Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 44

Θέμα: Πλοία που θα θέλαμε να ξανά ταξίδέψουμε

  1. #21
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Νοσταλγῶ τὸ (ἕνα καὶ μοναδικὸ πορτοκαλὶ) Νάξος. Νοσταλγῶ τὴν χρυσὴ ἐποχὴ τοῦ '70 καὶ '80 ποὺ στὶς Κυκλάδες εἴχαμε πολλὲς καὶ καλὲς ἐπιλογὲς... Τότε ποὺ τὰ βαπόρια εἴχανε πολλοὺς ἀνοικτοὺς χώρους, κοφτερές πλῶρες, πρόσβαση σὲ ὅλα τὰ καταστρώματα. Τότε ποὺ τὰ πλοῖα δὲν ἤτανε κουτιὰ (Ἐλ. Βενιζέλος, τὸ πρῶτο χαρακτηριστικό δεῖγμα πλωτοῦ κουτιοῦ πρωτοῦ ἀκολουθήσουν κι ἄλλα πολλὰ στὸν Περαία) ἀλλά καμπυλάτα καὶ ποικιλόμορφα.

    Ναὶ, τὸ ταξεῖδι γιὰ Νάξο κρατοῦσε 7 ὥρες μὲ τὸ Νάξος (μὲ Πάρο ἐνδιάμεσα), ἀλλὰ μποροὺσες νὰ κάτσεις μὲ τὶς ὥρες στὴ μύτη τῆς πλώρας ἡ στὸ κατάστρωμα πάνω ἀπὸ τὴν γέφυρα... Μποροῦσες στὰ 7 μποφώρ νὰ βλέπεις ἀπό τὸ ἀνώτερο κατάστρωμα τὴν πλώρη του νὰ σκίζει τὰ νερὰ καὶ νὰ νιώθεις τὸν «ψεκασμὸ» ἀπὸ τὸ κύμα στὸ πρόσωπο (μαζοχισμὸς ἤ μυσταγωγία; ) Τότε τὸ είσιτήριο στοίχιζε 2000 δρχ. καὶ οὔτε (σκάρτα 6 €πουλα), τῶρα στοιχίζει 30€ μὲ μισθοὺς ποὺ πολύ ἀμφιβάλλω ἄν ἔχουν διπλασιαστεῖ, ἐνῶ διαρκεί πέντε ώρες καὶ μισὴ.

    Τότε κόσμος περίμενε τὸν βάπορα στό λιμάνι... Τῶρα εἴτε περνάει τὸ Blue Star Naxos ἤ τὸ Blue Star Paros κανεὶς δὲν άσχολεῖται. Ἔτσι κι ἀλλιῶς ἴδια εῖναι... Τὰ ξενικὰ ὀνόματα, ναὶ, αὐτὰ εἶναι πρόοδος... Ἠ τυποποίηση καὶ κυτιοποίηση, ναὶ, εἶναι κι αὐτὴ πρόοδος... Τὰ γκούντις καὶ τὸ franchise σκατόφαγο onboard εἶναι κι αὐτὸ πρόοδος...

    Ἠ «πρόοδος» σκότωσε ἕνα πρᾶγμα ὅμως... Τό ἴδιο τὸ ταξεῖδι...Πάει ὁ λοστρόμος ποὺ βίραρε ἄγκυρες καὶ μὲ τὸν ὁποίο μπορούσαμε να πιάσουμε κουβεντοῦλα παραδίπλα του καὶ νὰ νιώσουμε τὴν ἱεροτελεστία τῆς ἀναχώρησης. Πάει ἡ γέφυρα καὶ ἡ κόντρα-γέφυρα... Πάει βασικὰ ἡ ἀγνότητα ἐκείνων τῶν ἐποχῶν καὶ ὁ αὐθορμητισμός... Ἡ γεύση τοῦ ταξειδιοῦ.

    Τῶρα ὁλοι σὲ καθίσματα ἀεροπορικοῦ τύπου (ναὶ, εἶναι ἀναμφίβολα πιὸ ἄνετα καὶ δὲν ὑπάρχει τίποτε τὸ μεμπτὸ σὲ αὐτὸ) -τὰ ὁποία τὰ πληρώνουμε 3-4 €πουλα παραπάνω νταβατζιλίκι- ἁπλὰ περιμένουμε νὰ φτάσει τὸ ὰπρόσωπο πλοῖο-κουτὶ στὸ λιμάνι.

    Ἄν έπρεπε νὰ βάλω κι ἄλλα καράβια στὴν λίστα θὰ ἔβαζα τὸ Πάρος, τὸ Σαντορίνη, τὸ ὁποίο σὰν παιδὶ δὲν χόρτασα ὅσο ήθελα καὶ φυσικὰ τὸ Δῆλος. Μὲ τὸ τελευταῖο δυστυχῶς δὲν ταξίδεψα ποτὲ καὶ μοῦ ἔμεινε ἡ ἀποθυμιὰ. Ἀρχοντοκάραβο μὲ τὰ οὗλα του.

  2. #22

    Προεπιλογή

    Το Ελ.Γκρέκο,ο Καζαντζάκης,το Δαιδαλος,το Κινγκ Μίνως,το Κύδων και το ΑΡΕΤΟΥΣΑ της Μινόαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. #23
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.957

    Προεπιλογή

    το πορτοκαλι φυσικα ΝΑΞΟΣ και τον αρχοντα ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ τον πρωτο!!! οταν βουλιαξε στην Παρο με πηρε μια φιλη τηλεφωνο στη δουλεια και μου λεει βουλιαξε "το καραβι σου" ηξερε την΄λατρεια μου γι αυτο!!! την επομενη μερα που το δειχνει να βουλιαζει στις ειδησεις εκλαιγα σαν μικρο παιδι η εικονα με τον καπεταν Σπυρο να πηδαει τελευταιος απο τον καταπελτη και να βουλιαζει ειναι ακομα στα ματια μου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris : 21-06-2008 στις 22:06

  4. #24
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    189

    Προεπιλογή

    Με τα παλιά Φαιστός, Κνωσός και Αριάδνη καθώς και με το Ελ Γκρέκο.
    Με τα Kινγκ Μίνως και Ν.Καζαντζάκης έχω κάνει τόσα πολλά ταξίδια που τα έχω χορτάσει.

  5. #25
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    KING MINOS και πάλι KING MINOS.

  6. #26
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Νίκαια-Πειραιάς
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kingminos Εμφάνιση μηνυμάτων
    KING MINOS και πάλι KING MINOS.
    Αυτο με μετεφερε σαν φανταρο απο το λιμανι του Πειραια στο Ηρακλειο τον Μαιο του 1982.
    Πολυ καλο πλοιο.Αχ τι μου θυμησατε τωρα!!!
    [URL="http://www.travelchat.gr"][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/URL]
    [B][url]www.travelchat.gr[/url][/B]

  7. #27
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Νίκαια-Πειραιάς
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    Αυτο που θα μου μεινει αξεχαστο ηταν το Superfast 2 σε ενα ταξιδι μου απο Πατρα-Ανκονα τον Αυγουστο του 1996.
    [URL="http://www.travelchat.gr"][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/URL]
    [B][url]www.travelchat.gr[/url][/B]

  8. #28
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    189

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο με μετεφερε σαν φανταρο απο το λιμανι του Πειραια στο Ηρακλειο τον Μαιο του 1982.
    Πολυ καλο πλοιο.Αχ τι μου θυμησατε τωρα!!!
    Εσένα σε μετέφερε το σκέτο "Μίνως" και όχι το Κινγκ.
    Το Κινγκ Μίνως δρομολογήθηκε στη γραμμή Ηράκλειο Πειραιά το 1992 αν θυμάμαι καλά.

  9. #29
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Νίκαια-Πειραιάς
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από meco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσένα σε μετέφερε το σκέτο "Μίνως" και όχι το Κινγκ.
    Το Κινγκ Μίνως δρομολογήθηκε στη γραμμή Ηράκλειο Πειραιά το 1992 αν θυμάμαι καλά.
    Ισως να εχεις δικιο,δεν μπορω να θυμηθω ακριβως.
    Εχουν περασει και 26 χρονια βλεπεις!!!
    [URL="http://www.travelchat.gr"][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/URL]
    [B][url]www.travelchat.gr[/url][/B]

  10. #30
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή

    ΑΡΙΑΔΝΗ των Μινωϊκών, ΕΓΝΑΤΙΑ, DAME M και χαλαρά KING MINOS

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας