Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 21

Θέμα: Windsurfing ’’Δαμάζοντας τα κύματα’’.

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Windsurfing ’’Δαμάζοντας τα κύματα’’.

    Windsurfing ή Ιστιοσανίδα.

    wundsurfing.jpg

    Τώρα συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχει post που να αναφέρεται αποκλειστικά στο windsurfing παρά μόνο κάποιες αναφορές δεξιά αριστερά.
    Σε αυτό το post λοιπόν μπορούμε να λέμε τις εμπειρίες μας τις περιπέτειες μας για το πως και με τι μάθαμε να δαμάζουμε τα κύματα με ένα ’’κομμάτι σανίδα με πανί’’.
    Ευπρόσδεκτες και δικές σας φωτογραφίες βέβαια.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Captain Nemos

    Η ιστιοσανίδα που εγώ έμαθα να κάνω windsurfing, όπως θα δείτε και στις φωτό ήταν ήδη ένα παλιό σκαρί (το 1993-94). Captain Nemos 4,20m με τριγωνικό πανί, ιδανικό όμως για ένα αρχάριο σαν και εμένα.
    Το βιβλιαράκι που μελέτησα πρίν προσπαθήσω να δαμάσω τα κύματα ήταν των εκδόσεων Αλκυων: Αυτό είναι το γουίντ-σέρφινγκ του Kristian Prade.

    scan00023.jpg
    Για να κάνω αυτό μου πήρε μία εβδομάδα.

    Εδώ είναι στην Λούτσα ένα μήνα μετά την εκπαίδευση.
    scan00024.jpg
    scan00025.jpg
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  3. #3
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Μετά το video frost για το θέμα, από μένα μια φωτογραφία για τον cataman


  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά το video frost για το θέμα, από μένα μια φωτογραφία για τον cataman
    Leo σου πάει πολύ η στολή του windsurfing. Κρανάκι δεν φοράμε όμως, γιατιιιιί???
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  5. #5
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cataman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Leo σου πάει πολύ η στολή του windsurfing. Κρανάκι δεν φοράμε όμως, γιατιιιιί???
    Σ ευχαριστώ πολύ Μάκη για το σχόλιο. Ο κύριος στην σανίδα δεν είμαι εγώ . Τα φαινόμενα απατούν...... εγώ τράβηξα την φωτογραφία μόνο . Πάντως του βγάζω το καπέλο, είναι αστέρι στο σπόρ.

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Για όλες τις ηλικίες

    Θα μπορούσες να είσαι όμως!!
    Πάντως ο κύριος είναι τρανή απόδειξη ότι το windsurfing δέν έχει όριο ηλικίας.
    Ειδικά με το στήριγμα την μέσης που φοράει ο κύριος, μπορείς να απολαμβάνεις το αγαπημένο σου άθλημα ξεκούραστα, με τρόπο και όχι κόπο, ακόμα και σε αυτή την ηλικία.

    Leo, θα μπορούσες να μας αναφέρεις που είναι τραβηγμένη η συγκεκριμένη φωτό για να ξέρουν και οι υπόλοιποι για τα μέρη που μπορεί να κάνει κάποιος windsurfing.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  7. #7
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cataman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσες να είσαι όμως!!
    Πάντως ο κύριος είναι τρανή απόδειξη ότι το windsurfing δέν έχει όριο ηλικίας.
    Ειδικά με το στήριγμα την μέσης που φοράει ο κύριος, μπορείς να απολαμβάνεις το αγαπημένο σου άθλημα ξεκούραστα, με τρόπο και όχι κόπο, ακόμα και σε αυτή την ηλικία.

    Leo, θα μπορούσες να μας αναφέρεις που είναι τραβηγμένη η συγκεκριμένη φωτό για να ξέρουν και οι υπόλοιποι για τα μέρη που μπορεί να κάνει κάποιος windsurfing.
    Στην βόρεια παραλία του Λαυρίου, στον περιφεριακό όπως φεύγουμε από το λιμάνι.

  8. #8
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cataman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά με το στήριγμα την μέσης που φοράει ο κύριος, μπορείς να απολαμβάνεις το αγαπημένο σου άθλημα ξεκούραστα, με τρόπο και όχι κόπο, ακόμα και σε αυτή την ηλικία.
    Το στήριγμα αυτό, με άλλα λόγια τον γάντζο (harness), δεν τον φοράει απλά για να κάνει σερφ ξεκούραστα αλλά για να κάνει σερφ γενικά. Χωρίς γάντζο είναι αδύνατο να κάνεις σερφ (πλανάρωντας) πάνω από 10 λεπτά (εξαρτάται από τον άνεμο παντα). Όποια ηλικία και να χεις. Επίσης ο γάντζος σε βοηθά να παίρνεις την σωστή στάση όταν πλανάρεις.
    Πληροφοριακά ο τύπος φοράει γάντζο μέσης αντί κάθισμα που προτιμάται σε συνθήκες wave (προσωπικά προτιμώ το κάθισμα γιατί ο μέσης αν δεν σφίξει καλά σου γίνεται σουτιέν. Επίσης συνήθως σου κόβει την μέση).

    Αχ, τι μου κάνετε σήμερα....έχει και 2-3 μήνες να σερφάρω.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην βόρεια παραλία του Λαυρίου, στον περιφεριακό όπως φεύγουμε από το λιμάνι.
    Ιδανικό μέρος, θα έλεγα για πιό έμπειρους σέρφερς λόγο των καθαρών ανέμων που πνέουν στην περιοχή.
    Για τους αρχάριους προτείνω Λούτσα.

    Φίλε Κουμπάρε, το windsurfing το παράτησα λίγο πρίν ξεκινήσω να κάνω με (harness), αρκετά χρόνια πρίν.
    Εκτός από την Λούτσα που έχω προαναφέρει έχω κάνει windsurfing σε διακοπές στο Τολό και στην Ρόδο.
    ΡΟΔΟΣ, TO μέρος για windsurfing. Λίγο να σε πιάσει δυνατός άνεμος έφτασες Κύπρο!!!
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  10. #10
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    To Λαύριο με τον κατάλληλο άνεμο γίνεται πλυντήριο και είναι ιδανικό μέρος για wave. Καταπληκτικό μέρος αλλά όντως πρέπει να είσαι έμπειρος. Ένα φεγγάρι που έζησα Αθήνα δυστυχώς δεν είχα την χαρά να κάνω σερφ εκεί επειδή τότε (1995-1998) δεν είχα στον εξοπλισμό μου σανίδα για wave (επιστρέφοντας Κύπρο ξεκίνησα wave και εκτοτε με συναρπάζει).
    Για αρχάριους γενικά οπουδήποτε είναι καλά φθάνει να μπουν πριν φορτώσει. Όταν φορτώσει στην Λούτσα, ειδικά στα νησάκια, τότε τα πράγματα αγριέυουν. Κάποια από τα μέρη που έκανα σερφ ήταν Ανάβυσσος, Βουλιαγμένη, Σχοινιάς, Χαλκίδα, Πάτρα (στο Δρέπανο), Κρήτη (κυρίως στην Παλαιόχωρα), Πάρο (Χρυσή Ακτή), Νάξο (Λαγκούν), Λευκάδα (Βασιλική)...πιθανών και αλλού δεν θυμάμαι τώρα. Τα περισσότερα απο αυτά τα μέρη κατεβάζουν συνήθως στεριανούς άνεμους (offshore), νερό φλαταδούρα αλλά με δυστυχώς πολλές εκνευριστικές σπηλιάδες.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας