Σελίδα 18 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 171 έως 180 από 200

Θέμα: Ποντοπόρος - Ναυλώσεις, Ναυλοσύμφωνα (Oceangoing Chartering, Charter Parties)

  1. #171
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    ..........................
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  2. #172
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ!Καλό απόγευμα

  3. #173
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Βάρκιζα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    παιδιά καλησπερα...σχετικα με τα ναυλοσυμφωνα εχω και εγω μια απορία..εχω ενα voyage charter και στο discharge port εχω μια προταση που δεν ξερω πως να την μεταφρασω στα ελληνικα..υπαρχει καποιοσ που μπορει να με βοηθησει?? η προταση ειναι: "owners to justify/satisfy themselves about any/all port restrictions whatsoever at discharge port unless otherwise instructed by charterers latest 1 day after finishing loading."

  4. #174
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Dina Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά καλησπερα...σχετικα με τα ναυλοσυμφωνα εχω και εγω μια απορία..εχω ενα voyage charter και στο discharge port εχω μια προταση που δεν ξερω πως να την μεταφρασω στα ελληνικα..υπαρχει καποιοσ που μπορει να με βοηθησει?? η προταση ειναι: "owners to justify/satisfy themselves about any/all port restrictions whatsoever at discharge port unless otherwise instructed by charterers latest 1 day after finishing loading."
    Σε μια πολύ ελεύθερη μετάφραση
    "Οι πλοιοκτήτες να μεριμνήσουν εως δικής τους ικανοποίησης σχετικά με οποιουσδήποτε περιορισμούς στο λιμένα εκφορτώσεως εκτώς αν αλλες οδηγίες δοθούν από τους ναυλωτές το αργοτερο μια ημέρα μετά το πέρας της φορτώσεως".

  5. #175
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Βάρκιζα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    ευχαριστω πολυυ για τη βοηθεια

  6. #176

    Προεπιλογή ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑΥΤΑΣΦΑΛΙΣΕΙΣ

    Το πλοίο ¶ννα ναυλώθηκε σε όρους FOB για μεταφορά σιτηρών. Το πλοίο είναι ασφαλισμένο ενώ το φορτίο όχι. Κατά τη διάρκεια του πλου εισχώρησε θαλασσινό νερό στο πλοίο με αποτέλεσμα να προκληθούν ζημιές τόσο στο πλοίο όσο και στο φορτίο. Οι πραγματογνώμονες απεφάνθησαν ότι η εισροή των υδάτων οφείλεται σε μία πόρτα που έμεινε ανοιχτή εξαιτίας κατασκευαστικού λάθους.


    1) ΤΙ γωνρίζετε για τον εμπορικό όρο FOB; Ποιός έχει την ευθύνη για της ζημιές στο πλοίο και το φορτίο;

    2) Τί γνωρίζετε για τις εγγυήσεις;

    3) Τί είναι η αξιοπλοϊα;

    4) Κατά τη γνώμη σας ποιές κινήσεις έπρεπε να γίνουν πριν και μετά από το περιστατικό προκειμένου η κατάσταση να διευθετηθεί όσο το δυνατόν καλύτερα?

    P.S 1.ti tha ginotan se periptwsi pou itan asfalismena kai ta 2
    2.ti tha ginotan an itan asfalismeno mono to fortio k ohi to ploio

  7. #177

    Προεπιλογή

    Για το FOB και όλους τους άλλους όρους ρίξε μια ματιά εδώ.

    Σύμφωνα με το άρθρο 111 του Κώδικα Ιδιωτικού Ναυτικού Δικαίου (Ν 3816/1958 ):
    "Ο εκναυλωτής υποχρεούται να έχη το πλοίον κατάλληλον προς θαλασσοπλοϊαν και εν γένει εις την αντίστοιχον προς τον σκοπόν της ναυλώσεως κατάστασιν, εξοπλισμόν, εφοδιασμόν και επάνδρωσιν (καταλληλότης προς πλουν). Υποχρεούται να διατηρή τους προς απόθεσιν του φορτίου χώρους, περιλαμβανομένων και των ψυγείων, εις την κατάστασιν, ήτις απαιτείται δια την κατάλληλον κατάστασιν, ήτις απαιτείται δια την κατάλληλον τοποθέτησιν και προσήκουσαν διατήρησιν των πραγμάτων (καταλληλότης προς διατήρησιν του φορτίου)."

  8. #178
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mou1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πλοίο ¶ννα ναυλώθηκε σε όρους FOB για μεταφορά σιτηρών. Το πλοίο είναι ασφαλισμένο ενώ το φορτίο όχι. Κατά τη διάρκεια του πλου εισχώρησε θαλασσινό νερό στο πλοίο με αποτέλεσμα να προκληθούν ζημιές τόσο στο πλοίο όσο και στο φορτίο. Οι πραγματογνώμονες απεφάνθησαν ότι η εισροή των υδάτων οφείλεται σε μία πόρτα που έμεινε ανοιχτή εξαιτίας κατασκευαστικού λάθους.


    1) ΤΙ γωνρίζετε για τον εμπορικό όρο FOB; Ποιός έχει την ευθύνη για της ζημιές στο πλοίο και το φορτίο;

    2) Τί γνωρίζετε για τις εγγυήσεις;

    3) Τί είναι η αξιοπλοϊα;

    4) Κατά τη γνώμη σας ποιές κινήσεις έπρεπε να γίνουν πριν και μετά από το περιστατικό προκειμένου η κατάσταση να διευθετηθεί όσο το δυνατόν καλύτερα?

    P.S 1.ti tha ginotan se periptwsi pou itan asfalismena kai ta 2
    2.ti tha ginotan an itan asfalismeno mono to fortio k ohi to ploio
    Σαν να μου φαίνεται οτι μας πέρασες την ερώτηση όπως την έδωσε ο καθηγητής
    Θα συζητήσουμε δυο-τρια σημεία του προβλήματος. Όπως ανέφερε ο Παναγιώτης παραπάνω ο μεταφορέας υποχρεούτε να παρέχει ένα αξιόπλοο πλοίο κατά την έναρξη του ταξιδιού αλλά και να το διατηρεί αξιόπλοο καθόλη τη διάρκεια του ταξιδιού αυτού. Οφείλει να το διατηρεί κατάλληλο προς πλουν (seaworthy) και κατάλληλο προς διατήρηση του φορτίου (cargoworthy). Αρα ίσως κατι επρεπε να γίνει πριν το περιστατικό ώστε να εκπληρώνεται η παραπάνω υποχρέωση.
    Όσον αφορά τις ασφάλειες του πλοίου, το πλοίο είναι ασφαλισμένο για Hull & Machinery (H&M) που καλύπτει ζημιές του πλοίου (hull) και των μηχανημάτων και για P&I που καλύπτει απαιτήσεις τρίτων. Στην περίπτωση αυτή οι ιδιοκτήτες του φορτίου θα ζητήσουν αποζημίωση από τον μεταφορέα για τη ζημιά στο φορτίο και το P&I Club του πλοίου θα εκδώσει μια εγγυητική επιστολή για την αποζημίωση που ζητείται.
    Υπάρχει και ένα άλλο θέμα στην ερώτηση σου, οτι όπως αποφάνθηκε από τους πραγματογνώμονες η εισροή των υδάτων οφείλεται σε κατασκευαστικό λάθος.

  9. #179

    Προεπιλογή Cargo Order

    Μπορει καποιος να μου πει τι σημαινει αυτο: GCN 2,5 PCT ADD PUS και τι διαφορα εχει απ αυτο:
    1.25% PUS

  10. #180
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από evoiotis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει καποιος να μου πει τι σημαινει αυτο: GCN 2,5 PCT ADD PUS και τι διαφορα εχει απ αυτο:
    1.25% PUS
    GCN 2,5 PCT ADD PUS = GENCON 2,5 PERCENT (%) ADDRESS COMMISSION PASSED US

    1.25% PUS = 1,25% PASSED US

    Ουιαστικα γινεται αναφορα στις προμηθειες. GENCON ειναι ο τυπος ναυλοσυμφώνου, 2,5% ειναι η προμήθεια του ναυλωτη (address commission) και 1,25% ειναι η προμήθεια του μεσίτη (broker commission)

Σελίδα 18 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας