Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 40

Θέμα: Cristoforo Colombo

  1. #31
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχνατε και το καταπληκτικο μοντελο του πλοιου που διασωζει πρακτορειο στην οδο βουλης στο συνταγμα.Cristoforo Colombo μαυρο μακετα του ναυπηγειου με φοβερο στυλιζαρισμα
    Αυτό δυστυχώς έκλεισε.Υπήρχε άλλο ένα στο γραφείο του διευθυντή του ναυτιλιακού της Εθνικής Τραπέζης απέναντι από το λιμεναρχείο αλλά μετά τη μετακόμιση στο μέγαρο Βάττη δεν ξέρω αν υπάρχει εκεί πλέον.

  2. #32
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Το διάστημα που το CRISTOFORO COLOMBO ταξίδευε από Πειραιά προς Ιταλία-Αμερική φαίνεται πως είχε πάρει ένα καλό κομμάτι της αγοράς.
    Από κάποια στοιχεία που βρήκα σε ένα παλιό περιοδικό, φαίνεται οτι το 1967, το Ιταλικό υπερωκάνειο έκανε 11 ταξίδια από τη Μεσόγειο προς την Αμερική μεταφέροντας 7.600 επιβάτες εκ των οποίων οι 1.640 είχαν επιβιβαστεί στον Πειραιά.
    Το ίδιο διάστημα το ΟΛΥΜΠΙΑ έκανε 9 ταξίδια με 5.830 επιβάτες,
    το ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ έκανε 8 ταξίδια με 6.300 επιβάτες,
    και το ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ του Χανδρή, 8 ταξίδια με 4.420 επιβάτες

  3. #33

    Προεπιλογή

    Για τους λάτρεις των ιταλικών liner ανανέωσα με περισσότερες πληροφορίες το post#4 με την ιστορία του πανέμορφου Cristoforo Colombo.

  4. #34

    Προεπιλογή

    Φωτογραφία του Cristoforo Colombo στην δύση της ζωής του πλέον σαν πλωτό ξενοδοχείο που στέγαζε τους εργάτες των μεταλλείων στο Puerto Ordaz της Βενεζουέλας το 1987. Εντύπωση μου κάνει ότι παρόλο που είχε πουληθεί από την Italian Line παραμένουν ακόμα τα σινιάλα της και το όνομα στο καράβι.



    Cristoforo_Colombo_Puerto_Ordaz.jpg
    πηγή Navi & Armatori
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 25-02-2013 στις 12:26

  5. #35
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δυστυχώς έκλεισε.Υπήρχε άλλο ένα στο γραφείο του διευθυντή του ναυτιλιακού της Εθνικής Τραπέζης απέναντι από το λιμεναρχείο αλλά μετά τη μετακόμιση στο μέγαρο Βάττη δεν ξέρω αν υπάρχει εκεί πλέον.
    Yπάρχει στο μέγαρο Βάττη αλλά δυστυχώς δεν είναι προσβάσιμο στον οποιονδήποτε.

  6. #36

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχνατε και το καταπληκτικο μοντελο του πλοιου που διασωζει πρακτορειο στην οδο βουλης στο συνταγμα.Cristoforo Colombo μαυρο μακετα του ναυπηγειου με φοβερο στυλιζαρισμα
    Το μοντελο του Cristoforo Colombo που υπηρχε στο πρακτορειο στην οδο βουλης στο Συνταγμα που αναφερει ο φιλος BEN BRUCE!!!

    CRISTOFORO COLOMBO.jpg

  7. #37
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    To oμοίωμα στον Πειραιά έχει περισσότερη λεπτομέρεια κ το κυριώτερο είναι ολόκληρο με τα ύφαλα.

  8. #38
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μοντελο του Cristoforo Colombo που υπηρχε στο πρακτορειο στην οδο βουλης στο Συνταγμα που αναφερει ο φιλος BEN BRUCE!!!

    CRISTOFORO COLOMBO.jpg
    Πράγματι φίλε Απόλλων υπήρχε και το βλέπαμε για πολλά χρόνια, αλλά δυστυχώς το πρακτορείο έκλεισε...

  9. #39
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Ήταν το 1968 όταν έφευγε ένας πρώτος μου ξάδελφος για Καναδά. Εγώ παιδάκι τότε-είχαμε 16 χρόνια διαφορά- μας είχε πάρει η μάνα μου μαζί με τις αδερφές μου να πάμε στον Πειραιά να αποχαιρετίσουμε τον ξάδελφό μου. Το πλοίο να είμαι ειλικρινής δε το θυμάμαι λόγω ηλικίας και γιατί είχα φορτιστεί συναισθηματικά κι όλη την ώρα έκλαιγα που έφευγε ο ξάδελφος μου. Πρόσφατα μου είπε κάποιες ιστορίες από το ταξίδι με χαρακτηριστικότερη μια που αφορούσε την χαρτοπαιξία επί του πλοίου. Για να μην μακρηγορώ, κατέληξε να φτάσει στον Καναδά σχεδόν άφραγκος. Κατόπιν εορτής όταν έφτασε εκεί έμαθε από τους παλιότερους μετανάστες ότι υπήρχαν επαγγελματίες χαρτοκλέφτες -παλιότεροι μετανάστες Έλληνες και Ιταλοί- που έκαναν το ταξίδι αυτό και εξαπατούσαν τους ανυποψίαστους και θησαύριζαν σε κάθε ταξίδι. Η ιστορία δεν έχει άμεση σχέση με το πλοίο, απλά ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας και να δώσω μια νοερή εικόνα της εποχής.

  10. #40
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    To CRISTOFORO COLOMBO στον Πειραιά με παρέα το ΒΕΡΝΙΚΟΣ ΚΩΣΤΑΣ και άλλα δυο ρυμουλκά του Βερνίκου.

    v costas.jpg

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας