Σελίδα 20 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 10181920
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 191 έως 200 από 200

Θέμα: Ποντοπόρος - Ναυλώσεις, Ναυλοσύμφωνα (Oceangoing Chartering, Charter Parties)

  1. #191

    Προεπιλογή

    Για αυτό έγραψα ότι είναι ένδειξη και όχι ακριβής τίμη, προφανώς θα πρέπει να γίνει η αναγωγή και να αφαιρεθούν όσα περιραμβάνονται σε αυτά και υπολογίζινται αλιώτικα στο voyage charter. Π.χ. υπολογίζοντας σε τι ποσοστό ανερχονται τα λιμανιάτικα κ.λπ. και να αφαιρείς ανάλογα.

    Για προσέγγιση με ακρίβεια θα πρέπει αν υπολογιστούν οι αποσβέσεις και να γίνει αναγωγή σε απόσβεση ανά ημέρα και να προσδιοριστούν όλα τα λειτουργικά έξοδα του πλοίου (μισθοδοσίες, ανταλακτικά, προμήθειες κ.λπ.) και να γίνει αναγωγή σε ημέρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 16-11-2010 στις 15:13

  2. #192
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Φίλε Denzar13, αν ονομάσεις το Daily hire rate σε "Daily running expenses" νομιζω οτι θα είνα ποιο ευκολονοητο. Τα Daily running expenses ειναι αυτα που περιγραφει ο Παναγιώτης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προκύπτει από το ημερήσιο κόστος του πλοίου. Περιλαμβάνει τις αποσβέσεις (capital cost) και τα λειτουργικά έξοδα του πλοίου (operating cost) δηλαδή το κόστος του πληρωματος, της συντήρησης κ.λπ.
    .
    που ουσιαστικά είναι τα ημερήσια έξοδα του πλοίου είτε αυτο ταξιδευει ή οχι, είτε εχει ναυλο ή όχι κτλ.
    Θα διαφονίσω με τον Παναγιώτη διοτι δεν μπορούν σε καμια περιπτωση όμως να συσχετιστούν ή να αναδειχθούν απο τις τιμές της χρονοναύλωσης (time charter). Τα Running expenses είναι ένα fix (περίπου) ποσο που βγαζει η εταιρία κάθε χρόνο, για κάθε πλοίο και σχετίζεται με τα έξοδα συντήρησης, διατήρησης, κτλ του πλοίου για κάθε ημέρα.

  3. #193

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ήταν αυτό που και εγώ σκέφτηκα εξαρχής. Παρόλα αυτά όμως προκύπτουν οι εξής 2 απορίες:

    Daily hire rate (ή αν προτιμάτε running expenses) of vessel
    USD 12,000 pdpr x 44 days = USD 528,000

    To παραπάνω απόσπασμα είναι από πραγματικό Voyage Estimation case.


    • Δεν θεωρείτε πως $12,000 την ημέρα είναι υπερβολικό ποσό για να είναι daily expenses ενός πλοίου 17,324mt DWT ?
    • Στην περίπτωση που τελικά ισχύει το παραπάνω και πραγματικά το ποσό ανταποκρίνεται στα daily expenses πως θα μπορούσε κάποιος εκτός εταιρείας να κάνει το συγκεκριμένο Voyage estimation για το συγκεκριμένο ταξίδι εφόσον δεν θα έχει access στα συγκεκριμένα ποσά ?

  4. #194
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Σωστές οι απορίες σου. Αν το απόσπασμα είναι από πραγματικό Voyage Estimation case και οχι ενδεικτικο τοτε τα $12000 είναι μάλλον πολλά γιαυτό το βαποράκι.
    Τι estimation μελετας? Απο Owners/brokers/charterers? Μήπως το πλοίο είναι χρονοναυλωμένο από εσάς με daily hire $12000 και πρέπει να υπολογιστεί και ο ημερήσιος ναυλος του στο estimation? Αυτό σκέφτομαι και τσέκαρε το να δεις τι παίζει.

  5. #195

    Προεπιλογή

    Geia sas dn 3erw an apeuthinomai sth swsth thematikh enothta tou foroum kai zhtw sugnvmh gia thn enoxlhsh.Eimai foithtria se nautiliako tmhma sto 4 etos kai synantaw 1h fora to mathima twn naulwsewn alla parola auta apofasisa na to epile3w gia ptuxiakh.exei kaneis na mou proteinei kapoio endiaferon kai bato thema giati aurio lhgei h dioria dhlwsewn kai exw pelagwsei....euxaristw

  6. #196
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Mina89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Geia sas dn 3erw an apeuthinomai sth swsth thematikh enothta tou foroum kai zhtw sugnvmh gia thn enoxlhsh.Eimai foithtria se nautiliako tmhma sto 4 etos kai synantaw 1h fora to mathima twn naulwsewn alla parola auta apofasisa na to epile3w gia ptuxiakh.exei kaneis na mou proteinei kapoio endiaferon kai bato thema giati aurio lhgei h dioria dhlwsewn kai exw pelagwsei....euxaristw
    Γεια σου Μινα,

    Υπαρχει ξεχωριστο θέμα για πτυχιακες εργασίες στην ενότητα της εκπαιδευσης και εκει θα μεταφερθει και το μυνημα σου. Θα μεινει εδω για λιγο να δεις την απαντηση. Θα σε παρακαλουσα επισης να γραφεις με Ελληνικους χαρακτηρες όπως όλοι μας.
    Στο θεμα τωρα, θα σου προτεινα να βρεις ενα θέμα που θα μπορεις να βρεις ευκολα πληροφορίες. Ειναι δυσκολο κομματι οι πληροφορίες ΄στη ναυτιλια. Μια δικια μου προταση είναι να ασχοληθεις με τις επιπτωσεις της διεθνούς Οικονομικης κρισης στην Ελληνική ναυτιλια.(πως αλλαξαν τα ναυλα, οι αγορες, η προσφορα και η ζητηση κτλ κτλ).
    Πως το βλέπεις?

  7. #197

    Προεπιλογή

    Χιλια συγνώμη δεν ήξερα τους κανόνες του foroum γιατί δεν εχω ξαναγίνει κάπου αλλού μέλος ευχαριστώ παρα πολύ για τη βοήθεια και οτιδήποτε άλλο χρειαστώ θα το υποβάλω στην κατάλληλη τμηματική ενότητα.

  8. #198
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Sweet Waters
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Απορίες για c/p

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

    Μόλις τελείωσα την μετάφραση ενός "NYPE 93" για μια εργασία της σχολής μου, και έχω μερικές απορίες.Πιο συγκεκριμένα δε ξέρω τι σημαίνουν τα:

    1.ROCHPHOS (ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ
    2.ALL DETS ABOUT (ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΣΤΗΜΑ)
    3.TCT (Time Charter Trip?)
    4.PANDI (P&I Club?)

    Καμιά ιδέα;

  9. #199
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Francesco89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

    Μόλις τελείωσα την μετάφραση ενός "NYPE 93" για μια εργασία της σχολής μου, και έχω μερικές απορίες.Πιο συγκεκριμένα δε ξέρω τι σημαίνουν τα:

    1.ROCHPHOS (ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ
    2.ALL DETS ABOUT (ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΣΤΗΜΑ)
    3.TCT (Time Charter Trip?)
    4.PANDI (P&I Club?)

    Καμιά ιδέα;
    Καλημέρα,

    Είσαι σωστός σε όλα

    1.ROCHPHOS = ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ (Φωσφάτα)
    2.ALL DETS ABOUT = ALL DETAILS ABOUT
    3.TCT = Time Charter Trip
    4.PANDI = P&I Club

  10. #200
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Sweet Waters
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Αυτό θα πει άμεση εξυπηρέτηση!!

    Ευχαριστώ πολύ!

Σελίδα 20 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 10181920

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας