Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 56

Θέμα: Σπίθες και κακή καύση μηχανών

  1. #21

    Προεπιλογή

    και επιδει μου αρεσει να μιλαω με αποδιξεις οριστε και το composite boiler που και αυτο βρισκεται μεσα στον οχετο εξαγωγης και εχω και μια φωτογραφια απο τα τουμπα που διχνει το ποσο βουλωμενα ειναι μονο που στο composite boiler ta καυσαερια διερχονται εσωτερικα των αυλων και εξωτερικα εχουμε το νερο.

  2. #22
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από paparounas Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα συγχρονα βαπορια και οχι στης κουιμπεκες του πειραια τις δεκαετιας του 40 υπαρχουν gas boiler η composite boiler οποτε καλο ειναι να μην απαντησεις αλλα να μου πεις να σου στειλω κανενα instraction manyal για να διαβασεις να μαθεις και τιποτα.και επιδει υπαρχουν παιδια εδω που πραγματικα θελουν να μαθουν γι αυτο τα γραφω.οσο γι τον αν εχεις 30 η 100 χρονια ποσος με ενδιαφερει σημασια ειναι εχει τη γνωσεις εχεις πραγμα που καταλαβενω οτι υστερεις.
    Φίλε μου θα σε παρακαλέσω να προσβάλεις με τα γραφόμενα σου άλλα μέλη που μπορεί να έχουν άλλη άποψη από την δική σου .Εδω δεν είναι χώρος επίδειξης γνώσεων και ικανοτήτων .Έδω ανταλλάσουμε απόψεις .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 20-02-2011 στις 18:57

  3. #23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikos1945 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΕ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΠΟΙΟΝ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΕΤΣΙ ΕΞΑΛΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΕΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΕΚΜΙΡΙΟΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ. ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΞΑΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΟΡΟΣ ΠΟΥ ΕΝΑΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΩΝ ΚΟΡΟΝ ΑΛΗΘΕΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  4. #24
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.146

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από paparounas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΠΟΙΟΝ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΕΤΣΙ ΕΞΑΛΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΕΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΕΚΜΙΡΙΟΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ. ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΞΑΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΟΡΟΣ ΠΟΥ ΕΝΑΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΩΝ ΚΟΡΟΝ ΑΛΗΘΕΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    μεχρι ενα σημειο τα πηγες πολυ καλα με τις γνωσεις σου και τις αποψεις σου
    αλλα μετα τα χαλασες λιγο
    αν ομως κατσεις και βαλεις την απλη λογικη ισως καταλαβεις οτι καμμια φορα το gas boiler( που να σε ενημερωσω οτι το εχουν και πλοια του 60 ) λειτουργει και ως παγιδα για της σπιθες απο τα καυσαερια
    και γα να σε βοηθησω να το καταλαβεις τα καυσαερια εχουν μια χ θερμοκρασια και μια ψ θερμοτητα πριν το gas boiler
    που θεωρητικα μετα εχουν χασει ενα ποσο θερμοκρασιας χ/4 και κατι αντιστοιχο στην θερμοτητα
    εγω ετσι το καταλαβαινω αν ειναι λαθος ας βρεθει καποιος ποιο special στην θερμοδυναμικη να μας πει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roussosf : 21-02-2011 στις 15:44
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  5. #25
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    μεχρι εμα σημειο τα πηγες πολυ καλα με τις γνωσεις σου και τις αποψεις σου
    αλλα μετα τα χαλασες λιγο
    αν ομως κατσεις και βαλεις την απλη λογικη ισως καταλαβεις οτι καμμια φορα το gas boiler( που να σε ενημερωσω οτι το εχουν και πλοια του 60 ) λειτουργει και ως παγιδα για της σπιθες απο τα καυσαερια
    και γα να σε βοηθησω να το καταλαβεις τα καυσαερια εχουν μια χ θερμοκρασια και μια ψ θερμοτητα πριν το gas boiler
    που θεωρητικα μετα εχουν χασει ενα ποσο θερμοκρασιας χ/4 και κατι αντιστοιχο στην θερμοτητα
    εγω ετσι το καταλαβαινω αν ειναι λαθος ας βρεθει καποιος ποιο special στην θερμοδυναμικη να μας πει
    να πω πως σε ενα απο τα πλοια μου εχω θερμομετρο στην εξοδο του gas boiler. Οποτε θα σας πω πως ηταν η εγγραφη μου στις 18/2.
    Exh.gas m/e: 380oC
    t/c in: 375oC
    t/c out: 280oC
    exh.gas boiler out: 67oC.

    Όμως απλα να πω πως σπιθες μπορεις να εχεις και μετα το gas boiler εαν οι σερμπατινες εχουν πιασει καπνα και δεν εχουν καθαριστει. Οποτε κατα τη διαρκεια που περναει το καυσαεριο απο μεσα, ριχνοντας τη θερμοκρασια του μπορει να δημιουργησει καποιες σπιθες οι οποιες λογω της ταχυτητας των καυσαεριων προς το uptake της τσιμινιερας αλλά και της θερμοκρασιας του ιδίου χωρου, οι σπίθες θα βγουν τελικα στο περιβαλλον.
    Ετσι εχουμε την ευκαιρια να παρακολουθουμε αυτο το υπεροχο θεαμα στη διαρκεια της νυχτας.

  6. #26

    Προεπιλογή

    Exhaust Gas Boilers also known as Exhaust Gas Economizers, with extended heating surface, used for waste heat recovery in motor ships.

    A diesel engine loses approximately 30% of the energy to the exhaust gases. A turbocharger recover some of it, but there is still heat losses that can be recovered by means of an Exhaust Gas Boiler, EGB. Utilization of the energy in the exhaust gas is restricted due to risk of low temperature corrosion on the gas side of the tubes. The sulphuric acid dew point temperature is assumed to be at 130-140°C. A temperature difference of 40°C must be considered in order to obtain a certain margin when the gas temperature decreases due to low load on the main engine. This means that Exhaust Gas Boilers shall not be designed to reduce the gas temperature at the EGB outlet below 170-180°C at Continuous Service Rating. Besides, at gas temperatures below 170-180°C, the vaporized unburned oil particles in the gas condense to an adhesive mixture of soot and oil resulting in troublesome deposits on the tubes and on the heating surface of the Exhaust Gas Boilers.
    The reasonable optimal steam production of Exhaust Gas Boilers where no economizers are incorporated are consequently reached at a steam pressure of 3-4 bar (saturated temperature 143-151°C). In practice it is found that the pinch temperature shall be kept at minimum 25°C as a lower temperature difference will substantially increase the heating surface and the price of the Exhaust Gas Boilers.

    Exhaust Gas Boilers are normally built to regenerate heat from comparatively large flue gas quantities at a not very high temperature and with a limited pressure loss. To fulfill these demands, the boilers ought to be provided with tubes with extended surfaces on the gas-side. This can be achieved by means of pinned tubes, as in this example, or finned tubes.

    An Exhaust Gas Boiler requires a steam dome and very often an oil fired boiler is used as steam drum for this kind of boiler. Have a look at this example of an Exhaust Gas Boiler installation. Please note the flow direction through the tubes of the Exhaust Gas Boiler.

    Soot deposits will decrease the exhaust gas boiler steam production considerably and may if left unattended cause a soot fire. Therefore it would be wise to include an automatic timer controlled soot blowing equipment.

  7. #27

    Προεπιλογή

    πιστευω να σε καλιψα με αυτο οσο για την θερμοκρασια των καυσαεριων μετα exh gas boiler 67 βαθμους δεν εχω ξαναδει ισως να ειναι 167???????????

  8. #28
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από paparounas Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιστευω να σε καλιψα με αυτο οσο για την θερμοκρασια των καυσαεριων μετα exh gas boiler 67 βαθμους δεν εχω ξαναδει ισως να ειναι 167???????????
    Οχι η αληθεια ειναι πως δεν με καλυψες. Αφενός γιατι εχω τις ενδειξεις απο το βαπορι μου και αφεταιρου, Να ρωτησω κατι?
    Εχεις βαλει ή εχεις νιωσει τη θεμοκρασια των καυσαεριων απο την τσιμινιερα? Τι θερμοκρασια εχει? Αν απο την εξοδο του EGE εχεις θερμοκρασια 167 βαθμους, θεωρεις απο εκεινο το σημειο μεχρι την εξοδο της τσιμινιερας το καυσαεριο εχει ριξει τη θερμοκρασια τοσους βαθμους? και αν ναι απο πού? και με ποιο τρόπο?

  9. #29

    Προεπιλογή

    να εχω βαλει το χερι μου οχι αλλα θα ηθελα να σου πω οτι χρειαζεται τεραστια επιφανεια για να γινει η μεταδωση τισ θερμοτητα απο 280 βαθμους που εχω απο το tourbo να μπαινει εισαγωγη 260 στο gas boiler και να βγενει 67 βαθμους αυτοι οι θερμοκρασιακη διαφορα με παει στο οτι ηταν βουλομενω το gas boiler.

  10. #30

    Προεπιλογή

    η οτι εχει χαλασει το θερμομετρο.η θερμοκρασιακη διαφορα πριν και μετα το gas boiler οταν ειναι καθαρο δεν διαφερει και παρα πολη και αυτο οφειλεται στο οτι τα καυσαερια δεν εχουν αντιστασει και περνανε ελευθερα οσο λερωνει το gas boiler τοσο βλεπουμε την θερμοκρασιακη διαφορα να ανεβαινει εκτοσ απο τα θερμομετρα εχουμε και το λεγομενο υ που μασ διχνει το βουλομα του gas boiler σημα λαμβανει πριν και μετα το gas boiler.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας