Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 110

Θέμα: Νέες Κατασκευές (New Buildings)

  1. #11
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Boston
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    Μπράβο ρε Γιώργο καταπληκτικό το καινούργιο θεματάκι που άνοιξες.
    Να προσθέσω μερικές φωτό και εγώ με την σειρά μου.
    αφιερωμένες λοιπόν στο μηχανοστάσιο και σε όσους κάνουν την δουλειά του παχυμετρητή.

    Από τα ναυπηγεία στο Κίελο.
    SZCZECIN-KIEL CANAL-HAMBURG 014.jpg

    SZCZECIN-KIEL CANAL-HAMBURG 015.jpg
    [I][COLOR="Blue"][B]Πανί δερμάτινο, αλειμμένο με κερί,
    οσμή από κέδρο, από λιβάνι, από βερνίκι,
    όπως μυρίζει αμπάρι σε παλιό σκαρί
    χτισμένο τότε στον Ευφράτη στη Φοινίκη[/B].[/COLOR][/I]

  2. #12
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Βάσιλη μου σε ευχαριστω και βεβαια, ασχετα αν αλλάξαμε δουλεια.. δεν πάυει η παχυμέτρηση να ειναι η δουλειά που με οδηγισε εδω!!
    Να εισαι καλα και please....
    Χωσε αβέρτα!!!!

  3. #13
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Θα συνεχισουμε το θεμα μας με μια ακομη φωτο, ο τομεας (οπως λεμε ή block) της πρύμνης στο υπο ναυπήγιση πλοίο. Αυτη ειναι και η τελευταια..μαρκρινη φωτο γιατι οι επόμενες θα ειναι..on spot!

    DSC02308.JPG

  4. #14
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Αποπερατωση του πηδαλιου. Ειναι το σταδιο που θα γίνουν τα τεστ στεγανοτητας μεσω Ultrasonic αλλά και Xray στις body weldings. όταν ολα περασουν Ποιοτικο Ελεγχο (στη Κινα ποιοτικος έλεγχος..) τοτε θα περαστουν οι μπουσες, τα λαστιχα για να παει για τοποθετιση

    DSC02566.JPG

  5. #15
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Αν και πηγαινουμε απο ενα θεμα / τμημα στο αλλο, ας δουμε εναν υποκατασκευη τομεα APT για 60αρι Supramax, κατι δλδ σαν το πλοιο που ειναι στο βαθος, σε ανυψωμενη ναυπηγικη κλίνη παρακαλώ!
    Το κομματι ειναι το πρυμναιο τμημα του ΑΡΤ που καταλήγει στον πρυμνιο καθρεφτη και η πυκνωση των νομεων ειναι για να προστατεψουν απο τυχων προσκρουση.
    Η ισαποστασεις σ'αυτο το κομματι - και στο συγκεκριμενο βαπορι - ειναι 500mm ενω καθαρη ισαποσταση στο εσον ειναι 800mm και στα Web Frames 2750mm.

    DSC02320.JPG

  6. #16
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Ενα ακομα απο τα σταδια Ναυπηγισης ενος νεου πλοιου ειναι και η βαφη του. Η βαφη γινεται ειτε σε τελικο σταδιο πανω σε καθε τομεα αλλα μπορει να γινει και στο τελος της συναρμολογισης ενος πλοιου. Αν ακολουθισει ο τελευταιος τροπος, τοτε ολοι οι τομεις βαφονται με primer αλλα λογω των κολλισεων σπαει η μπογια. Ετσι λοιπον πριν γινει το τελικο σταδιο βαφης του πλοιου, γινεται μια αμμοβολη σε ποσοστο 100% ετσοι ωστε να πεσει ξανα primer αλλα και οι υπολοιπες στρωσεις χρωμματος.
    Δειτε λοιπον, μια βραδινη αποψη της κλινης εν ωρα αμμοβολης.. φανταζομαι πως μπορειτε να διακρυνετε τι γινεται. Βεβαια για να παω στο πλοιο επρεπε να περασω στα 10 μετρα απο κει μια και ημουν πισω απο την κλινη...

    DSC02250 (2).JPG

  7. #17
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Boston
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    αφού είδαμε το APT από τον καλό φίλο γιώργο ας δούμε και μέρος από το FPT. το εμπρόσθιο τμήμα ενός βαποροιύ.
    DSC00031.JPG
    [I][COLOR="Blue"][B]Πανί δερμάτινο, αλειμμένο με κερί,
    οσμή από κέδρο, από λιβάνι, από βερνίκι,
    όπως μυρίζει αμπάρι σε παλιό σκαρί
    χτισμένο τότε στον Ευφράτη στη Φοινίκη[/B].[/COLOR][/I]

  8. #18
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Κατασκευη του μπροστινου ελασματος του Βολβου. Μια αποτις δυσκολοτερες εργασιες γιατι πριλαμβανει ενα συνολο ελασματων καθενα διαμορφωμενα σε τριπλη καμπυλωτητα και ολα αυτα να δεσουν μαζι σε μια ενιαια επιφανεια. Αρκετα ενδιαφερον κομματι - για μενα - της Ναυπηγισης του Hull ενος πλοιου.

    DSC02328.JPG

  9. #19

    Προεπιλογή

    Μια και αναφέρθηκε, μήπως θα μπορούσε κανείς να μου εξηγήσει ορισμένα πράγματα για την δουλειά του παχυμετρητή; Δηλαδή: απαιτούμενα προσόντα, συνθήκες εργασίας-απολαβές κτλ.
    Ελπίζω να μην είμαι τελείως off topic. Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

  10. #20
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Μηνύματα
    724

    Προεπιλογή

    Εγω ομως μαλλον ειμαι off-topic αλλα το βαζω γιατι ειναι ωραιο σε τετοιους καιρους να ερχονται ελπιδοφορα μυνηματα http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1840309

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας