Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 5 από 5

Θέμα: Καθοδική προστασία (Cathodic protection)

  1. #1

    Προεπιλογή Καθοδική προστασία (Cathodic protection)

    καλησπερα σ ολους, μηπως ξερει καποιος τι γινεται η διαδικασια καθοσικης προστασιας στα πλοια με χρηση θυσιαζομενων ανοδων?

  2. #2
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κιατο
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    Το εχω υποψην μου,για την ακριβεια το δουλευουμε .Τι ακριβως θελεις να μαθεις ? εαν κανει δουλεια η το πως δουλευει ?

  3. #3

    Προεπιλογή

    εχω αναλαβει τη πτυχιακη μου σχετικα μ αυτο και γενικα οτι εχω βρει ειναι πολυ μπλεγμενα στο πως εξηγουνται.γενικα εψαχνα καμια πληροφορια πιο απλη στο πως στηνεται αυτη η λειτουργια

  4. #4
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Κατι που πρεπει να προσεχετε στο D.D ειναι κατα το βαψιμο να μην βαφονται τα ανόδια του πηδαλιου αλλα και οπου αλλου στο hull συναντιουνται ανοδια οπως κάτω απο τα παρατροπίδια (ή πιτροπίδια) γιατι πλέον δεν θα "δουλεύουν" καλά. Ακόμα αν προκειται να αλλάξετε παρατροπιδα στο hull ειναι σημαντικο να ακολουθειτε το πλάνο "Anodes Installation - Hull Part" το οποιο περιγραφει την ορθη θέση τους πάνω στους χωρους που προσταευουν.

    DSCI0021.JPG

    DSCI0022.JPG

  5. #5
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από γιωργος χατζης Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω αναλαβει τη πτυχιακη μου σχετικα μ αυτο και γενικα οτι εχω βρει ειναι πολυ μπλεγμενα στο πως εξηγουνται.γενικα εψαχνα καμια πληροφορια πιο απλη στο πως στηνεται αυτη η λειτουργια
    δεν είναι καμιά τρελή επιστήμη απλά να έχεις στο μυαλό τη βάσικη ιδέα ότι δλδ η ηλεκτροχημική διάβρωση η οποία εμφανίζεται στα πλοία συμβαίνει λόγω τις ροής ηλεκτρονίων μεταξύ δύο διαφορετικών μετάλλων η δύο ίδιων μετάλλων με διαφορετικές τάσεις στο εσωτερικό τους, η ρόη των ηλεκτρονίων γίνεται απο την άνοδο (ηλεκτραρνητικότερο μέταλλο) που διαβρώνεται προς την κάθοδο (ηλεκτροθετικότερο μέταλλο)

    τα ανόδια η θυσιαζόμενες άνοδοι είναι κομμάτια ψευδαργύρου όπως φαίνονται στην φώτο του ENG.τοποθετόντας τα επάνω στο χάλυβα του πλοίου καταστρέφονται αυτά που είναι ηλεκτραρνητικότερα κατά την ηλεκτρόλυση και όχι ο χάλυβας του πλοίου.Μέσω της ηλεκτραρνητικότητας των μετάλλων μπορείς να καταλάβεις και το πιο μετάλλο μπορεί να προστατεύσει πιο για παράδειγμα αν αντί ψευδάργυρο βάλεις πάνω στο καράβι χαλκό θα καταστραφεί ο χάλυβας και όχι ο χαλκός

    πάντως γενικά υπάρχει βιλιογραφία πάνω αυτά τα θέματα ένα βιβλίο από το οποίο μπορείς να πάρεις μια πρώτη γεύση είναι το
    Επιθεώρηση και συντήρηση της μεταλλικής κατασκευής του πλοίου
    Π.Καρύδης/εκδόσεις ΕΜΠ
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας