Σελίδα 2 από 53 ΠρώτηΠρώτη 12341252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 526

Θέμα: Cat I [Αλκυόνη - Alkioni, Hayabusa]

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Όντως θα δουλέψει ως ημιταχύπλοο. Αυτό που φοβάμαι εγώ είναι η πολύ χαμηλή του πλώρη που σημαίνει και άσχημο ταξίδεμα και κοπάνημα όταν έχει καιρό. Μακάρι να βγω ψεύτης. Λογικά από Ιούνιο θα ξεκινήσει. Ξέρει μήπως κανείς ποιος θα το πρακτορεύει στη Ραφήνα;

  2. #12
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Για την πλώρη είχα και εγώ αυτή την εντύπωση, αλλά το πλοίο είναι αρκετά ψηλό αλλά και κατά την πορεία ανυψώνεται η πλώρη του. Επίσης στη Σαλαμίνα γίνεται μεγάλης έκτασης μετασκευή.

  3. #13
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του πλοίου σας παραθέτω φωτο που έβγαλα πριν λίγες μέρες στο Αμπελάκι που πήγα να το δω. Από ότι μου είπε φίλος που είδε τα διαφημιστικά φυλλάδια του πλοίου, τα σινιάλα θα παραμείνουν όπως τα βλέπετε στη φωτο δηλαδή αυτά τα οποία είχε κι εκεί που ταξίδευε. Φίλε Γιώργο εγώ δεν διέκρινα μεγάλης κλίμακας εργασίες τουλάχιστον εξωτερικά. Μάλλον εσωτερικά δουλεύουν για την συμμόρφωση του πλοίου στους Ευρωπαϊκούς κανονισμούς. Όσο για την πλώρη εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι πάρα πολύ χαμηλή και ίσως να έχει προβλήματα με τον καιρό. Τι εννοείς ανυψώνεται κατά την πορεία;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George : 01-05-2006 στις 00:47

  4. #14
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Έχει δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στο εσωτερικό του πλοίου και σε σχέση με τη φωτόγραφία, έχουν μεγαλώσει οι υπερκατασκευές προς τα πρύμα. Όσο για την πλώρη του, έχω ακούσει οτι ανυψώνεται καθως αυξάνει η ταχύτητά του.

  5. #15
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Αυτό δεν το ήξερα!!!Δηλαδή κάτι σαν τα δελφίνια σε πιο μικρή κλίμακα. Είναι όμως κάτι τέτοιο εφικτό από τη στιγμή που το βαπόρι έχει τόσο βάρος; Ενδιαφέρον πάντως αν γίνεται. Θα το δούμε εν καιρώ. Οι υπερκατασκευές πρύμα μεγαλώνουν για κάποιον συγκεκριμένο λόγο; Δηλαδή κάποιο σαλόνι;

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από George
    Ξέρει μήπως κανείς ποιος θα το πρακτορεύει στη Ραφήνα;
    Ακούγεται για την ΧΑΤΖΗ

  7. Question

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_D
    Όσο για την πλώρη του, έχω ακούσει οτι ανυψώνεται καθως αυξάνει η ταχύτητά του.
    Με 25-26 κόμβους ταχύτητα θα ανυψώνεται όμως η πλώρη;

  8. #18
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    625

    Thumbs up

    To Alkioni θα έρθει στη Ραφήνα στις αρχές Ιουνίου.Έχει μήκος 100μ και πλάτος 20μ και μέγιστη ταχύτητα 35 κόμβους.Θα πηγαίνει ¶νδρο,Τήνο,Μύκονο και Πάρο.Η χωρητικότητά του είναι 850 άτομα και 95ι.χ.Ανήκει στην Eagle Ferries.

  9. #19
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    35 κόμβους; 30 κόμβους εγώ άκουσα για ταχύτητα και μάλλον έτσι είναι γιατί δρομολογείται ως ημιταχύπλοο. Εδώ το ΗS2 πάει με 33-34 και το ΑΛΚΙΩΝΗ θα το πάνε με 35; Επίσης λέει ότι τα σινιάλα θα παραμείνουν ως είχαν στην Ιαπωνία. Κι απ'ότι βλέπω έτσι είναι αν κρίνω από το Eagle Ferries.

  10. #20
    andreas Guest

    Προεπιλογή

    Αυτά τα περί 35 κόμβων είναι διάφορα διαφημιστικά κόλπα. Ποντάρουν στο ότι οι περισσότεροι επιβάτες δεν ξέρουν να υπολογίσουν πόσο πάει το πλοίο, οπότε έγραψαν ένα 35 κόμβοι και όποιος θέλει το πιστεύει. Για να μη φανώ τελείως αρνητικός, μακάρι στο πλοίο να γίνει μια καλή επισκευή / μετασκευή και να πάει καλά. Υπάρχει κάποιος που να έχει ακούσει τα ωράριά του;

Σελίδα 2 από 53 ΠρώτηΠρώτη 12341252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας