Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 49

Θέμα: Λατρης των τρεχαντηριων και ας ειναι και εξω απο το νερο

  1. #11

    Προεπιλογή

    Ετσι ειναι hellenarc τοτε τα καικια κατασκευαζονταν για ψαρεμα -εμποριο επρεπε να εχουν την καταληλη μορφη για να εξυπηρετουν τουτου οποτε σημερα αυτα που φτιαχνουμε τωρα για αναψυχη εχουν αλλο στησιμο και δεσιμο.
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

  2. #12
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Εδώ είναι το πρόβλημα! Αυτά που ναυπηγούνται για τουριστικά πρέπει να είναι άψογα φτιαγμένα και γιατί ο ιδιοκτήτης τα χοντροακουμπάει και κατά το Ελληνικό σύστημα (για τι το θες? τι θα το κανείς?) και ανάλογα την απάντηση διαμορφώνεται και η τιμή.
    Το τουριστικό θα μεταφέρει και ανθρώπους που δεν έχουν πολλές φορές καμία σχέση με την θάλασσα και ίσως περισσότερες φορές να αντιμετωπίσει πολύ δυνατότερους καιρούς χωρίς την δυνατότητα καταφυγής η ποδίσματος.
    Τα επαγγελματικά επίσης, μην νομίζεις πως αν και έχουν χοντρές ξυλάρες είναι καλύτερα δεμένα ή έχουν σωστότερες γραμμές
    Οι διάφορες που αναφέρω έχουν να κάνουν με την υδροδυναμική το σωστό ζύγισμα του σκάφους πλώρα πρίμα όχι από την κατανομή του φορτίου, αλλά από την κατασκευή, από το φάρδος σε σχέση με το βύθισμα και πολλά άλλα. έχω δει μεγάλα σκάφη να έχουν και διάφορα τις τάξεως του 15% του εκτοπίσματος τους από την μια πλευρά στην άλλη. Καρένες με πετσικάρισμα πάνω από 5 % στο διαμήκη άξονα της.
    Κουπαστές που καταλήγουν στο ποδόστημα ή στη στείρα με διάφορα από την μια πλευρά στην άλλη πάνω απο το διπλάσιο πάχος του λούρου ή ακόμα και του τρυπητού (κουρζέτου) πάνω - κάτω ας μην πάμε στους ροζιάρικους νομείς και καμάρια στα σχισμένα ραγισμένα η γεμάτα με ρόζους σανίδια στην παντελώς έλλειψη μπρατσολιών ή φουρνιστών και ντουφεκιών και η λίστα μπορεί να ανεβαίνει ατελείωτα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 01-11-2009 στις 20:17
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  3. #13
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Όταν διαβάζουμε καταγραφές ότι ο τάδε τα ναυπηγούσε με αυτές τις αναλογίες εμένα δεν μου λέει τίποτα! Τεχνικά υπάρχει ένα τεράστιο 0*0=0*∞ δεν μπορείς να βγάλεις κανένα κατασκευαστικό συμπέρασμα. Ποτέ δεν μπορούμε να πούμε ότι έτσι είναι και το ιδανικό Είναι μόνο ιστορική αναφορά την οποία σήμερα δεν μπορούμε ούτε να την συγκρίνουμε με άλλων ναυπηγών αναλογίες αν ήταν σωστή η όχι. Ακόμα και αν πούμε πως φτιάχνουμε μοδέλα και κάνουμε δοκιμές στα εργαστήρια, δεν θα καταφέρουμε τίποτα διότι δεν έχουμε πλέων αυτά τα σκάφη εν ζωή. Το τέλειο, ίσος και αυτός ο Μέγας και Τρανός καραβομαραγκός να μην μπορούσε ποτέ να το συλλάβει ή να μην μπορούσε ενώ το έβλεπε, να το κατασκευάσει λόγο κάποιων τεχνικών δυσχερειών που τυχών να αντιμετώπιζε.
    Tο σκάφος πρέπει να σχεδιάζεται από επαγγελματίες Ναυπηγούς που έχουν εμπειρία και γνώσεις πάνω σε αυτό το αντικείμενο.
    Όχι μόνο μαθηματικά ή σχέδιο χρειάζεται και τεχνικές κατασκευαστικές γνώσεις αν μπορεί πχ το συγκεκριμένο ξύλο να στρίψει μέχρι εκεί που το αναγκάζει το σχέδιο.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  4. #14
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Α.Λιόσια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Βρέ παιδία, να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα καΐκια, με ενδιαφέρει η αγορά ενός και για αναψυχή και για ερασιτεχνικό ψάρεμα
    Το κόστος συντήρησης τους με απασχολεί, πόσα χρήματα θα πρέπει να διαθέσει κάποιος για αυτή ;

  5. #15
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από koukou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρέ παιδία, να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα καΐκια, με ενδιαφέρει η αγορά ενός και για αναψυχή και για ερασιτεχνικό ψάρεμα
    Το κόστος συντήρησης τους με απασχολεί, πόσα χρήματα θα πρέπει να διαθέσει κάποιος για αυτή ;
    δώσε περισσότερες πληροφορίες να καταλάβουμε τι ακριβός σκάφος έχεις στο μυαλό σου! βερνικωμένο από άκρη σε άκρη
    πόσα μέτρα σκέφτεσαι να είναι? το θες καινούριο? το θες μετασκευασμένο? καμπινάτο? κουβερτομένο? Είναι πολλά τα ερωτηματικά για το κόστος συντηρήσεις.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  6. #16
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Α.Λιόσια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    δώσε περισσότερες πληροφορίες να καταλάβουμε τι ακριβός σκάφος έχεις στο μυαλό σου! βερνικωμένο από άκρη σε άκρη
    πόσα μέτρα σκέφτεσαι να είναι? το θες καινούριο? το θες μετασκευασμένο? καμπινάτο? κουβερτομένο? Είναι πολλά τα ερωτηματικά για το κόστος συντηρήσεις.

    Κοίτα ξέρω πολύ λίγα πράγματα σχετικά με τα καΐκια , κάνω κάποιες βόλτες σε μαρίνες με ξύλινα σκαριά, και προσπαθώ να τα καταλάβω!!!έχω μιλήσει με αρκετούς κατόχους καϊκιών οι οποίοι βέβαια (στην πλειοψηφία )είναι επαγγελματίες ψαράδες !!!
    Μου είπαν 1) πως με 2500 euro μπορώ να βρω ένα καλό σκαρί 2)ότι δεν χρειάζεται άδεια ταχυπλόου (χαχαχα) και ότι 3)αν μπλέξεις με ξύλινα θέλει μεράκι ,όρεξη και χρόνο!!!
    Διευκρινίσεις βέβαια σχετικά με τις διαφορές του κάθε καϊκιού δεν μου έδωσαν είχαν και δουλειές οι άνθρωποι…
    Βασικά ένα σκαρί περίπου 4.30 – 5.00 μέτρα με μικρή καμπίνα ,όχι πολλά πολλά , λιτό ,δεν το θέλω καινούριο , μεταχειρισμένο να μην είναι βέβαια έτοιμο να βουλιάξει ,αλλά ούτε και μιας μέρας φρέσκο συντηρημένο από το καρνάγιο !!!θέλει ψάξιμο βέβαια αλλά και υπολογισμούς σχετικά με τις βασικές κινήσεις συντήρησης πχ κάτι μου είπαν για 50 euro τον γερανό βάλε –βγάλε από το νερό ,δεν ξέρω αν σε βοήθησα να με καταλάβεις !!!

  7. #17
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από koukou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα ξέρω πολύ λίγα πράγματα σχετικά με τα καΐκια , κάνω κάποιες βόλτες σε μαρίνες με ξύλινα σκαριά, και προσπαθώ να τα καταλάβω!!!έχω μιλήσει με αρκετούς κατόχους καϊκιών οι οποίοι βέβαια (στην πλειοψηφία )είναι επαγγελματίες ψαράδες !!!
    Μου είπαν 1) πως με 2500 euro μπορώ να βρω ένα καλό σκαρί 2)ότι δεν χρειάζεται άδεια ταχυπλόου (χαχαχα) και ότι 3)αν μπλέξεις με ξύλινα θέλει μεράκι ,όρεξη και χρόνο!!!
    Διευκρινίσεις βέβαια σχετικά με τις διαφορές του κάθε καϊκιού δεν μου έδωσαν είχαν και δουλειές οι άνθρωποι…
    Βασικά ένα σκαρί περίπου 4.30 – 5.00 μέτρα με μικρή καμπίνα ,όχι πολλά πολλά , λιτό ,δεν το θέλω καινούριο , μεταχειρισμένο να μην είναι βέβαια έτοιμο να βουλιάξει ,αλλά ούτε και μιας μέρας φρέσκο συντηρημένο από το καρνάγιο !!!θέλει ψάξιμο βέβαια αλλά και υπολογισμούς σχετικά με τις βασικές κινήσεις συντήρησης πχ κάτι μου είπαν για 50 euro τον γερανό βάλε –βγάλε από το νερό ,δεν ξέρω αν σε βοήθησα να με καταλάβεις !!!
    Σε αυτά τα μέτρα δεν χρειάζεσαι και γερανό το τραβάς μόνος σου με την βοήθεια Κανά δυο φίλων σε οποία ομαλή και ρηχή παράλια με 4 κατρακύλια
    Το 2500 είναι μια λογική τιμή.
    Ότι και να είναι, να μην είναι φρεσκοβαμμένο για να δεις πως το συντηρούσε ο βαρκάρης και τα προβλήματα του.
    Σίγουρα αν δεν ξέρεις, εύκολα θα σε ρίξουνε!
    Σχετικά με την συντήρηση, το κόστος πέφτει μόνο στα υλικά βαφής. Η εργασία είναι ανάλογη του πόσο γουστάρεις να ασχοληθείς με τη γνώσεις και τι μεράκι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 04-11-2009 στις 20:25
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  8. #18
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Φίλε koukou υπάρχει μια γαiτα μάλλον πρέπει να είναι στα 5μ χωρίς μηχανή και ταμπουκάκι είναι με κουβέρτα, από αντικατάσταση με ένα 400ρι θα την πάρεις! Αν σε ενδιαφέρει? έλα να την δεις.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  9. #19

    Προεπιλογή

    Φίλε hellenarc τακτοποιησες και τον koykoy.Σκεφτομαι να αγορασω ενα 12 μετρο τρεχαντηρι ελπιζωντας να βγαλω 1 καμπινα που θα χρησιμοποιω σαν υπνοδωματιο ,ενα wc ενα σαλονακι με 2 καναπεδες ---κουκετες και φυσικα ενα κουζινακι .χρονος υπαρχει για την συντηρηση και τα βαψιματα του τι πρεπει να προσεξω ,μηπως να εφτιαχνα καινουργιο; τι λες για ολα αυτα;
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

  10. #20
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μπαρμπαρόσα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε hellenarc τακτοποιησες και τον koykoy.Σκεφτομαι να αγορασω ενα 12 μετρο τρεχαντηρι ελπιζωντας να βγαλω 1 καμπινα που θα χρησιμοποιω σαν υπνοδωματιο ,ενα wc ενα σαλονακι με 2 καναπεδες ---κουκετες και φυσικα ενα κουζινακι .χρονος υπαρχει για την συντηρηση και τα βαψιματα του τι πρεπει να προσεξω ,μηπως να εφτιαχνα καινουργιο; τι λες για ολα αυτα;
    γιατί τρεχαντήρι? λάτρης απλά? Για ψάρεμα ερασιτεχνικό δεν είναι μεγάλο?
    Τι να σου πω μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα ή ναυτικά! θα έλεγα δυο θάλασσες με κυνηγούν η μια πάνω στην άλλη πάω ν’ αποφύγω τη μικρή και μου’ ρχεται η μεγάλη.
    Αν θες μόνο μηχανοκίνητο θα σε σκίσουν στην φορολογία για πάνω από 10Μ (τεκμήριο).
    Σε καινούριο αν φτιάξεις θες και νέου τύπου μηχανή.
    θα έχεις και περιορισμούς απόπλου αν δεν είναι ιστιοφόρο.
    Μεταχειρισμένο για μετασκευή? ποιανού ήταν? και ποίος το επισκεύαζε?
    Εκείνα τα τροπάρια) άντε να τελειώνουμε! έλα μωρέ καλά είναι! τι το ψειρίζεις και?!?!?!
    Πολλά τα ερωτηματικά που πρέπει να απαντήσεις.
    Εγώ έχω το ασυμβίβαστο και δεν μπορώ να σου πω τι θα πρέπει να κανείς εκτός του να σε βοηθήσω να θέσεις τις ερωτήσεις στον εαυτό σου και στους κατασκευαστές η στους πωλητές.
    Οι χώροι πάντως εύκολα βγαίνουν τίποτα το ιδιαίτερο!
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας