Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 49

Θέμα: Λατρης των τρεχαντηριων και ας ειναι και εξω απο το νερο

  1. #21

    Προεπιλογή

    Φιλε hellenarc ,
    σε ευχαριστω καταρχην για την προσπαθεια σου να με κατευθυνεις .Θελω να σου πω οτι μου αρεσουν τα τρεχαντηρια κυριως λογο της πλωρης τους .Μου αρεσουν ,τα λατρευω περισσοτερα απο αλλα σκαφη ακομα και αν παρω αλλο σκαφος παλι οταν θα βρω τα χρηματα θα αγορασω ενα .Δεν το θελω για ψαρεμα αλλα ταξιδευοντας καμια συρτη θα την κανω ,αντε και καμια πετονια οταν ειμαι αραγμενος. Αναφερω συνεχεια τα 12 μετρα γιατι εχω δει ενα μετασκευασμενο ετσι οπως το αναφερω και μου αρεσει πολυ ,επισης απο τον ιδιοκτητη αυτου που ειναι φιλος μαθαινω οτι δεν εχει τεκμηριο λογω παλαιοτητας και παραδοσιακου σκαφους.
    Τι αλλο προτεινεις σαν εναλακτικη λυση;(λαβε υποψη οτι ειμαι ανθρωπος του μεροκαματου)
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

  2. #22
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Οκ! και εγώ θεωρώ ότι τα 12 μ είναι μια καλή πορτάδα! Το θέμα παλαιότητας όμως και το παραδοσιακό πρέπει να πιστοποιηθεί πρώτα για να απαλλαγής και η πιστοποιήση σαν παραδοσιακό έχει και αυτό πολλά τερτίπια και ψιλά γράμματα.
    Οχι πως είναι αδύνατον.
    Το τρεχαντήρι που θα βρεις πρέπει να είναι σωστά κατασκευασμένο καλά διατηρημένο και ξέρεις τι λένε Το γα…σι θέλει νέο και το καΐκι γέρο! Eμείς οι μεσήλικες τα αγαντάρουμε και τα δυο!!!
    Δες μια κούκλα η οποία όμως έγινε ολοσχερώς κάρβουνο για δεύτερη φορά!:cry: θελανε να την καψαλίσουν για να βγάλουν τα χρώματα. Βάλανε έναν Αλβανό πιτσιρικά και βατά τα καμώματα. Καικάρα!!! να το φοβάται το κύμα και να γίνεται μπονάτσα.
    Λίγα φίλε μου έχουν ξεμείνει, σπάνια να βρεις σε αυτά τα μέτρα. Κανένα αλιευτικό από αντικατάσταση, για ερασιτεχνικό μου ακούγεται δύσκολο!


    110-1085_IMG.JPG

    110-1086_IMG.JPG

    110-1097_IMG.JPGmik.jpg

    110-1098_IMG.JPGmik.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 06-11-2009 στις 02:01
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  3. #23

    Προεπιλογή

    εχω ακουσει οσο αναφορα τη φορολογια οτι μπορει να γραφτει σε δυο ονοματα κε γινετε αφορολογιτο γιατι γινετε σαν να εχει ο καθενασ απο 6 μετρα οποτε αφορολογητο

  4. #24

    Προεπιλογή

    Το καλο ειναι οτι με τετοιο καψιμο δεν θα πιασει σκουληκι .
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

  5. #25

    Προεπιλογή

    Το ταλαιπωρο γλιτωσε φουρτουνες κυματα θαλασοπνιξιματα και πηγε απο Αλβανο επιδοξο καραβομαραγκο.
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

  6. #26
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Φιλέ Μπαρμπαρόσα σε ευχαριστώ για την διαφήμιση!
    Είμαι σε ταξίδι και δεν είχα μαζί μου διαδίκτιακή επαφή τώρα όμως έχω μέσο των δορυφόρων.
    Σχετικά με το τρεχαντήρι που σου έλεγα

    PB071146.jpg

    PB071147.jpg

    PB071149.jpg

    PB071152.jpg
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  7. #27
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Agria Volou Magnisias
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους τους "επιβάτες" του nautilia.gr και συνάμα καπετάνιους των θαλασσών μας!!! με τη σειρά μου θα ήθελα να δηλώσω τη λατρεία μου για τα τρεχαντήρια και θα ήθελα να ρωτήσω με αφορμή στα φορολογικά μέτρα που έχουν εξαγκελθεί σχετικά με την φορολόγιση των άνω των 10 μετρων σκαφών αναψυχής. Διάβασα οτι τα ιστιοπλοικά μέχρι 15 μέτρα δεν θα έχουν φορολογική επιβάρυνση (το γνωστό 300ευρω/μετρο). Θα ήθελα λοιπόν να μάθω από όποιον γνωρίζει σχετικά και να το συζητήσουμε και εδώ, αν κάποιος θέλει να κατασκευάσει ένα ιστιοπλοικό τρεχαντήρι τι είδους ιστιοφορία θα μπορούσε να εφαρμοσει και από τι εξαρτάται η ιπποδύναμη της βοηθητικής εσωλέμβιας μηχανής(που ως γνωστόν όλα τα ιστιοπλοικά φέρουν για τους συνήθεις ελιγμούς ελλιμενισμού). Συγκεκριμενα με ενδιαφέρει η κατασκευή ένός τρεχαντηριού 14,99μ. χαρακτήρισμένο ιστιοπλοικό με μία εσωλεμβια πετρελαιομηχανή ως βοηθητική καθαρά για λόγους αναψυχής...

  8. #28
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από trechantiri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους τους "επιβάτες" του nautilia.gr και συνάμα καπετάνιους των θαλασσών μας!!! με τη σειρά μου θα ήθελα να δηλώσω τη λατρεία μου για τα τρεχαντήρια και θα ήθελα να ρωτήσω με αφορμή στα φορολογικά μέτρα που έχουν εξαγκελθεί σχετικά με την φορολόγιση των άνω των 10 μετρων σκαφών αναψυχής. Διάβασα οτι τα ιστιοπλοικά μέχρι 15 μέτρα δεν θα έχουν φορολογική επιβάρυνση (το γνωστό 300ευρω/μετρο). Θα ήθελα λοιπόν να μάθω από όποιον γνωρίζει σχετικά και να το συζητήσουμε και εδώ, αν κάποιος θέλει να κατασκευάσει ένα ιστιοπλοικό τρεχαντήρι τι είδους ιστιοφορία θα μπορούσε να εφαρμοσει και από τι εξαρτάται η ιπποδύναμη της βοηθητικής εσωλέμβιας μηχανής(που ως γνωστόν όλα τα ιστιοπλοικά φέρουν για τους συνήθεις ελιγμούς ελλιμενισμού). Συγκεκριμενα με ενδιαφέρει η κατασκευή ένός τρεχαντηριού 14,99μ. χαρακτήρισμένο ιστιοπλοικό με μία εσωλεμβια πετρελαιομηχανή ως βοηθητική καθαρά για λόγους αναψυχής...
    Το επιπλέων Χαράτσι της εκτατής εισφοράς ο ¶ρειος Πάγος το έκρινε αντισυνταγματικό
    Όποτε μονό τεκμήριο για τα άνω των 10 μέτρων αν δεν είναι παραδοσιακά.
    Αυτό ακούγεται τελευταία και όσοι τα πλήρωσαν τα έχασαν υπέρ της φτωχής μας πατρίδας .
    Όσο για την αρματωσιά για επιδόσεις με πανιά μπρατσέρα, λόβερο, κότερο, μπομπάρδα άντε και λατίνι αν το λέει η ψυχή σου και το αντέχουν τα μπράτσα σου.
    Για να καταχωρηθεί ένα σκάφος ιστιοφόρο πρέπει να έχει αν είναι μικρότερο από 16 μετρά ανώτατη ιπποδύναμη, Τον σχετικό νόμο μπορείς να τον βρεις στα ΦΕΚ.



    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  9. #29
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Χιος
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Και πως βρισκεις το φεκ?

  10. #30
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stefos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως βρισκεις το φεκ?
    http://www.et.gr/search_publication
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας