Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 21

Θέμα: ΜΠΑΛΟΝΙ: Συμμετρικό ή Ασύμμετρο;;;;

  1. #1

    Προεπιλογή ΜΠΑΛΟΝΙ: Συμμετρικό ή Ασύμμετρο;;;;

    Γεία και χαρά σε όλους....
    Εχω ενα σκάφος 25 πόδια (fractional)και ετομάζομαι να φτιάξω ενα μπαλόνι. Το δίλημμα μου ειναι αν αυτό θα είναι συμμετρικό η ασύμμετρο. Εχω διάθεση να τρέξω και κανένα αγώνα, αλλα συνήθως βγαίνω μόνος μου ή με ένα (και σπανιότερα δύο) άτομο... Το σκάφος είναι πολύ ελαφρύ, 1480kgr και "πάει"...πολύ καλά!!! Ποιά είναι η γνώμη σας;
    Υπάρχει και κάτι ακόμα. Το σκαφάκι μου εχει Ι:8,50 και J:2,88. Τι θα λέγατε για ενα μεταχειρισμένο απο J24;;;;(το J24 εχει I:8,00 kai J:2,90 )

  2. #2

    Προεπιλογή

    Πολλοί είναι οι παράμετροι που θα καθορίσουν την απόφασή σου,αλλά αφού λες ότι βγαίνεις μόνος ή το πολύ με ακόμα έναν,μάλλον δεν έχεις παραμόνο την επιλογή του ασύμμετρου!

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Πράγματι πολλές οι παράμετροι ...
    όπως είπε ο φίλος pink floyd το ασύμμετρο είναι πολύ ευκολότερο στο χειρισμό, ειδικά εάν είναι κοτσαρισμένο στην πλώρη η σε bow sprit (γυρνάει σαν τζένοα, απλά έξω από τον πρότονο). Βέβαια δεν μπορείς να κατέβεις βαθειά στα πρύμα, αναγκάζεσαι να ταξιδεύεις πιο ψηλά. μια ενδοιάμεση λύση είναι ασύμμετρο σε σπινακόξυλο, κατεβαίνει πιο πολύ στα πρύμα, αλλά η τσίμα χρειάζεται και αλλαγή στη θέση του σπινακόξυλου (ευκολότερα από το συμμετρικό, αλλά πάλι θέλει άτομα). Με το συμμετρικό έχεις τα βαθύτερα πρύμα, όχι τόσο εύκολη κλειστή πλαγιοδρομία όσο με το ασύμμετρο και δυσκολότερη τσίμα.
    μάλλον η πρώτη επιλογή σου είναι το ασύμμετρο και η δεύτερη το συμμετρικό.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Απο οτι καταλαβαίνω, το ασύμμετρο υπερέχει σε ευκολία χειρισμού και πλέυσεις απο δευτερόπρυμα και πάνω, ενώ το συμμετρικό αποδίδει καλύτερα απο πλαγιοδρομία και κάτω, αλλα θέλει πλήρωμα...
    Μήπως ξέρετε τι γίνεται απο πλευράς καταμέτρησης; Δηλαδή, μήπως για τα δυο αυτά μπαλόνια, κάποιο έχει μεγαλύτερη ποινή;
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Καλημέρα...

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Όλα τα συστήματα προσπαθούν και το καταφέρνουν σε μεγάλο βαθμό, να υπολογίσουν σωστά τα πανιά που χρησιμοποιείς.
    Τα single number συστήματα καταμέτρησης, αναγκαστικά θα σε βλέπουν σαν τον μέσο όρο των επιδόσεών σου, άρα στις συνθήκες που είσαι πιο γρήγορος (π.χ. στις κλειστές ανοιχτές πλεύσεις με ασσύμετρο) θα έχεις πλεονέκτημα, στις αντίστροφες μειονέκτημα.
    Στο ORCi, όταν ο υπολογισμός συμπεριλαμβάνει constructed course, θα σε υπολογίζει σωστότερα, δηλαδή αντίστοιχα γρήγορο εκεί που είσαι, ανάλογα με τα πανιά που διαθέτεις.
    Αυτή είναι η γενική εικόνα, οι ιδιαίτερες λεπτομέρειες είναι αρκετά δύσκολο να αποτυπωθούν.

  6. #6

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Jerry P. Καλό βράδυ και ...καλό μήνα.

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.059

    Προεπιλογή

    Καλυτερη καλυψη απο τον Jerry δεν νομιζω οτι υπαρχει. Η επιλογη ειναι δικη σου. Εξαρταται κιολας αν θες να κατεβαζεις το σκαφος σε αγωνες.
    Η ζωή είναι ωραία!!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά η εμπειρία μου με συμμετρικό μπαλόνι είναι σχετικά λίγη. Ειδικά στο δικό μου σκάφος το χω χρησιμοποιήσει 4-5 φορές μόνο από τον Γενάρη που το αγόρασα.
    Όμως για να κατεβάσεις το μπαλόνι:
    - Ένας κρατά τιμόνι
    - Κάποιος άλλος θα πάει μπροστά να βγάλει το guy απο την άκρη του μπαλονιού
    - Κάποιος θα χειρίζεται το μαντάρι
    - Κάποιος θα το μαζεύει και θα το ρίχνει στην χαβούζα (ή ίσως στην πλώρη μέσω κάποιου μεγάλου hatch)
    Πως γίνεται όλα αυτά να γίνουν από μόνο ένα ή δύο άτομα; Εκτός και αν κάνω κάτι λάθος επειδή όπως προανάφερα η εμπειρία μου είναι λίγη ακόμη.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  9. #9

    Προεπιλογή

    Εντάξει.... υπολογίστε συν ενα "ατομο" στο πλήρωμα.....έστω και προς στιγμήν...τον ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΠΙΛΟΤΟ !!!
    Δεν μπορεί να λειτουργίσει και έτσι; ops:

  10. #10

    Προεπιλογή

    Νομίζω η δύσκολη στιγμή είναι όταν θα πρέπει να το "ξεφουσκώσεις" πίσω από τη μαίστρα καικάποιος θα πρέπει να χειρίζεται το μαντάρι και τους γκάηδες και κάποιος να το μαζεύει, που δύσκολα πείθεις τον αυτόματο πιλότο να στρίψει όταν είσαι έτοιμος αλλά δεν το αποκλείω να γίνεται.
    Νομίζω πιο δύσκολη είναι και η τσίμα χωρίς χέρια που κάποιος θα πρ΄πει να αλλάξει το σπινακόξυλο, άλλος θα πρέπει να φτιάξει τη σκότα και τους γκάηδες και κάποιος να στρίψει το σκάφος, και κάποιος να σχοληθέι με τη μαίστρα.

    Αντίθετα με το ασύμετρο οι περισσότεροι χειρισμόι μπορούν να γίνουν από τη χαβούζα, δουλέυοντας με τις σκότες από τα βιτζιρέλα όπως μια τζένοα (ίσως για αυτό σε πολλά ξένα βιβλία περιγραφουν το ασύμετρο μπαλόνι σαν genaker, σε ελέθευρη ελληνική μετάφραση ...τζελόνι.

    Αυτά βέβαια όπως τα βλέπω εγώ ίσως πιο έμπειροι ιστιοπλόοι από μένα να μπορούν μετά από εξάσκηση να τα καταφέρνουν τα παραπάνω πολύ εύκολα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας