Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 76

Θέμα: Άνεμος [Anemos, Rosella]

  1. #1
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή Άνεμος [Anemos, Rosella]

    Ποιος να μου το έλεγε ότι το βαπόρι που λάτρεψα στα λίγα μου ταξίδια, θα ερχόταν στην Ελλάδα. Χαρά από τη μία, στεναχώρια από την άλλη για ένα πλοίο που αγαπήθηκε πολύ στα νερά του Βορρά.



    ROSELLA 028.jpg ROSELLA 193.jpg ROSELLA 489.jpgROSELLA 029.jpg

    Ας ανοιχτεί λοιπόν ένα νήμα για αυτό το βαπόρι, για το οποίο είχα γράψει τότε..

    Την Rosella την αγάπησα από πέρσι που την πρωτοείδα δεμένη στο Μάριεχαμν. Έκανα το ημερήσιο ταξίδι προς έναν -ανύπαρκτο- προορισμό, μόνο και μόνο για να ταξιδέψω μαζί της. Δεν το μετάνιωσα. Υπέροχη, αρχοντική..



  2. #2
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος να μου το έλεγε ότι το βαπόρι που λάτρεψα στα λίγα μου ταξίδια, θα ερχόταν στην Ελλάδα. Χαρά από τη μία, στεναχώρια από την άλλη για ένα πλοίο που αγαπήθηκε πολύ στα νερά του Βορρά.



    ROSELLA 028.jpg ROSELLA 193.jpg ROSELLA 489.jpgROSELLA 029.jpg

    Ας ανοιχτεί λοιπόν ένα νήμα για αυτό το βαπόρι, για το οποίο είχα γράψει τότε..

    Την Rosella την αγάπησα από πέρσι που την πρωτοείδα δεμένη στο Μάριεχαμν. Έκανα το ημερήσιο ταξίδι προς έναν -ανύπαρκτο- προορισμό, μόνο και μόνο για να ταξιδέψω μαζί της. Δεν το μετάνιωσα. Υπέροχη, αρχοντική..


    ΟΚ έχει έλθει κ το αδελφό ΤURELLA,το RIGEL III του Βεντούρη Ωραία βαπόρια με το ROSELLA να το φέρνει ο ιστορικός όμιλος Ευγενίδη.

  3. #3
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Το Turella είχε 'περιπλανηθεί' σε διάφορους προτού καταλήξει στον Βεντούρη, ενω το Rosella σε εναν και μοναδικό πλοιοκτήτη, ο οποίος παραδοσιακά περιποιείται τα πλοία με το παραπάνω.

  4. #4
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Ωραίο βαπόρι, να υποθέσω ότι ο όμιλος Ευγενίδη το προορίζει για δυτικές Κυκλάδες? Δεν είναι κακή ιδέα, το καλοκαίρι ειδικά εξαλλου η γραμμή θέλει 2ο συμβατικό, αν και μου φαίνεται αρκετά μεγάλο για εκεί. Btw, ξέρουμε πόσα κρεβάτια έχει?

  5. #5
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο βαπόρι, να υποθέσω ότι ο όμιλος Ευγενίδη το προορίζει για δυτικές Κυκλάδες? Δεν είναι κακή ιδέα, το καλοκαίρι ειδικά εξαλλου η γραμμή θέλει 2ο συμβατικό, αν και μου φαίνεται αρκετά μεγάλο για εκεί. Btw, ξέρουμε πόσα κρεβάτια έχει?
    1184 κλίνες 422 καμπίνες,όντως μεγάλο 136 μ. αλλά δεν βρίσκονται μικρότερα σε μέγεθος κ ηλικία στην Ευρώπη κ ο Ευγενίδης ανέκαθεν είχε άκρες με Σκανδιναβία.
    Οριακά κάνει γιά δυτικές κ πάντως όχι γιά άγονη!
    Σε Ιαπωνία πιθανόν να βρίσκονται πιό κατάλληλα που θέλουν βέβαια μετασκευή αλλά νομίζω δεν πουλιούνται κι'ολας!
    Ωραίο κ καλό βαπόρι

  6. #6
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    1184 κλίνες 422 καμπίνες,όντως μεγάλο 136 μ. αλλά δεν βρίσκονται μικρότερα σε μέγεθος κ ηλικία στην Ευρώπη κ ο Ευγενίδης ανέκαθεν είχε άκρες με Σκανδιναβία.
    Οριακά κάνει γιά δυτικές κ πάντως όχι γιά άγονη!
    Σε Ιαπωνία πιθανόν να βρίσκονται πιό κατάλληλα που θέλουν βέβαια μετασκευή αλλά νομίζω δεν πουλιούνται κι'ολας!
    Ωραίο κ καλό βαπόρι
    Αυτο ειναι για βραδυνο Παροναξιας....

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι για βραδυνο Παροναξιας....
    Μη σου πω και για Χιο- Μυτιλήνη η Δωδεκάνησα! Υπερβολικα πολλές καμπίνες για οποιαδήποτε γραμμή των Κυκλάδων. Και μάλιστα, υποψιάζομαι ότι ως σκανδιναβικό δεν θα έχει και πολλά αεροπορικά. Θα του κάνουν άραγε καμία μετασκευή?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanos75 : 12-12-2022 στις 23:18

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Οριακά κάνει γιά δυτικές κ πάντως όχι γιά άγονη!

    Εννοείς Βίκτωρα ότι δεν κάνει για την άγονη των δυτικών Κυκλάδων η γενικότερα για άγονες

  9. #9
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι για βραδυνο Παροναξιας....
    Πιστεύω δυτικές,θα θέλουν να υποστηρίξουν τη Σίφνο,ίσως παίξει καμιά Σαντορίνη!

  10. #10
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη σου πω και για Χιο- Μυτιλήνη η Δωδεκάνησα! Υπερβολικα πολλές καμπίνες για οποιαδήποτε γραμμή των Κυκλάδων. Και μάλιστα, υποψιάζομαι ότι ως σκανδιναβικό δεν θα έχει και πολλά αεροπορικά. Θα του κάνουν άραγε καμία μετασκευή?
    Αεροπορικά πολλά δεν πρέπει να έχει αλλά έχει ένα τεράστιο σουπερμάρκετ που σίγουρα θα ξηλωθεί...
    Περιττό να πω ότι στρωματσάδα στους κοινόχρηστους χώρους σε Βόρεια Ευρώπη κ Ιαπωνία είναι άγνωστο είδος.
    Νομίζω στα ευρωπαΪκά γίνονται οι αναγκαίες επεμβάσεις.

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας