Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 17 από 17

Θέμα: full butten main sail vs roler

  1. #11

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.Γενικά απεχθάνομαι την furling μαΐστρα.Όταν μου τυχαίνει κανένα ναύλο με τέτοια,σκέφτομαι το τι θα γίνει αν για τον οποιοδήποτε λόγο μπλοκάρει το σύστημα και έχω ήδη πάρει 2-3 στροφές μέσα στο άλμπουρο.......ακόμα και το μαντάρι να λασκάρω δεν νομίζω να πέσει,πώς θα κλείσει??Το rifing της τζένοας είναι ορατό και προσβάσιμο σε χέρι,το τύμπανο τουλάχιστον,ενώ το άλλο όχι.Η ευκολία που προσφέρει το fυrling στο μάινα νομίζω πως αντικαθιστάτε σε μεγάλο βαθμό με lazy jak's,όσο για το μουδάρισμα,θυμάμαι ένα bavaria 36 που με ένα και μόνο σχοινί,αυτό της μούδας, φερμάριζε και το γραντί.Δεν χρειαζόσουν άλλον στον άλμπουρο να κοτσάρει το μπουντούζι στο goosneck.
    Απο εκεί και πέρα,αν μιλάμε για αγώνες,νομίζω ότι η furling είναι απαράδεκτη! Υπολείπεται τόσο σε γραντί όσο και σε αετό,σύν ότι η ποδιά της και δεν τεντώνει και μεγαλύτερο upwash δημιουργεί,λόγο του ότι απέχει αρκετά από τη μάτσα.
    Γενικά έχω ένα ¨θέμα¨ με τα rifing kai furling.....δέχομαι ότι είναι πολύ εύχρηστα για κρουαζιέρα,ειδικά με ολιγομελές πλήρωμα,αλλά μειώνουν σημαντικά τις ικανότητες του σκάφους.Και δεν αναφέρομαι σε επιδόσεις,αλλά στην ικανότητα να ανέβεις όρτσα με ένα χοντρό καιρό.Οι 2-3 στροφές στο refing της τζένοας αρκούν για να αυξήσουν την γωνία τουλάχιστον 5 μοίρες και να σου ανεβάσουν το CE ψηλότερα,κάτι που δεν το θές!!!

  2. #12
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά, θα ξαναβάλω εδώ το σχόλιο που έκανα προηγουμένος:

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή η ερώτηση σου αφορά μόνο το κεφάλαιο ‘επιδόσεις’ αυτό που συνοψίζοντας θα πω είναι πως αν έχεις πάντα ικανό και αρκετό πλήρωμα να χειρίζεται μια full batten μαίστρα αναμφισβήτητα το σκάφος θα πηγαίνει καλύτερα. Αν όχι όμως;
    Φυσικά και η full batten μαίστρα (και γενικά η κλασσική μαίστρα) είναι μακράν καλύτερη σε αγώνες. Είναι ένα πανί που είτε βρίσκεται στο 100% του είτε μουδαρισμένο, παραμένει το ίδιο "πράγμα" με τα ίδια κοντρολς. Χρειάζεται όμως και το ανάλογο πλήρωμα. Η furling με το που την τυλίγεις άρχισες και χάνεις το παιγνίδι (γραντί και ποδιά πάνε περίπατο).
    Είναι κυρίως για κρουαζιέρα που επινοήθηκε και για να κάνει την ζωή πιο εύκολη ειδικά όταν το πλήρωμα είναι λίγο.

    Τα περί μπλοκαρίσματος του μηχανισμού νομίζω αναφερθήκαν και σε κάποιο παλαιότερο ποστ. Όλα εξαρτόνται από την σωστή χρήση, την καλή συντήρηση και από την ποιότητα του μηχανισμού. Σε γενικές γραμμές όμως η μαίστρα δεν μπλοκάρει στο τύλιγμα αλλά στο ξετύλιγμα.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  3. #13
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Για ορισμένους η ρόλερ μαΐστρα φέρνει μόνο κακές αναμνήσεις, οπότε μάλλον σοφή η απόφαση για πανί με ορατό μουδάρισμα. Το πρόβλημα βλέπετε είναι ότι όταν (προσέξτε έγραψα όταν και ΟΧΙ αν) μπλοκάρει το πανί στον εσωτερικό κοχλία του άλμπουρου, θα είναι τη χειρότερη στιγμή!

  4. #14
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrondi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ορισμένους η ρόλερ μαΐστρα φέρνει μόνο κακές αναμνήσεις, οπότε μάλλον σοφή η απόφαση για πανί με ορατό μουδάρισμα. Το πρόβλημα βλέπετε είναι ότι όταν (προσέξτε έγραψα όταν και ΟΧΙ αν) μπλοκάρει το πανί στον εσωτερικό κοχλία του άλμπουρου, θα είναι τη χειρότερη στιγμή!
    Απ' ότι φαίνεται έχεις κάποια κακή εμπειρία. Θα μπορούσες να μας περιγράψεις πότε υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει το πανί στον εσωτερικό κοχλία; Δηλαδή τι πήγες λάθος; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ώστε να μην αφήνει το πανί να τυλιχτεί είναι να κοπεί το σχοινί του furling. Όμως καλά είναι να ξέρουμε για να το προλάβουμε.
    Ευχαριστώ
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  5. #15
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Μπλοκάρισμα μούχει συμβεί και στο λασκάρισμα και στο μάζεμα, και μάλιστα σε διαφορετικούς τύπους σκαφών, δηλαδή διαφορετικά συστήματα in-mast rolling (Bavaria + Jeanneau SO) -αν θυμάμαι μάλιστα καλά το σύστημα του Bavaria διέθετε και καστάνια. Αυτό οφείλεται κατά τη γνώμη μου στο ότι η μαΐστρα -που εκ κατασκευής δεν είναι επίπεδη ώστε να σχηματίζει αεροδυναμική αεροτομή φουσκώνοντας με το αέρα- ξεχειλώνει εύκολα και δημιουργεί πτυχές στο δίπλωμα. Ίσως επίσης αν μείνει πολύ καιρό κακοτυλιγμένη χωρίς να χρησιμοποιηθεί γεμίζει όλο τον κοίλο χώρο μέσα στο άλμπουρο και δεν μπορεί να ξεδιπλώσει γιατί έχει φουσκώσει. Τις περισσότερες φορές αναγκάσθηκα για το δίπλωμα να έχω κάποιον στη μάτσα να «στρώνει» το πανί όπως τυλίγεται, για να μην κάνει «πλισέδες». Υποτίθεται όμως ότι το in-mast έχει εφευρεθεί για να εξοικονομείς πλήρωμα (short-handed)!
    Κλασικές λοιπόν μούδες, με τροχαλία στον αετό και μονό μουδόσκοινο αν είναι δυνατό, και να λείπουν οι ευρεσιτεχνίες.

  6. #16

    Προεπιλογή

    τελικά το πήρα απόφαση . . .

    είχα την τύχη να κάνω μια βόλτα με το σκάφος ενός φίλου που διαθέτει roler main sail και τολμώ να πω ότι η απογοήτευση ήταν μεγάλη απο πλευράς επιδόσεων.Πέραν τουτου δεν διέκρινα καμιά διφορά σε σχέση με το κλασικό σύστημα μαίστρας που διαθέτει lazy jack , όσο αφορά την μάινα . . . το μόνο που στο δικό μου διαθέτεις 3-4 λεπτά όταν δέσεις για να ψιλοφτιάξεις το πανι μεσα σην θήκη και να κλείσεις το φερμουάρ . . . so what :roll:

    βέβαια στο buten σύστημα πρέπει ολα να δουλέυουν ρολόι (ραουλάκια σκυλάκια κτλ) ....

    οσο αφορά το μουδάριστα , κλάφτα μολις αρχίσεις και μουδάρεις ειναι να κατεβαίνεις να κάνεις κουπί , οκ πολυ εύκολο αλλα στο δικό μου που μουδάρει απο μέσα δεν είναι και καμια επιστημη , θέλω να πώ οτι είναι πολύ λίγες οι διευκολίνσεις που κερδίζεις σε σχέση με τις επιδόσεις που χάνεις . . .

    και στο κάτω κάτω ιστιοπλοία κανουμε δεν κάνουμε πλέξιμο ...

    sorry για το ύφος αλλα ταράχτηκα με αυτό που είδα , άσε που στο βιράρισμα μας πέσανε τα χέρια , ναι μην σας φενεται περίεργο στο δικό μου σκάφος η βίρα μέχρι ένα σημείο είναι πιο εύκολη ....


    εχω ήδη τηλεφωνίσει στον πανά για νέα μαιστρά full butten , κρίμα και μου άρεσε το 42 και ήταν και ευκαιρία απο οικονομικής άποψης .....

  7. #17
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    λευκαδα-αθηνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Η αληθεια ειναι οτι νομιζω οτι γνωριζω και τα δυο τα σκαφη για τα οποια μιλας (το αλισαχνη το παλιο και το adventura το καινουριο ειναι λογικα) η αληθεια ειναι οτι για ιστιοπλοια οι μπανελλες κερδιζουν αλλα τα σκαφη δεν συγκρινονται μεταξυ τους νομιζω........η γαστρες και του 42i και του 42ds ειναι για καποιον λογο καταπληκτικες.....εγω θα επερνα το καινουριο παντως.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας