Σελίδα 274 από 276 ΠρώτηΠρώτη ... 174224264272273274275276 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 2.731 έως 2.740 από 2757

Θέμα: Μυτιλήνη [Mytilene, Vega]

  1. #2731
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από tolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου!
    Όσον αφορά τώρα το θέμα αν θα ήταν χρήσιμο αν ήταν λειτουργικό, συμφωνώ ότι θα μπορούσε να χρησιμεύσει ως πλωτό νοσοκομείο, αν και δεν έχουν χρησιμοποιηθεί εδώ ακόμα πλοία γι αυτό το σκοπό και ελπίζω να μην φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Επίσης θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και για άλλα φλέγοντα ζητήματα. Μία τέτοια λύση, θα ήταν και η μεταφορά λαθρομεταναστών, όπως το Aqua Blue,
    Δεν βλέπω το λόγο γιατί να ναυλωθεί ένα πλοίο για την στέγαση μεταναστών όταν έχουμε εκατοντάδες ξενοδοχείο κλειστά; Πιθανώς το κράτος θα τα αποζημιώσει οπότε θα μπορούσε σε αυτό το πλαίσιο να τα χρησιμοποιήσει για αυτό το σκοπό.
    Επίσης γιατί να επισκευαστεί με μεγάλο κόστος το ταλαίπωρο πλοίο όταν υπάρχουν άλλα που μπορούν να κάνουν όποτε χρειαστεί τη μεταφορά μεταναστών;
    Μπορεί οι ρομαντικοί φίλοι του πλοιου να σκέφτονται τρόπους για να μην καταλήξει στην αντικρινή παραλία αλλά ας είμαστε και λίγο πραγματιστές. Στα 46 του χρόνια και μετά από έτη παροπλισμού δεν έχει μέλλον. Ειδικά τώρα που πολλά επιβατηγά πλοία πανευρωπαϊκά θα μείνουν με μειωμένο μεταφορικό έργο, θα υπάρξει υπερπροσφορά από τις εταιρίες που θα κοιτάξουν να πουλήσουν για να καλύψουν τις ζημιές τους.

  2. #2732

    Προεπιλογή

    Το συγκεκριμένο έχει σοβαρή βλάβη σε κύρια μηχανή και σε ηλεκτρομηχανή. Κατά την διάρκεια δρομολογίου για Σάμο έμεινε έξω από το Καρλόβασι και έδεσε όπως-όπως. Η βλάβη δεν επισκευάστηκε ποτέ, και μετά από 1 χρόνο που έμεινε στο Καρλόβασι, έφυγε ρυμουλκούμενο για το αγκυροβόλιο Ελευσίνας όπου βρίσκεται μέχρι σήμερα.

  3. #2733

    Προεπιλογή

    Τελικά πόσα ακόμα θα ζητάμε απο ενα αγαπημένο πλοίο 48 ετών? Ας ξεκουραστεί επιτέλους όσο άσκημα και να ακούγεται αυτό

  4. #2734
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gioros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά πόσα ακόμα θα ζητάμε απο ενα αγαπημένο πλοίο 48 ετών? Ας ξεκουραστεί επιτέλους όσο άσκημα και να ακούγεται αυτό
    Πραγματικό βασιλοβάπορο στον καιρό του,εγώ το προτιμούσα προς/από Χίο ακόμα κ με την εμφάνιση του Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ στη γραμμή.
    Με μηδενικά προβλήματα στα καλά της ΝΕΛ.
    Συμπτωματικά σήμερα το κοιτούσα στον κόλπο της Ελευσίνας να περιμένει καρτερικά το τέλος του...

  5. #2735

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικό βασιλοβάπορο στον καιρό του,εγώ το προτιμούσα προς/από Χίο ακόμα κ με την εμφάνιση του Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ στη γραμμή.
    Με μηδενικά προβλήματα στα καλά της ΝΕΛ.
    Συμπτωματικά σήμερα το κοιτούσα στον κόλπο της Ελευσίνας να περιμένει καρτερικά το τέλος του...
    Σε καταλαβαίνω αγαπητέ μου έτσι νιώθω και εγώ οταν βλέπω φώτο απο παλιά αγαπημένα πλοία .Και αν μιλάμε για το συγκεκομμένο ηταν πραγματικός ΒΑΠΟΡΑΣ

  6. #2736
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη,Λέσβος
    Μηνύματα
    514

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω το λόγο γιατί να ναυλωθεί ένα πλοίο για την στέγαση μεταναστών όταν έχουμε εκατοντάδες ξενοδοχείο κλειστά; Πιθανώς το κράτος θα τα αποζημιώσει οπότε θα μπορούσε σε αυτό το πλαίσιο να τα χρησιμοποιήσει για αυτό το σκοπό.
    Επίσης γιατί να επισκευαστεί με μεγάλο κόστος το ταλαίπωρο πλοίο όταν υπάρχουν άλλα που μπορούν να κάνουν όποτε χρειαστεί τη μεταφορά μεταναστών;
    Μπορεί οι ρομαντικοί φίλοι του πλοιου να σκέφτονται τρόπους για να μην καταλήξει στην αντικρινή παραλία αλλά ας είμαστε και λίγο πραγματιστές. Στα 46 του χρόνια και μετά από έτη παροπλισμού δεν έχει μέλλον. Ειδικά τώρα που πολλά επιβατηγά πλοία πανευρωπαϊκά θα μείνουν με μειωμένο μεταφορικό έργο, θα υπάρξει υπερπροσφορά από τις εταιρίες που θα κοιτάξουν να πουλήσουν για να καλύψουν τις ζημιές τους.
    Δεν αναφέρομαι σε στέγαση μεταναστών, αλλά σε μεταφορά όπως το Aqua Blue... Δεν νομίζω να χρειάζεται να ναυλωθεί πλοίο για τη στέγασή τους.
    Πιστεύω πως αν δεν είχαν προκύψει οι βλάβες στο πλοίο και είχε παραμείνει λειτουργικό, θα ήταν καλύτερο απότι το Aqua Blue (προσωπική μου άποψη). Εννοείται ότι αν ήμουν υπεύθυνος σε τέτοιο θέμα, δεν θα ναύλωνα πλοίο, αλλά θα νοίκιαζα ξενοδοχεία (αν και έτσι δεν θα γινόταν αποτροπή). Η στέγαση σε πλοίο είναι προβληματική σε σημαντικά θέματα, όπως ο υγειονομικός τομέας. Με τόσους ανθρώπους εκεί μέσα, δε θα πάρει και πολύ να γεμίσουν οι βόθροι του πλοίου. Μετά δεν ξέρω τι θα πρέπει να κάνει το πλήρωμα για να τους αδειάσει... Δεν νομίζω ότι αυτό που άκουσα από κάπου, να βγαίνει δηλαδή παρα έξω από το λιμάνι, να απομακρύνεται και να τους αδειάζει, είναι μεγάλη απερισκεψία... ¶σε που αν δουν ότι ανοίγεται προς Τουρκία το πλοίο, θα νομίσουν ότι πάνε για απέλαση και θα σπάσουν το πλοίο...

    Καλή συνέχεια!

  7. #2737
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....Συμπτωματικά σήμερα το κοιτούσα στον κόλπο της Ελευσίνας να περιμένει καρτερικά το τέλος του...
    Ας γίνω τα μάτια του Β.Χ και να δούμε το Μυτιλήνη στο κόλπο της Ελευσίνας, κοιτάζοντας την Δύση του ήλιου και τη δικιά του!
    20200321_183528.jpg
    Παραλία Ελευσίνας 23/02/2020
    Λίγο μακρινή αλλά δεν μπορούσα κάτι καλύτερο.

  8. #2738
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας γίνω τα μάτια του Β.Χ και να δούμε το Μυτιλήνη στο κόλπο της Ελευσίνας, κοιτάζοντας την Δύση του ήλιου και τη δικιά του!
    20200321_183528.jpg
    Παραλία Ελευσίνας 23/02/2020
    Λίγο μακρινή αλλά δεν μπορούσα κάτι καλύτερο.
    Πολύ ποιητικά τα λες!
    Το μόνο που ξέχασα να δω γιατί είχα κυάλια,αν είχε σημαία Τόγκο που λένε ότι έβαλε

  9. #2739
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    To ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ μαζί με το ΜΥΤΙΛΗΝΗ στο λιμάνι της Καβάλας...

    https://www.youtube.com/watch?v=fIJeWB43Kgo
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  10. #2740
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη,Λέσβος
    Μηνύματα
    514

    Προεπιλογή

    Λυπάμε που ανοίγω ξανά το thread για μια τόσο άσχημη είδηση... Το Μυτιλήνη της ΝΕΛ πλέον LENE ετοιμάζεται να πάει να βρει τον Θεόφιλο απέναντι στην Αλιάγα...


    Παραθέτω λινκ από ειδησεογραφικό δίκτυο με την είδηση...

    https://www.lesvosnews.net/articles/...aio-toy-taxidi

Σελίδα 274 από 276 ΠρώτηΠρώτη ... 174224264272273274275276 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας