Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 9 από 9

Θέμα: ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΛΟΙΩΝ

  1. #1

    Προεπιλογή ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΛΟΙΩΝ

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΟΣΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ Κ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΧΘΩ ΣΤΟ SITE ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ ΣΤΗ ΑΕΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ,ΚΛΑΔΟ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΛΟΙΩΝ...

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Heraklion
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή Συστήματα παραγωγής

    Ψάξε για αρχή σε αντικείμενα απλά συστήματα παραγωγής, που είναι πιο γενικό.
    Στη συνέχει μπορείς να πεταχτείς μέχρι ζωγάρφου και να ψάξεις λίγο στο Πολυτεχνέίο στους Ναυπηγούς ή στο ΤΕΙ στο τμήμα ναυπηγικής, ψάξε επίσης μήπως ο καθηγητής που κάνει το μάθημα αυτό έχει σημειώσεις στο διαδίκτυο
    Ίσως κάποια βιβλιοπωλεία κυρίως στη Στουρνάρα να χουν σχετικά βιβλιαράκια σε απλή μορφή
    kapote gnwrisa mia limni pou thele na nai thalassa!!

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    γιατί δεν γίνεσαι λίγο ποιο συγκεκριμένος στο τι ψάχνεις,έχεις κάτι στο μυαλό σου πέραν των κλασσικών ηλεκτροπαραγωγών ζευγών? ώστε να λές σύγχρονα?
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  4. #4

    Προεπιλογή

    ΒΑΣΙΚΑ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΧΟΛΗ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΚΑΠΟΙΟΝ,ΑΛΛΑ Κ ΕΓΩ ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ ΕΙΜΑΙ,ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΚΟΜΗ.ΤΑ ΕΨΑΞΑ ΣΤΟ ΝΕΤ Κ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ Μ.Ε.Κ.,ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΩΣ ΗΛΕΚΤΡΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ.ΑΚΟΜΗ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΠΡΟΩΣΗ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΖΗΤΑΕΙ ΑΥΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ.ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΓΙΑ ΟΤΙ ΒΡΗΚΑ,ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ Κ ΑΝ ΟΧΙ,ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΖΗΤΑΕΙ.

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ "TSIKALOS" K "STEFANOSP"

  5. #5
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια ειναι οτι διαβαζα αρκετες φορες το θεμα σου, αλλά δεν μπορουσα και γω - οπως λεει ο φιλος μου ο Στεφανος - να καταλάβω τι εχεις στο μυαλό σου.

    WInd-turbine Alternator (σε πειραματικο σταδιο).
    Βεβαια υπάρχουν πολλες αναφορες για χρηση αεροπτερύγων σε βαπόρια (γκαζαδικο μάλιστα) αλλα αυτό μάλλον παραπέμπει σε γενικότερη Κίνηση του πλοίου. Τωρα δεν ξερω αν με αυτο μπορεις να παράγεις και ηλεκ/κη ενέργεια. Θα μπορούσες δλδ να βαλεις εναν εναλλάκτη / συσσωρευτη κάτω στην ηλεκ/νη και να δουλεύεις τη γεννήτρια χρησιμοποιώντας για κάποιο χρόνο - μόνο σε εν πλω φυσικα - τη μπαταρία μιας και τα φορτια ειναι σχετικά χαμηλά, μαζί με μια shaft generator (γεννήτρια που πέρνει κινηση απο την Κύρια Μηχανη) αν ειναι διαθεσιμη στο πλοίο. Ετσι εχωντας συγχρονίσει τη Shaft με τη Ηλεκ/τρια θα μπορεις να κανεις κάλυψη των βασικών αναγκών του πλοίου. Επίσης υπήρχε και η δυνατότητα να κομπλάρει η γεννητρια στον άξονα της Κ.Μηχανης και να πέρνει επιπλέων φορτία και απο κει. Αυτο στην περιπτωση που δεν υπαρχει εγκαταστημένη που δεν υπάρχει shaft.

    Steam Turbine Alternator
    Τωρα παλιότερα υπήρχαν σε τουρμπινάδικα (γκαζάδικα) κυρίως μεγάλες ηλεκ/νες που δουλεύαν με ατμό. Μια μικρογραφία της Κ.Μηχανης. Πάλι υπήρχαν αυλοί εισαγωγής, ροτορες, στατορες και ολα αυτα συνδεδεμένα σε ένα καζάνι, οχι απαραίτητα το Κυριο αλλά απο δευτερεύων. Η χρηση του δευτερεύον καζανιου ενει την εννοια πως ο ατμος που χρησιμοποιούνταν δεν ηταν υπερθερμος (560 βαθμους Κελσιου) αλλα Desuper Steam (360 βαθμους). Το βασικο πλεονεκτημα ηταν πως κρατούσε σταθερες στροφες. Αυτο το επιτύχαινε με αντιστοιχο governor που αυξομείωνε την παροχη του ατμου αναλογα με τα φορτια του βαποριου. Για να σου δωσω μεγεθος μια τετοια ηλεκ/νης..2500Kw. Οσο δλδ μια Κ.Μηχανη ενος επιβατικου που παει Αιγινα.!!

    Gas Turbine Alternators
    Μια αλλη μορφη που γνωρίζω είναι με χρήση φυσικού αερίου για καύσιμο. Οχι μεγάλες διαφορες η μια Μηχανη απο την άλλη απλά ειχε καλύτερη καύση (πιο τέλεια καύση καυσίμου) και μγαλύτερο βαθμό απόδοσης. Συνήθως αυτος ο τυπος χρησιμοπιείται σε κάποια μεγάλα αεραδικα βαπόρια (LNG). Η τροπος λειτουργία τους βασιζεται στη καυση των καταλειπων καυσης της Κ.Μηχανης (που χρησιμοποιει επισης αεριο) καθως επίσης και απο τις αναθυμιάσεις που παράγονταν στις δεξαμενες καυσιμου.

    Παλινδρομικες ηλε/νες με ατμο

    Αυτες εχουν ηδη αποσυρθει μια και παρηγαγαν συνεχες ρευμα που αυτο εχει ηδη σταματησει να εφαρμοζεται κατα κόρων στα πλοια - πλυν όμως για συγκεκριμενες εφαρμογες με χρηση ανορθωτη.

    Βέβαια, αν εσυ τωρα έχεις κάτι άλλο σε υπόψην, διευκρίνησε το με τον καθηγιτή σου και..εδω ειμαστε πάλι..!

    Υ.Γ: Να ευχαριστησω εδω και τον Μαστρο Μαρκο, Πρωτο Μηχανικο και Αρχιμηχανικον της εταιριας.

  6. #6

    Προεπιλογή

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΦΑΝΗΚΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΣΙΜΕΣ.ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΜΕΡΑ.

  7. #7

    Προεπιλογή

    ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ Κ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΔΥΟ-ΤΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΠΑΡΑΓΩΓΑ ΖΕΥΓΗ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ ΤΑ "BATTERY ROOMS".ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ,ΑΣ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aspromalis : 25-10-2009 στις 18:23

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Ena systima ilektroprwosis einai kai ta AZIPOD.

  9. #9

    Προεπιλογή

    aegina,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ,ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας