Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 45

Θέμα: Εργασία σε περιορισμένους ή κλειστούς χώρους (Work in restricted or enclosed spaces)

  1. #21

    Προεπιλογή

    Μα φυσικά είναι μπροσούρα αφού είναι από βρετανικό MCA και είναι για να δείξει πως πρέπει να μπάινιε κάποιος σε κλειστούς χώρους. Η χάρτινη φόρμα είναι για τυχών χημικά που θα ακουμπήσουν στα ρούχα σου ώστε να μην σε κάψουν αν είναι καυστικά η συσκευή οξυγόνου για για την περίπτωση που η ατμόσφαιρα δεν έχει αρκετό οξυγόνο που μπορέι να έχει καταναλωθεί από τη διαδικασία οξέιδωσης της λαμαρίνας. Αν βγαίνει μαύρος ή άσπρος δεν έχει τόσο σημασία όσο αν βγάινιε ζωντανός και υγιής ή τον βγάζουν.
    Όσο για τον εξοπλισμό υπάρχουν στο εμπόριο συσκευές οξυγόνου φορητές ή με σωλήνα σε συσκευή απέξω. Κι αν φάινονται υπερβολικά ίσως και τα σημερινά θα φάινονταν υπερβολικά όταν κατέβαιναν στα μηχανοστάσια με ...σαγιονάρες οι Φιλιπινέζοι (και όχι μόνο).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 03-11-2009 στις 09:56

  2. #22
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Θα παω στο σχολιο του Απλοστολου που ειναι - κατα τη γνωμη μου - αυτου που εμπρακτα θα πρεπει να προσεξεις. Θεωρω οτι η αποψη του ειναι ο καλυτερος οδηγος για τους νεους της δουλειας. Εγω θα συμπληρωσω με την απάντηση του Παναγιωτη, πως αυτο που θα πρεπει να εχει ο καθενας μαζιτου ειναι ενα EEBD και Motorola με μια οπωσδηποτε (τουλαχιστον) spare μπαταρια. Ενημερωση του Αξιωματικου Φυλακης στη Γεφυρα με το που κατεβαινεις απο το Deck στο πρωτο χωρο και αν τι κατεβασμα εχει συνεχεια (δειτε την περιγραφη μου παραπανω), ενημερωση του Α.Φ για καθε εισοδο σε επιμερους χωρο π.χ απο TST σε DBT.
    Τωρα μου φαινεται πως ειμαστε πιο real time ετσι ?

  3. #23
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Και φυσικά όχι τσιγκουνιές σε κόσμο! 2 τουλάχιστο απ' έξω ένας στην είσοδο και ένας μέσα! 2 EEBD καλύτερα κατ 'εμέ απο αναπνευστική συσκευή εφόσον ο χώρος ειναι καθαρός. ο φακός να ειναι waterproof (δεν θα υπάρχει χειρότερο απο μία συσκότηση στο μαυρο λαβύρινθο)

  4. #24
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και φυσικά όχι τσιγκουνιές σε κόσμο! 2 τουλάχιστο απ' έξω ένας στην είσοδο και ένας μέσα! 2 EEBD καλύτερα κατ 'εμέ απο αναπνευστική συσκευή εφόσον ο χώρος ειναι καθαρός. ο φακός να ειναι waterproof (δεν θα υπάρχει χειρότερο απο μία συσκότηση στο μαυρο λαβύρινθο)
    Ωπα ωπα...
    Και οχι ΠΟΤΕ ενας φακος...
    Τουλαχιστον δυο ο..βασικος παιχτης και δικο του φακο ο βοηθος.
    Εμενα σε ταγκι καηκαν και οι...τρεις φακοι μου και του βοηθου του ηχαν πεσει οι μπαταριες (καθ οτι Πιππινος και δεν τον ειχε φορτισει..)
    Τελικα ο Διαολος σπαει το ποδαρι του καμια φορα!

  5. #25
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Α.Λιόσια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Είναι πολύ σωστή η τοποθέτηση σου , όμως οι φίλοι ¶γγλοι στην μπροσούρα τους δείχνουν τον ιδανικότερο τρόπο εισόδου σε μια δεξαμενή!!!πολλές φορές ακόμα και οι πιο ΄΄ οργανωμένοι ΄΄ όπως οι ¶γγλοι χρησιμοποιούν προσωπίδες για τριβή επιφανειών (αυτές με το φιλτράκι στα πλάγια )
    Στην πραγματικότητα θα ήθελα να μου πει κάποιος πόσα από τα πλοία μας έχουν κομπρεσέρ παροχής οξυγόνου για προσωπίδες εργασίας σε κλειστούς χώρους ή για προσωπίδες δυτών (ολικής κάλυψης του προσώπου );;;
    Υπάρχει βέβαια τρόπος να εισέρθεις στον χώρο της δεξαμενής από άνθρωποθυρίδα και με αναπνευστική συσκευή πλάτης (τύπου AGA πυρόσβεσής ) αρκεί να έχει μεγάλα λάστιχα ώστε να την περάσεις πρώτα δεμένη με ένα σχοινί ,να κατέβεις τα πρώτα σκαλιά(εάν έχει) να φορέσεις την μάσκα πριν βρεθεί το κεφάλι σου μέσα στην δεξαμενή να την ενεργοποιήσεις και με την βοήθεια ενός συναδέρφου που θα βρίσκεται έξω από την δεξαμενή να σου δίνει μπόσικα στο σχοινί της αναπνευστικής συσκευής και στο σχοινί ασφαλείας μέχρι την στιγμή που θα πατήσεις στον πυθμένα της δεξαμενής και μπορέσεις να την τοποθετήσεις στην πλάτη σου!!!
    Να σημειώσω ότι αυτός ο τρόπος είναι πρακτικός σε δεξαμενές με διαστάσεις που επιτρέπουν σε κάποιον να μείνει τουλάχιστον γονατιστός (1.30μ-1.50μ)!!!
    προσωπικά έχω μπει σε διπύθμενο μηχανοστασίου ,δίπλα ακριβός από την Κ/Μ, για να βιδώσω καπάκι χωρίσματος διπυθμένου, και να καθαρίσω την αναρρόφηση κυτών που είχε πιάσει μούργα, αποτέλεσμα αυτού ήταν ότι μέσα στο διπύθμενο από τους περίπου 130πόντους, οι 30 με 40 να είναι πλημμυρισμένοι με κύτη !!!δηλαδή δουλεία για να γίνεις μαύρος έως και το εσώρουχο σου, καθώς δεν φαινόταν τα κύτη στο πρώτο section του διπυθμένου .όπως καταλαβαίνετε δούλεψε τσαφα τσουφα για το σκουλάρισμα!!!
    Τα υλικά που χρησιμοποίησα για την ασφάλεια μου ήταν γάντια (ελαστικά, όχι Ιατρικά )-μπότες πυρόσβεσης- ολόσωμη φόρμα εσωτερικά –άσπρη ολόσωμη προστασίας χημικών (εξωτερικά) –αναπνευστική συσκευή πλάτης τύπου AGA (πυρόσβεσης )-φακό κεφαλής για να έχω ελεύθερα χέρια - και μισό κιλό κιμά… ουπς λάθος .
    Σημείωση :η αναπνευστική συσκευή AGA μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως συσκευή κατάδυσης!!!

  6. #26
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από koukou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολύ σωστή η τοποθέτηση σου , όμως οι φίλοι ¶γγλοι στην μπροσούρα τους δείχνουν τον ιδανικότερο τρόπο εισόδου σε μια δεξαμενή!!!πολλές φορές ακόμα και οι πιο ΄΄ οργανωμένοι ΄΄ όπως οι ¶γγλοι χρησιμοποιούν προσωπίδες για τριβή επιφανειών (αυτές με το φιλτράκι στα πλάγια )
    Στην πραγματικότητα θα ήθελα να μου πει κάποιος πόσα από τα πλοία μας έχουν κομπρεσέρ παροχής οξυγόνου για προσωπίδες εργασίας σε κλειστούς χώρους ή για προσωπίδες δυτών (ολικής κάλυψης του προσώπου );;;
    Υπάρχει βέβαια τρόπος να εισέρθεις στον χώρο της δεξαμενής από άνθρωποθυρίδα και με αναπνευστική συσκευή πλάτης (τύπου AGA πυρόσβεσής ) αρκεί να έχει μεγάλα λάστιχα ώστε να την περάσεις πρώτα δεμένη με ένα σχοινί ,να κατέβεις τα πρώτα σκαλιά(εάν έχει) να φορέσεις την μάσκα πριν βρεθεί το κεφάλι σου μέσα στην δεξαμενή να την ενεργοποιήσεις και με την βοήθεια ενός συναδέρφου που θα βρίσκεται έξω από την δεξαμενή να σου δίνει μπόσικα στο σχοινί της αναπνευστικής συσκευής και στο σχοινί ασφαλείας μέχρι την στιγμή που θα πατήσεις στον πυθμένα της δεξαμενής και μπορέσεις να την τοποθετήσεις στην πλάτη σου!!!
    Να σημειώσω ότι αυτός ο τρόπος είναι πρακτικός σε δεξαμενές με διαστάσεις που επιτρέπουν σε κάποιον να μείνει τουλάχιστον γονατιστός (1.30μ-1.50μ)!!!
    προσωπικά έχω μπει σε διπύθμενο μηχανοστασίου ,δίπλα ακριβός από την Κ/Μ, για να βιδώσω καπάκι χωρίσματος διπυθμένου, και να καθαρίσω την αναρρόφηση κυτών που είχε πιάσει μούργα, αποτέλεσμα αυτού ήταν ότι μέσα στο διπύθμενο από τους περίπου 130πόντους, οι 30 με 40 να είναι πλημμυρισμένοι με κύτη !!!δηλαδή δουλεία για να γίνεις μαύρος έως και το εσώρουχο σου, καθώς δεν φαινόταν τα κύτη στο πρώτο section του διπυθμένου .όπως καταλαβαίνετε δούλεψε τσαφα τσουφα για το σκουλάρισμα!!!
    Τα υλικά που χρησιμοποίησα για την ασφάλεια μου ήταν γάντια (ελαστικά, όχι Ιατρικά )-μπότες πυρόσβεσης- ολόσωμη φόρμα εσωτερικά –άσπρη ολόσωμη προστασίας χημικών (εξωτερικά) –αναπνευστική συσκευή πλάτης τύπου AGA (πυρόσβεσης )-φακό κεφαλής για να έχω ελεύθερα χέρια - και μισό κιλό κιμά… ουπς λάθος .
    Σημείωση :η αναπνευστική συσκευή AGA μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως συσκευή κατάδυσης!!!
    Να ρωτησω κατι για αυτη τη συσκευη που εχεισ στη πλατη, την ανθρωποθυριδα - κυκλο 400R ή την οβαλ 600*400 πως την περνας? Την βγαζεις, περνας την ανθρωποθυριδα και την ξαναβαζεις? Και η δουλεια που πας να κανεις ειναι επιθεωρηση για επισκευη.
    Τελος πάντων, ο καθενας εχει τον τροπο του και βεβαια εξαρταται σε τι βαπορι μιλαμε. Τωρα αν εισαι σε 350αρι με DBT 3m και ανθρωποθυριδες 1,5m ακτινα, τοτε μπαινεις και με τις παντες.
    Πάντως επειδη σημερα ημουν στο cofferdam της Κ.Μ για να μπορεσω να δω το Samptank που ειχε crack μπηκα ετσι, εχοντας full εξαερισμο και καλο καθαρισμο της δεξαμενης και του γυρο χωρου. Διαστασεις? Υψος cofferdam 1,65μ. M/Hs στρογγυλες R300. Ο ώμος μου ειναι σκισμενος αυτη τη στιγμη... Γι αυτο σου λεω, πως ολες αυτες οι μπροσουρες ειναι (που λεει κ το ασμα) Για τα ματια του κοσμου!!
    Ελπιζω να μην με παρεξηγισεις κ συγνωμη αν βγαινει κατι τετοιο απο τα λεγομενα μου απλα μου τη δεινουν αυτες οι..ιστοριες, οπως και καθε παρομοια ιστορια που δειχνουν οτι ολα ειναι υπεροχα και χαρουμενα σε ενα καραβι! Και το θεμα ειναι πως ολες αυτες οι ιστοριες γινονται πιστευτες απο τα νεα παιδια και ανεβαινοντας πανω στο βαπορι - ερχομενοι σε επαφη μ την πραγματικοτητα - παθαινουν τρελη ψυχρολουσια!!!

  7. #27

    Προεπιλογή

    Ας κρατήσουμε τα υπόλοιπα εκτός από τα χαμόγελα της φωτογραφίας και ας προσπαθήσουμε να βλέπουμε τέτοιες εικόνες στα βαπόρια. Υπάρχουν και μοικρότες αναπνευστικές συσκευές αν και οι καλύτερες είναι οι μεγάλες. Υπάρχουν και συσκευές που δίνουν οξυγόνο με σωλήνα από έξω (μοιάζουν με κομπρεσέρ αλλά δεν είναι το ίδιο ακριβώς) ή αυτές με τις μπουκάλες σε καρότσι με μακρύ σωλήνα μέχρι τη μάσκα. Έχω αρκετές φορές βάλει φωνές σε ανθρώπους που προσπαθούν να μπουν σε χώρους κλειστούς έτσι ή έχω τσακωθεί όταν ακούω πατέντες του στυλ "να βάλουμε το κομπρεσέρ να στέλνει αέρα μέσα". Αν επιμείνετε θα πάρουν συσκευές αν δεν επιμέινετε δεν θα πάρουν, σας το λέω από εμπειρία, είναι απλο λες "εγώ κόσμο δεν βάζω να δουλέψει έτσι, εγώ φυλακή δεν πάω".

    Η έλλειψη οξυγόνου είναι το πιο ύπουλο πράγμα γιατί πολλές φορές δεν την καταλαβαίνει χωρίς όργανο μέτρησης (και τέτοιο ζητήστε να έχετε). Τα ανοίγματα δεν εξασφαλίζουν ότ υπάρχει αρκετό οξυγόνο μια κια πρέπει η να υπάρχει συνεχής ροή αέρα και σε τέτοια παροχή που να μπορεί να ανανεώσει τον αέρα του χώρου και ο αέρας να έρχεται από εξωτερικό χώρο ώστε να είναι σίγουρο ότι έρχεται καθαρός αέρας και όχι αέρας με μειωμένη περιεκτικότητα. Πρέπει το οξυγόνο να είναι 21% στον όγκο του αέρα από εκεί και κάτω:
    18~21% Δεν υπάρχουν συμπτώματα στο άτομο.
    11~18% Μείωση σωματικής και πνευματικής ικανότητας χωρίς να το καταλαβαίνει το άτομο (κίνδυνος για άλλου είδος ατύχημα όπως πτώση, κ.λπ.)
    8~11% Πιθανότητα λιποθυμίας σε λίγα λεπτά χωρίς προειδοποίηση κίνδυνος θανάτου κάτω από 11%.
    6~8% Λιποθυμπία πολύ σύντομα. Μπορέι να επανέλθει αν τον βγάλουν έξω αμέσως (και του δώσουν οξυγόνο).
    0~6% Λιποθυμία σχεδόν αμέσως, πιθανή εγκεφαλική βλάβη ακόμα κι αν διασωθεί.

    Νομίζω ότι "δεν βαριέσαι" δεν σηκώνει σε κάτι τέτοια ούτε "τόσες φορές μπήκα και δεν έπαθα τίποτα" μία φορά γίνεται η στραβή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 04-11-2009 στις 01:47

  8. #28
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω κατι για αυτη τη συσκευη που εχεισ στη πλατη, την ανθρωποθυριδα - κυκλο 400R ή την οβαλ 600*400 πως την περνας? Την βγαζεις, περνας την ανθρωποθυριδα και την ξαναβαζεις? Και η δουλεια που πας να κανεις ειναι επιθεωρηση για επισκευη.
    Τελος πάντων, ο καθενας εχει τον τροπο του και βεβαια εξαρταται σε τι βαπορι μιλαμε. Τωρα αν εισαι σε 350αρι με DBT 3m και ανθρωποθυριδες 1,5m ακτινα, τοτε μπαινεις και με τις παντες.
    Πάντως επειδη σημερα ημουν στο cofferdam της Κ.Μ για να μπορεσω να δω το Samptank που ειχε crack μπηκα ετσι, εχοντας full εξαερισμο και καλο καθαρισμο της δεξαμενης και του γυρο χωρου. Διαστασεις? Υψος cofferdam 1,65μ. M/Hs στρογγυλες R300. Ο ώμος μου ειναι σκισμενος αυτη τη στιγμη... Γι αυτο σου λεω, πως ολες αυτες οι μπροσουρες ειναι (που λεει κ το ασμα) Για τα ματια του κοσμου!!
    Ελπιζω να μην με παρεξηγισεις κ συγνωμη αν βγαινει κατι τετοιο απο τα λεγομενα μου απλα μου τη δεινουν αυτες οι..ιστοριες, οπως και καθε παρομοια ιστορια που δειχνουν οτι ολα ειναι υπεροχα και χαρουμενα σε ενα καραβι! Και το θεμα ειναι πως ολες αυτες οι ιστοριες γινονται πιστευτες απο τα νεα παιδια και ανεβαινοντας πανω στο βαπορι - ερχομενοι σε επαφη μ την πραγματικοτητα - παθαινουν τρελη ψυχρολουσια!!!
    Γιώργο κάνε σε παρακαλώ μια επεξήγηση τι είναι αυτά τα ταγκια , γι αυτούς που δεν ξέρουν !

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο κάνε σε παρακαλώ μια επεξήγηση τι είναι αυτά τα ταγκια , γι αυτούς που δεν ξέρουν !
    Ok, λοιπον Cofferdam ειναι ο στεγανος χωρος που βρισκεται βυθισμενος μεσα σε ενα υγρο, ουτοσώστε να μπορει να φιλοξενει διαφορα αντικειμενα που χρειζουν εργασια / προσοχή (που σε άλλη περιπτωση θα ηταν απλά βυθισμενα στο νερο). Στη προκειμενη περιπτωση το cofferdam εδω ειναι σαν ο "κενος χωρος" μεταξύ ταγκιων που συνορεύουν ωστε σε περιπτωση κρακ του ενος να μην επιρεαζεται το άλλο.

    Samptank, ειναι το ταγκι που βρισκεται κατω απο την Κ.Μηχανη και εχει την έννοια του να πεφτουν εκει οτι διαρροες μπορει να συμβουν στη Μηχανη οπως λαδιου, καυσιμου, νερου κλπ. Πολυ παρόμοιο παραδειγμα ειναι η λεκανη που βρισκεται κατω απο τα manifold ενος γκαζαδικου, οπου εκει μαζευονται τυχων διαρροες που δημιουργουνται απο ξεκοτσαρισμα σωλίνων. To Samp tank εχει συνηθως χωρητικοτητα γυρως τα 50κυβικα και εχει δικτυο που ενωνεται με τη σεντινα, σε περιπτωση που γεμισει.

  10. #30
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Α.Λιόσια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω κατι για αυτη τη συσκευη που εχεισ στη πλατη, την ανθρωποθυριδα - κυκλο 400R ή την οβαλ 600*400 πως την περνας? Την βγαζεις, περνας την ανθρωποθυριδα και την ξαναβαζεις? Και η δουλεια που πας να κανεις ειναι επιθεωρηση για επισκευη.
    Τελος πάντων, ο καθενας εχει τον τροπο του και βεβαια εξαρταται σε τι βαπορι μιλαμε. Τωρα αν εισαι σε 350αρι με DBT 3m και ανθρωποθυριδες 1,5m ακτινα, τοτε μπαινεις και με τις παντες.
    Πάντως επειδη σημερα ημουν στο cofferdam της Κ.Μ για να μπορεσω να δω το Samptank που ειχε crack μπηκα ετσι, εχοντας full εξαερισμο και καλο καθαρισμο της δεξαμενης και του γυρο χωρου. Διαστασεις? Υψος cofferdam 1,65μ. M/Hs στρογγυλες R300. Ο ώμος μου ειναι σκισμενος αυτη τη στιγμη... Γι αυτο σου λεω, πως ολες αυτες οι μπροσουρες ειναι (που λεει κ το ασμα) Για τα ματια του κοσμου!!
    Ελπιζω να μην με παρεξηγισεις κ συγνωμη αν βγαινει κατι τετοιο απο τα λεγομενα μου απλα μου τη δεινουν αυτες οι..ιστοριες, οπως και καθε παρομοια ιστορια που δειχνουν οτι ολα ειναι υπεροχα και χαρουμενα σε ενα καραβι! Και το θεμα ειναι πως ολες αυτες οι ιστοριες γινονται πιστευτες απο τα νεα παιδια και ανεβαινοντας πανω στο βαπορι - ερχομενοι σε επαφη μ την πραγματικοτητα - παθαινουν τρελη ψυχρολουσια!!!
    Η συγκεκριμένη δεξαμενή είναι samptank, που συνορεύει με διπύθμενα διαμερίσματος μηχανοστασίου (maestrokosta, διπύθμενα στην δικιά μας ορολογία !!!)
    Μην ανησυχείς περί παρεξηγήσεως ,συζήτηση, διάλογο και παραδείγματα αναφέρουμε δεν είναι ιστορίες για παιδάκια…
    Την συσκευή δεν την έβαλα στην πλάτη πριν μπω στην δεξαμενή…. Την έβαλα αφού πάτησα στον πυθμένα της (στην πλάτη) τη μάσκα τη φόρεσα με το που έβαλα το κεφάλι μέσα .
    Οι μώλωπες και οι γρατζουνιές είναι σύνηθες φαινόμενο τις εργασίας σε στενούς χώρους !!!
    η εργασία είχε να κάνει με λάθος της παραλαβής (ξέχασαν να κλείσουν την θυρίδα ) η μηχανή τελικά είχε κράκ στο κάρτερ με αποτέλεσμα να γεμίζει με λάδι τα διπύθμενα και να βαράει το alarm κυτών (στην κονσόλα του control) δίχως να έχουν γίνει εργασίες καθαρισμού στο μηχανοστάσιο(νερά)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukou : 05-11-2009 στις 01:40

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας