βάλω στο ράουλο από την άκρη του.
    Ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια, δεν το γνώριζα αυτό.
    Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

  5. #15
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Ο κύριος λόγος που ανέβασα αυτό το post φίλε Alkis είναι για να μάθουμε πράγματα που αφορούν την πλεύση των catamaran.
    Όμως εφόσον η ιστιοφορία τους είναι κοινή με τα μοκάρινα θα περιμένουμε να μάθουμε από αυτό το post, πολλά πράγματα που χρησιμοποιούν οι ιστιοπλόοι και των δύο τύπων και βρίσκονται και στα μονοκάρινα αλλά και στα catamaran.
    Γι’ αυτό και δίνω το βήμα σε εσάς τους ’’ζωντανούς Ιστιοπλόους’’.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  6. #16
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cataman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάτι τέτοιο δεν το βλέπεις σωστό να το σταματήσουμε εδώ.
    .
    Όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αντιθέτως πιστέυω πως η θεωρία πάντα βοηθά όταν προηγείται της πρακτικής. Αλλιώς πας αδιάβαστος και η πράξη γίνεται συνήθως οδυνηρή (κάτι ξέρω από τα ....παθήματα μου που μου γιναν μάθημα).
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  7. #17
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αντιθέτως πιστέυω πως η θεωρία πάντα βοηθά όταν προηγείται της πρακτικής. Αλλιώς πας αδιάβαστος και η πράξη γίνεται συνήθως οδυνηρή (κάτι ξέρω από τα ....παθήματα μου που μου γιναν μάθημα).
    Έτσι είμαι πάντα εγώ, πρίν κάνω κάτι το μελετάω τουλάχιστων τρεις φορές. Έτσι έκανα και με το windserfing, χωρίς να ξέρω καθόλου πήρα το βιβλιαράκι το διάβασα και έμαθα μόνος μου.

    Αν θυμάμαι καλά φίλε κουμπάρε έχεις κάνει και με Hobbie 16 κάποιου φίλου σου φέτος ιστιοπλοία, όποτε να περιμένουμε και τις δικές σου εντυπώσεις (όταν φτάσουμε σε αυτό το θέμα) από πλεύσεις στα όρτσα και πρίμα με αυτά τα ''τερατάκια'' όπως τα χαρακτήρισες!
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  8. #18
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Α εδώ δυστυχώς θα περιμένεις. Αν φυσάει μέχρι 4-5 μποφώρ θα με βρεις να κόβω βόλτες με το σκάφος και την οικογένεια (εκτός αν έχω αγώνες). Αν φορτώσει κάνα 20άρι+ κόμβους θα μαι και γω στην σανίδα του widsurf να παίζω με τα κύματα. Οπόταν το hobbie μόνο αν τύχει.

    ΥΓ: Αντιθέτως από σένα, το 1992 που ξεκίνησα το σερφ είχα βρει μια σανίδα 25 κιλά και 4 μέτρα μήκος (πω, πω τι εποχές και κείνες) και χωρίς να διαβάσω την θεωρία προσπαθούσα επί ένα μήνα να καταφέρω να σταθώ πάνω της. Την στιγμή που το πέτυχα και άρχισε να τσουλάει, το αίσθημα που ένοιωσα ήταν απερίγραπτο (.....και ακριβώς εκείνη τη στιγμή συνηδειτοποίησα πως πρόσφερα θέαμα στους λουόμενους όλο αυτό τον καιρό γιατί με χειροκροτήσαν!)
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Καλώς, δεν βιάζομαι.
    Πρωτείνω η κουβέντα μας για το windsurfing να συνεχιστεί στο ανάλογο post που άνοιξα.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  10. #20
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Καθέλκυση & ρυμούλκηση.

    Καθέλκυση & ρυμούλκηση ενός catamaran.

    Η ρυμούλκηση ενός μικρού catamaran όταν αυτό είναι λυμένο δεν ξεχωρίζει και πολύ από την ρυμούλκηση ενός 470. Όταν όμως το catamaran είναι συναρμολογημένο η μεταφορά του γίνεται σχεδόν απαγορευτική για την κυκλοφορία στον δρόμο και ενδείκνυται μόνο για την καθέλκυση και ανέλκυση.

    Hobie_16_trailer.jpg
    Εδώ βλέπουμε ένα catamaran συναρμολογημένο πάνω σε τρέιλερ μεταφοράς.

    Βασική προϋπόθεση πριν την καθέλκυση ενός catamaran είναι να έχει γίνει πλήρης έλεγχος όλων των συνδέσεων των καρινών με τους δοκούς και επίσης των συρματόσχοινων στα ξάρτια και στον πρότονο του καταρτιού.
    (Να αναφέρουμε ότι, μεγάλη προσοχή χρειάζεται όταν γίνεται η ιστοθέτηση του καταρτιού, θα πρέπει να προσέχουμε να μην ακουμπίσει σε καλώδια της ΔΕΗ, ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ).

    Τα πηδάλια θα πρέπει να είναι στην πάνω θέση για να μην ακουμπήσουν στον βυθό κατά την καθέλκυση του catamaran στην ράμπα.
    Οι κινητές καρίνες πρέπει να είναι έξω από τις θέσεις τους για να βρίσκονται πάνω στο σκάφος. Μόνο όταν φτάσουμε σε ικανοποιητικό βάθος τις τοποθετούμε.

    Για να βάλουμε το catamaran στο νερό βάζουμε το τρέιλερ μέχρι το σημείο που αυτό αρχίζει να επιπλέει και αφού το κρατάμε με ένα σχοινί προσπαθούμε να μην ακουμπήσει στην ράμπα μέχρι να παρκάρουμε το τρέιλερ.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας