Σελίδα 20 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 10181920212230 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 191 έως 200 από 594

Θέμα: Ποντοπόρος - Φορτηγά Στερεών/Χύμα φορτίων - (Oceangoing Drycargo/Bulkers)

  1. #191

    Προεπιλογή

    Aπο το forum θελεις συμβουλες ;;;

    Εσυ πως νιωθεις εισαι ετοιμος για να πιασεις Υποπλοιαρχος ;;;

    Σου ευχομαι καλη τυχη και ελπιζω να βρεις καλους ναυτικους(ανθρωπους) στο βαπορακι που θα πας.




    ΥΓ. Και οταν "πιασεις" Γραματικος .... μην καβαλησης το καλαμι ..... Σημερα εισαι ..... αυριο δεν εισαι ..... οι Ελληνες δεν συγχωρουν τα "λαθη" στους Ελληνες ...... μονο στους Φιλλιπινους

    Καλη Τυχη.-

  2. #192

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από voyager74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπο το forum θελεις συμβουλες ;;;

    Εσυ πως νιωθεις εισαι ετοιμος για να πιασεις Υποπλοιαρχος ;;;

    Σου ευχομαι καλη τυχη και ελπιζω να βρεις καλους ναυτικους(ανθρωπους) στο βαπορακι που θα πας.

    ΥΓ. Και οταν "πιασεις" Γραματικος .... μην καβαλησης το καλαμι ..... Σημερα εισαι ..... αυριο δεν εισαι ..... οι Ελληνες δεν συγχωρουν τα "λαθη" στους Ελληνες ...... μονο στους Φιλλιπινους

    Καλη Τυχη.-[/QUOTΕ]
    Φυσικα κ δεν περιμενω απο το forum να μου εξηγησει τι πρεπει να κανω, απλα κανα "tip" ας πουμε απο καποιον πιο εμπειρο δεν θα ηταν ασχημο..
    εγω πιστευω πως μπορω να πιασω....βεβαια συνηθως για τετοιες θεσεις παντα θα εχουμε καποια αμφιβολια αν ειμαστε ετοιμοι κλπ...
    Να σαι καλα παντως...κ εγω ελπιζω να βρω καλους ανθρωπους - ναυτικους μιας και ειναι η αρχη..καλη συνεχεια κ σε σενα

    Υ.Γ. εχεισ δικιο σε ολα..ευτυχως παντως δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος μεχρι στιγμης κ ελπιζω να μην γινω.....

  3. #193

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από AlexVroom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά χαρά! νέος στο φόρουμ.Μπορείτε να μου πείτε σαν 3ος μηχανικός που είμαι πως πάει η δουλειά σε κρενάδικο μιας κ (πιθανόν) να πάω για πρώτη φορα? έχω δουλέψει σε φορτηγά αλλα τα κρένια με αγχώνουν λιγο και τι ηλ/μηχανες υπάρχουν που να σηκώνουν όλο αυτό το φορτίο?
    Γεια σου φιλε.. εγω μιας κ εχω δουλεψει σε κρεναδικο, οχι σαν μηχανικος ομως, θα σου ελεγα να μην αγχωνεσαι διοτι τις περισσοτερες φορες εμενα μου ετυχε να μην δουλεψουν τα κρενια του βαποριου για φ/ε..το μονο δλδ που καναμε ηταν να τα σηκωσουμε κ να τα γυρισουμε ωστε να μν εμποδιζουν τα μεσα φ/ε της στεριας...αν τα δουλεψεις ομως, εμεις βαζαμε 2 ηλεκτρομηχανες για να μπορουν να σηκωσουν τα φορτια...αυτα...κατα τα αλλα αν ειναι κ καινουριο το βαπορι δεν θα εχεις πολλα πολλα..
    αυτα πανω κατω...αν θες κατι αλλο κ μπορω να βοηθησω το λες...

  4. #194
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Παρακάτω βλέπουμε έναν οδηγό για την ασφαλή φόρτωση νικελίου:


    http://www.eagle.org/eagleExternalPo...argo_NickelOre
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

  5. #195
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Η τρόπιδα από φορτηγό χύμα φορτίου 38800 DWT που ξεκίνησε την κατασκευή στις 22/01/15

    chengxi16a1.jpg
    http://www.ship.gr/news6/chengxi16a.htm

  6. #196
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Η Ελευσίνα γεμίζει απο παροπλισμένα πλοία,να δούμε και ενα,
    bulk carrier,που πάει σε ντάνα.Γιατι για έμενα,αυτα έχουν θέση,
    στο φωτογραφικό μου αρχειο.

    oc.JPG

  7. #197
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από andria salamis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Ελευσίνα γεμίζει απο παροπλισμένα πλοία,να δούμε και ενα,
    bulk carrier,που πάει σε ντάνα.Γιατι για έμενα,αυτα έχουν θέση,
    στο φωτογραφικό μου αρχειο.

    oc.JPG
    Το αποκορύφωμα ήταν τέλη 70-αρχές 80 όπου τα παροπλισμένα ήταν δάσος κ αν πήγαινες με βάρκα,χανόσουν μέσα στις ντάνες.

  8. #198

    Προεπιλογή

    Τότε ΒΙΚΤΩΡ λέγανε χαρακτηριστικά ότι μπορούσες να περάσεις από την Σαλαμίνα στην Ελευσίνα, απλά πατώντας πάνω στα παροπλισμένα. Ωστόσο έχει δίκιο ο Ανδριανός, οι ντάνες στον κόλπο αρχίζουν να αυξάνονται ανησυχητικά. Την εικόνα που αντίκρυσα στην χθεσινή μου βόλτα, δεν την έχω ξαναδεί τα δέκα τουλάχιστον τελευταία χρόνια.

  9. #199
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε ΒΙΚΤΩΡ λέγανε χαρακτηριστικά ότι μπορούσες να περάσεις από την Σαλαμίνα στην Ελευσίνα, απλά πατώντας πάνω στα παροπλισμένα. Ωστόσο έχει δίκιο ο Ανδριανός, οι ντάνες στον κόλπο αρχίζουν να αυξάνονται ανησυχητικά. Την εικόνα που αντίκρυσα στην χθεσινή μου βόλτα, δεν την έχω ξαναδεί τα δέκα τουλάχιστον τελευταία χρόνια.
    Παλαιότερα είχαμε φθάσει στο σημείο να μην επαρκεί η Ελευσίνα κ έδεναν σε άλλα ασφαλή αγκυροβόλια που σήμερα μπορεί να ακούγονται απίθανα:
    Aργοστόλι,Ιτέα,Χαλκίδα,Στυλίδα κλπ
    Είχα την τύχη το 1977-79 να κάνω μερικές βόλτες ανάμεσα στις ντάνες της Ελευσίνας με σωσίβια λέμβο της σχολής μου αλλά κ με το ΕΥΓΕΝΙΔΗΣ,το θέαμα ήταν απερίγραπτο,αυτό που λέμε η χαρά του καραβολάτρη είναι λίγο. Δυστυχώς δεν είχα φωτογραφική μαζί μου.
    Ωστόσο υπάρχουν σχετικά άρθρα με πολλές φωτογραφίες σε Ships Μοnthly της εποχής.

    Αναγκαστικά αρκετά από τα παροπλιζόμενα θα οδηγηθούν στο διαλυτήριο.Σε αναμονή βελτίωσης των ναύλων ή αύξησης της τιμής του σκραπ βρίσκονται.

  10. #200
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αποκορύφωμα ήταν τέλη 70-αρχές 80 όπου τα παροπλισμένα ήταν δάσος κ αν πήγαινες με βάρκα,χανόσουν μέσα στις ντάνες.
    τα θυμάμαι πήγαινα στο μπατσί με το μηχανάκι μου,και σκιτσαρισα μερικά,που η μανα μου τα πέταξε,μετά απο χρόνια.

Σελίδα 20 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 10181920212230 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας